کاغذ در شمول کالاهای اساسی جهت اخذ ارز مبادله­ ای قرار گرفت/ هیچ انحصاری برای واردات کاغذ وجود ندارد صنعت و معدن

کاغذ در شمول کالاهای اساسی جهت اخذ ارز مبادله­ ای قرار گرفت/ هیچ انحصاری برای واردات کاغذ وجود ندارد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - با پیگیری‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت موضوع کاغذ در دستور کار کارگروه تنظیم بازار برای ارایه بسته مدیریت بازار و در شمول کالاهای اساسی جهت اخذ ارز مبادله ­ای قرار گرفت. از سوی دیگر واردات کاغذ بر اساس ردیف تعرفه و انجام ثبت سفارش انجام گرفته و هیچ انحصاری در حوزه واردات کاغذ وجود ندارد.

با پیگیری‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت موضوع کاغذ در دستور کار کارگروه تنظیم بازار برای ارایه بسته مدیریت بازار و در شمول کالاهای اساسی جهت اخذ ارز مبادله ­ای قرار گرفت. از سوی دیگر واردات کاغذ بر اساس ردیف تعرفه و انجام ثبت سفارش انجام گرفته و هیچ انحصاری در حوزه واردات کاغذ وجود ندارد.
به گزارش فصل اقتصاد به نقل از شاتا، به دنبال انتشار خبری در روزنامه آفتاب یزد با عنوان " وزارتخانه‌های صنعت و ارشاد ورشکست مان کردند" مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزرات صنعت، معدن و تجارت به منظور جلوگیری از نشر اخبار نادرست توضیحاتی جهت روشنگری در خصوص موضوعات مطرح شده ارایه داد :
با توجه به وضعیت بازار انواع کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه ، افزایش قیمت در بازار و در راستای رفع مشکلات تأمین و مدیریت آرامش بازار، جلسات متعددی با حضور تمامی اصحاب و متصدیان صنعت کاغذ، چاپ و نشر و نمایندگان وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش‌ وپرورش و تشکل‌های حوزه تأمین و مصرف (صنعت چاپخانه، نشریات و روزنامه‌ها و...) در محل معاونت امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت‌، معدن و تجارت تشکیل شدد، که در این رابطه نسبت به بررسی راهکارهای کوتاه‌مدت و طرح جامع تنظیم بازار زنجیره تأمین کاغذ تصمیم‌گیری به عمل آمد.
1- موضوع گرانی کاغذ
در بخشی از گزارش منتشر شده در آن روزنامه به سکوت مقامات وزارت صنعت ،معدن وتجارت و ارشاد به جهش قیمت غیر معمول و عجیب تا 50 درصد افزایش قیمت کاغد اشاره شده است که این موضوع واقعیت ندارد و در رد این ادعا می‌توان به برخی اقدامات این وزارتخانه به شرح ذیل استناد کرد :‌
پیگیری و دستور ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت از ماه‌ها قبل و قرار گرفتن موضوع کاغذ در دستور کار کارگروه تنظیم بازار که منجر به افزایش هم‌اندیشی و ارایه بسته مدیریت بازار با محوریت اتاق ایران و نیز دست اندرکاران مربوطه شد. دستور رسیدگی فوری و برگزاری جلسه‌ای با حضور همه اصحاب دخیل در موضوع کاغذ و سنجش همه‌جانبه موارد و ارایه پاسخ روشن در اسرع وقت در راستای کنترل آرامش بازار . برپایی جلسه‌ای فوری با حضور معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و تمامی اصحاب و دست اندرکاران حوزه کاغذ، چاپ و نشر کشور، نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش‌وپرورش که پس از طرح مباحث مختلف از سوی تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و واردکنندگان در جهت اتخاذ تصمیمات کلی . برگزاری سریع کارگروه و جلسه بررسی راهکارهای کوتاه‌مدت و تدوین طرح جامع تنظیم بازار و زنجیره تأمین کاغذ
تشکیل کارگروه با مسؤولیت دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری ، عدم تغییر تعرفه واردات انواع کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه تا پایان سال، تخصیص ارز مبادله‌ای جهت انواع کاغذ رول و شیبت ،پیشنهاد حذف مالیات ارزش افزوده برای مواد اولیه تولید کاغذ ، ثبت سفارش واردات مواد اولیه تولید و .... از مهمترین تصمیمات اتخاذ شده در جلسات بود.
