دفاع وزیر انرژی عربستان از تصمیم اوپک در کاهش تولید نفت اقتصاد جهان

دفاع وزیر انرژی عربستان از تصمیم اوپک در کاهش تولید نفت

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر انرژی عربستان سعودی، تحلیل‌ها درباره تاثیر رکود اقتصاد جهان بر قیمت نفت را رد کرده و به دفاع از تصمیم اوپک در کاهش تولید نفت پرداخت.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از روسیا الیوم ، «عبدالعزیز بن سلمان»، وزیر انرژی عربستان با تشریح تصمیمات اخیر «اوپک پلاس» در رابطه با کاهش سطح تولید نفت گفت که این تصمیمات برای حمایت از ثبات بازارها گرفته شده است
وزیر انرژی عربستان در مصاحبه با «انرژی اینتلیجنس» گفت: تصمیم اوپک بیانگر تمایل ما برای استفاده از تمام ابزارهایی است که در اختیار داریم و این تعدیل تولید نفت نشان می‌دهد که در حمایت از ثبات بازار و کارایی عملکرد آن به نفع فعالان بازار، هوشیار و فعال هستیم.
وی افزود: تصمیم برای کاهش تولید 100 هزار بشکه در روز، همانطور که نشست اوپک پلاس به وضوح نشان داد، نشان دهنده بازگشت به سطح تولید در ماه اوت است، زیرا تصمیم برای افزایش 100 هزار بشکه در روز فقط برای ماه سپتامبر برنامه ریزی شده است.
وی تاکید کرد که اوپک پلاس قیمت‌ها یا محدوده قیمت خاصی را هدف قرار نمی‌دهد و هدف آن حمایت از ثبات بازار و تعادل عرضه و تقاضا است.
وزیر انرژی عربستان تاکید کرد: بازار آتی نفت در یک چرخه معیوب و مکرر منفی متشکل از نوسانات بازار و ضعف شدید نقدینگی قرار گرفته است که در مجموع مهمترین کارکردهای اساسی بازار یعنی کشف موثر قیمت‌ها را تضعیف می‌کند. این باعث می‌شود که هزینه مدیریت ریسک برای فروشندگان در بازار نقدی بسیار بالا باشد. این وضعیت تأثیر منفی زیادی بر نقدینگی و اثربخشی معاملات در بازارهای نفت و بازار سایر محصولات انرژی دارد.
بن سلمان گفت: این چرخه با ادعاهایی بی اساس که مبنی بر کاهش تقاضا در بازار است و اخبار مکرر مبنی بر بازگشت حجم زیادی از عرضه به بازارها و ابهام درباره اثرات احتمالی تعیین محدودیت قیمت برای نفت خام و فرآورده‌های آن و اقدامات تحریمی و اعمال تحریم‌ها منفی‌تر می‌شود.
وزیر عربستان سعودی درباره احتمال وقوع یک رکود قریب الوقوع در اقتصاد جهانی گفت: سیگنال‌های متناقضی در مورد رشد اقتصادی در سراسر جهان وجود دارد و تمایل به مبالغه در برخی از این تحلیل‌های منفی وجود دارد. داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که رکود اقتصادی می‌تواند با انقباض محدود در تقاضا برای نفت رخ دهد، اما تقاضا برای نفت ممکن است در سال‌های رکود اقتصادی رشد کند، همانطور که در سال 1991 میلادی اتفاق افتاد.
وزیران انرژی اوپک پلاس روز دوشنبه برای کاهش تولید نفت در اکتبر به میزان مجموعا 100 هزار بشکه در روز، به توافق رسیدند.
این اقدام پس از ابراز نگرانی عربستان در مورد کاهش قیمت نفت در ماه ژوئن با وجود کمی عرضه صورت گرفت.
با وجود اینکه عربستان از گفته بود که قیمت ها را بالا ببرد، اما تحلیلگران انتظار این اقدام اوپک پلاس را نداشتند.
تحلیلگران معتقدند این اقدام اوپک پلاس بیشتر نمادین بوده و با توجه اینکه اوپک از هدف تولید خود کمتر تولید دارد، تاثیر محدودی بر عرضه واقعی دارد.
در همین حال رویترز هم گزارش داده که اگرچه تغییر جزئی اهداف تولید اوپک پلاس، تاثیر بزرگی روی توازن عرضه و تقاضای جهانی نفت ندارد،اما نیت اوپک پلاس برای دفاع از قیمت نفت را نشان می‌دهد.
رویترز می‌گوید که هر چند اوپک پلاس به وضوح به سطح قیمت مورد نظرش اشاره نکرده است اما اقدامات اخیر آن نشان می‌دهد که قیمت بالای 90 دلار در هر بشکه، هدف این گروه است.
این خبرگزاری می‌گوید: مشکل اوپک پلاس این است که هدف‌گذاری برای چنین سطح قیمتی در شرایطی که اقتصاد جهانی تحت تاثیر قیمت بالای انرژی، در آستانه رکود قرار گرفته است، این ریسک را ایجاد می‌کند که تولیدکنندگان مجبور شوند برای دفاع از قیمت 50 دلار در مدت شش ماه پس از نابودی تقاضا، اقدامات جدی‌تری انجام دهند.
نوآ بارت، تحلیلگر انرژی و آب در یادداشتی نوشته است، اما این حرکت از نظر سیگنال دهی اهمیت داشت زیرا «نشان می دهد اوپک پلاس تقاضا را به دقت زیر نظر دارد و سعی می کند تا برای حفظ یک کَفِ قیمتی نفت عرضه را مدیریت کند.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

هنر بخشیدن خود

معضل یارانه نقدی

زمانه خود را بشناس

5 ساعت تا «باران برگ»

سوال هایی برای سنجش و افزایش اعتماد مشتری

صحت‏‏‌سنجی ادعای رکوردشکنی مصرف ترافیک داخلی

سقف بهای نفت؛ از خوش‌بینی تا کابوس

نقطه روشن در بازار خاکستری خودرو

معمای «1+2» مذاکرات برجامی

وزن اعتماد در سبد سهام

سفر ابدی آوازه‌خوان توسعه

ماشه حمله به تورم مسکن

دفاع بانک مرکزی از دولت

پیدا کنید تخم مرغ فروش را!

لیدر اصلاحات در جبهه اصولگرایان

میراث‌فرهنگی ناملموس «هنر ساختن و نواختن عود» جهانی شد

«یلدا/ چله» جهانی شد

جزئیات ثبت رکورد جدید مصرف ترافیک داخلی

پایداری شبکه همراه اول در مناطق زلزله‌زده استان هرمزگان

دستگیری یک مرد آمریکایی به خاطر دور زدن تحریم‌های ایران

پرستاری مجلس از حقوق پرستاران

عقب نشینی دلار در بازار جهانی/ بدترین عملکرد ماهانه دلار در 12 سال گذشته رقم خورد

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس وارد تبریز شدند/ بازدید از 8 شهرستان استان آذربایجان شرقی در دستور کار اعضای این کمیسیون قرار دارد

تاثیر نادرِ عناصر نادر

کولبری قانونی می شود

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.