اقتصادی

ارزیابی بازار سرمایه

فصل اقتصاد - محدودیت گاز صنایع پتروشیمی بر سهام این شرکت‌ها طبیعتاً بر روی سهام تاثیر منفی خواهد داشت

حمله انتحاری علیه محیط زیست ایران

فصل اقتصاد - جامعه محیط زیستی کشور این روز‌ها لباس سیاه به تن کرده است و در سوگ همه مصائبی نشسته است

کوچ سهامداران بورسی به بازار بدهی؟

فصل اقتصاد - حسام حسینی /کارشناس بازار سرمایه در روزهای اخیر همزمان با افزایش نرخ بازده تا سررسید اوراق بدهی در بازار سرمایه، شاهد افزایش انتقادات به سیاستگذاران پولی و مسوولان بازار سرمایه بودیم. عده‌‌ای از یک طرف با اشاره به ارزش بالای معاملات اوراق بدهی و سهم 84‌درصدی این ابزارهای مالی از کل ارزش معاملات بازار سرمایه اذعان داشتند که بازار بدهی گوی سبقت را از بازار سهام ربوده است و سهامداران با فروش سهام خود در حال کوچ کردن به بازار بدهی هستند و عده‌‌ای دیگر با اشاره به توسعه اوراق گام و رقابت بنگاه‌ها برای تامین مالی با نرخ‌های نزدیک به 30‌درصد و آثار مخرب آن همواره این انتقاد را وارد می‌کنند که عنان نرخ بهره از دست سیاستگذار خارج شده و در حال آسیب زدن بر قیمت سهام است. چرا که بازار سرمایه حتی با متوسط نسبت P/ E حدود 5 واحدی حرفی برای گفتن در برابر اوراق با نرخ نزدیک به 30‌درصد نخواهد داشت. در اینجا سعی می‌شود مواردی مبنی‌بر رد آنچه درخصوص کوچ سهامداران به بازار بدهی گفته می‌شود بیان شود:

متهم خیالی کوچ بورسی‏‏‌ها

فصل اقتصاد - هانا پاکمند : دو سال پیش، پس از ثبت رشدهای متوالی و پرشتاب شاخص سهام و رسیدن این نماگر به قله تاریخی 2‌میلیون و 78‌هزار واحد، بورس تهران به یک‌‌‌باره در مسیر متفاوتی قرار گرفت و افتی تاریخی را تجربه کرد. در چنین شرایطی بود که باز هم فعالان بازار مطابق با سنت دیرینه، به بیان دلایل و حتی بهانه‌‌‌هایی برای توجیه وضعیت شاخص سهام پرداختند. برخی نوسان نرخ دلار را مسبب افت قیمت سهام قلمداد کردند و عده‌‌‌ای دیگر از دست داشتن دولتی‌‌‌ها در نزول قیمت‌ها سخن گفتند.

گرای بذرپاش از قفل«مسکن میلیونی»

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد- هاجر شادمانی : مهرداد بذرپاش مطابق پیش‌بینی‌ها، با رای بالای مجلس به‌عنوان وزیر راه و شهرسازی انتخاب شد. او اما در روز رای اعتماد، یکی از واقعیت‌های طرح «مسکن میلیونی» را به صراحت اعلام کرد؛ قفل «تامین مالی» خانه‌سازی دولتی و اینکه کلید آن دست وزیر مسکن نیست. با این حال، بذرپاش درباره این طرح که دولت حساب ویژه روی آن باز کرده است، سوالی مطرح کرد که مخاطب آن، خودش است.

ایست صادق‌خان به آلودگی‌هوا

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد- گروه اقتصاد بین‌الملل : طرح ترافیک مخصوص «مهار آلودگی‌‌ هوا» در لندن که اوایل 2022 با عنوان «ULEZ» یا همان «مناطق بسیار کم‌‌انتشار» در یک‌چهارم از مساحت لندن به اجرا درآمد، با تصویب شهردار این کلان‌شهر، از 2023 به شکل سراسری در همه معابر پایتخت انگلیس برای خودروها اعمال می‌شود.