2-واردات کاغذ
در بخشی از گزارش به موضوع ارتباط وزیر صنعت، معدن و تجارت با واردکنندگان کاغذ برای افزایش قیمت کاغذ اشاره شده است ، انتظار می رفت نگارنده گزارش ابتدا صحت موضوع را براساس مستندات مورد بررسی قرار می‌داد و سپس نسبت به انتشار آن اقدام می‌کرد .
در رد ادعای مطرح شده به نکاتی چند اشاره می‌شود :
واردات کاغذ بر اساس ردیف تعرفه و انجام ثبت سفارش در چارچوب ضوابط و مقررات جاری توسط واردکنندگان انجام گرفته و هیچ انحصاری در حوزه واردات کاغذ وجود ندارد. پر واضح است قیمت هر محصول بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار است ؛ با توجه به افزایش قیمت جهانی مواد اولیه کاغذ و همچنین افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر و جو روانی حاصل از ادعای کذب عدم واردات و دپوی کاغذ در انبارها و عدم عرضه آن به بازار موجب افزایش یک‌باره قیمت کاغذ گردید؛ که سریعاً پس از پایش و اعلام مصوبات جلسات مذکور در جراید و نظارت مستمر بر بازار کاغذ جو روانی و التهاب بازار کنترل گردیده و شرایط به‌سرعت به سمت اعتدال بازار و کاهش متعارف قیمت‌ها پیش رفته است.
3-موضوع ثبت سفارش کاغذ :
در بخشی دیگر این گزارش به سخنان رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران که به موضوع آخرین وضعیت قیمت کاغذ و اقلامی که در انتظار افزایش تعرفه واردات بوده و در حالت توقف ثبت سفارش است، اشاره شده ، ‌که باید گفت :
عدم ارایه ارز مبادله­ ای از تصمیمات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده که از دلایل کارشناسی این تصمیم می­تواند مدیریت ذخایر ارزی در شرایط کنونی و اختصاص ارز مذکور به اقلام ضروری و مایحتاج اساسی کشور باشد؛ که این مورد با پیگیری‌های مکرر وزارت صنعت از بانک مرکزی ج.ا.ا جهت کنترل و رفع التهاب بازار کاغذ، برطرف شدد و کاغذ در شمول کالاهای اساسی جهت اخذ ارز مبادله­ای قرار گرفت. همچنین در جلسات مذکور مشکل 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده حوزه تولید، چاپ و نشر و مصارف انرژی برق، برطرف گردید.
4- موضوع کاغذ جراید و روزنامه‌ها
در پاسخ به موضوع «اعتراض به گرانی کاغذ توسط روزنامه­ ها» و «واکنش مسئولان» در انتهای گزارش مذکور ذکر مواردی ضروری است :
با توجه به شواهد و قرائن موجود در کاهش تیراژ نشریات و روزنامه ­های کشور به خاطر استقبال مردم از شبکه­ها و سایت­های خبرگزاری‌ها و جراید، طبیعتاً در حوزه مصرف روزنامه ­ها با کاهش استقبال عمومی مواجه بوده‌ایم. افزایش ناگهانی و غیرمنتظره قیمت کاغذ عمدتاً ناشی از افزایش قیمت ارز، افزایش قیمت جهانی نهادهای تولید کاغذ و انواع کاغذ و همچنین جو روانی ناشی از افزایش قیمت­های جهانی و دامن زدن به شایعه‌های ممنوعیت واردات یا تغییر نرخ ارز از سوی برخی رسانه‌ها و افراد فرصت‌طلب بوده است. لذا در پاسخ به اظهار این تیتر که «1000 تومان گران کن، 500 تومان ارزان کن» باید گفت؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت تا تثبیت قیمت، کنترل و رفع التهاب بازار و همچنین ارایه قیمت متعارف کارشناسی شده کاغذ با توجه به قیمت جهانی این محصول و همچنین قیمت ارز مبادله­ای، به پایش و کنترل و تنظیم بازار ادامه داده و قیمت تمام‌شده واردات را با توجه به حفظ حقوق مصرف­ کنندگان و تولیدکنندگان داخلی در سطح پاینی تثبیت نموده است. در پایان خاطر نشان می سازد با توجه به اینکه بخش از مصرف کاغذ از طریق واردات تأمین می‌گردد، لذا افزایش قیمت­های جهانی نهاده‌ها و کاغذ تأثیر مستقیم بر بازار داخلی خواهد داشت که در این رابطه با اقدامات و هماهنگی‌های انجام شده در حوزه مصرف و تأمین عملاً در روزهای اخیر شاهد کاهش قیمت بازار کاغذ چاپ و تحریر خواهیم بود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.