اجرا طرح شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت/ تصدی‌گری دولت کاهش می‌یابد نفت و انرژی

اجرا طرح شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت/ تصدی‌گری دولت کاهش می‌یابد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: طرح شرکت‌های زنجیره ای توزیع سوخت با هدف اجرا اصل 44 قانون اساسی و کاهش تصدی گری دولت اجرا خواهد شد.


به گزارش فصل اقتصاد ، محمدرضا موسوی خواه در نشست خبری امروز در خصوص شرکت های زنجیره ای توزیع سوخت گفت: بحث ایجاد شرکت های زنجیره ای از سال 94 و با هدف کاهش تصدی گری های شرکت ملی پخش فرآوده های نفتی و اجرا اصل 44 قانون اساسی در دستور کار قرار گرفت.
وی با تاکید بر اصل 44 قانون اساسی مبنی بر کاهش تصدی گری دولت و واسپاری اقدامات بر عهده بخش خصوصی، افزود: شرکت ملی پخش فرآوده های نفتی با اجرا این قانون تصمیم به راه اندازی و حمایت از شرکت های زنجیره توزیع سوخت دارد تا تنها در این روند نظارت داشته باشد.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی عنوان کرد: روزانه بیش از 200 میلیون لیتر فرآورده های نفتی در سراسر کشور توزیع می شود که در راستای اجرا این طرح و جلوگیری از انحصار و رانت در هر شهرستان 50 درصد، استان 30 درصد و در کل کشور 20 درصد از نازل ها نباید در اختیار یک شرکت قرار گیرد.
موسوی خواه در خصوص سیستم مالی این شرکت‌ها عنوان کرد: تمام ارکان شرکت ها از طریق حسابرس مستقل صورت می گیرد و در این راستا تمام اسناد مالکیت به تایید رسیده و صحت سنجی اسنادی که توسط نهادهای نظارتی برون سازمانی تهیه شده، صورت گرفته است.
وی در خصوص شرکت های زنجیره ای فعال در این طرح گفت: 85 شرکت تقاضا حضور در این طرح را دارند که با فعالیت این شرکت ها شاهد شکل گیری رقابت و در نهایت توانمندسازی این شرکت ها خواهیم بود که در این میان مسئولیت رگولاتوری، نظارت و حفظ حقوق شهروندی بر عهده شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی خواهد بود.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تصریح کرد: با اجرا شیوه نامه طرح شرکت های زنجیره ای توزیع سوخت شاهد مستقل تر شدن شرکت ها فعال خواهیم بود که این امر با گذشت زمان به افزایش رقابت بین شرکت های فعال در این عرصه می‌انجامد.
موسوی خواه درخصوص پالایشگاه تولید فرآورده های نفتی عنوان کرد: 9 پالایشگاه مشغول به تولید فرآورده های نفتی هستند که پس از تحویل به شرکت ملی پالایش و پخش در سراسر کشور توزیع می‌شود و پس از اجرا طرح برندینگ پالایشگاه‌های فرآورده به جایگاه‌های طرف قرار داد تحویل داده می‌شوند.
وی در ادامه توضیح داد: اجرا طرح برندینگ بار مالی برای دولت نخواهد داشت بلکه چرخه گردش مالی تغییر خواهد کرد به همین خاطر اخباری در خصوص بار مالی اجرا این طرح با جدیت تکذیب می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به اینکه کرایه حمل از بودجه دولت و حق تبخیر و مالیات بر ارزش افزوده از دل فرآورده‌ها تامین می‌شود، گفت: در حال حاضر 753 ریال هزینه توزیع، تبخیر و مالیات بر ارزش افزوده به صورت تجمعی توسط این شرکت پرداخت می شود.
موسوی خواه افزود: با اجرا طرح شرکت‌های زنجیره ای توزیع سوخت این رقم تفکیک شده و به صورت 40 تومان کارمزد، 42 ریال حق تبخیر و 59 ریال حق تبخیر پرداخت خواهد شد.
وی در ادامه به پرداخت حق نشان اشاره و بیان کرد: مبلغی به عنوان حق نشان با هدف اجرا کهاب، دیسپاچینگ، زیباسازی و ایمن سازی پرداخت خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در خصوص حضور شرکت های خارجی در این طرح گفت: اگر قوانین اجازه دهد شرکت های خارجی نیز در این طرح حضور خواهند داشت که شرط آن خروج یارانه از آن است.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اوکراین معترضان را دور زد

آماده‌سازی 20 هزار تن میوه شب عید/ خرمای ماه رمضان 15 درصد زیر قیمت بازار عرضه می‌شود

پذیرش اوراق گام برای تسویه بدهی تولیدکنندگان

پیگیر رفع ممنوعیت ساخت و ساز در زیتون سرخه‌حصار هستیم

کاهش بروکراسی با تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا

53 هزار مجوز کاغذی به شناسه یکتا تبدیل شد

اقدام دیر هنگام واردکنندگان موبایل درخصوص پیش فروش متقلبانه آیفون

ضرورت توسعه مدل هاى خلق ارزش پایدار در فضای مدیریتی کشور

جزئیات مزایده 3 هزار میلیارد تومانی املاک

معاون وزیر رفاه: حذف یارانه‌ها شایعه است

جزئیات درآمد و هزینه سازمان اموال تملیکی در 7 سال اخیر

752 میلیون دلار انواع کشنده وارد کشور شد

وزیر اقتصاد: انتشار گواهی اوراق سپرده خاص تصمیم دولت بود

درآمد وصولی گمرک و واریزی به خزانه به 196 هزار میلیارد تومان رسید

آغاز ویرایش ثبت‌نام‌ خودرو وارداتی جانبازان و ثبت‌نام جاماندگان از 6 اسفند ماه

استفاده از کودکان در مدیریت پسماند ممنوع است

روی خوش بازار تونس به تجار ایرانی/ توافق‌نامه‌ تجاری و کمیسیون مشترک ایران و تونس احیا می‌شود

واکنش پیمان‌پاک به اظهارنظر همتی درباره رشد واردات

قانون پولشویی بالای سر درآمدهای مشکوک در سال آینده

بارش برف و باران، وقوع مه و کولاک برف در مناطق کوهستانی تهران

افزایش حقوق کارگران در سال آینده بیشتر خواهد بود

مصوبه ممنوعیت استفاده از فیلترشکن مخاطب عمومی ندارد/ خطاب مصوبه دستگاه‌ها هستند

بنزین گران نمی‌شود/ تورم سال آینده قطعا کمتر از امسال است

وزیر اقتصاد: حذف یارانه نقدی شایعه است

مصوبه ممنوعیت استفاده از پالایش‌شکن‌ها "مخاطب عمومی" ندارد/ خطاب مصوبه دستگاه‌ها هستند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.