موافقت میقاتی با اعزام هیأت فنی به ایران برای دریافت سوخت اقتصاد جهان

موافقت میقاتی با اعزام هیأت فنی به ایران برای دریافت سوخت

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - یک روزنامه لبنانی از چراغ سبز آمریکا به نخست‌وزیر لبنان برای دریافت سوخت از ایران خبر داد و نوشت که بیروت به دنبال آن است هفته آینده یک هیأت فنی برای بررسی این امر به تهران اعزام کند.

به گزارش فصل اقتصاد، در سایه استمرار نیاز لبنان به سوخت و اعلام وزارت نیروی این کشور مبنی بر ضرورت تامین مالی این وزارت‌خانه برای خرید هر نوع سوخت و افزایش تعرفه مطابق با وزارت دارایی و نیز همکاری‌های عراق و ایران برای ارسال سوخت به این کشور، یک روزنامه لبنانی از سفر قریب‌الوقوع یک هیأت فنی از سوی دولت لبنان به ایران خبر داد.
این مسئله از آنجا شروع شد که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، چند هفته پیش، در مصاحبه با شبکه «المیادین» به اظهار داشت: « درباره نفت، مشکل از ما نیست، بلکه دولت لبنان مشکل اصلی است. من حاضرم که از ایران سوخت وارد کنم، به شرط اینکه دولت لبنان این مسئله را بپذیرد؛ اما هیچ کس در لبنان جرأت انجام این کار را ندارد؛ زیرا از تحریم‌های آمریکا علیه خانواده خود می‌ترسد. امروز ممکن است شرکتهای روسی و ایرانی آماده همکاری با لبنان باشند، ولی این جرأت در دولت وجود ندارد».
حتی «سمیر جعجع» رئیس حزب «القوات اللبنانیه» در لبنان، یک ماه پیش، خواستار موافقت با پیشنهاد دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره خرید سوخت از ایران شد و در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر نوشت: «فکر می‌کنم که دولت لبنان باید با پیشنهاد سید حسن نصرالله درباره مجانی آوردن سوخت ایران به منظور راه‌اندازی نیروگاه‌های تولید انرژی در کشور موافقت کند».
لبنان در سال‌های گذشته به علت کشمکش‌های سیاسی و عدم توافق بر سر خرید سوخت همواره با قطعی برق و بعضا با قطعی سراسری مواجه بوده است.
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، سال گذشته، در سخنرانی خود به مناسبت سالروز شهادت امام حسین (ع) پس از قطعی مکرر برق در این کشور و عدم توافق سیاستمداران برای تأمین سوخت اعلام کرد که با طرف ایرانی بر سر واردات سوخت به توافق رسیده است. حزب‌الله اعلام کرده بود که بهای سوخت وارداتی از ایران توسط تاجران لبنانی پرداخت شده است.
تنها ساعاتی پس از اعلام این خبر، «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان خبر داد تماسی تلفنی از «دوروتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت دریافت کرده است که در آن شیا به رئیس جهمور لبنان اطلاع داده دولت آمریکا تصمیم دارد از اردن به لبنان برق وارد کند. این اقدام آمریکا در حالی صورت گرفت که این کشور در جریان بحران یک‌ساله لبنان و‌ به‌رغم نیاز شدید این کشور به سوخت هیچگاه چنین پیشنهادی را مطرح نکرده بود.
به‌رغم آنکه وعده دبیرکل حزب‌الله عملی شد و سوخت ایران به کشور لبنان آمد، اما پس از گذشت حدود یک سال، وعده‌‌های آمریکا درباره واردات برق و گاز به لبنان همچنان عملی نشده است.
چراغ سبز آمریکا به میقاتی برای دریافت سوخت از ایران
