یادداشت

تاثیر نرخ بهره در جذابیت بازار

فصل اقتصاد - سید بابک ابراهیمی/ استاد دانشگاه بازارسرمایه در نیمه اول سال‌جاری فراز و نشیب‌‌‌های زیادی را تجربه کرد. همچنین روند صعودی بازار که از آبان‌‌‌ماه پارسال شروع شده بود، در نهایت در 17اردیبهشت‌ماه سال‌جاری متوقف شد و شاخص کل حتی در مقاطعی به زیر 2میلیون واحد سقوط کرد. روند نزولی و فرسایشی موجب نگرانی دوباره سهامداران نسبت به سرمایه‌گذاری در بورس و تکرار اتفاقات تلخ سال 1399 شده بود.

اما و اگر تعلیق کارت‌های بازرگانی

فصل اقتصاد - 440کارت بازرگانی با بدهی بالای یک‌میلیون دلار تعلیق شد؛ این خبری بود که مهدی ضیغمی، رئیس سازمان توسعه تجارت چندی پیش مطرح کرد. اما در پی آن محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از مهلت 6ماهه به کارت‌های بازرگانی تعلیق‌شده خبر داد. با وجود این، عضو هیات رئیسه کمیسیون صادرات اتاق ایران می‌گوید سخنان پورابراهیمی در حد پیشنهاد است و کارت‌ها هنوز معلق هستند.

هوش‌مصنوعی در مایکروسافت

فصل اقتصاد - غول‌های تکنولوژی به فصل رونمایی از محصولات جدیدشان رسیده‌اند. در همین راستا، مایکروسافت با برگزاری یک مراسم ویژه در شهر نیویورک از جدیدترین محصولاتش رونمایی کرد. مایکروسافت در این رویداد علاوه بر رونمایی از رایانه‌های سرفیس جدید جزئیاتی در مورد انتشار نسخه جدید ویندوز 11 و دستیار هوش مصنوعی Copilot تعبیه شده در آن فاش کرده است.

سبقت ملکی در حومه پایتخت

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد-هاجر شادمانی : کاهش محسوس قیمت مسکن در تهران طی ماه‌های اخیر، «نبض قیمت املاک حومه» را تحت تاثیر قرار داد. بعداز زلزله ارزی در بازار مسکن پردیس و پرند در اواسط تابستان، اکنون نتایج تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد، پرند در مقایسه با پردیس، در اولویت سمت تقاضا قرار گرفته است. این سبقت ملکی پرند از پردیس، در تغییرات قیمت مسکن در فاصله ابتدا تا نیمه سال منعکس شده است.

بورس؛ بیم‏‏‏‏‏‏‏‌ها و امیدها

فصل اقتصاد - سعید اسلامی‌بیدگلی* تورم انتظاری و رکود جاری بسیاری از سرمایه‌گذاران بازارها را ناامید و سرگردان کرده‌است. بازار سرمایه هم از این قاعده مستثنی نبوده‌است. سرمایه‌گذاران بازار سرمایه مدت‌‌‌‌‌‌‌‌ها است که با ابهامات فضای سیاستگذاری اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و همچنین در انتظار تعیین‌تکلیف وضعیت ایران در نظام اقتصاد بین‌الملل هستند که خود تابعی است از توافق احتمالی با قدرت‌های بین‌المللی و حتی وضعیت تقابل روسیه-اوکراین و چین-آمریکا.

زوربای یونانی که سر از اسپانیا درآورد

فصل اقتصاد - زارا از موفق‌ترین برندهای خرده‌فروشی در جهان است. سال 1975 آمانسیو اورتگا و همسرش رزالیا مرا، این برند را به عنوان یک حرفه خانوادگی در اسپانیا تاسیس کردند. جالب است بدانید آنها ابتدا نام اولین فروشگاهشان را زوربا گذاشتند که برگرفته از فیلم معروف سینمای یونان بود

تولید صنعتی جهان درجا زد

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد - گروه اقتصاد بین‌الملل : وضعیت تولیدات صنعتی دنیا، درجا زده است. تازه‌ترین گزارش فصلی یونیدو نشان‌دهنده این است که رشد تولید صنعتی در جهان طی سه‌ماه دوم2023، تنها اندکی نسبت به فصل گذشته کاهش داشته است. در واقع بخش تولید موفق به حفظ تاب‌آوری شده است. همچنین در این دوره میانگین رشد سالانه 8/ 1درصدی ثبت شده اما یونیدو تاکید دارد این رشد صرفا ناشی از تغییراتی در سال گذشته است.

