برنامه ساخت نیروگاه‌های با سوخت میعانات و زغالسنگ/ تعمیرات نیروگاهی کشورهای همسایه؛ به صورت ترک تشریفات نفت و انرژی

برنامه ساخت نیروگاه‌های با سوخت میعانات و زغالسنگ/ تعمیرات نیروگاهی کشورهای همسایه؛  به صورت ترک تشریفات

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیر عامل شرکت برق حرارتی اظهار داشت: در کشورهای همسایه نیروگاه‌های ساخت زیمنس، GE، و آلستون را در حالی که شرکت سازنده اعلام کرده بود امکان تعمیر نیست، به صورت ترک تشریفات به ما واگذار شد و توانستیم تعمیرات آنها را انجام دادیم.
رسول پیشاهنگ در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برق حرارتی 132 نیروگاه و 60 واحد نیروگاهی را تحت پوشش دارد، اظهار داشت: در واقع کل نیروگاه‌های بخش خصوصی و دولتی تحت نظر ما اداره می شوند.
وی با بیان اینکه مسئولیت تولید برق کشور با ما است، افزود: بزرگ‌ترین و بیشترین امکانات ما بسته به نیروی انسانی متخصص است.
مدیر عامل شرکت برق حرارتی تصریح کرد: 12 هزار نفر در سطح کشور کار تولید برق را انجام می دهند،
وی با اشاره به کار تعمیرات از سوی متخصصین داخلی، گفت؛ بطور مثال یک نیروگاه ساخت GE امریکا در یزد ظرف 6 ماه کار تعمیرات به مدار برگشت در حالی که شرکت سازنده اعلام کرده بود قابل تعمیرات نیست. همچنین در کشورهای همسایه نیروگاه‌های ساخت زیمنس، GE، و آلستون را در حالی که شرکت سازنده اعلام کرده بود امکان تعمیر نیست، به صورت ترک تشریفات به ما واگذار شد و توانستیم تعمیرات آنها را انجام دادیم.
پیشاهنگ همچنین بیان کرد: امسال در نکا یک پره دچار شکستگی شد که باید برای تعمیرات 20 روز واحد تعطیل می شد، اما ما بخاطر تعهد به مردم برای گذر از تابستان بدون خاموشی کار تعمیرات را طی 3 روز انجام دادیم.
وی با اشاره ثبت رکورد جدید افزایش ظرفیت واحدهای حرارتی با بهره برداری از 4306 مگاوات نیروگاه حرارتی جدید، گفت: با احتساب احداث 1051 مگاوات نیروگاه حرارتی جدید تا پایان شهریور به رکورد 5357 مگاوات در افزایش نیروگاهی خواهیم رسید.
پیشاهنگ گفت: سال گذشته 348 میلیارد کیلو وات ساعت تولید در نیروگاههای کشور ثبت شد که معادل 95 درصد کل انرژی تولیدی است.
وی رقم افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی را 39.2 درصد عنوان کرد.
مدیر عامل برق حرارتی با اشاره به ثبت رکورد جدید ساخت واحدهای نیروگاهی با نصب یک واحد گازی جدید نیروگاه در مدت 8 ماه افزود: تحقق ضریب آمادگی نیروگاه‌های حرارتی در دوره اوج بار سال 1401 به میزان 98 درصد از جمله اقدامات بوده است.
وی همچنین بیان داشت: انجام تعمیرات نیروگاههای حرارتی به میزان 93641 مگاوات برای اوج بار 1401 از ابتدای مهر 1400 تا تیر ماه 1401 نیز رکورد به ثبت رساند.
وی با بیان اینکه 95 درصد برق کشور در نیروگاههای حرارتی تولید می شود، افزود: ظرفیت کل نیروگاههای کشور 88725 مگاوات است که 81.2 درصد ظرفیت را نیروگاههای حرارتی شامل می شوند.
وی با بیان اینکه در تابستان گذشته 98 درصد تعمیرات نیروگاهی داشتیم که رکورد قابل قبول جهانی است.
پیشاهنگ درباره تامین سوخت زمستانی گفت: به طور مداوم با پخش فراورده جلسه داریم و پیش بینی لازم انجام شده، از دی و بهمن ماه نیاز سوخت را به وزارت نفت اعلام می کنیم.
وی ادامه داد: روزانه نزدیک 300 میلیون لیتر معادل سوخت مصرف می کنیم که یه برابر تولید گازوییل کشور است. باید 260 میلیون متر مکعب گاز، 3.5 میلیارد لیتر گازوییل و 3 میلیارد لیتر مازوت تا پایان آبان تامین شود.
وی با بیان اینکه طی برنامه 3 تا 4 ساله نیروگاههای فرسوده باید از مدار خارج شوند، افزود: به جای نیروگاههای فرسوده 3 تا 4 هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار کنیم.
وی ادامه داد: تامین مالی نیروگاههای فرسوده از محل منابع برنامه و بودجه خواهد بود.که طی 4 سال انجام می شود و امیدواریم هر سال مقداری وارد مدار شود.
مدیر عامل برق حرارتی بیان داشت: ما طی 4 سال باید 35 هزار مگاوات وارد مدار کنیم که از این میزان 10 هزار مگاوات برقرتحدیدپذیر، 10 هزار مگاوات از صنایع و 15 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی است. تعهد ما در سال اول 6 هزار مگاوات است که یک ماه پیش از شورای اقتصاد مصوبه حدید گرفتیم که 2650 مگاوات از محل ماده 12 تولید داشته باشیم در آن جلسه که به پیشنهاد برنامه و بودجه بود بدون رای مخالف امضا شد.
پیشاهنگ در پاسخ به ایلنا درباره برنامه احداث نیروگاههای زغالسوز گفت: برای احداث این نیروگاهها 5 هزار مگاوات برنامه ریزی شده، ژنراتور و توربین در سایت قرار دارد، روی بویلر تجربه کمتری داریم که مپنا با یک جوینت خارجی طراحی های آن را انجام می دهند.
وی با بیان اینکه این نیروگاه در طبی و در کنار معدن احداث خواهد شد، ادامه داد: اولین واحد نیروگاهی زغالسنگ سوز در سال 1403 وارد مدار خواهد شد.
پیشاهنگ در پاسخ به دیگر سوال ایلنا درباره برنامه احداث نیروگاه‌های با سوخت میعانات گفت: مخازن سوخت این نیروگاه‌ها خاص و کروی است برای بهره برداری از این نیروگاه‌ها باید مخزن احداث کنیم، همچنین لازم است مسیر میعانات به واحد لوله گذاری مخصوص داشته باشیم، دوره آزمایشی در عسلویه انجام شده و برای گسترش باید هزینه بیشتری صورت گیرد.
وی درباره رکوردزنی تولید گفت: 12 سال پیش ما رکورد تولید 4 هزار مگاواتی را داشتیم که امسال این رقم 50 درصد بالاتر بوده است.
وی درباره مصرف مازوت در نیروگاه‌ها خاطرنشان کرد: تمایل ما این است مصرف مازوت نداشته باشیم طی 10 سال گذشته در تهران هیچ سوخت مازوتی مصرف نشده است.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.