روزنامه «الاخبار»، امروز (پنجشنبه)، با انتشار گزارشی نوشت که با وجود نیاز شدید لبنان به سوخت، به نظر می‌رسد که «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر با استفاده از بودجه اختصاصی لبنان از صندوق بین المللی پول برای تولید نیروگاه‌های انرژی امتناع می‌ورزد و از مبادرت ورزیدن به هر اقدامی که مورد تایید آمریکا نباشد، خودداری می‌کند و با سرمایه‌گذاری بر روی بحران جاری، به دنبال تحقق دستاوردهایی برای خود است. امری که به افراد با نفوذ در دولت اجازه می‌دهد کمیسیون دریافت کنند و به «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی لبنان اجازه می‌دهد تا همچنان کنترل امور مالی دولت را در دست داشته باشد.
بر اساس این گزارش، اخیرا، نجیب میقاتی با «عدم ممانعت» آمریکا در خصوص پذیرش «سوخت اهدایی» ایران مواجه شده البته این امر مشروط به عدم وجود ارتباط سیاسی در این خصوص است. امری که موجب شد تا نخست‌وزیر از «ولید فیاض» وزیر نیرو بخواهد که یک هیأت فنی از این وزارتخانه و شرکت برق لبنان به تهران بدون حضور وزیر در رأس آن، اعزام کند.
شرط میقاتی برای دریافت سوخت از ایران!
به نوشته الاخبار، «میقاتی همچنین این شرط را گذاشته که این هیأت، می‌بایست تضمین‌هایی مبنی بر اینکه این کمک، هزینه‌ای برای لبنان از جمله در بخش عملیات مبادله نفت و سوخت ایران مترتب نکند، و می‌بایست به دنبال دریافت کمک بزرگی باشد که بتواند برای مدتی طولانی، امکان تولید پنج ساعت برق مورد نیاز روزانه را فراهم کند. 
تدارک برای سفر یک هیأت فنی از لبنان به ایران
بر اساس این گزارش، پس از تماس تلفنی «محمد مخبر» معاون اول رئیس‌جمهور ایران با «نبیه بری» رئیس پارلمان و نجیب میقاتی و تاکیدش بر این‌ک؛ کشورش از تمامی پروژه‌هایی که به ثبات لبنان منجر شود، حمایت می‌کند و نیز پس از پاسخ رسمی نخست‌وزیر لبنان در‌باره مشخصات مربوط به دریافت سوخت از ایران به «مجتبی امانی» سفیر ایران در بیروت، میقاتی از وزیر نیرو خواست تا یک هیأت فنی را به ایران اعزام کند تا پرونده سوخت و نیروگاه‌های تولید آن را بررسی کند.
به نوشته این روزنامه، وزارت نیرو طی نامه‌ای به نخست‌وزیر لبنان، اعضای هیأت را معرفی کرده که عبارتند از: «اورور الفغالی» مدیر کل نفت و جانشین مدیر کل سرمایه‌گذاری، مهندس «زاهر سلیمان» معاون مدیرکل تاسیسات نفت، مهندس «بشاره عطیه» مدیر تولید در شرکت برق و «محمد حجازی» از کارمندان بخش اداری شرکت برق. پس از موافقت نخست‌وزیر لبنان، وی نامه‌ای به سفیر ایران در بیروت نوشت و از تشکیل این هیأت و اسامی آن برای سفر به ایران طی هفته آتی و بررسی کلیه ابعاد فنی، اداری و قراردادی برای اجرایی کردن موضوع کمک ایران به لبنان در اسرع وقت خبر داد.
به گفته مقامات مسئول، این هیأت لبنانی تلاش خواهد کرد تا استفاده از مقدار 75000 تن سوخت در ماه را طرح کند که به لبنان اجازه می دهد 5 ساعت به صورت روزانه برق تولید کند، علاوه بر آن دو ساعت برق مورد نیاز لبنان از طریق شرکت برق لبنان و با استفاده از سوخت عراق و نیزوگاه‌های برق آبی تامین خواهد شد.
مشکل جدید مربوط به واردات سوخت از عراق
به نوشته الاخبار، در این میان یک مشکل جدید به وجود آمده و آن این است که شرکت‌های اماراتی که برنده قرارداد تبدیل سوخت عراق به سوخت مناسب برای کارخانه‌های لبنان شده‌اند می گویند که سوخت تحویلی از عراق با بسیاری از استانداردهای بین المللی مطابقت ندارد و مجبور به هدر دادن بخش زیادی از آن هستند که باعث می شود میزان سوخت ارائه شده به لبنان در ماه از 30 هزار تن تجاوز نکند که کمتر از حد انتظار است. به همین دلیل این شرکت‌ها به امکان توسل به رویه‌های قضایی برای دریافت مقادیر جبرانی از طرف عراقی که هنوز در حال بررسی امکان دو برابر شدن مقدار درخواستی لبنان است، اشاره می‌کنند.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.