برداشت از جیب شهروندان به اسم "پارک حاشیه‌ای"/ هزینه هر ساعت پارک کنار خیابان 4000 تومان! شهری

برداشت از جیب شهروندان به اسم "پارک حاشیه‌ای"/ هزینه هر ساعت پارک کنار خیابان 4000 تومان!

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - در حالی طرح "پارک حاشیه‌ای" در برخی از مناطق تهران اجرا شده و قرار است در مناطق یک، 4، 8،‌13، 14، 5، 21، 22، 9، 3، 11، 12، 2، 10، 17 نیز اجرا شود که هنوز اکثر شهروندان اطلاع ندارند که بابت هر ساعت پاک خودرو در پارک‌‌های حاشیه‌ای باید 4000 تومان بدهند

به گزارش فصل اقتصاد ، اخذ مبلغی از شهروندان بابت "پارک حاشیه‌ای" معابر شهری تهران یکی از برنامه‌های معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و مصوب شورای شهر بوده و هدف از اجرای آن، مدیریت تقاضای سفر، ساماندهی ترافیکی معابر، عدالت در دسترسی به جای پارک، جلوگیری از تخلفات ساکن و پارک دوبل و کاهش ترافیک خودروهای سرگردان خواهان جای پارک اعلام شده است.
همچنین توقف خودروها در پارک حاشیه‌ای معابر به‌صورت کوتاه مدت بوده و خروجی اصلی اجرای طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌‌ای، کاهش بار ترافیکی معابر و روان‌سازی جریان ترافیک گفته شده است.
شاید این سؤال برای بسیاری از شهروندان مطرح شود که پارک حاشیه‌ای چیست؟ بر همین اساس و بنابر تعریفی که توسط شهرداری ارائه شده، پارک حاشیه‌ای بخشی از فضای کار کنار خیابان است که به توقف وسایل نقلیه موتوری اختصاص پیدا می‌کند. از این نوع پارک برای دسترسی به مراکز خدماتی و فروشگاه‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن و با کم‌ترین زمان ممکن استفاده می‌شود و تعرفه آن براساس ساعات پارک خودرو در پارک‌های حاشیه‌ای محاسبه می‌شود.
طبق ماده 15 قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی، پارک وسیله نقلیه در معابر شهری پرترافیک و در محدوده زمانی 7 تا 21 روزهای کاری بدون پرداخت حق توقف پس از نیم ساعت اول به منزله ارتکاب تخلف (پارک ممنوع) خواهد بود.

فصل اقتصاد

اگر چه طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای بنا بر اعلام شهرداری تهران چند سالی است که در برخی از معابر پایتخت اجرا می‌شود اما شهروندان تهرانی، نقدهای زیادی به نحوه اجرای پارک حاشیه‌ای دارند.
در طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای، اطلاع‌رسانی درست و کافی از سوی شهرداری تهران صورت نگرفته است، اگر چه مسئولان شهری می‌گویند در این زمینه اطلاع‌رسانی در قالب ( نصب بنر و تابلو) در معابر کرده‌اند اما بسیاری از شهروندان از کم و کیف این طرح و اینکه به واسطه پارک خودرو خود در حاشیه برخی معابر باید پول پرداخت کنند، بی‌خبرند!
نقد دیگر وارده شهروندان این است که در زمان پارک خودروها از سوی شهروندان در کنار خیابان‌هایی که مشمول پارک حاشیه‌ای است، هیچ پیامکی مبنی بر اینکه محل پارک شده جزء پارک حاشیه‌ای است برای مالک خودرو ارسال نمی‌شود و بسیاری از شهروندان پس از ماه‌ها پارک کردن خودرو خود در چنین معابری و پس از مراجعه به حساب کاربری خود در "تهران من" از ثبت هزینه‌های سنگین انباشت شده برای خودرو خود مطلع می‌شوند!
همچنین به دلیل عدم ارسال پیامک به رانندگان، هم‌اکنون بسیاری از رانندگان به واسطه عدم مراجعه به تهران من از بدهی خود بابت اجرای طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای بی‌اطلاع هستند و در واقع این افراد در زمان فروش خودروی خود از بدهی‌ خودشان مطلع می‌شوند!