رتبه ایران در آزادی اقتصادی

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد- گروه اقتصاد بین‌الملل : بر اساس شاخص آزادی اقتصادی فریزر که به تازگی منتشر شده، جایگاه ایران از میان 165کشور، در رتبه160 در کنار کشو‌رهایی نظیر لیبی قرار گرفته است. آزادی اقتصادی همواره به‌عنوان یکی از مطالبات مهم اقتصاددانان در کشور شناخته شده است و به نظر می‌رسد که عدم شفافیت مالی، نامساعد بودن محیط کسب‌وکار و قیمت‌گذاری دستوری در پایین بودن رتبه کشور نقش داشته است.

بایدن به دنبال معاهده دفاعی با عربستان

فصل اقتصاد - ایالات متحده در حال مذاکره درباره شرایط یک معاهده دفاعی متقابل با عربستان سعودی است که شبیه پیمان‌های نظامی با ژاپن و کره‌جنوبی است. این اقدام در مرکز دیپلماسی پرمخاطره بایدن برای عادی‌سازی روابط این پادشاهی با اسرائیل قرار دارد. بر اساس چنین توافقی، ایالات متحده و عربستان سعودی به‌طور کلی متعهد می شوند در صورت حمله، حمایت نظامی به یکدیگر ارائه کنند.

انقلاب در صنعت هتل‌داری

فصل اقتصاد - برایان چسکی، کارآفرین آمریکایی است که نخستین بار استارت‌آپ ایربی‌ان‌بی را راه‌اندازی کرد. کار او در آمریکا آغاز شد اما به همان‌جا ختم نشد بلکه به دیگر نقاط جهان هم راه پیدا کرد. حالا افراد زیادی در نقاط مختلف جهان، با این استارت‌آپ آشنایی دارند و از آن بهره می‌گیرند.

بانکداری مدرن در عصر جدید

فصل اقتصاد - شکی نیست که نسل آینده عملیات بانکی خود را از درون شعب انجام نخواهد داد؛ زیرا این نسل برای انجام کارهای خود، نه علاقه‌‌‌ای به مراجعه حضوری دارد و نه در چارچوب فرآیندهای شکلی و آداب غیر‌مفید قرار می‌‌‌گیرد. بنابراین در آینده، شعب بانکی به شکل فعلی و با کارکردهای فعلی وجود نخواهد داشت. حتی امروز هم برخی بانک‌های داخل، بخشی از خدمات و برخی دیگر نیز کلیه خدمات خود را بدون شعبه انجام می‌دهند و به این وسیله رویای بانک بدون شعبه را عملی کرده‌‌‌اند. در حال حاضر کارکردهای شعب بانکی به شرح زیر است:

پیام ثروت‌آفرین

فصل اقتصاد - چگونه کشورها به ثروت و مکنت می‌رسند؟ آن عامل تداوم‌بخش نوآوری و رونق و شکوفایی پی‌درپی و به عبارت دیگر موتور قوی و سالم رشد و ثروت‌آفرینی ملت‌ها چیست؟

مغلطه اقتصادی

فصل اقتصاد - عده‌ای تورم جاری در دنیای غرب را حاصل از سودجویی شرکت‌ها و عده‌ای ناشی از افزایش دستمزدها می‌دانند. در این گزارش اکونومیست با اشتباه بودن هردوی این نظریه‌ها آشنا می‌شویم.

