نقش جست‌وجوگرهای بومی در اقتصاد ارتباطات و رسانه

نقش جست‌وجوگرهای بومی در اقتصاد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - موتورهای جست‌وجوی بومی سهم زیادی در اقتصاد IT یک کشور دارند و جویشگرهای ایرانی هم اهمیت خود را از این جهت نشان می‌دهند. با وجود این، به نظر می‌رسد جویشگرهای بومی ما هنوز فاصله زیادی با مشابه‌های خود در سایر کشورها دارند.

توسعه خدمات متنوع مطابق با نیازهای بومی و محلی، افزایش درآمد ملی از طریق کسب درآمد جویشگر بومی، ترویج و گسترش فرهنگ ایرانی-اسلامی در فضای مجازی، کمک به ایجاد مزیت رقابتی برای جویشگر بومی نسبت به رقبای غیربومی، توسعه زیرساخت‌های تولید و ارائه خدمات و محتوای جویشگر بومی، توسعه دانش و فناوری جویشگر بومی، حفاظت از اطلاعات و ارتقای امنیت ملی در فضای مجازی و بهره‌مندی از گزارشات ذائقه‌سنجی کاربران ایرانی برای ارتقای خدمات فضای مجازی از ضرورت‌ها و اهداف کلان جویشگرهای بومی است.
موتورهای جست‌وجو در دنیا در سال 2015
طبق آمار موتور جست‌وجوی گوگل در کشور آمریکا با 62 هزار نیرو، 225 سرویس داشته و در آمد آن 75 میلیارد دلار بود که 90 درصد از این درآمد از راه تبلیغات است. این موتور 70 درصد از سهم‌ پرس‌وجوی در آمریکا را به خود اختصاص داده و روزانه چهار میلیارد پرس‌وجو از طریق آن انجام شده است.
موتور جست‌وجوی «بایدو» در چین 41 هزار و 500 نیرو داشته و 150 سرویس ارائه می‌دهد. درآمد این موتور جست‌وجو 10.2 میلیارد دلار است که 96 درصد از این درآمد متعلق به تبلیغات است. بایدو 80 درصد از سهم‌ پرس‌وجوی چین را به خود اختصاص داده است و روزانه سه میلیارد پرس‌وجو از طریق آن انجام می‌شود.
موتور جست‌وجوی «نیور» در کره جنوبی دو هزار و 500 نیرو و 75 سرویس دارد. درآمد این موتور جست‌وجو سه میلیارد دلار است که از این میزان، 71 درصد توسط تبلیغات تامین می‌شود. این موتور 73 درصد از سهم‌ پرس‌وجوی کره جنوبی را داشته و روزانه 285 میلیون پرس‌وجو از طریق آن انجام می‌شود. البته کره جنوبی دو جویشگر دیگر با نام‌های داهم و نایت هم دارد که در مجموع از بازار جویشگرها سهمی 98 درصدی را اختصاص می‌دهند.
موتور جست‌وجوی «یاندکس» روسیه با پنج هزار و 400 نیرو، 55 سرویس دارد و در آمد آن یک میلیارد دلار است. درصد درآمد این موتور جست‌وجو از طریق تبلیغات ذکر نشده اما اکثر درآمد آن از تبلیغات است. این موتور 95 درصد از سهم‌ پرس‌وجو در روسیه را به خود اختصاص داده است و روزانه 150 میلیون پرس‌وجو از طریق آن انجام می‌شود.
موتور جست‌وجوی «سزنم» در جمهوری چک هزار و 100 نیرو دارد و 15 سرویس ارائه می‌دهد. درآمد این موتور جست‌وجو 0.13 میلیارد دلار است که اکثر این درآمد از طریق تبلیغات حاصل می‌شود. این موتور 50 درصد از سهم‌ پرس‌وجوی جمهوری چک را داشته و روزانه هشت میلیون پرس‌وجو از طریق آن انجام می‌شود.
درخواست دولت‌ها برای دریافت اطلاعات حساب‌های کاربری
در این راستا دولت آمریکا، 17 هزار و 577 درخواست برای دریافت اطلاعات حساب‌های کاربری 26 هزار و 579 کاربر در نیمه اول سال 2015 ارائه داده و فیسبوک در 80 درصد موارد با کاخ سفید همکاری کرده است.
مایکروسافت نیز 35 هزار و 228 درخواست در نیمه اول سال 2015 برای انتشار اطلاعات شخصی کاربران خود از دولت‌های مختلف در سراسر جهان درخواست کرده و در نیمه دوم سال 2015 نزدیک به 40 هزار و 600 مرتبه، اشخاص دولتی کشورهای مختلف از گوگل درخواست اطلاعات کاربران را خواستند که نسبت به مدت پیشین 30 درصد رشد داشته است.
وضعیت جویشگرهای بومی چگونه است؟
طبق ارزیابی کیفیت نتایج جویش فارسی در جویشگرها که اطلاعات آن در وب‌سایت مرکز ملی فضای مجازی قرار گرفته است، موتور جست‌وجوی گوگل اولین رتبه را به خود اختصاص داده است و پس از آن به ترتیب پارسی‌جو، بینگ و یوز قرار دارند.
موتور جست‌وجو پارسی‌جو 200 سرور دارد و ظرفیت ذخیره سازی آن دو پتابایت است. تعداد صفحات پوشش داده شده توسط این موتور جست‌وجو چهار میلیارد و تعداد صفحات کشف شده 40 میلیارد است. این موتور جست‌وجو 15 سرویس ارائه می‌دهد و توانایی پاسخگویی آن دو میلیون پرس‌وجو در روز است که البته قابلیت توسعه پذیری دارد. تعداد بازدیدهای روزانه پارسی‌جو 900 هزار بوده و کیفیت جست‌وجوی آن 80 درصد است.
موتور جست‌وجوی یوز نیز 200 سرور دارد و ظرفیت ذخیره سازی آن 3.2 پتابایت است. تعداد صفحات پوشش داده شده یوز چهار میلیارد و تعداد صفحات کشف شده توسط آن 30 میلیارد است. این موتور جست‌وجو 26 سرویس دارد و می‌تواند به سه میلیون پرس‌وجو در روز پاسخ دهد. تعداد بازدید روزانه از موتور جست‌وجوی روز 200 هزار و کیفیت جست‌وجوی آن 80 درصد است.
البته به نظر می‌رسد جویشگرهای بومی ما هنوز فاصله زیادی با جویشگرهای بومی که مشابه آن‌ها در بالا ذکر شده دارند؛ اما در عین حال در یک نگاه درازمدت، موتور جست‌وجوی بومی تأثیر بسزایی در رونق فضای کسب‌وکار IT داشته و فرصت‏های شغلی فراوانی را ایجاد خواهند کرد .
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خواربارفروشان، مشاوران املاک و آرایشگران در صدر دارندگان شناسه یکتا

