جزئیات اجرای طرح اشتغالی«تکاپو»/سفارش20میلیون یورویی تولید پوشاک کار و تعاون

جزئیات اجرای طرح اشتغالی«تکاپو»/سفارش20میلیون یورویی تولید پوشاک

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار پایدار وزارت کار از آغاز تولید کفش و پوشاک برندهای بین‌المللی در تولیدی‌های داخل خبرداد و گفت:با این قراردادها،ظرفیت خالی تولیدکننندگان داخلی فعال شده است.

رضا تازیکی در گفتگو با خبرنگار مهر ، با اشاره به گام‌های اجرایی در قالب طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار(تکاپو) گفت: این طرح معتقد است اتصال به بازارهای بین المللی، افزایش توان رقابت پذیری تولیدکنندگان ایرانی و افزایش سفارش پذیری از برندهای صاحب نام بین المللی؛ ضمن رونق تولید، افزایش و تثبیت اشتغال واحدهای تولیدی داخلی موجب انتقال دانش و استانداردها و تکنولوژی های روزآمد و رقابتی دنیا خواهد شد و در این مسیر کمترین وابستگی به تسهیلات خواهد بود.
وی افزود: در واقع تامین سفارش و اتصال به بازار اولویت و ارزش واقعی را خلق خواهد کرد که موجب پایداری اشتغال خواهد شد حال آنکه استفاده بی مورد از تسهیلات جز وابستگی و مشکلات متعدد برای کارآفرینان ارزش خاصی فراهم نمی کند.
مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار با بیان اینکه یکی از مهمترین خلاءهای اشتغالزایی ظرفیت خالی واحدهای تولیدی است گفت: با همین رویکرد «اتصال به بازارهای بین‌المللی و صادرات محصولات صنعتی» در قالب طرح تکاپو در دستور کار قرار گرفت.
تازیکی تصریح کرد: در حالی که ظرفیت‌های اشتغال زیادی در بسیاری از صنایع کشور وجود دارد اما به دلیل رکود تولید، مشکل اصلی بسیاری از تولیدکنندگان، بازاریابی و فروش محصولات است، در همین راستا در طرح تکاپو اتصال واحدهای تولیدی داخلی به بازارهای بین‌المللی در رَسته‌های دارای ظرفیت هدفگذاری شد.
مدیر طرح ملی تکاپو با تاکید بر ظرفیت بالای اشتغالزایی صنعت پوشاک در کشور ادامه داد: در زنجیره تولید پوشاک اعم از طراحی، دوخت و تولید در حال حاضر حدود 550 هزار نفر شاغل هستند در صورتی که ظرفیت اشتغال این صنعت 1.5 میلیون نفر است؛ با این حال حدود یک میلیون نفر ظرفیت خالی اشتغال در این صنعت وجود دارد که باید فعال شود.
تازیکی افزود: برای فعال کردن ظرفیت‌های خالی تولید پوشاک در گام نخست، تولید و صادرات پوشاک با مشارکت برندهای بین المللی و صادرات این محصول تولید شده در ایران به بازارهای بین المللی در دستور کار قرار گرفت به نحوی که قرارداد یکی از برندهای مطرح ترک با 10 شرکت ایرانی تولید پوشاک منعقد شده است.
این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بر اساس این قرارداد، حجم سفارش این برند بین المللی پوشاک به شرکت‌های داخلی 20 میلیون یورو تعیین شده است؛ همچنین در قرارداد مذکور موضوع انتقال دانش فنی، استاندارد و آموزش نیروی کار فعال در صنعت پوشاک مد نظر قرار گرفته است.
مدیر طرح ملی تکاپو با بیان اینکه تمام سفارشات این برند بین المللی در داخل کشور با عنوان «ساخت ایران» تولید و تمام این محصولات به کشور صاحب این برند صادر می‌شود افزود: مصرف محصولات تولید شده این برند بین المللی یا در کشور صاحب برند است یا از طرف این کشور به سایر نقاط صادر می‌شود.
پیش بینی 2 هزار فرصت شغلی در صنعت پوشاک با قراردادهای جدید
وی گفت: بعد از انعقاد این قرارداد عمده شرکت‌های ایرانی طرف قرارداد سفارش جدید خود را از این برند دریافت کردند به طوریکه برخی شرکت‌ها حدود یک میلیون یورو از مجموع سفارش 20 میلیون یورویی، سفارش دریافت کردند و این موضوع منجر به فعال شدن ظرفیت‌های خالی برخی شرکت‌ها و حتی فعالیت دو شیفته واحدهای تولیدی شد.
تازیکی درباره میزان اشتغال ایجاد شده در صنعت پوشاک پس از قرارداد مذکور افزود: به دلیل اینکه حجم سفارش دریافتی هر یک از 10 شرکت ایرانی متفاوت است بنابراین میزان نیروی کار جذب شده نیز متغیر است اما پیش بینی می‌شود در صورت تحقق تمامی سفارشات در حوزه پوشاک در 10 شرکت ایرانی بیش از 2000 فرصت شغلی جدید ایجاد شود.
مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار وزارت کارگفت: پس از صنعت پوشاک، صنعت کفش نیز از صنایع اشتغالزای کشور است که در حال حاضر حدود 150 هزار نفر نیروی کار در این بخش شاغل هستند و به همین میزان نیز فرصت اشتغال جدید وجود دارد.
وی افزود: بر همین اساس، پس از موفقیت طرح تکاپو در تولید و صادرات پوشاک با مشارکت برندهای بین المللی و صادرات پوشاک تولید شده در ایران به بازارهای بین المللی، در دومین پروژه توسعه ای این طرح قرارداد تولید کفش توسط یک تولید کننده کفش ایرانی تحت نام یک برند معتبر بین المللی نیز منعقد شد و به زودی قرارداد یک شرکت تولیدی دیگر در صنعت کفش منعقد خواهد شد.
تازیکی با بیان اینکه پس از تکمیل انعقاد قرارداد شرکت‌های تولیدی کفش، به دنبال اتصال تولیدات داخلی در صنعت مبلمان به بازارهای بین المللی نیز هستیم اظهار کرد: در گام نخست تمرکز اتصال شرکت‌های تولیدی و صنعتی به بازارهای جهانی مد نظر قراردارد اما در آینده اتصال سایر محصولات به بازارهای جهانی از جمله کشاورزی نیز هدفگذاری شده است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.