نرخ خرید تضمینی گندم سال زراعی جدید 13 هزار تومان اعلام شد کشاورزی

نرخ خرید تضمینی گندم سال زراعی جدید 13 هزار تومان اعلام شد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر جهاد کشاورزی نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید را کیلویی 11 هزار و 500 تومان به علاوه 1500 تومان یارانه کشت در هر کیلو اعلام کرد.

سید جواد ساداتی نژاد شب گذشته 16 مهر در برنامه زنده صف اول سیما اعلام کرد: قیمت گندم در سال زراعی جدید 1401-1402، 11 هزار و 500 تومان اعلام شده و 1,500 تومان یارانه کشت در نظر گرفته‌ایم که بخشی از آن را به یارانه کود و بذر اختصاص می‌دهیم.
وی با بیان اینکه از ابتدای دولت نگاه ویژه رئیس جمهور به حوزه تولید بوده است، افزود: در سال گذشته کشت قراردادی را به صورت پایلوت در 250 هزار هکتار از اراضی شروع کرده‌ایم.
ساداتی نژاد تصریح کرد: قیمت گندم را در ابتدای دولت و پیش از شروع فصل کشت به 7,500 تومان افزایش دادیم، سوم فروردین 1401 با بحران جهانی و افزایش قیمت‌ها، قیمت گندم را به 10 هزار و 500 تومان به علاوه یک هزار تومان یارانه کشت افزایش دادیم که ثمره آن تحویل 11 میلیون تن گندم توسط کشاورزان بوده است، همچنین 205 درصد در برنج افزایش تولید داشته‌ایم.
وی ادامه داد: افزایش 1.5 میلیون تنی کشت دیم در 2.6 میلیون هکتار از اراضی کشور را داشته‌ایم و در بیش از 5 میلیون هکتار از اراضی در سال جاری کشت دیم انجام خواهد شد.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تاکنون 82 هزار میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است که در 5 سال گذشته بی سابقه بوده است، عنوان کرد: تا چند روز آینده تمام مطالبات گندمکاران پرداخت می‌شود.
وی با اشاره به اینکه میزان نیاز کشور به گندم نان 9 میلیون تن است، ابراز امیدواری کرد: در سال زراعی جدید در تولید گندم نان به پایداری در خودکفایی برسیم.
ساداتی نژاد با تاکید بر اینکه سیاست ما یارانه کشت بر روی محصولات و یارانه حمایتی برای تولید است، خاطرنشان کرد: برای کشت سویا یارانه 6 میلیون تومان در هر هکتار را در نظر گرفته‌ایم و برای کشت گندم 1,500 تومان یارانه کشت در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: امسال پیش از هدفمندی یارانه‌ها خرید تضمینی کلزا با قیمت 15 هزار تومان انجام می‌شد که پس از هدفمندی یارانه‌ها با ورود بخش خصوصی به 23 هزار تومان افزایش یافت و مابه تفاوت این مبلغ به حساب کلزاکاران واریز شد.
مقام عالی وزارت با بیان اینکه اهمیت امنیت غذایی با جنگ اوکراین به خوبی در جهان احساس شد، گفت: با برنامه ریزی های دولت سیردهم کشور در بحران جنگ اوکراین و اصلاح اقتصادی دچار صف، کمبود و سهمیه بندی نشد، تولیدکنندگان در بخش کشاورزی با غیرت پای تأمین سفره مردم ایستادند که از فعالان بخش کشاورزی، دام و طیور بسیار تشکر می‌کنم.
وی تصریح کرد: در فصل زراعی جدید کشت قراردادی را به خصوص در اراضی خرده مالکی اعمال خواهیم کرد تا به کشاورزان کمک کنیم، همچنین از کشت کلزا با یارانه کشت حمایت خواهیم کرد.
ساداتی نژاد با بیان اینکه رئیس جمهور در نظارت ستادی از وزارت جهاد کشاورزی بر اجرای الگوی کشت تاکید کرد، ادامه داد: دستورالعمل آن تا هفته آینده به استان‌ها ابلاغ خواهد شد.
وی افزود: برای اجرای الگوی کشت به ابزارهایی نیاز داریم که یکی از این ابزارها قیمت گذاری است، از ابزار قیمت در کشت گندم استفاده کردیم و کشاورزان به کشت این محصول ترغیب شدند.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بخشودگی پلکانی آب بها که از دیگر تأکیدات ریاست جمهوری است، بیان داشت: با جلساتی که با وزارت نیرو داشتیم این موضوع را بررسی کرده‌ایم، کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت کنند 50 درصد بخشودگی آب بها خواهند داشت و با افزایش بهره وری میزان بخشودگی افزایش می‌یابد.
وی در رابطه با عوارض صادرات محصولات آب بر گفت: صادرات این محصولات عوارض خواهد داشت تا از خروج آب مجازی از کشور جلوگیری شود.
ساداتی نژاد با بیان اینکه لایحه آبخیزداری یک ضرورت برای کشور است و مراحل پایانی تدوین را طی می‌کند، اذعان داشت: در این لایحه از مشاوره نخبگان، پژوهشکده آبخیزداری و دانشگاهیان استفاده شده و یک اقدام علمی است.
وی افزود: لایحه آبخیزداری یک اقدام بزرگ در حفاظت از خاک خواهد بود.
مقام عالی وزارت در رابطه با مردمی سازی آبخیزداری عنوان کرد: در سال‌های گذشته با سالانه 1.5 میلیون هکتار آبخیزداری، 35 میلیون هکتار از اراضی آبخیزداری شده است و 90 میلیون هکتار از اراضی نیازمند عملیات آبخیزداری است لذا برای اتمام عملیات آبخیزداری در 10 سال باید سالانه 8 تا 10 میلیون هکتار آبخیزداری انجام شود که هزینه آن توسط دولت قابل تأمین نیست و باید به سمت مردمی سازی آبخیزداری برویم تا به کار سرعت ببخشیم.
وی تاکید کرد: تا پایان شهریور وزارت جهاد کشاورزی خدمات خود را به پنجره واحد دولت هوشمند متصل خواهد کرد، خدمات وزارت جهاد کشاورزی شامل کشاورزی، دامپزشکی، قرنطینه و صادرات است.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه عوارض صادرات باید بر روی محصولات پر آب بر باشد تا به اجرای الگوی کشت کمک کند، خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها صادرات خود را برای آب مجازی کنترل می‌کند و اعتقاد ما این است که این عوارض باید لحاظ شود لذا برای کاهش جاذبه کشت محصولات پر آب بر مانند هندوانه عوارض صادراتی را لحاظ کرده‌ایم.
