توسعه پتروپالایشگاه‌ها از مصادیق اقتصاد مقاومتی/‌ پیش‌بینی رونق صنعت پتروشیمی نفت و انرژی

توسعه پتروپالایشگاه‌ها از مصادیق اقتصاد مقاومتی/‌ پیش‌بینی رونق صنعت پتروشیمی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - ساخت پتروپالایشگاه، خودکفایی و استقلال اقتصادی و کاهش یا بی‌اثرکردن تحریم‌های ظالمانه, افزایش حاشیه سود فرآوری نفت، کاهش آلودگی، کاهش هزینه های تأمین خوراک، مدیریت یکپارچه و هماهنگی میان واحدها را تضمین خواهد کرد.

‌رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هیئت دولت سیزدهم، ساخت پتروپالایشگاه ‌ها، تکمیل زنجیره ارزش افزوده در صنایع معدنی و جلوگیری از خام‌فروشی را از اولویت‌ها برشمردند و ‌فرمودند که نگذارید ظرفیت‌های طبیعی و انسانی عظیم موجود در کشور هرز برود؛ نکات ارزنده ای که بی گمان نشان از درایت رهبر فرزانه انقلاب در استفاده از ظرفیت های صنعتی کشورمان دارد. 
مهمترین خروجی و محصول پالایشگاه‌های نفتی و گازی شامل نفتا ، بنزین، گازوییل، نفت سفید، نفت کوره، قیر و مالچ و همچنین میعانات گازی و گازهای سبکی چون متان، اتان و پروپان و گوگرد است، محصول خروجی پالایشگاه‌ها بخشی به صورت مستقیم در بازار عرضه می‌شود و بخشی دیگربه عنوان خوراک به پتروشیمی‌ها انتقال داده شده و محصولات مختلف از سوی مجتمع های پتروشیمی روانه بازارهای داخلی و خارجی می شود‌.
نسل جدید پالایشگاه‌های نفت، پتروپالایشگاه نامیده می‌شود که نفت و میعانات گازی را به مواد شیمیایی تبدیل می‌کنند. وجود واحدهای آروماتیک و اولفین در پتروپالایشگاه ‌ها موجب می‌شود که بخشی از مواد سوختی به مواد با ارزشی مثل اتیلن، پروپیلن، زایلن ‌، بنزن و غیره تبدیل شود که مواد بالادستی واحدهای پتروشیمیایی هستند.
طرح احداث پتروپالایشگاه ‌ها از جنبه‌های مختلف مانند جلوگیری از خام‌فروشی، بی‌اثر کردن تحریم، ارزش افزوده و رونق اقتصادی منجر به توسعه و رشد صنعت نفت کشور می‌شود؛ پتروپالایشگاه ‌ها در مقایسه با پالایشگاه‌ها حاشیه سود بالاتری دارند.
در کشور ما هم با هدف تکمیل زنجیره نفت و گاز و ارزش‌آفرینی بیشتر، تعدادی از مجتمع‌های پتروشیمی در مجاورت مجتمع‌های پالایشی ایجاد شدند؛ از اقدام موثر دولت سیزدهم‌، امضاء تفاهم‌نامه مشارکت و تأمین مالی ساخت پتروپالایشگاه «شهید قاسم سلیمانی» با ظرفیت پالایش روزانه 300 هزار بشکه‌ نفت خام سنگین و پالایشگاه «مروارید مکران » با ظرفیت پالایش روزانه 300 هزار بشکه نفت خام سنگین و فوق سنگین است که نشان از اراده وزارت نفت برای احداث پتروپالایشگاه ‌هاست، اقدامی که اگر بیشترین حجم سرمایه‌گذاری روی صنایع پایین‌دستی متمرکز کند بیشترین عایدی نصیب کشور می‌شود.
ساخت پتروپالایشگاه سبب توسعه صنایع پایین‌دستی و تولید محصولات پتروشیمی می‌شود و به تقویت منابع ارزی و ارزش افزوده کمک می‌کند و در شرایط کنونی تحریم، بهترین شیوه برای خنثی‌سازی تحریم‌ها این است که نفت و میعانات گازی را در پتروپالایشگاه ‌ها به فرآورده تبدیل کنیم به عنوان مثال تبدیل نفت خام و میعانات گازی به نفتا 45 درصد ‌و تبدیل آن به محصولات الفینی یا آروماتیکی تا 115 درصد ارزش‌افزوده به دنبال خواهد داشت؛ تبدیل محصولات بالادست پتروشیمی، به محصولات میان تا 200 درصد ارزش افزوده و تولید محصولات پایین‌دستی و نهایی، نفت خام را تا 300 درصد هم با ارزش‌تر می‌کند.