زخم‌های دستوری داروسازان

فصل اقتصاد - در ایران، بزرگ‌ترین خریدار دارو، دولت و سازمان‌های حمایتی وابسته به دولت هستند. قیمت‌گذار دارو نیز نماینده دولت یعنی وزارت بهداشت است. بنابراین به‌طور طبیعی دولت تمایل دارد با سرکوب قیمت دارو، آن را ارزان‌تر عرضه کند. از این‌رو به قیمت‌گذاری دستوری دارو روی می‌آورد. قیمت‌گذاری دستوری اما تبعاتی اعم از کمبود دارو، قاچاق معکوس دارو، افزایش سرانه مصرف دارو و... را در صنعت ایجاد کرده است.

زیربنای اجتماعی توسعه بازار سرمایه

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- امیررضا انگجی : تعامل اجتماعی افراد در فعالیت بازارهای مالی نقش بسزایی دارد. مطالعات انجام‌شده در کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد که برخی از گروه‌های اجتماعی وزن بسیار مهمی در شکل‌گیری روندهای صعودی و نزولی دارند. بنابراین برای توسعه بازارهای مالی افزایش مشارکت مردم در بازارهای سرمایه لازم است. از این رو باید نظر و اعتماد گروه‌های اجتماعی به عملکرد این بازار‌ها جلب شود.

مهار ساختاری رشد نقدینگی

فصل اقتصاد - بعد از 27ماه، رشد سالانه نقدینگی در مهرماه به زیر 35درصد رسید. اما مقایسه مقدار رشد محقق‌شده در این ماه با متوسط رشد سالانه نقدینگی در سه دهه اخیر که حدود 28درصد بوده است، نشان می‌دهد که کماکان رشد نقدینگی در کشور در سطح بالایی قرار دارد. به علاوه رشد دوازده‌ماه پایه پولی در مهرماه به بالای 34درصد رسید که بیشترین نرخ رشد در 9ماه اخیر بوده است.

جدال با خیال

فصل اقتصاد - آیا دانشجویان در ایران برای بهبود آینده کشور تربیت می‌شوند و آیا آموزش علم اقتصاد و سایر علوم در دانشگاه‌های ایرانی کاربردی است؟ پاسخ را در این پرونده بخوانید.

تاثیر ناخوشایند اخبار بر روان ما

فصل اقتصاد - خیلی از ما بدون اینکه متوجه باشیم که دنبال کردن اخبار می‌تواند چه تاثیری بر روح روان ما بگذارد،

خوش‌بینی به بازار

فصل اقتصاد - در شرایط کنونی که وضعیت عملیاتی و مالی شرکت‌ها به خوبی گذشته نیست و چشم‌انداز مناسبی نیز از آینده سیاسی و اقتصادی کشور وجود ندارد،

تجارت مختل شده ایران

فصل اقتصاد - اوضاع اقتصادی کشور نامناسب است؛ این وضعیت هم در نزول شاخص‌ها و هم در خصوص وضعیت تجاری کشور قابل ردیابی است.

داستان رضا

فصل اقتصاد - جذب سرمایه و بی اعتنایی به کار با کیفیت از چالش های جدی در پیاده سازی ایده های نوست.

پریدن فنر تورم در سال 1402

فصل اقتصاد - باید قبول کنیم که واقعیت‌های اقتصاد ایران با صحبت‌های مسوولان رده بالای کشور تفاوت‌های جدی دارد.

فراموشی درآمدهای پایدار

فصل اقتصاد - یکی از اصلی‌ترین معضلاتی که در تمام سال‌های گذشته اقتصاد ایران با آن مواجه بوده، بحث وابستگی به درآمد نفت است.

بورس ارز نده است

فصل اقتصاد - به‌رغم افت و خیزهایی که بورس طی ماه‌های گذشته تجربه کرده به جرات می‌توان گفت بورس همچنان ارزنده است

فولاد مبارکه؛ بزرگترین حامی شرکت‌های دانش‌بنیان کشور

فصل اقتصاد - مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه با شناسایی دقیق نیازهای خود و سایر صنایع فولادسازی کشور در این عرصه به گونه ای تمرکز و برنامه ریزی کرده است که در کوتاهترین زمان ممکن با حمایت و استفاده از ظرفیت های دانش بنیان کشور تمامی این نیازها را مرتفع نماید و در عین حال شرکت های دانش بنیان که از ریسک پذیری کمتری برخوردار هستند را به سطح بالایی از توانمندی و ریسک پذیری ارتقاء دهد.

