بدهی دولت به تامین اجتماعی به 141هزار میلیارد تومان رسید کار و تعاون

بدهی دولت به تامین اجتماعی به 141هزار میلیارد تومان رسید

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - نایب رئیس کانون بازنشستگان کارگران تهران از پیش بینی کسری 31 هزار میلیاردی منابع تأمین اجتماعی در سال آینده خبر داد.

علی دهقان کیا نایب رئیس کانون بازنشستگان کارگران تهران امروز در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران با اشاره به بحران صندوق های بازنشستگی در کشور گفت: در حال حاضر در کشور 16 صندوق بازنشستگی وجود دارد که فقط دو صندوق تازه تأسیس، وضعیت مناسب تری نسبت به 14 صندوق دیگر دارند.
دهقان نیا با بیان اینکه از اول شاخص های بین‌المللی به ازاء هر 7 نفر شاغل، یک نفر باید بازنشسته شود، ادامه داد: در حال حاضر صندوق تأمین اجتماعی 13 میلیون و 700 هزار بیمه پرداز دارد و در مقابل به 3 میلیون نفر بازنشستگی پرداخت می کند اما صندوق بازنشستگی کشوری در مقابل یک میلیون و 260 هزار بیمه پرداز، به یک میلیون و 370 هزار نفر بازنشسته، حقوق بازنشستگی پرداخت می کند. همچنین صندوق فولاد 9 هزار و 150 نفر بیمه پرداز و 83 هزار نفر بازنشسته دارد؛ در عین حال صندوق بازنشستگی سازمان صدا و سیما در مقابل 13 هزار و 100 بیمه پرداز به 13 هزار و 400 نفر حقوق بازنشستگی پرداخت می کند.
وی با تأکید بر اینکه تقریبا وضعیت سایر صندوق های بازنشستگی نیز به گونه ای است که تعداد بازنشستگان بیش از بیمه شدگان است، افزود: از نظر جمعیتی صندوق تأمین اجتماعی 41 میلیون و 433 هزار نفر را تحت پوشش خود دارد. همچنین صندوق بازنشستگی کشوری نیز 5 میلیون و 961 نفر و 14 صندوق بازنشستگی دیگر در مجموع 7 میلیون و 987 هزار نفر تحت پوشش دارد؛ در مجموع 55 میلیون و 382 نفر جمعیت کشور تحت پوشش 16 صندوق بازنشستگی قرار دارند که 69 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهد.
نایب رئیس کانون بازنشستگان کارگران تهران به وضعیت نقدینگی سازمان تأمین اجتماعی پرداخت و یادآور شد: متأسفانه در حال حاضر وضعیت منابع و مصارف این سازمان با یکدیگر تعادل ندارند؛ به طور متوسط از سال 1384 تا سال 1393 منابع (درآمد) این سازمان سالانه 27.5 درصد رشد و در مقابل مصارف این سازمان نیز (هزینه) 30 درصد با افزایش مواجه بوده است. به عبارتی مصارف سازمان تأمین اجتماعی 2.5 درصد بیش از منابع این سازمان است که این یک هشدار برای بحران در این سازمان محسوب می شود.
دهقان کیا با بیان اینکه در سال 95، منابع تعهدی سازمان تأمین اجتماعی 86 هزار میلیارد تومان بود، افزود: اما عملکرد این سازمان در تأمین درآمدها 53 هزار میلیارد تومان از محل بیمه شدگان بوده است. ضمن اینکه مصارف پیش بینی شده این سازمان برای سال 95، 62 هزار میلیارد تومان هدف گذاری شده بود. بنابراین در این سال، سازمان تأمین اجتماعی با 90 هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه شده است.
این فعال کارگری با اشاره به اینکه سازمان تأمین اجتماعی در سال جاری پیش بینی می شود حدود 18 هزار و 100 میلیون تومان کسری منابع داشته باشد، خاطرنشان کرد: براساس بار مالی ای که ناشی از قانون برنامه ششم توسعه نیز به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل شده، پیش بینی می شود این سازمان در سال 97 به میزان 31 هزار میلیارد تومان کسری داشته باشد.
وام 25 هزار میلیارد تومانی تأمین اجتماعی برای جبران کسری بودجه
وی از دریافت تسهیلات 25 هزار میلیارد تومانی سازمان تأمین اجتماعی از بانک رفاه برای تأمین کسری منافع خبر داد و گفت: در عین حال این سازمان برای مقابله با کسری بودجه یکی از بهترین بنگاه های سود ده خود یعنی پالایشگاه لاوان را به رغم مخالفت نمایندگان کارگران در هیئت امنای این بنگاه به بانک رفاه واگذار کرده است.
دهقان کیا با یادآوری اینکه در حال حاضر بیش از 60 درصد از بازنشستگان تأمین اجتماعی، حداقل بگیر هستند، عنوان کرد: این در حالی است که تجمع های بسیاری از سوی بازنشستگان صورت می گیرد مبنی بر اینکه حقوق دریافتی آنها متناسب با هزینه های سبد معیشت از جمله مسکن نیست. علاوه بر این هزینه های درمان بیماری و تحصیل نیز از عمده ترین هزینه های تحمیل شده به جامعه بازنشستگی کشور است.
کاهش نسبت پشتیبانی شاغلان در برابر بازنشستگان
این فعال اقتصادی افزود: در سال 1354 قانون تأمین اجتماعی تصویب شد که در آن زمان در برابر 25.2 درصد از افراد شاغل، یک نفر بازنشسته میشد اما امروز به مرحله ای از بحران رسیده ایم که در سال 94 با گذشت 40 سال از تصویب این قانون، 6.37 درصد شاغل هستند و در مقابل یک نفر حقوق بازنشستگی دریافت می کند. همچنین در سال 1395 نیز، سهم شاغلان نسبت به بازنشستگان 5.35 درصد شده است.
وی با بیان اینکه کسری سازمان تأمین اجتماعی از سال 92 آغاز شد به وضعیت افزایش مستمری بگیران نسبت به بیمه شدگان اشاره کرد و گفت: تا سال 1389 در این بخش با مشکل خاصی مواجه نبودیم اما از سال 90، این بحران آغاز شد به طوری که میزان بیمه شدگان 4.9 درصد و میزان مستمری بگیران نیز 8.4 درصد با رشد مواجه بوده است. به عبارتی میزان مستمری بگیران 3.5 درصد نسبت به بیمه شدگان رشد داشته است.