پالایشگاه‌ها بر اساس نوع خوراک به دو دسته خوراک نفت خام و میعانات گازی تقسیم ‌می‌شوند. سوددهی پالایشگاه‌های میعانات گازی از پالایشگاه‌های نفت بیشتر است زیرا میعانات گازی سبک و بخش زیادی از آن را نفتا تشکیل می‌دهد و به‌راحتی تبدیل به بنزین، گازوییل، نفت سفید، سوخت جت می‌شود و به‌دلیل پالایشی کوتاه‌تر هزینه سرمایه‌گذاری در آن بسیار کمتر از پالایشگاه نفت است ضمنا مقدار نفت کوره که محصول کم ارزشی است در پالایشگاه‌های میعانات گازی حدود 3 درصد است در حالی که نفت کوره پالایشگاه‌های نفتی در ایران حدود 30 درصد است. 
برای ساخت پالایشگاه به 3 عامل نیروی انسانی متخصص، فناوری و تامین مالی نیاز است. ساخت پالایشگاه خلیج‌فارس با مصرف روزانه 400 هزار بشکه میعانات گازی، گواه آن است که کشور در دو حوزه نیروی انسانی و فناوری خودکفا اما مشکل تامین مالی پروژه‌های پالایشی همچنان از معضلات جدی محسوب می‌شود. در این راستا طی سال 1400 مجلس شورای اسلامی با قانون «حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی»، معروف به قانون پتروپالایشگاه ‌ها گام‌ بلندی در راستای عبور از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش نفت‌خام برداشت؛ قانونی که خوراک اولیه برای تولید محصول بدون دریافت هزینه در اختیار پتروپالایشگاه ‌های تازه‌تاسیس قرار بگیرد و پتروپالایشگاه ‌ها با تولید و فروش محصولات از محل این مواد اولیه، طی زمان‌بندی مشخص، وجه این خوراک اولیه را با دولت تسویه کنند؛ در اصلاحیه قانون آمده که تنفس خوراک برای اجرای این قانون، از محل سهم سالانه صندوق توسعه ملی تا سقف 35درصد سهم ماهانه آن صندوق و مطالبات ارزی صندوق توسعه ملی از دولت و شرکت ملی نفت ایران تامین شود، طرحی که وزارت نفت موظف است که یک الی دو سال پس از ساخت پتروپالایشگاه ، خوراک آن را به صورت رایگان تامین کند.
هزینه خوراک در دو سال اول جز بدهی‌های پتروپالایشگاه محسوب و این پتروپالایشگاه نفت خام را به محصولات پالایشی و پتروشیمی قابل صادرات تبدیل کرده و به فروش می رساند و از این طریق در سال اول بهره برداری، کل هزینه سرمایه‌گذاری شده توسط مردم را همراه با سود 40 درصدی به آنها برمی‌گرداند ضمن آنکه مردم سهامدار پتروپالایشگاه نیز باقی می‌مانند، بنابراین میتوان با جذب سرمایه‌های مردمی مشکل تامین مالی پروژه‌های پتروپالایشی را هم حل کرد.
نتیجه اینکه پتروپالایشگاه عبارت‌ از یکپارچگی بین مجتمع‌های پالایشی و پتروشیمی که با هدف تنوع و کاهش قیمت تمام شده محصولات، افزایش بهره‌وری و سودآوری و بهینه‌سازی مصرف انرژی ,ایجاد ارزش افزوده و اشتغال پایه‌ریزی شده است.
البته برخی ملاحظات نظیر‌ نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر، پیچیده‌تر شدن فرایند و کنترل فرایند و اطمینان همیشگی از خوراک پایدار از جمله این ملاحظات است؛ در کشور ما البته فرسودگی برخی از تأسیسات و تجهیزات پالایشگاهی، عدم بازدهی مناسب در صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی نفت خام و فقدان اعتبارات لازم برای نوسازی و توسعه صنایع پالایشگاهی را نیز از یاد نباید برد.
ساخت پتروپالایشگاه ، خودکفایی و استقلال اقتصادی و کاهش یا بی اثرکردن تحریم‌های ظالمانه, افزایش حاشیه سود فرآوری نفت، کاهش آلودگی، کاهش هزینه های تأمین خوراک، مدیریت یکپارچه و هماهنگی میان واحدها را تضمین خواهد کرد.
نهایت آنکه فرمایشات مقام معظم رهبری چشم انداز و راهبرد رونق صنعت پتروشیمی و همیشه چراغ راه ما در توسعه صنعت نفت است و امید داریم با برنامه ریزی صحیح و ایجاد ساز و کارهای متناسب مالی و اجرائی در راستای توسعه پتروپالایشگاه ‌ها هر روز بیش‌ از پیش شاهد توسعه و سودآوری صنعت پتروشیمی کشور باشیم.
محمد نریمان فرد/ تحلیلگر اقتصادی حوزه نفت و گاز و پتروشیمی
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.