تعریف 138 پروژه دانش‌بنیان و مصرف بهینه انرژی در معاونت بهره‌برداری فولاد مبارکه

فصل اقتصاد - از ابتدای سال 1401 که به فرموده مقام معظم رهبری به سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» مزین شد، مدیریت شرکت مصمم‌تر شد تا با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان، جهت‌گیری‌های کاری خود را با محوریت این راهبرد پیش ببرد.

نقش شورا در حاشیه

فصل اقتصاد - باران مدرس : سایه حاشیه‌نشینی در کلان‌شهری مانند اصفهان هرروز سنگین‌تر می‌شود. آمارها اما می‌گویند که اصفهان از سال 95 مهاجر فرست شده و این تناقض نشان می‌دهد که مردم بومی هم آواره حاشیه شده‌اند. وضعیت حاشیه‌نشینی در شهری مانند اصفهان که این روزها سایه‌اش تا بافت‌های فرسوده وسط شهر هم کِش آمده، بغرنج‌تر از سابق شده؛ شمشیر دو لبه‌ای که در صورت پیوستن به شهر باعث جذب مهاجران جدیدی می‌شود و اگر رهایش کنی به زخم ناسوری تبدیل می‌شود که حاشیه‌هایش شهر را می‌بلعد. مدیریت شهری اصفهان در همه‌سال‌های گذشته نشان داده که در قبال حاشیه‌ بلاتکلیف بوده و این بلاتکلیفی در عملکردها خود را نشان داده است. دنیای اقتصاد در مجالی یک‌ساعته با مجید نادرالاصلی، رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای ششم به گفتگو نشست تا میزان تحقق وعده‌های این شورا را در 1.5 سال پس از آغاز به کارش به قضاوت مردم بگذارد.

میراث استثمار در دل استعمار

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد- البرز نظامی : به‌طور معمول، مورخان اقتصادی در مطالعات و پژوهش‌های خود درخصوص دوران استعمار، بر آثار این دوره روی کشورهای مستعمره متمرکز هستند. به عبارت دیگر، در این آثار مورخان اقتصادی به دنبال پاسخ به این پرسش هستند که دوران استعمار چه تاثیری بر عدم توسعه اقتصادی یا تغییر مسیر توسعه اقتصادی کشورهای مستعمره داشته ‌است؟

حذف خودروی پاک از واردات

فصل اقتصاد - عقب‌نشینی محیط زیستی ورود خودروهای خارجی توسط دولت، در شرایطی سوال‌برانگیز شده است که برخی کارشناسان این اقدام را در راستای تسهیل واردات از سوی دولت می‌خوانند. آنچه مشخص است دولت اولویت واردات را به خودروهای اقتصادی داده حال آنکه با حذف الزام رعایت استانداردهای روز اروپا در عمل میزان آلایندگی این خودرو‌ها را نادیده گرفته است.

جنگ جهانی برسر سوبسید

فصل اقتصاد - اتحادیه اروپا ایالات‌متحده را به نقض قوانین تجارت آزاد متهم می‌کند و سیاست‌ واشنگتن در جهت اعطای سوبسید به تولیدکننده و مصرف‌کننده را در کنار اقدامات مشابه چین، خطری مضاعف برای صنایع و تجارت این اتحادیه می‌داند. اروپا تهدید کرده است به اقدامات متقابل روی می‌آورد. با این حال رئیس کمیسیون اروپایی آغاز جنگ سوبسیدی را نامطلوب ارزیابی می‌کند.

سبک‌خرید جدید مردم جهان

فصل اقتصاد - داده‌های یک شرکت بین‌المللی «مشاوره مالی» از تغییر سبک خرید مردم جهان در مقطع کنونی حکایت دارد. رفتار جدید مشتریان در بازارهای مختلف مصرفی شاید به «تنظیم با دوره پساکرونا» تعبیر شود؛ اما یافته‌های «اینتوییت» می‌گوید، تورم باعث شده است خانواده‌ها سه نوع کالا و خدمات شامل «اجاره، غذا و سوخت» را در اولویت هزینه‌کرد خود قرار دهند.

خزان تورم در بازار اجاره

فصل اقتصاد - سرعت رشد اجاره‌بهای مسکن هم در تهران و هم کل کشور - براساس شاخص میانگین- کاهش پیدا کرد. آمار تغییرات شاخص اجاره‌بها در آبان ماه نشان می‌دهد میزان افزایش مبالغ اجاره‌خانه در مقایسه با رشد مهر ماه، کمتر بوده است. با این حال، همچنان تورم اجاره در سطح بسیار بالاتری از میانگین تاریخی قرار دارد. بررسی‌ها درباره خزان تورم اجاره، سه علت را شناسایی می‌کند.