بازارهای طبیعی و بازارهای آزمایشگاهی

فصل اقتصاد - یکی از ویژگی‌های تحقیقات داروین (و شاید مهم‌ترین ویژگی آن) این بود که وجود نظم، لزوما مستلزم آن نیست که شخص یا اشخاصی، از قبل آن را طراحی کرده باشند. یک مجموعه منظم می‌تواند بدون آنکه ناظمی از قبل نقشه آن را ترسیم کرده باشد، به‌وجود آید. فارغ از جنبه‌های دیگر در اینجا تکیه و تاکید من بر بعد اقتصادی این موضوع است. درست همان‌طور که در طبیعت می‌توان نظم‌هایی را یافت که ناظمی ندارند،

پایه پولی چگونه رشد کرد؟

فصل اقتصاد - داریوش مجد: هرچند این روزها بانک مرکزی موفقیت خود را در کاهش شتابان رشد نقدینگی می‌ستاید اما باید گفت اضافه برداشت‌ها یا بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا رشد پایه پولی افزایش معنی‌داری یابد. به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت که کاهش شتاب رشد نقدینگی با هزینه سیستم ناتراز بانکی، یعنی پرداخت سپرده قانونی با اضافه برداشت بیشتر، فقط ریسک بانک‌ها را تشدید می‌کند. درواقع شیوه جدید جبران کسری بودجه در دولت باعث جهش بدهی‌های دولت و بانک‌ها شده و بیشترین اثر را در رشد پایه پولی در سال 1401 داشته است.

راه و بیراهه قانون‌زدایی

فصل اقتصاد - کثرت قوانینی که در بخش صنعت و معدن ایران به تحریر درآمده‌اند، موضوعی است که باعث شد تا مجلس بیش از 245قانون منسوخ را که بعضا تا 100سال قدمت داشتند، ملغی کند. باوجوداین، کارشناسان صنعت و معدن در گفت‌وگو‌ با «دنیای‌اقتصاد» بر این موضوع تاکید دارند که مجلس و دولت به جای بررسی قوانین قدیمی و منسوخ، باید به سمت و سوی ریل‌گذاری درست در وضع قوانین حرکت کنند.

ابهام حقوقی یک ابطال بهداشتی

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد-هانیه تقی‌زاده : ادعای رئیس سازمان غذا و دارو مبنی بر ابطال یکی از مصوبات اخیر وزارت اقتصاد، این روزها واکنش‌برانگیز شده است. به موجب این مصوبه، عرضه اینترنتی دارو در پلتفرم‌ها مجاز شمرده شده و وزارت بهداشت مکلف به همکاری با استارت‌آپ‌های فعال این حوزه شده بود. گذشته از ابهامات قانونی در لغو چنین مصوبه‌ای، حالا بار دیگر آینده استارت‌آپ‌های حوزه سلامت در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

آمارها و ابهام‌ها

فصل اقتصاد - «وضعیت اقتصاد چگونه است؟» این سوالی است که در هر جمع کوچک و بزرگ از فعالان اقتصادی یا حتی اقشار عادی مردم پرسیده می‌شود؛ اما جواب به این سوال با مشاهده و مثال ممکن نیست و در اصطلاح، اقتصاد را با چشم نمی‌توان تحلیل کرد و نیاز به آمار و داده‌های اقتصادی است. هرچه عدم قطعیت در اقتصاد بالاتر باشد، نیاز به آمار دقیق، به موقع و قابل اتکا بیشتر می‌شود و در شرایطی که اعتماد عمومی بالا نیست، حتی خود آمار کفایت نمی‌کند و تفسیر و توضیح شفاف و متقاعدکننده لازم است.

مذاکرات تعیین سهم از آرش

فصل اقتصاد - پرونده میدان انرژی آرش یک بار دیگر با اظهارات مقامات عربستانی و کویتی از یک طرف و صحبت‌های اخیر وزیر نفت ایران، پیش روی افکار عمومی باز شده است؛ کشورهای حاشیه خلیج فارس معتقدند این میدان ذیل قلمروهای سرزمینی آنها قرار دارد، بنابراین به دنبال جذب سرمایه‌های خارجی برای استخراج منابع آن هستند؛ ایران اما در نقطه مقابل، می‌گوید سهم مشخصی از این میدان در اختیار اوست، بنابراین هر تصمیمی در خصوص این میدان باید با رضایت طرف ایرانی صورت بگیرد.

