پیش بینی جمعیت ایران در 6 سناریو/ آمار 65 ساله چه می‌گوید رفاه و خدمات اجتماعی

پیش بینی جمعیت ایران در 6 سناریو/ آمار 65 ساله چه می‌گوید

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - جمعیت کشور رو به سالمندی می رود و کارشناسان عنوان می کنند برای عبور از چاه جمعیتی، فرصت زیادی نداریم. بنابراین، باید از سیاست های تشویقی افزایش جمعیت به بهترین شکل ممکن استفاده نمود.

افزایش خانواده‌های تک فرزندی، تأخیر در ازدواج و…، از جمله چالش‌های پیش رو برای افزایش جمعیت کشور است. موضوعی که در یکی دو سال اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته و کارشناسان حوزه جمعیت بر این باورند که می‌بایست با تدبیر و روش‌های کاآمد، مردم را برای فرزندآوری تشویق کرد.
در حال حاضر حدود 10 میلیون نفر از جمعیت کشورمان را افراد سالمند تشکیل می‌دهند که پیش بینی می‌شود این جمعیت در سال‌های آینده چند برابر شده و از سوی دیگر، از جمعیت جوان جامعه کاسته خواهد شد.
کاهش جمعیت، بزرگ‌ترین تهدید برای جامعه‌ای است که می‌خواهد در مسیر توسعه و پیشرفت گام بردارد. بنابراین، لازم است در سیاست‌های جمعیتی، تغییراتی صورت بگیرد.
محمد جواد محمودی مشاور وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس کمیته مطالعات پایش سیاست‌های جمعیتی دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی با اشاره به ساختار و روند جمعیتی ایران و لزوم تجدید نظر در سیاست‌های جمعیتی اظهار کرد: این موضوع اهمیت ویژه ای دارد چرا که ما باید به سمت تجدید نظر در سیاست‌های جمعیتی می‌رفتیم و این در حالی است که در سال‌های گذشته شعار "زندگی بهتر با فرزند کمتر" داده می‌شد که در حال حاضر این سیاست‌ها را نخواهیم داشت و باید بسیار به سمت سیاست‌های افزایش فرزندآوری برویم.
وی با اشاره به جمعیت کشور براساس سرشماری سال 1335 گفت: براساس آمار، جمعیت در آن زمان حدود 19 میلیون نفر اعلام شده بود و در اوایل انقلاب جمعیت کشور به حدود 35 الی 36 میلیون نفر رسید و این روند ادامه داشت تا جایی که آمار جمعیت کشور در سال 1385 به حدود 70 میلیون نفر رسید.

فصل اقتصاد


محمودی اضافه کرد: هم اکنون جمعیت کشور به حدود 85 میلیون نفر رسیده است. با مروری بر آمار جمعیتی کشور مشخص است که در زمان انقلاب بیشترین تولدها را در کشور داشته‌ایم در واقع در تاریخ 1357 بیش از 2 میلیون تولد در آن سال‌ها ثبت شده است و در ادامه آمار و میزان تولدها بعد از انقلاب فرایند کاهشی پیدا می‌کند و این شرایط تا سال 1380 ادامه پیدا می‌کند به طوری که آمار ثبت شده در سال 1380 حدود یک میلیون و 200 هزار نفر است.
مشاور وزیر علوم تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: بعد از آن دوباره به تدریج شاهد افزایش تولدها بوده‌ایم به طوری که در سال 85 یک میلیون و 250 هزار تولد، سال 1395 این آمار به یک میلیون و 500 هزار نفر می‌رسد.
وی در ارتباط با چرایی افزایش تولدها از سال 1380 در کشور تصریح کرد: این مسئله برمی‌گردد به زمان ازدواج متولدین سال 1360 و القاعده فرزندآوری آنها و با افزایش تولدها بعد از سال 80 مواجه شدیم. که این آمار در سال 1394 به حداکثر خود به رقم یک میلیون 570 هزار تولد می‌رسد و بعد از آن مجدداً شروع به کاهش می‌کند.
محمودی ادامه داد: البته این مسئله قابل پیش بینی بود و ما براساس منابع رسمی که در شورای انقلاب فرهنگی بررسی کردیم پیش بینی می‌شد که از سال 1395 به بعد تولدها رو به کاهش باشد و متأسفانه از سال 1394 تولدها کاهش پیدا کرده است و تا سال 1399 این فرایند کاهشی ادامه داشته است که این آمار به یک میلیون و 114 هزار رسید. در واقع در بازه زمانی 1394 تا 1399، 400 هزار تولد در کشور کمتر شده است.