فصل اقتصاد

یکی دیگر از نواقص و ایرادت وارد شده از سوی شهروندان به نحوه اجرای طرح پارک حاشیه‌ای، نحوه محاسبه هزینه‌های پارک حاشیه‌ای است به طوری که نرخ پارک حاشیه‌ای امسال نسبت به سال قبل 28 درصد افزایش یافته است!
نکته و ابهام عجیب دیگر این طرح این است که برخی شهروندان امسال پس از مراجعه به حساب کاربری خود در تهران من متوجه شده‌اند که در خرداد ماه امسال در حساب‌ آنها بدهی مربوط به سال 98 بابت پارک حاشیه‌ای ثبت شده در حالیکه در سال 98، 99 و 1400 هیچ بدهی بابت پارک حاشیه‌ای برای آنها به ثبت نرسیده بوده!
در همین ارتباط در تاریخ دهم بهمن سال گذشته، اعضای شورای شهر تهران، لایحه شهرداری تهران در خصوص تعیین نرخ عوارض پارک حاشیه‌ای را در دستور کاری خود قرار دادند و بر اساس آن، نرخ عوارض پارک حاشیه‌ای در پایتخت برای سال 1401 به تصویب رسید.
بر همین اساس نرخ پارک حاشیه‌‌ای برای سواری و وانت به ازای هر نیم ساعت توقف در معابری که شورای ترافیک شهر تهران تصویب کرده است (تا مدت زمان حداکثر 2 ساعت) تعرفه 1600 تومان و سپس به ازای هر نیم ساعت توقف (پس از گذشت 2 ساعت) تعرفه 2 هزار تومان دریافت می‌شود. همچنین این تعرفه برای کامیونت و مینی‌بوس (تا مدت زمان حداکثر 2 ساعت) تعرفه 3 هزار 200 تومان و سپس به ازای هر نیم ساعت توقف (پس از گذشت 2 ساعت) تعرفه 3 هزار 900 تومان دریافت می‌شود.

فصل اقتصاد

همچنین بر اساس این مصوبه، اجرای پارک حاشیه‌ای از سوی شهردار تهران به صورت مناقصه به پیمانکاران واگذار می‌شود در واقع پیمانکاران با استفاده از خودرودهای مجهز به دوربین در معابر مشخص شده از خودروهای پارک شده در فضاهای پارک حاشیه‌ای تصویربرداری و آن را ثبت و براساس تعرفه تصویب شده از سوی شورای شهر تهران آن را از رانندگان دریافت می‌کنند.
اما برای اطلاع از کم‌و‌کیف اجرای مصوبه پارک حاشیه‌ای و پیگیری انتقادات شهروندان درباره نحوه اجرای این طرح به سراغ "عمار سعیدیان‌فر" معاون بهره‌برداری از سیستم‌های حمل و نقل سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران رفتیم؛ وی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به فرآیند اجرای مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای در شهر تهران گفت: سابقه اجرای طرح مدیریت پارک حاشیه‌ای به صورت هوشمند بر می‌گردد به زمانی که این طرح به صورت پایلوت در سال 99 در منطقه 2 تهران اجرا شد و به‌زودی نیز به صورت کامل در این منطقه اجرا می‌شود همچنین اجرای این طرح در سال 98 در دو منطقه 6 و 7 آغاز شد.
سعیدیان‌فر با اشاره به تعرفه و نرخ پارک حاشیه‌ای در سال 1400 گفت: تعرفه پارک حاشیه‌ای در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود 28 درصد افزایش یافته است.
معاون بهره‌برداری از سیستم‌های حمل و نقل سازمان حمل و نقل و ترافیک با بیان اینکه طرح مدیریت پارک حاشیه‌ای در سایر مناطق از جمله یک، 4، 8،‌13، 14، 5، 21، 22، 9، 3، 11، 12، 2، 10، 17 اجرا خواهد شد، گفت: در برخی از این مناطق، فرآیند اجرای پارک حاشیه‌ای در قالب مزایده گذاشته شده که پس از مشخص شدن بهره‌بردار، مدیریت پارک حاشیه‌ای در این مناطق نیز اجرا می‌شود.
سعیدیان‌فر با بیان اینکه مدیریت پارک حاشیه‌ای در معابری عملیاتی خواهد شد که در شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران مصوب شده است و اکثراً این معابر در کنار کاربری‌های تجاری و اداری هستند و معابر شریانی هستند.
وی درخصوص تعرفه پارک حاشیه‌ای تصریح کرد: در خصوص وسایل نقلیه از جمله سواری یا وانت به ازای هر نیم ساعت توقف در معابری که شورای ترافیک شهر تهران تصویب کرده است (تا مدت زمان حداکثر 2 ساعت) تعرفه 1600 تومان و سپس به ازای هر نیم ساعت توقف (پس از گذشت 2 ساعت) تعرفه 2 هزار تومان دریافت می‌شود.
معاون بهره برداری از سیستم‌های حمل و نقل سازمان حمل و نقل و ترافیک ادامه داد: در خصوص کامیونت‌ها و مینی‌بوس‌ها نیز تعرفه آنها به این شکل است که به ازای هر نیم ساعت توقف (تا مدت زمان حداکثر 2 ساعت)، 3 هزار و 200 تومان و به ازای هر نیم ساعت توقف (پس از گذشت 2 ساعت) 3900 تومان دریافت می‌شود.
سعیدیان‌فر در پاسخ به این انتقاد شهروندان که چرا پس از پارک خودروها در فضاهای تعیین شده برای پارک حاشیه‌ای، پیامکی مبنی بر پولی بودن پارک در آن نقطه برای مالک خودرو ارسال نمی‌شود، گفت: شهرداری تهران به‌صورت دوره‌ای به شهروندان پیامک بدهی عوارض تردد در طرح ترافیک و پارک حاشیه‌ای ارسال می‌کند! البته ما قبل از اجرای پارک حاشیه‌ای در معابر، بنرها و تابلوهایی را نصب کرده‌ایم که اینها نشان از اجرای پارک حاشیه‌ای در هر خیابان و منطقه است و شهروندان با ورود به حساب کاربری خود در "تهران من" و از طریق اپلیکیشن و سامانه تهران من، می‌توانند از میزان بدهی عوارض خودرو خود مطلع شوند.
معاون بهره‌برداری از سیستم‌های حمل و نقل سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران افزود: بر همین اساس در خیابان‌های که هم‌اکنون طرح پارک حاشیه‌ای اجرا می‌شود در هر 6 فضای پارک، یک تابلو پارک حاشیه‌ای نصب شده است و خط‌کشی جای پارک انجام گرفته است که همه اینها حکایت از اجرای این طرح در آن خیابان و منطقه دارد.
وی در خصوص نحوه پرداخت هزینه پارک حاشیه‌ای گفت: رانندگان می‌توانند با مراجعه به سامانه تهران من و از طریق برخی اپلیکیشن‌ها، بدهکاری خود بابت پارک حاشیه‌ای در قالب حساب شهروندی را پرداخت کنند؛ رانندگانی هم که دارای حساب کاربری در سامانه تهران من نباشند، می‌توانند با مراجعه به سایت تهران من یا درگاه‌های پرداخت اینترنتی، بدهی خودرو خود را پرداخت کنند.
سعیدیان‌فر با بیان اینکه در حال حاضر 120 هزار فضای پارک حاشیه‌ای در تهران باید اجرا و مدیریت شود، تصریح کرد: طبق قانون به ازای هر 70 جای پارک حاشیه‌ای، باید یک جای پارک برای معلولان طراحی و تعبیه شود که این مهم توسط شهرداری تهران در حال اجراست و داری تابلو پارک ویژه معلولان است؛ پارک کردن در جای پارک ویژه معلولان برای پلاک‌های ویژه معلولان رایگان است و برای خودروهای پلاک عادی، ممنوع است.
>انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بزرگترین مقاومت شاخص کل بورس برای صعود در هفته اخیر

