معرفی صنایع بورسی؛
ایران رتبه 15ام تولید روی در جهان بورس

ایران رتبه 15ام تولید روی در جهان

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - ایران بعد از چین، قزاقستان و هند، جایگاه چهارم تولید روی در آسیا را دارد. 3 درصد از ذخایر جهانی سرب و روی (در حدود 12 میلیون تن) در ایران قرار گرفته و این کشور با تولید 2/12 درصد از روی جهان، رتبه‌ی پانزدهم تولید را به نام خود ثبت کرده است.

روی فلزی به رنگ سفید متمایل به آبی است که بر اثر واکنش با رطوبت هوا تیره‌ رنگ می‌شود و در حین احتراق، رنگ سبز براقی تولید می‌کند. این فلز بعد از آهن، آلومینیوم و مس چهارمین فلز مورد استفاده در دنیا است. آلیاژهایی که عنصر روی در آن‌ها قرار می‌گیرد از قرن‌ها پیش مورد استفاده بوده‌اند. کالاهای برنجی که به 1,000 تا 1,400 سال پیش بازمی‌گردند در فلسطین پیدا شده‌اند و اشیاء زینکی با 87 درصد روی در ترانسیلوانیا ماقبل تاریخ یافت شده‌اند.
استخراج و تصفیه روی ناخالص در 1,000 سال پیش از میلاد مسیح در هند و چین صورت می‌گرفته است. روی با اکسیژن و غیرفلزات دیگر ترکیب و با اسید رقیق، مانند سایر فلزات، به‌آرامی واکنش نشان می‌دهد.
حدود 55 درصد از کاربردهای روی در آلیاژهای مختلف از جمله برنج و فولاد گالوانیزه و آبکاری الکتریکی فولاد است. روی برای آبکاری الکتریکی فلزها استفاده می‌شود تا از زنگ‌زدگی آن‌ها جلوگیری کند. همچنین، این فلز به‌ طور گسترده در صنعت خودروسازی، در ریخته‌گری تحت فشار (دایکست) به‌کار می‌رود.
روی لوله‌ای به‌عنوان قسمتی از محتوی باتری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فلز در تولید ظروف، صنایع نظامی، خودروسازی، کشتی‌سازی و باتری‌سازی کاربرد دارد. آلیاژ برنج به‌ خاطر استحکام و مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی، کاربردهای وسیعی دارد و می‌توان از آن در بسیاری از صنایع استفاده کرد.
روش تولید
محصول استخراج‌ شده از معادن کانسنگ روی، پس از مجموعه‌ای از عملیات خردایش و پرعیارسازی به‌خصوص فرآیند فلوتاسیون، تبدیل به کنسانتره روی می‌شود. استخراج روی از کنسانتره آن به دو روش پیرومتالورژی و هیدرومتالورژی صورت می‌گیرد.
روش هیدرومتالورژی روی به طریق تانک کیچینگ طی مراحل زیر انجام می‌شود. برای آماده‌سازی کنسانتره روی، در این بخش از عملیات، کنسانتره روی به‌ شکلی درآورده می‌شود که به‌راحتی در حلال مناسب (اسید سولفوریک) حل شود. این کار توسط عملیات تسویه و تکلیس صورت می‌پذیرد. در روش پیرومتالورژی نیز استخراج فلز روی با استفاده از کربن در کوره‌های خاصی انجام می‌شود. در نهایت روی کاتدیِ به‌ دست‌ آمده از این مراحل، وارد مرحله ذوب و شمش‌ریزی می‌شود.

فصل اقتصاد


نگاهی به صنعت روی در جهان
میزان ذخایر، استخراج، تولید و مصرف روی
کل ذخایر روی موجود در جهان در سال 2020، معادل با 250 میلیون تن برآورد شده بود. در این بین، استرالیا 30 درصد، چین 19 درصد و مکزیک 10 درصد از این ذخایر را در اختیار دارند.

فصل اقتصاد


در سال 2020، حجم استخراج فلز روی بالغ بر 12/2 میلیون تن و حجم تولید و مصرف آن به ترتیب 13/7 و 13/2 میلیون تن ثبت شده است. در نمودار زیر، ارقام مربوط به میزان استخراج، تولید و مصرف فلز روی در سال‌های اخیر نشان داده شده‌ است.

فصل اقتصاد


در دنیا، بیش‌ترین سهم از تولید فلز روی متعلق به چین است که حدود یک‌ سوم از تولید جهانی را در اختیار دارد و پس از آن، پرو و استرالیا قرار می‌گیرند. در نمودار 3، میزان تولید روی در 10 کشور برتر تولیدکننده نشان داده شده است.