وی ادامه داد: برای کشت محصولات آب بر از ظرفیت کشت فراسرزمینی استفاده خواهیم کرد، امسال شیوه نامه کشت فراسرزمینی ابلاغ شده و چند داوطلب برای این نوع کشت اهلیت سنجی شده‌اند.
ساداتی نژاد افزود: اوکراین، قزاقستان، برزیل و ونزوئلا کشورهایی هستند که توافق اولیه برای کشت فراسرزمینی با آنها انجام شده است، همچنین در قانون بودجه سال 1401 لزوم اجرای کشت فراسرزمینی و کنترل آب مجازی لحاظ شده است.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در تولید محصولات کشاورزی 25 تا 30 درصد ضایعات داریم که 140 میلیارد متر مکعب برای آن آب مصرف می‌شود و 7 برابر سد دز است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر آمار و اطلاعات ما در بخش کشاورزی در حد برآورد و تخمین است، خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم رصدخانه کشاورزی ایران را راه اندازی خواهیم کرد و فاز اول آن تا پایان سال 1401 انجام می‌شود.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: تا پایان دولت رصد کامل سطح زیر کشت، تولیدات باغی و دامپروری را به صورت کامل و شفاف خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه خودکفایی در تولید محصولات اساسی در اولویت دولت سیزدهم است، گفت: تلاش ما این است که محصولات آب بر و سبزی و صیفی را به گلخانه‌ها انتقال دهیم و تولید محصولات اساسی به فضای باز منتقل شود، به این منظور 100 هزار هکتار گلخانه باید در کشور ایجاد شود اما در حال حاضر 23 هزار هکتار گلخانه داریم و به 80 هزار هکتار گلخانه نیاز داریم، همچنین با توجه به تحقیقات انجام شده کشت علوفه مرتعی را در مراتع انجام خواهیم داد.
ساداتی نژاد در رابطه با تولید گندم در کشور گفت: 5 استان 52 درصد از گندم کشور را تولید می‌کنند که خوزستان با 19 درصد بیشترین میزان تولید را دارد و پس از آن کردستان و کرمانشاه هستند، امسال 508 هزار نفر کشاورز ایرانی به دولت گندم فروخته است و بیش از 2.5 میلیون نفر در این امر مشارکت داشته‌اند.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: با حمایت بانک مرکزی در کشت قراردادی، قرارداد تولید به عنوان وثیقه در بانک‌ها مورد قبول است و کشاورزان می‌توانند از این طریق تسهیلات دریافت کنند.
وی افزود: کشاورزی قراردادی توسط شرکت پشتیبان انجام می‌شود و کود، بذر، سم، بیمه و آموزش در اختیار کشاورز قرار می‌گیرد و در پایان برداشت محصول تسویه انجام می‌شود.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: 40 درصد از کشاورزی دنیا با کشت قراردادی انجام می‌شود و ما کشاورزی قراردادی را در کشور به 20 درصد خواهیم رساند.
وی با بیان اینکه مردمی سازی یارانه‌ها یک اصلاح اقتصادی بزرگ بود که در آینده ظرفیت‌های خود را نشان می‌دهد، گفت: بیشترین خسارت از ارز 4200 تومانی به بخش کشاورزی وارد شده است، یارانه در دنیا به ابتدا، طول زنجیره و انتهای زنجیره یعنی مصرف کننده داده می‌شود اما در ایران این یارانه به واردکننده داده می‌شد.
ساداتی نژاد ادامه داد: این امر باعث کوچ سرمایه از بخش کشاورزی و تغییر کاربری اراضی شد، همچنین رقابت و ظرفیت‌های اقتصادی کشاورزی افول کرد اما در اولین سال دولت با اقتصادی شدن کشاورزی رونق به این بخش بازگشته است.
وی تاکید کرد: این اصلاح اقتصادی در تولید دام و طیور انقلاب بهره وری در پی خواهد داشت، تولیدکننده باید نظر مصرف کننده را جلب کند و به کیفیت، سلامت و مرغوبیت کالا دست پیدا می‌کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با تسهیلات 20 هزار میلیارد تومانی مردمی سازی یارانه‌ها گفت: تاکنون 90 هزار نفر از تولید کنندگان دام و طیور از تسهیلات دامدار کارت استفاده کرده‌اند و نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.
وی افزود: بانک کشاورزی 71 هزار میلیارد تومان تسهیلات در 5 ماه گذشته پرداخت کرده است که سال گذشته حدود 31 هزار میلیارد تومان بوده است، پرداخت تسهیلات توسط بانک کشاورزی آسان سازی شده است.
ساداتی نژاد در خصوص صادرات دام زنده عنوان کرد: بیش از 100 هزار رأس دام زنده برای صادرات مهیا شده است و قرنطینه پیش از صادرات به پایان رسیده است.
وی ابراز امیدواری کرد: دیگر ممنوعیت صادرات نداشته باشیم و بتوانیم با عوارض بازار را کنترل کنیم.
ساداتی نژاد ادامه داد: بازار از سال گذشته و با بازگشت قانون تمرکز، به وزارت جهاد کشاورزی بازگشته است و با فرماندهی واحد اداره می‌شود، اجرای قانون تمرکز در این یک سال موفق بوده است.
وی اذعان کرد: برای صادرات مرغ، تخم مرغ، فرآورده‌های گوشتی و فرآورده‌های طیور هیچ ممنوعیتی نداریم و به دنبال افزایش بازار هدف صادراتی هستیم.
ساداتی نژاد در رابطه با دیپلماسی غذایی در دولت سیزدهم گفت: مشکل صادرت سیب به پاکستان پس از 16 سال و صادرات مرغ به عراق پس از 6 سال رفع شده است، همچنین صادرات لبنیات به روسیه از سر گرفته شده است.
وی افزود: توافق برای صادرات مرکبات و عسل به چین انجام شده است و به زودی این صادرات انجام خواهد شد.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: رابطه ما با وزارت راه و شهرسازی خوب است و در طرح جهش تولید مسکن با این وزارتخانه همکاری خوبی داریم، محدودیتی در واگذاری اراضی برای طرح جهش مسکن نداریم.
وی در پایان عنوان کرد: برای مسکن کارکنان وزارت جهاد کشاورزی هم تلاش کرده‌ایم تا بتوانند صاحب مسکن شوند و در برخی استان‌ها کار ساخت مسکن شروع شده است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