وزیر نفت: نگرانی‌هایی درباره احتمال مازاد عرضه نفت در ماه‌های پیش‌رو وجود دارد

یخبندان در 15 مرکز استان/‌ بارش برف و باران ادامه دارد

ورود 8000 دستگاه اتوبوس مناسب‌سازی شده ویژه معلولان تا سال آینده

خبر خوش ایران‌خودرو برای خریداران از بورس کالا

‏عشایر کشور طلایه دار ارزش‌های انقلاب هستند/ پیگیری مشکلات عشایر با عزم قاطع مجلس و دولت

پیش‌بینی رشد 2 برابری ظرفیت تولید معدن زرشوران‌/ فروش گواهی سپرده شمش طلا از طریق بورس کالا

توافق اوپک پلاس بر سر ادامه کاهش 2 میلیون بشکه ای تولید تا پایان 2023

الزام رعایت استاندارهای روز اروپا برای خودروهای وارداتی برداشته شد

الزام رعایت استانداردهای روز اروپا برای خودروهای وارداتی برداشته شد

مهلت اخذ شناسه لوازم یدکی تا پایان سال تمدید شد

3 بندر به مقاصد صادراتی ایران در روسیه اضافه شد

اقبال مجدد سهامداران خرد به سهام‌های کوچک‌/ دلیل کاهش حجم معاملات‌ بازار سرمایه

اعضای جدید هیأت مدیره همراه اول معارفه شدند

احتمال عبور قیمت نفت از 100 دلار با اعمال سقف قیمت برای روسیه

انتقاد رئیس کمیسیون عمران از تاخیرهای چند ساعته ایرلاین‌ها / لزوم برخورد قاطعانه با شرکت‌های هواپیمایی پر تاخیر

ضرورت تجهیز خودرو به زنجیرچرخ در محورهای کوهستانی/ 7 جاده مسدود است

برنامه هفتم مسئله‌محور است/ اقتصاد و معیشت اولویت اصلی برنامه هفتم

تعداد دانش‌آموزان گرسنه در انگلیس روز‌به‌روز بیشتر می‌شود

‌آمریکا و اروپا یک قدم تا اقامه دعوی در سازمان تجارت جهانی

راه‌اندازی سامانه کروکی برخط تا یک ماه آینده/ 28 میلیون ایرانی بیمه زندگی خریدند

رویترز:‌ اوپک‌پلاس بر سر ادامه تولید فعلی نفت توافق کرد‌

7 نماد فرابورسی مجاز به تغییر دامنه نوسان شد‌

آغاز به کار گشت‌های فوریت‌های اجتماعی در پایتخت

پرداخت وام نوسازی به 39 هزار واحد در بافت فرسوده

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.