دهقان کیا قوانین و مقررات تعهدآور برای سازمان تأمین اجتماعی را از عوامل رشد نامتعارف بازنشستگان نسبت به شاغلان عنوان کرد و اظهار داشت: در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی، 26 قانون و همچنین توسط هیئت وزیران در سنوات گذشته 4 مصوبه در خصوص صندوق های بازنشستگی وضع شده که سهم بیمه کارفرما توسط دولت پرداخت شود اما دولت های مختلف به تعهد خوددر پرداخت این سهم بیمه پای بند نبودند که این یکی از دلایل کسری منابع است.
بدهی دولت به تامین اجتماعی به 141هزار میلیارد تومان رسید
نایب رئیس کانون بازنشستگان تهران با اشاره به روند صعودی بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: در سال 84 بدهی دولت به این سازمان 6 هزار و 100 میلیارد تومان بود که در سال 92 این میزان به 63 هزار و 123 میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین در حال حاضر میزان بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی 141 هزار میلیارد تومان برآورد می شود.
وی افزود: در بخش تحمیل طرح های حمایتی در قالب بیمه بدون توجه به بار مالی، دولت به عنوان کارفرمای بزرگ به میزان 4.5 میلیون نفر حق بیمه به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل کرده است که از این میزان 3 میلیون نفر از اقشار حمایتی محسوب می شوند به طوری که بدون کارفرما هستند و دولت مکلف به پرداخت سهم حق کارفرمای این افراد شده است. همچنین یک و نیم میلیون نفر باقیمانده نیز تحت پوشش بیمه های اختیاری هستند که سهم پرداخت حق بیمه این افراد به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل شده است.
این فعال کارگری، سرمایه گذاری های ناکارآمد را یکی دیگر از عوامل بحران در سازمان تأمین اجتماعی عنوان کرد و تصریح کرد: در سال 65 در زمان تأسیس شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) سرمایه اولیه این سازمان، 2 میلیارد تومان بود. امروز از مجموع کارخانجات تحت مالکیت شستا 70 درصد بورسی و 30 درصد غیربورسی هستند.
وی ادامه داد: جمع سرمایه شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی تا پایان سال 95 به میزان 60 هزار میلیارد تومان برآورد شده که 59 درصد این سرمایه بابت رد دیون دولت و 41 درصد مابقی نیز توسط این شرکت تأمین شده است که این شرکت از محل کل سهام دولت 24 درصد و از محل سود خود 76 درصد بهره برده است.
دهقان کیا با بیان اینکه متوسط نرخ بازدهی سرمایه گذاری تأمین اجتماعی سالانه به طور متوسط 20 درصد برآورد شده است که نرخ تورم نیز در همان مدت 19.7 درصد بوده است، گفت: بنابراین بازدهی تأمین اجتماعی فقط 0.3 درصد بوده است در حالی که اگر روند ساختار اقتصادی و قشر سرمایه گذاری در کشور به خوبی پیش می رفت این میزان نرخ بازدهی سرمایه گذاری باید 5 درصد می شد.
بار مالی 19 هزار میلیاردی هزینه های درمان به تأمین اجتماعی
نایب رئیس کانون بازنشستگان تهران در بخش دیگری از اظهارات خود به افزایش هزینه های درمان تحمیل شده به سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: در سال 91 هزینه درمان این سازمان 5 هزار و 250 میلیارد تومان بوده که در سال 95 با افزایش چشمگیر به 19 هزار و 622 میلیارد تومان رسیده است و این یک بار مالی نگران کننده برای سازمان است.
رشد کسری منابع سازمان در سه سال گذشته
دهقان کیا همچنین با اشاره به وضعیت منابع و مصارف این سازمان در بخش درمان طی سه سال گذشته، گفت: در سال 92 منابع درمان سازمان تأمین اجتماعی 8 هزار میلیارد تومان و مصارف این بخش نیز 7 هزار و 450 میلیارد تومان بوده است. به عبارتی درآمد این سازمان از محل درمان 650 میلیارد تومان بوده است. همچنین در سال 93 منابع سازمان در بخش درمان، 10 هزار و 500 میلیارد تومان بود که در مقابل مصارف این بخش به 11 هزار و 300 میلیارد تومان رسید. به عبارتی هزینه های سازمان از بخش درمان 736 میلیارد تومان بیش از درآمد بوده است.
وی ادامه داد: در سال 94 نیز منابع بخش درآمد سازمان تأمین اجتماعی 13 هزار و 100 میلیارد تومان و مصارف این بخش 15 هزار و 700 میلیارد تومان بود که دو هزار و 500 میلیارد تومان کسری منابع را نشان می دهد. علاوه بر این در سال 95 منابع سازمان تأمین اجتماعی در بخش درمان، بالغ بر 4 هزار میلیارد تومان کسری داشته است به نحوی که هزینه های بخش درمان، 19 هزار و 600 میلیارد تومان و درآمد این بخش 15 هزار و 400 میلیارد تومان بوده است.
نایب رئیس کانون بازنشستگان تهران درباره عوامل بروز چالش در سازمان تأمین اجتماعی، خاطرنشان کرد: مداخلات دولت در تصمیم گیری های سازمان، عدم رعایت متوازن سه جانبه گرایی و افزایش سهم نمایندگان دولت، چالش در ساختار مالی و اداری سازمان و همچنین کاهش بازنشستگی پیش از موعد از 30 سال به 25 سال برخی از مهمترین عوامل بروز چالش در این سازمان است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نرخ سود اوراق گواهی سپرده خاص چگونه محاسبه می شود؟

