افتتاح بزرگترین طرح آبرسانی کشور/ کاهش تولید نفت در اوپک پلاس نفت و انرژی

افتتاح بزرگترین طرح آبرسانی کشور/ کاهش تولید نفت در اوپک پلاس

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - افتتاح بزرگترین طرح آبرسانی خوزستان، سی و دومین نشست اوپک پلاس و نشست خبری شرکت توانیر و برق حرارتی از مهمترین اخبار حوزه آب و انرژی در هفته اخیر بود.

افتتاح بزرگترین طرح آب رسانی خوزستان پس از 14 سال، افزایش 200 هزار بشکه‌ای ظرفیت تولید نفت ایران تا پایان سال، 5 برابر شدن وصول درآمدهای نفتی طبق گزارش دیوان محاسبات، سی و دومین نشست اوپک پلاس و نشست خبری برق حرارتی و توانیر از مهمترین اخبار آب و انرژی در هفته اخیر بود.
افتتاح بزرگترین طرح آب رسانی خوزستان پس از 14 سال
با حضور رئیس جمهور طرح میان مدت غدیر در خوزستان افتتاح شد. این طرح بلافاصله پس از سفر ریاست جمهوری به خوزستان آغاز شد و امروز به صورت رسمی به بهره برداری رسید. طرح جامع آبرسانی غدیر با هدف تأمین آب 26 شهر و یک هزار روستای استان خوزستان اجرایی شد. این طرح آب شرب قریب به 52 درصد جمعیت استان به میزان 4.7 میلیون نفر را تأمین می‌کند. آب طرح میان مدت آبرسانی غدیر که امروز افتتاح شد از منابع رودخانه کرخه تأمین شده است و با تکمیل اجزای باقیمانده طرح منابع آب رودخانه دز جانشین منبع فعلی تأمین آن خواهد شد.
رئیس جمهور در این افتتاحیه اظهار داشت: اجرای این طرح در 10 ماه به جای حداقل 3 سال پیش‌بینی، این امیدواری را ایجاد کرد که می‌توان اجرای طرح‌های مرتبط با رفع تنش‌های آبی کشور را با سرعت بیشتر انجام داد.
وزیر نیرو نیز در این مراسم گفت: طرحی که پنج سال برای اجرای آن پیش‌بینی شده بود را با کمک دستگاه‌ها و متخصصان مجموعه وزارت نیرو در ١٠ ماه اجرایی کردیم.
به گفته وی، پروژه‌های متعددی برای دیگر نقاط خوزستان نیز در نظر گرفته‌ایم که در کمترین زمان ممکن به مرحله بهره‌برداری می‌رسد.
افزایش 200 هزار بشکه‌ای ظرفیت تولید نفت ایران تا پایان سال
محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه ظرفیت تولید نفت در دولت سیزدهم در پایان سال گذشته به مقدار پیش از تحریم‌ها بازگشت، افزود: ظرفیت تولید نفت اکنون 3 میلیون و 838 هزار بشکه در روز است.
وی ادامه داد: تا پایان امسال با اقدام‌هایی که انجام شده، ظرفیت تولید نفت ایران به 4 میلیون و 38 هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.
5 برابر شدن وصول درآمدهای نفتی طبق گزارش دیوان محاسبات
گزارش تفریغ بودجه چهار ماه نخست سال 1401 حاکی است میزان وصول حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی و خالص گاز صادراتی نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش بیش از 481 درصدی داشته است. به‌عبارت دیگر، می‌توان گفت منابع وصولی حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص گاز صادراتی در چهار ماه نخست سال 1400 حدود 11 هزار میلیارد تومان بوده که در چهار ماه نخست سال 14 01 به حدود 66 هزار میلیارد تومان رسیده است که از افزایش خیره‌کننده حدود پنج برابری حکایت دارد.
سی و دومین نشست اوپک پلاس / کاهش 100 هزار بشکه‌ای تولید نفت
وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس با انتشار بیانیه‌ای در سی‌ودومین نشست خود با توجه به شرایط کنونی بازار نفت و اجماع درباره چشم‌انداز آن تصمیم گرفتند تولیدشان در ماه اکتبر 2022 روزانه 100 هزار بشکه کاهش یابد.
وزیر نفت در پایان این نشست با تأکید بر اینکه بازار جهانی انرژی نیازمند افزایش عرضه نفت ایران است، گفت: ما همواره به‌عنوان یک تولیدکننده عمده نفت و فرآورده‌های نفتی در جهان آمادگی داریم به دور از سیاسی‌کاری به نقش خود در عرضه نفت و افزایش امنیت انرژی در جهان کمک کنیم.
اوجی با یادآوری اینکه روند بحران انرژی در سطح جهان به‌ویژه در منطقه اروپا در حال تشدید است و پیوسته، ابعاد تازه‌تری پیدا می‌کند، گفت: نمونه آن افزایش قیمت گاز طبیعی در برخی از قطب‌های گازی اروپا به حدود 70 دلار برای هر یک میلیون بی‌تی‌یو معادل قیمت نفت بیش از 400 دلار به ازای هر بشکه است.
کنترل ناترازی مصرف گاز با بهینه سازی مصرف
مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: مسئله ناترازی تولید با مصرف گاز در فصل‌های سرد در سال‌های اخیر به‌عنوان مهم‌ترین مسئله صنعت گاز کشور مطرح است، بنابراین باید با مدیریت مصرف، این ناترازی را رفع کنیم.
احداث 10 هزار مگاوات برق صنایع
آرش کردی در نشست خبری تشریح برنامه‌های شرکت توانیر با بیان اینکه امسال برنامه ارتقا 1300 مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های موجود را اجرا کردیم، گفت: همچنین تعمیر به موقع نیروگاه‌ها اجرایی شد که 113 هزار مگاوات تا پایان اردیبهشت تعمیر نیروگاه‌ها به پایان رسید.
وی با اشاره به اتفاقی که امسال رخ داد و برق صنایع قطع نشد، گفت: سال گذشته در پی افزایش قیمت برق، انرژی صنایع قطع شد که به افزایش قیمت فولاد و سیمان انجامید اما امسال به دلیل مدیریت مصرف برق رخ نداد. امسال در بخش فولادی 17 درصد و سیمانی‌ها 13 درصد رشد مصرف برق داشتیم. متوسط مصرف برق صنایع بزرگ ما در تابستان سال جاری مثبت 14.5 درصد، صنایع کوچک مثبت 4 درصد، خانگی منفی 45 درصد و کشاورزی مثبت 3 درصد و اداری منفی 33 درصد رشد داشت.
مدیرعامل توانیر از آغاز احداث نیروگاه‌های اختصاصی برق صنایع تا 10 هزار مگاوات خبر داد.
رکورد تولید 35 هزار مگاواتی در نیروگاه‌های حرارتی
مدیرعامل برق حرارتی در نشست خبری گفت: امسال 348 میلیارد کیلووات ساعت معادل 95 درصد برق کشور در واحدهای نیروگاهی حرارتی تولید شد که یک رکورد بود.
پیشاهنگ با بیان اینکه در نیروگاههای برق حرارتی به راندمان 39.2 درصد رسیدیم که عدد قابل قبولی در سطح جهانی است، یادآور شد: تابستان امسال را با آمادگی 98 درصدی نیروگاههای حرارتی را سپری کردیم این در حالی است که رکورد جهانی این شاخص 95 درصد است. همچنین 93 هزار و 641 مگاوات ظرفیت نیروگاهی از مهر 1400 تا تیر 1401 تعمیرات نیروگاهی داشتیم. واحدهایی در این مدت وارد مدار شدند که دو سال از مدار خارج بودند.
وی آخرین رتبه جهانی ایران در تولید برق حرارتی تا سال 2020 را هشتم دنیا دانست و گفت: در آن سال ما 287 میلیون کیلووات ساعت تولید برق این رتبه را کسب کردیم در حالی که در حال حاضر 60 میلیون کیلووات ساعت دیگر به تولید برق کشور افزوده‌ایم و قطعاً رتبه جهانی ما بهبود یافته است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