حقیقت تلخ اقتصاد سبز

فصل اقتصاد - تغییرات اقلیمی تمام کشورها را به این فکر انداخته‌است که انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند. با این حال، رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه رابطه‌ای مستقیم با انتشار گاز دارد. این واقعیت تلخی است که بعضی رسانه‌ها از آن حرفی نمی‌زنند.

رفتار کج‌دار و مریز بورس

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد - علی عبدالمحمدی : معاملات اولین روز از هفته در شرایطی آغاز شد که نماگرهای اصلی بازار سهام با صعود نسبت به روز معاملاتی قبل همراه شدند. افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی یکی از مهم‌ترین عواملی است که سبب شد تا بازار سهام در روز گذشته با صعود قیمت‏‏ها همراه شود. در این میان گروه پالایشی، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین گروه‌هایی بود که مورد توجه فعالان بازار سهام قرار گرفت.

چه بلایی برسر اقتصاد چین آمد؟

فصل اقتصاد - دنیای‌اقتصاد-منصور بیطرف : خبرنگار نیویورکر درباره اقتصاد چین و علت‌های احتمالی مصیبت‌هایش با «اسوآر پراساد» اقتصاددان هندی‌آمریکایی، پروفسور دانشگاه کورنل و دستیار ارشد موسسه بروکینگز و متخصص اقتصاد چین و نویسنده کتاب «آینده پول» گفت‌وگویی انجام داده است. در این گفت‌وگو به این پرسش پاسخ داده شده که چقدر خطر فروپاشی اقتصاد چین برای دنیا جدی است.

قیم خودرو کیست؟

فصل اقتصاد - تعیین استراتژی و سیاستگذاری صنعت خودرو در تمام دولت‌ها روالی عادی است؛ به‌طوری‌که در هر دوره‌ای تغییر مدل فروش خودرو یا تعویض تکراری داور قیمت و همچنین آزادسازی واردات و البته واگذاری سهام خودروسازان به‌صورت سلیقه‌ای از سوی دولت‌ها اعمال می‌شود. با این حال اما در دولت سیزدهم نهادهایی همچون شورای رقابت یا مسوولان بخش صنعت مسوولیت عملکرد خود را نمی‌پذیرند.

جنگ جدید

فصل اقتصاد - شاید همین 2 سال پیش باور خیلی افراد از جنگ‌های جدید این بود که با چند حمله محدود و عموماً سایبری، یک قائله به اتمام می‌رسد. حالا با درگیری اوکراین و روسیه تمام این باور نابود شده‌است و این جنگ درس‌های جدیدی برای ما دارد.

تاچر ونزوئلایی‌ها

فصل اقتصاد - ونزوئلا در حال حاضر با سیاست‌های نیکولاس مادورو پیش می‌رود که کاملاً دولتی است. اما ظاهراً این سیاست‌های دولتی نتیجه‌ای منفی به همراه داشته است. حالا یکی از مخالفان مادورو می‌خواهد از مسیر وعده‌هایی نظیر خصوصی‌سازی، این رئیس‌جمهوری را در انتخابات سال 2024 شکست دهد.

برنامه زاکربرگ برای ماسک

فصل اقتصاد - اهالی شبکه‌های اجتماعی این روزها با یک برنامه جدید آشنا شده‌اند: تردز. این برنامه را مارک زاکربرگ راه‌اندازی کرده و سعی دارد از طریق آن با توییتر رقابت کند. اما آیا تردز می‌تواند رقیبی برای توییتر 17 ساله باشد؟ اکونومیست به بررسی این مسئله پرداخته است.

احمق‌های به‌دردبخورِ پوتین

فصل اقتصاد - بیش از یک سال از آغاز جنگ روسیه و اوکراین می‌گذرد. اما به‌رغم حمایت‌های گسترده کشورهای غربی از جمله اروپا و آمریکا از اوکراین، همچنان خبری از پیروزی این کشور نیست. چرا روسیه هنوز شکست نخورده است؟ اکونومیست دلیل این امر را در سیاست برخی از سیاستمداران اروپایی جست‌وجو کرده است.