فصل اقتصاد


رئیس کمیته مطالعات پایش سیاست‌های جمعیتی دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی با اشاره اینکه نرخ رشد جمعیت به تدریج کاهش پیدا کرده است، گفت: در سال 98 برای اولین‌بار نرخ رشد جمعیت به زیر یک درصد و در سال 1400 نرخ رشد جمعیت حدود هفت دهم درصد بوده است. بنابراین نرخ رشد جمعیت به شدت کاهش پیدا کرده و به زیر یک درصد رسیده است.
وی ادامه داد: روند 50 ساله ولادت‌ها به این شکل است که حداکثر تولد سال 1359 حدود دو میلیون و 300 هزار تولد داشته‌ایم و این روند کاهش پیدا می‌کند تا سال 1380 و سپس تولدها افزایش پیدا می‌کند و در ادامه از سال 1394 دوباره روند کاهشی پیدا می‌کند.

فصل اقتصاد


محمودی با اشاره به کاهش تعداد تولدها گفت: به طور طبیعی با کاهش تعداد تولدها نرخ باروری هم کاهش پیدا می‌کند. تعداد فرزندان به ازای هر زن کاهش پیدا می‌کند. همچنین براساس بند (ج) قانون برنامه اول توسعه اقتصادی - اجتماعی کشور قرار بوده سیاستی را در پی بگیریم که نرخ باروری کاهش پیدا کند و در سال 1365 به ازای هر زن، شش و نیم تولد داشتیم که قرار بوده این آمار به چهار نوزاد در سال 1390 برسد. بنابراین دو هدف داشتیم (کاهش نرخ باروری در سال 1390 به چهار فرزند و کاهش نرخ رشد جمعیتی).

فصل اقتصاد


مشاور وزیر علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بحث سالخوردگی جمعیت مسئله مهمی است و اکثر کشورهای جهان درگیر آن هستند، ادامه داد: اتفاقی که افتاده بر اساس آمار موجود نرخ باروری بعد از برنامه اول، در سال 71 به چهار فرزند رسیده و در سال 85 به 1.8 و در سال 99 به حدود 1.6 رسیده و این در حالی است که خط قرمز جمعیتی نباید کمتر از 2.1 فرزند باشد و این همان نرخ جایگزینی است که اگر تداوم داشته باشد نرخ جمعیت را منفی هم خواهد کرد.
وی در مورد میزان ناخالص تجدید نسل گفت: اگر این شاخص کمتر از یک شود یعنی یک نفر هم جایگزین وجود ندارد که این شاخص در سال 99، 78 صدم درصد بوده است.
محمودی ادامه داد: طبق سناریوهای موجود بین المللی برآورد شده که در سال 1430 جمعیت ایران 93 میلیون و 600 هزار نفر شود و تا سال 1425 افزایش جمعیت را تجربه کرده و سپس هرم جمعیتی رو به کاهش برود چرا که نرخ باروری زیر خط جایگزین است.
رئیس کمیته مطالعات پایش سیاست‌های جمعیتی دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی با اشاره اینکه سه استان با بیشترین نرخ افزایش جمعیت روبرو هستند، اضافه کرد: در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خوزستان بالاترین نرخ مشاهده می‌شود که به ازای هر زن، دو فرزند است که البته این آمار مربوط به آخرین سرشماری سال 95 بوده و اکنون در همین استان‌ها نیز باروری کم شده است.

فصل اقتصاد


وی با اشاره به اینکه استان‌های گیلان، البرز، مازندران، سمنان، تهران و مرکزی نیز کمترین نرخ باروری را داشته‌اند، گفت: استان تهران نیز در آخرین آمار سرشماری نرخ باروری 1.3 را داشته اما اکنون کمتر از یک شده است.
محمودی در ارتباط با میان سالی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود در سال 1430 جمعیت ایران میان سالی سن 45 سال را تجربه کند یعنی نصف جمعیت بالای 45 سال و نسبت دیگر کمتر از 45 سال شود و در این صورت ما با کشورهای سالخورده برابر می‌شویم.

فصل اقتصاد


مشاور وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: سرعت رشد سالمندی در ایران چهار و نیم درصد است و این رقم بسیار بالا و خطر آفرین خواهد شد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.