وزیر راه و شهرسازی تشریح کرد:
ساخت یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خود مالکی طی چهار سال راه و شهرسازی

ساخت یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خود مالکی طی چهار سال

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه قطار ساخت مسکن روی ریل قرار گرفته است اظهار امیداواری کرد که طی چهار سال بیش از یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خود مالکی ساخته شود.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در مراسم تکریم و معارفه معاون مسکن و ساختمان این وزارتخانه، با اشاره به اهمیت مسئله تامین مسکن در دوره‌های مختلف بعد از انقلاب، و تشریح وضعیت دوره فعلی، گفت: بیش از 50 درصد درآمد خانوار صرف مسکن می‌شود و ادامه این روند معضل خواهد بود که باید تولید مسکن در کشور افزایش پیدا کند. البته ما نه ناامید هستیم و نه می‌گوئیم نمی‌شود، بلکه حتما می‌گوئیم شدنی است.
قاسمی ضمن تقدیر از تلاش‌های محمود محمودزاده معاون پیشین مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به خصوص طی یک سال گذشته، اضافه کرد: در حدود یک سال گذشته انصافا کارهای زیربنایی خوبی صورت گرفته است تا ریل آماده شود. الان قطار ساخت مسکن روی ریل است و خوب هم به پیش می‌رود.
وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به قانون جهش تولید مسکن، گفت: مواردی از این قانون که مربوط به اعتبارات صندوق ملی مسکن بود محقق و اجرایی نشده است که با محقق نشدن آن تحقق وعده ساخت سالی یک میلیون مسکن با دشواری همراه است.
وی افزود: ما با مشکلاتی در حوزه مسکن مواجه هستیم اما مشکلات حتما قابل حل است و شخص آقای رئیس جمهوری هم آمده‌اند پای کار و انصافا بعد از حضور ایشان در وزارتخانه پیگیری‌های خوبی انجام شد. تجربه مسکن مهر پیش روی ماست که باید از حُسن‌هایش استفاده کنیم و عیب‌هایش را برطرف کنیم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در طرح نهضت ملی مسکن در برخی از استان‌ها پیشرفت خوبی داشته‌ایم، تاکید کرد: در بحث خود مالکی که زمین از خود مردم است با تخصیص وام و پروانه ساخت مردم خودشان خانه می‌سازند و امیدواریم طی چهار سال بیش از یک میلیون و 600 واحد مسکونی خود مالکی ساخته شود.
قاسمی با اشاره به اهمیت انبوه‌سازی در ساخت مسکن گفت: باید در بحث انبوه سازی روش‌های ساخت را تغییر داده و به سمت صنعتی‌سازی حرکت کنیم.
وزیر راه و شهرسازی با برشمردن ویژگی های شخصی و کار آمدی محمود محمودزاده از وی تقدیر و تشکر و ابراز امیدواری کرد با حضور هادی عباسی و کمک سایر مدیران در وزارتخانه و با هماهنگی و همدلی تمامی همکاران، جهش خوبی در حوزه مسکن ایجاد شود و اتفاق بزرگی در حوزه مسکن رخ دهد.
قاسمی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه بنده خادم ملت و همه مردم ایران هستم، تاکید کرد: ان شاء الله با تلاش شبانه روزی در وزارتخانه در حوزه مسکن گام های بزرگی برداریم.
تعداد پروانه‌ها در سال جاری از 700 هزار پروانه عبور می‌کند
بنابر این گزارش محمود محمودزاده، معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، در مراسم تکریم و معارفه معاونت مسکن و ساختمان این وزارتخانه با بیان اینکه در حوزه‌هایی همچون نظام مهندسی،‌ دفتر توسعه و مقررات اقدامات بزرگی صورت گرفته که در سایه عظمت مسکن کمتر به آن‌ها پرداخته شده است، عنوان کرد:‌ از این رو از همکارانمان که در این حوزه فعالیت دارند، قدردانی می‌کنم. چراکه برای اولین بار بحث برگزاری انتخابات الکترونیک در سازمان نظام مهندسی مطرح و شفاف‌سازی و مبارزه با سوء استفاده و تعارض منافع برای اولین بار در این دوره انجام شد و علی رغم همه تلاشی که صورت گرفت، از لحاظ پاکی نتوانستند به این سیستم ایرادی وارد کنند.
معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی طرح نهضت ملی و پیش از آن طرح اقدام ملی را یک طرح منعطف خواند و اعلام کرد: در طرح اقدام ملی که از سال 1398 آغاز شده بود غیر از 40 هزار واحد که در بافت فرسوده بود، فقط 31 هزار واحد تسهیلات بانکی دریافت کرده بود؛ در حالی که واحدهای مسکونی به 540 هزار واحد رسیده بود که قانون جهش تولید و پیگیری وعده دولت سیزدهم موجب سرعت قابل ملاحظه‌ای اجرای پروژه شد و امروز قریب به 40 هزار واحد به متقاضیان تحویل داده شد و صدهزار واحد دیگر آماده است.
معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: برای اولین بار سامانه‌هایی همچون سامانه اسکان و املاک ایجاد شد که اطلاعات بیش از 73 میلیون شهروند را دارا است و بزرگترین بانک اطلاعاتی کشور محسوب می‌شود. 
محمودزاده با بیان اینکه کد پستی و کد ملی قریب به 115 تا 12.5 میلیون خانوار متصل شده است، عنوان کرد: این امر بیانگر آن است هدف قانون در راستای قانون مالیات بر خانه‌های خالی تحقق یافت و این امر برای اولین بار در تاریخ امور مالیاتی کشور محقق شد.
وی افزود:‌ 67 درصد از خانه‌های خالی شناسایی شدند و به امور مالیاتی معرفی شدند که این امربه نوبه خود اقدامی عظیم محسوب می‌شود؛‌با این حال اما همکاری دستگاه‌ها در این میان بسیار کم بود. 
معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: بیش از 350 هزار متقاضی خودمالک در سامانه ثبت نام کرده‌اند که تا کنون حدود 12 درصد از آن‌ها تسهیلات دریافت کرده‌اند و این رقم معادل کل پروانه‌های صادر شده طی یکسال است که در چهارماه محقق شد.
محمودزاده خاطرنشان کرد: اکنون 370 هزار پروانه آماده صدور وجود دارد که اگر توافقات با وزارت کشور نهایی شود، تعداد پروانه‌ها در سال جاری از 700 هزار پروانه عبور می‌کند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