مولدسازی یا تعطیلی بنگاه‌های موفق

فصل اقتصاد - ابهامات پروژه مولدسازی همچنان در فضای عمومی و اقتصادی کشور وجود دارد و هر روز ابعاد تازه‌ای از خطرات اجرای یک چنین پروژه‌ای مطرح می‌شود‌.

یک سوال از دولت و یک سوال از بانک مرکزی

فصل اقتصاد - به نظر می‌رسد، بانک مرکزی با هدف مهار تورم فزاینده، در تلاش است تا رشد نقدینگی را به دامنه 25تا30درصد برساند. هدف ذکرشده هرچند همچنان عددی بالا و متناظر با تورم‌های بالاست، اما با توجه به محدودیت‌های مختلف سیاسی و اقتصادی، «در صورت استمرار» می‌تواند به کاهش تورم در محدوده 30درصد بینجامد که آن هم هرچند تورمی بالاست، اما به نسبت شرایط موجود، یک گام به جلو محسوب می‌شود. موفقیت در دستیابی به این هدف، زمینه را برای تعیین اهداف مراحل بعد فراهم می‌کند.

اهمیت مقابله با نوسان ارزی

فصل اقتصاد - پیش از هر چیز باید این مساله را مد نظر قرار داد که نرخ ارز یکی از مهم‌ترین و موثرترین متغیرهای اقتصادی است که تصویری کلی از شرایط اقتصادی هر کشور نشان می‌دهد.

اخبار خواندنی

تاثیر نرخ بهره در جذابیت بازار

اما و اگر تعلیق کارت‌های بازرگانی

هوش‌مصنوعی در مایکروسافت

سبقت ملکی در حومه پایتخت

بورس؛ بیم‏‏‏‏‏‏‏‌ها و امیدها

زوربای یونانی که سر از اسپانیا درآورد

تولید صنعتی جهان درجا زد

رتبه ایران در آزادی اقتصادی

بایدن به دنبال معاهده دفاعی با عربستان

انقلاب در صنعت هتل‌داری

بانکداری مدرن در عصر جدید

پیام ثروت‌آفرین

مغلطه اقتصادی

بازارهای طبیعی و بازارهای آزمایشگاهی

پایه پولی چگونه رشد کرد؟

راه و بیراهه قانون‌زدایی

ابهام حقوقی یک ابطال بهداشتی

آمارها و ابهام‌ها

مذاکرات تعیین سهم از آرش

حقیقت تلخ اقتصاد سبز

رفتار کج‌دار و مریز بورس

چه بلایی برسر اقتصاد چین آمد؟

قیم خودرو کیست؟

جنگ جدید

تاچر ونزوئلایی‌ها

برنامه زاکربرگ برای ماسک

احمق‌های به‌دردبخورِ پوتین

مولدسازی یا تعطیلی بنگاه‌های موفق

یک سوال از دولت و یک سوال از بانک مرکزی

اهمیت مقابله با نوسان ارزی

آپشن 120 میلیونی کوئیک

مدیرعامل‌های جوان خیز برمی‌دارند

ورود بلک‌راک به بازار بیت‌کوین

دیپلماسی به شیوه عربستان

مجادله نابرابر بهای افزایشی ارز و قیمت دستوری برق

استقلال کانون با استدلال اقتصادی

رشد تولید با سوخت صادرات

خواب برنامه هفتم برای خانه‌اولی‌ها

بندری که اِل سید در آن جنگید

تجارت، پشتیبان تولید

کلیدواژه‌های ایستایی کالا

شاه‌کلید حل مشکلات ایران

جعبه تقسیم واردات خودرو

قاتل خلاقیت در رسانه‌ها

مارپیچ مالیاتی معاملات خودرو

تحریم، سلطه‌طلبی و افکار عمومی

از آتلانتا تا جهانی شدن

رشد اقتصادی؛ رویا یا واقعیت؟

آیا خودرو با واردات ارزان می‌شود؟

بریکس و سیاست خارجی ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.