خطوط 8 و 9 مترو از جنوب شرق تهران می‌گذرد

تصادف 2 خودرو در پایتخت و جان‌باحتن 2 جوان + تصاویر

پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش تا 4 برابر میانگین حساب

ترمز دوباره جنرال‌موتورز

آی‌مسیج اپل برای مقابله با فناوری های شکستن رمزنگاری ارتقا یافت

پیش‌بینی تورم روسیه

قیمت نفت اندکی بالا رفت

وال استریت بیت‌کوین را پایین کشید

جزئیات مشاغل خانگی در سال 1401

تشکیل شورای گفتگوی بخش تعاون با رویکرد افزایش صادرات

کاهش نرخ فوتی‌های ناشی از حوادث شغلی در کشور

60 درصد مردم آرژانتین در فقر به سر‌می‌برند

سقوط چشم‌انداز رشد غول اقتصادی اروپا

80 درصد اشتغال خانگی در دست زنان!

بدهی جهانی رکورد زد

تعرفه برق خودروهای برقی تجاری است/ به دنبال توسعه زیرساخت ها هستیم

کارخانه تولیدکننده تراشه گوشی هواوی تحریم شد

31 استان تحت پوشش پایش هوشمند اراضی هستند/ لزوم حفاظت از 5 میلیون هکتار اراضی مرغوب

ماموریت شهرداران تا 2030

شارژ بورس از بازار پول

فرود تورم حوالی هدف

صادرات غذا در تله بی‌برنامگی

طلای جهانی برنده مسابقه با دلار شد

جاده چالوس ساعت 8 صبح فردا بازگشایی می شود

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.