اطلاعیه سامانه یکپارچه خودروها ویژه نوبت‌دارهای زمستان؛ متقاضیان ٣ روز برای جایگزینی فرصت دارند

ورودی آب رودخانه‌های اصلی به دریاچه ارومیه 3 برابر شد

سقف منابع تحقق پذیر در بودجه 1403 رعایت شد

افت 78.2 درصدی بارش‌ها در کرمان/ بارش‌ها در کشور 37.9 درصد کم شد

سیاست‌های حمایتی در تنظیم بازار پیاز/ مازاد پیاز صادر می‌شود

مصرف گاز کشور به 650 میلیون متر مکعب می‌رسد/ لزوم مصرف بهینه طی روزهای آتی

پیش‌بینی افزایش 100 میلیون مترمکعبی مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری

برای دریافت سود و اصل سهام عدالت؛ وراث متوفیان تا ١٠ اسفند ماه فرصت دارند

برای دریافت سود و اصل سهام عدالت؛ وراث تا ١٠ اسفند ماه فرصت دارند

سازمان مالیاتی: رسید دستگاه‌های کارتخوان فقط تا سال 1404 معتبر است

هواشناسی ایران 1402/12/06؛ بارش برف و باران در سراسر کشور/ هشدار نارنجی هواشناسی به کشاورزان

انجام پروازهای فرودگاه امام با وجود بارش برف

عقب‌ماندگی شدید پروژه‌های نهضت ملی مسکن پردیس/ پیشرفت 58 درصدی پس از 4 سال

وضعیت راه‌های کشور؛ بارش برف و باران در جاده‌های 24 استان

ایران‌ایر 34 فروند هواپیما دارد

جاده چالوس یکطرفه شد/ بارش برف و باران در جاده‌های 29 استان

تحلیل | اشکال مبنایی «خلق پول» توسط افراد یا نهادهای خصوصی

جزئیات میانگین حقوق کارکنان دولت/ کارمندان در 1401 چقدر حقوق گرفتند؟

روش انتقال سریع و رایگان سود و اصل سهام عدالت متوفیان به وراث

وضعیت هوای تهران 1402/12/06؛ تنفس هوای "قابل قبول" در روز برفی

شارژ مرحله سوم طرح ملّی «یسنا» انجام شد

بلاتکلیفی دو هزار متقاضی مجوز از وزارت میراث فرهنگی

"کشاورزی آینده" - 3 | 10 اتفاق برتر شکل‌دهندۀ آیندۀ «کشاورزی دقیق»

افزایش 11 درصدی رهاسازی بچه‌ماهی در دریای خزر و آب‌های داخلی کشور

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.