فصل اقتصاد


در میان شرکت‌های تولیدکننده روی، شرکت «Korea Zink» با حجم تولیدی بیش از 1/2 میلیون تن، بزرگ‌ترین تولیدکننده روی است.

فصل اقتصاد


بزرگ‌ترین مناطق مصرف‌کننده روی در جهان نیز به ترتیب چین با 48 درصد، اروپا با 17 درصد و آمریکا با 6 درصد هستند. بر اساس آمار انجمن سرب و روی، ارزش تجارت جهانی روی در سال 2019 حدود 18 میلیارد دلار بوده است. در دو نمودار زیر، آمار مربوط به بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده و واردکننده‌ روی نشان داده شده‌ است.

فصل اقتصاد


فصل اقتصاد


عوامل مؤثر بر قیمت روی
عوامل مؤثر بر قیمت روی را می‌توان به پنج دسته تقسیم کرد: 1) قیمت مواد اولیه، 2) سطح موجودی انبار، 3) چشم‌انداز عرضه جهانی، 4) چشم‌انداز تقاضای جهانی و 5) چشم‌انداز اقتصاد جهانی. پیش‌بینی توازن عرضه و تقاضای روی در نمودار 7 نشان داده شده است.

فصل اقتصاد


در نمودار 8، یکی از عوامل اثرگذار بر قیمت روی، یعنی میزان رشد اقتصاد جهانی نشان داده شده است. این رشد در سال 2020 به‌واسطه‌ی همه‌گیری کرونا، پس از مدت‌ها منفی شد و پیش‌بینی می‌شود در انتهای سال 2022، شاهد رشد مثبت 4 درصدی در اقتصاد جهانی باشیم.

فصل اقتصاد


سطح موجودی انبارها یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر قیمت روی است. در نمودار 9، رابطه‌ی بین سطح موجودی انبار و قیمت روی نشان داده شده است.

فصل اقتصاد


بر اساس عوامل فوق، پیش‌بینی قیمت روی طبق گزارش‌های دو نهاد معتبر بانک جهانی و انجمن سرب و روی، به‌صورت زیر است.

فصل اقتصاد


از دیگر محرک‌های قیمت روی می‌توان به پول ارزان بانک‌های مرکزی و بسته اقتصادی حدوداً 1/9 تریلیون دلاری، کاهش عرضه و تعطیلی بسیاری از معادن در یک سال اخیر، امید به رشد اقتصادی بعد از کرونا، تداوم رشد تولیدات صنعتی بیشتر و مصرف انرژی و مواد اولیه به همان میزان اشاره کرد. دست‌اندازهای قیمت نیز مواردی همچون اختلاف بین بهای تمام‌شده و نرخ‌های فروش تولیدکنندگان، حساسیت دولت‌ها و بانک‌های مرکزی نسبت به رشد قیمت‌ها و افت شدید قیمت‌ بعد از دوره‌های رشد هستند.
نگاهی به وضعیت تولید و تقاضا در ایران
در ایران، 195 معدن فلزی وجود دارند که 43 عدد از این معادن، مربوط به استخراج سرب و روی هستند. از این تعداد، 21 معدن فعال، 15 معدن غیرفعال و 7 معدن در حال تجهیز هستند. مهم‌ترین کمربندهای سرب و روی ایران در زنجان، یزد، گلپایگان، طبس، نای‌بند، انارک و آذربایجان قرار دارند.
ایران بعد از چین، قزاقستان و هند، جایگاه چهارم تولید روی در آسیا را دارد. 3 درصد از ذخایر جهانی سرب و روی (در حدود 12 میلیون تن) در ایران قرار گرفته و این کشور با تولید 2/12 درصد از روی جهان، رتبه‌ی پانزدهم تولید را به نام خود ثبت کرده است. ظرفیت اسمی تولید شمش روی 450 هزار تن است که در حالت عملی این رقم به 200 هزار تن می‌رسد.
از بین معادن موجود در کشور، انگوران مهم‌ترین معدن کشور است و پیش‌بینی می‌شود پس از اتمام ذخایر و قابلیت استحصال از این معدن، معدن مهدی‌آباد جایگزین آن شود، اگرچه ذخایر این معدن عیار مناسبی ندارد. در شکل زیر، معادن مهم کشور به همراه جزئیات آن‌ها نشان داده شده است.