روایت موسس استارتاپ در فنلاند

فصل اقتصاد - سعید 35 ساله است. ویزای استارتاپی گرفته و به فنلاند مهاجرت کرده است. او و همراهش بدون کمک گرفتن از وکیل فرایند مهاجرت و دریافت ویزای استارتاپی را طی کرده اند. پیش از این، برای دیگر گروه های استارتاپی به عنوان مشاور برای مهاجرت کار می کردند. سعید می گوید «به بقیه گروه ها مشاوره می دادیم که چطور می توانند ویزای اروپا را بگیرند، آن هم ویزای استارتاپی. بعد برای خودمان اقدام کردیم. البته ما وکیل نبودیم و در نقش مشاور برای مهاجرات فعالان استارتاپی کار می کردیم».

قتل‌های ناموسی؛ خلأ قانون و فرهنگ

فصل اقتصاد - هیچ چیز برای ما عادی نمی‌شود، نه مرگ انسانی به دلیل اتفاق و تصادف و... نه مرگ انسانی به دلیل تعصبات کورکورانه که اسمش را می‌گذارد قتل ناموسی.

پوپولیسم و کوپنیسم

فصل اقتصاد - آیا ساختار کوپنی دردی از مردم دوا می‌کند؟ آیا مشکلات اقتصادی و معیشتی اقشار گوناگون را کاهش می‌دهد؟

چین و اقتصاد ایران

فصل اقتصاد - یکی از معضلاتی که ما در سال‌های گذشته با آن مواجه بودیم، نامشخص بودن تکلیف ما با چین است.

تاثیر فیلترینگ روی بازار سرمایه

فصل اقتصاد - در برهه زمانی به سر می‌بریم که اینترنت در حالتی بی‌سابقه بیش از 2 ماه است که با محدودیت‌ها و فیلترهایی در برخی قسمت‌های آن مواجه شده است

اخبار خواندنی

ارزیابی بازار سرمایه

حمله انتحاری علیه محیط زیست ایران

کوچ سهامداران بورسی به بازار بدهی؟

متهم خیالی کوچ بورسی‏‏‌ها

گرای بذرپاش از قفل«مسکن میلیونی»

ایست صادق‌خان به آلودگی‌هوا

زخم‌های دستوری داروسازان

زیربنای اجتماعی توسعه بازار سرمایه

مهار ساختاری رشد نقدینگی

جدال با خیال

تاثیر ناخوشایند اخبار بر روان ما

تجارت مختل شده ایران

خوش‌بینی به بازار

داستان رضا

پریدن فنر تورم در سال 1402

فراموشی درآمدهای پایدار

بورس ارز نده است

فولاد مبارکه؛ بزرگترین حامی شرکت‌های دانش‌بنیان کشور

تعریف 138 پروژه دانش‌بنیان و مصرف بهینه انرژی در معاونت بهره‌برداری فولاد مبارکه

نقش شورا در حاشیه

میراث استثمار در دل استعمار

حذف خودروی پاک از واردات

جنگ جهانی برسر سوبسید

سبک‌خرید جدید مردم جهان

خزان تورم در بازار اجاره

روایت موسس استارتاپ در فنلاند

قتل‌های ناموسی؛ خلأ قانون و فرهنگ

پوپولیسم و کوپنیسم

تاثیر فیلترینگ روی بازار سرمایه

چین و اقتصاد ایران

مالیات و فعالان اقتصادی

روایت برنامه نویس ارشد در هلند

«مپنا» را دریابید

مالیات و فعالان اقتصادی

اسب‌های مرده و تغییر وزرا

مسیر هموار خودرو در بورس کالا

نقص فنی تعطیلی پنج شنبه‌ها

توسعه گازی با بورس انرژی

صاحب پرچم سفید در چین

نابرابری تورمی

ایران باغ بی برگی است

فقر ریشه تمامی آسیب‌های اجتماعی است

اهمیت تجارت با آفریقا

رانت‌پاشی از باک خودرو

راز موفقیت 1000 استارت‌آپ

انقلاب کشاورزی با مدل هلند

آخرین راهکار بایدن در برابر ایران

نقدی بر هدایت اعتبار

هنر بخشیدن خود

معضل یارانه نقدی

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.