هواشناسی ایران 1401/09/09؛ پیش‌بینی بارش باران و برف 5روزه در کشور

شرایط پلاک گذاری کامیون و کشنده های وارداتی تعیین شد

بررسی عملکرد نظام بانکی در سال اول اجرای قانون جهش تولید مسکن/ جریمه مالیاتی در انتظار بانک‌های متخلف

3 محور تفاهمات ایران و ترکمنستان در سفر وزیر نیرو/ تاکید بر افزایش ظرفیت مبادلات برق

از تسهیل صادرات هوایی محصولات کشاورزی تا اقدام برای تامین امنیت غذایی

رکوردزنی جدید قیمت سکه/ تجارت ترجیحی با پاکستان فعال شد

افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی/انتقال آب سد آزاد به خانه های مردم

از اختصاص آفرهای پروازی تا تفکیک وزارت راه و شهرسازی

جزئیاتی از سخت‌ترین پروژه آبرسانی کشور/ کیفیت آب سنندج متحول می‌شود

پیش بینی افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

طلای جهانی به بالاترین حد در دو هفته اخیر رسید

میزان فروش سفته و برات اعلام شد

تضمین امنیت غذایی با کشت بهینه خاک/ دلال بازی در بازار تراکتور

دورخیز آمریکا برای نفت 70 دلاری

چین و تایوان، مبدا اصلی واردات پیچ

بیشترین حجم تولید فولاد کشور در بازار داخل

هنر بخشیدن خود

چند دستگاه به درگاه ملی خدمات هوشمند متصل شدند؟

معضل یارانه نقدی

زمانه خود را بشناس

5 ساعت تا «باران برگ»

سوال هایی برای سنجش و افزایش اعتماد مشتری

صحت‏‏‌سنجی ادعای رکوردشکنی مصرف ترافیک داخلی

سقف بهای نفت؛ از خوش‌بینی تا کابوس

نقطه روشن در بازار خاکستری خودرو

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.