17 نفر برای آتش سوزی های جنگل های لرستان دستگیر می‌شوند

اقتصاد، سیاست و ما

هت‌تریک تورم داغ

10 پرسش فعالان اقتصادی از نامزدها

کروکی زمین 200 متری

راه آهن: منتظر افزایش قیمت بلیت قطار هستیم

راه آهن: 13 ماه است قیمت بلیت قطار افزایش نیافته است

پرداخت 25 هزار میلیارد تومان یارانه به ایرلاین‌های داخلی

هواشناسی ایران1403/04/03؛هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی

شبیه‌ساز 3 بعدی برج کنترل تمام ایرانی افتتاح شد

وزارت دفاع: آماده تجهیز فرودگاهها با سامانه‌های ایرانی هستیم

احداث 850 کیلومتر خطوط ریلی در دولت سیزدهم/ ترانزیت کود پتاس و زغال سنگ از روسیه

مشتریان دنا پلاس دستی با اولویت تابستان 1403 بخوانند

آغاز عرضه 31 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه + جدول

تولید بیش از 118 هزار و 338 دستگاه خودرو در گروه سایپا

400 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی در کشور تولید می شود

نرخ تورم به 36.1 درصد کاهش یافت + جدول

آنکتاد: ایران 1.4 میلیارد دلار سرمایه خارجی در 2023 جذب کرد

خودداری نخست وزیر چین از دیدار با معاون صدراعظم آلمان

فراخوان خودروهای لوکس بنتلی در روسیه به دلیل نقص فنی

ابلاغ تصویب نامه هیات دولت مبنی بر اصلاح دستورالعمل اخیر نرخ خوراک و فرآورده‌های پالایشی/ پالایشگاه ها موظف به افشا آثار آن شدند

شرایط رایگان شدن قبوض آب اعلام شد

قرارداد احداث واحدهای آمونیاک و اوره پتروشیمی گلستان امضا شد

توجه ویژه به اصلاح شبکه فرسوده آب در دولت سیزدهم

جذب 1میلیارد و422میلیون دلار سرمایه خارجی توسط ایران در2023

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.