زاکانی خطاب به ملی‌پوشان: فدای غیرت‌تان، به میهن خوش آمدید

تهران نفس کشید

هواشناسی ایران 1401/09/09؛ پیش‌بینی بارش باران و برف 5روزه در کشور

کاهش 19.4 درصدی نرخ تورم متوسط دوازده ماهه/ جزئیات برنامه بانک مرکزی برای ثبات قیمت دلار

کاهش هیجان قیمت‌های بازار آزاد خودرو، با استمرار عرضه‌ها در بورس

شرایط پلاک گذاری کامیون و کشنده های وارداتی تعیین شد

بررسی عملکرد نظام بانکی در سال اول اجرای قانون جهش تولید مسکن/ جریمه مالیاتی در انتظار بانک‌های متخلف

3 محور تفاهمات ایران و ترکمنستان در سفر وزیر نیرو/ تاکید بر افزایش ظرفیت مبادلات برق

از تسهیل صادرات هوایی محصولات کشاورزی تا اقدام برای تامین امنیت غذایی

رکوردزنی جدید قیمت سکه/ تجارت ترجیحی با پاکستان فعال شد

افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی/انتقال آب سد آزاد به خانه های مردم

از اختصاص آفرهای پروازی تا تفکیک وزارت راه و شهرسازی

جزئیاتی از سخت‌ترین پروژه آبرسانی کشور/ کیفیت آب سنندج متحول می‌شود

پیش بینی افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

طلای جهانی به بالاترین حد در دو هفته اخیر رسید

میزان فروش سفته و برات اعلام شد

تضمین امنیت غذایی با کشت بهینه خاک/ دلال بازی در بازار تراکتور

دورخیز آمریکا برای نفت 70 دلاری

چین و تایوان، مبدا اصلی واردات پیچ

بیشترین حجم تولید فولاد کشور در بازار داخل

هنر بخشیدن خود

چند دستگاه به درگاه ملی خدمات هوشمند متصل شدند؟

معضل یارانه نقدی

زمانه خود را بشناس

5 ساعت تا «باران برگ»

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.