فصل اقتصاد


از میزان محصول تولیدی کشور، به‌اندازه نیاز داخلی مصرف و مابقی صادر می‌شود. قیمت‌گذاری محصولات داخلی بر مبنای نرخ جهانی روی در بورس فلزات لندن (LME) بوده و در بورس کالای ایران انجام می‌شود. قیمت صادراتی نیز بر اساس نرخ‌های LME و با در نظر گرفتن تخفیفات تعیین می‌شود. در نمودار زیر، مقدار صادرات شمش روی در سال‌های اخیر نشان داده شده است.

فصل اقتصاد


همچنین ارزش صادرات و واردات محصولات روی ایران به‌شرح نمودار زیر است.

فصل اقتصاد


مقایسه شرکت‌ها
در جدول 1، شرکت‌های گروه سرب و روی پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس از نظر ظرفیت تولید کنسانتره و شمش روی و سایر متغیرهای بازاری، با یکدیگر مقایسه شده‌اند.

فصل اقتصاد


همچنین در جدول 2، اقلام صورت سود و زیان هم‌ مقیاس سال 1399 این شرکت‌ها با یکدیگر مقایسه شده است. کبافق و کاما به‌دلیل داشتن معدن در اختیار، بیشترین حاشیه سود را در بین شرکت‌ها دارند.

فصل اقتصاد


چه سودآوری در انتظار شرکت‌های صنعت خواهد بود؟
سطح تولید صنعت روند نسبتاً باثباتی دارد، اگرچه طی دو سال اخیر به‌دلیل مشکلات مربوط به تأمین خاک، شاهد افتی ناچیز در میزان تولید این شرکت‌ها بوده‌ایم.
بر همین اساس، پیش‌بینی میزان تولید شرکت‌های این صنعت با توجه به عملکرد سال 1399 و گزارش‌های ماهانه اخیراً منتشر شده آنها انجام شده است. شرکت‌های تولیدکننده سرب و روی میزان فروش‌ مشخصی ندارند و با توجه به نرخ ارز و قیمت‌های جهانی، در زمان‌های مناسب شروع به فروش می‌کنند.
*علی اسکینی مدیر تحلیل
*محمدعلی کریمی کارشناس تحلیلارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نخستین واکنش کاخ سفید به تصمیم کاهش تولید اوپک پلاس

اجماع «اوپک پلاس» برای کاهش 2 میلیون بشکه‌ای تولید در ماه نوامبر

ترکیه با کارت‌های ملی «تِروی» به جنگ دلار آمریکا می رود

ترکیه از کارت‌های ملی «تِروی» به جنگ دلار آمریکا می رود

ایجاد منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال 2023

منابع آگاه: اوپک پلاس با کاهش 2 میلیون بشکه موافقت کرد

نقش اورژانس اجتماعی در مواجهه با اغتشاشات

سی‌وسومین نشست اوپک‌پلاس در وین آغاز شد

بورس کالا جای خالی مرجع رسمی قیمت‌گذاری خودرو را پر می‌کند

رویترز: کاهش شدید تولید اوپک پلاس آمریکا راعصبی می‌کند

کاهش تولید 2 میلیون بشکه‌ای روی میز اوپک اوپک‌پلاس

بدهی ملی آمریکا برای اولین بار در تاریخ از 31 تریلیون دلار گذشت

صادرات گاز روسیه به ایتالیا ازسرگرفته شد

کاهش قیمت گاز اروپا با ازسرگیری صادرات گاز روسیه به ایتالیا

آشوب ابزار دشمن برای کشیدن ترمز توسعه اقتصادی ایران/عضویت در سازمان شانگهای دشمنان را عصبی کرد

مانع تراشی بر اقتصاد ایران با ابزار آشوب/عضویت در شانگهای دشمن را عصبی کرد

گمرک تخصصی شرکت های دانش بنیان ایجاد می‌شود

بازدید وزیر اقتصاد از نمایشگاه «ایرانانو 1401»

حل چالش‌های بزرگ بورس، ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد

وزیر ارتباطات درباره رفع محدودیت اینترنت چه گفت؟

بن کاری: ماسوله علاوه بر کالبد فیزیکی، روح و زندگی دارد

رابطه تحریم با اغتشاش و ناامنی اجتماعی/آشوبگران حمله به‌ دستاورد‌های دولت را نشانه گرفته اند

افزایش تحریم‌ها پس از هر ناامنی اجتماعی/آشوبگران دستاورد‌های دولت را نشانه گرفته اند

عرضه نهاده‌های دامی با قیمت توافقی و کمتر از قیمت اعلام شده

گام مهم ایران برای توسعه تجارت با گروه اکو

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.