توصیه وزیر راه به زوار اربعین برای استفاده از خودرو شخصی/نارضایتی از عملکرد بانک‌ها در نهضت ملی مسکن راه و شهرسازی

توصیه وزیر راه به زوار اربعین برای استفاده از خودرو شخصی/نارضایتی از عملکرد بانک‌ها در نهضت ملی مسکن

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر راه با اشاره به عزل 2 تن از مدیران ارشد ایران‌ایر به دلیل توزیع نامناسب بلیت پروازهای اربعین، گفت: از بانک‌ها به غیر از بانک مسکن در پرداخت وام نهضت ملی مسکن راضی نیستم و بسته تسهیلاتی ما اجرای مو به موی قانون جهش تولید و تامین مسکن است.

به گزارش فصل اقتصاد، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در ساعت پایانی روز گذشته با حاضر شدن در برنامه صف اول نسبت به پاسخگویی به سوالاتی پیرامون سفر و اربعین و ساخت مسکن پاسخگو بود.
رستم قاسمی با اشاره به برنامه سفرهای اربعین گفت: از اواخر سال گذشته موضوع اربعین را در دستور کار قرار دادیم، در میر جاوه برای ورود متقاضیان از پاکستان مسیری در نظر گرفته شد که به صورت شبانه روزی کار شد و آماده شده است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نیاز به 14 هزار دستگاه اتوبوس برای انتقال 5 میلیون زائر گفت: هم اکنون 8 هزار دستگاه اتوبوس داریم و معاون اول رئیس جمهور دستور داده است دستگاه‌ها،وسایل حمل ونقل عمومی خود را در اختیار این بخش قرار دهند.
وی ادامه داد: در بخش ریلی 100 درصد ظرفیت را افزایش داده‌ایم و 300 هزار نفر قابلیت جابه جایی داریم، قطار زاهدان - خرمشهر هم امروز افتتاح شد و زائران زاهدان را به خرمشهر هدایت می‌کند. توصیه می‌شود مردم با توجه به تامین پارکینگ از وسایل شخصی خود استفاده کنند.
وی افزود: وضع جاده‌های منتهی به مرز مناسب است زیرا یک هزار و 300 میلیارد تومان برای اصلاح جاده ها هزینه شده است.
قاسمی تاکید کرد: مقرر شد، طی 15 روز بازه زمانی اربعین هیچگونه هزینه عوارض آزادراهی از خودرو و اتوبوس‌ها گرفته نشود.
*رشد 40 درصدی سفرها به عراق نسبت به اربعین سال گذشته
قاسمی با اشاره به اینکه هیچ ایرلاینی حق فروش بلیت به مقصد نجف در بازه زمانی تعیین شده بیش از رقم تعیین شده را ندارد گفت: آژانس‌ها در بازه زمانی سفر اربعین حق فروش بلیت ندارند و خود ایرلاین با نرخ مصوب رفت و برگشت معادل 6 میلیون تومان باید نسبت به فروش اقدام کنند.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به محدودیت فرودگاه نجف و بغداد نسبت به پرواز از مقصد ایران گفت: اگر هر کسی در بازه زمانی مذکور بیش از نرخ مصوب هزینه کرد به میز خدمت ما در فرودگاه مراجعه کرده و ما می‌دانیم با ایرلاین متخلف چه کنیم.
وی افزود: برنامه ما برای سفرهای امسال اربعین 100 هزار تا 110 هزار پرواز است که بیش از 40 درصد رشد کرده اما بیش از 500 هزار نفر متقاضی بلیت هوایی سفر اربعین بودند.
* عزل 2 تن از مدیران ارشد هواپیمایی جمهوری اسلامی به دلیل توزیع نامناسب بلیت
این مقام مسئول تاکید کرد: 2 مدیر ارشد ایران ایر به دلیل توزیع نامناسب بلیت هواپیما طی روزهای اخیر عزل شده‌اند.
قاسمی با اشاره به آمار هواپیماهای زمینگیر گفت: ما زمانی که که کار را دست گرفتیم، 76 فروند هواپیما داشتیم که قابلیت پرواز داشت و در قالب یک برنامه تعمیرات هم اکنون بیش از 170 فروند هواپیمای آمده پرواز داریم.
وی ادامه داد: ما در مسئله تعمیرات هواپیمایی وضعیت بسیار خوبی داریم و هم اکنون 9 فروند هواپیمای روسی در ایران و با توجه به توان متخصصان ایرانی درحال تعمیر است.
* ناوگان حمل و نقل محدود و فرسوده است
وزیر راه و شهرسازی با توجه به توسعه ناوگان ریلی در کشور گفت: بر اساس برنامه ما باید 30 درصد از بار کشور را به وسیله حمل و نقل ریلی جابه‌جا کنیم اما ما دو مشکل ناوگان سن بالا و تعداد کم زیرساخت حمل و نقل مواجه هستیم.
عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به مسئله زیرساخت ریلی کشور گفت: زیرساخت‌های کشور نیز برای حمل و نقل ریلی بسیار ناکافی است و ما برای تحول در این بخش نیز برنامه مفصل داریم.
این مقام مسئول با اشاره به تکمیل خط آهن شلمچه-بصره گفت: مسئله داخلی عراق سبب شده تا شاهد توقف پیشرفت راه‌آهن شلمچه- بصره باشیم، امیدواریم با ایجاد ثبات در عراق این خط پیگیری شود.
وی افزود: ایران در مسیر ترانزیت بین‌المللی است و همه کشورهای حاضر در نشست عشق‌آباد درخواست ملاقات با ایران را داشتند چون ما بهترین مسیر کریدوری در منطقه هستیم و در حال تفاهم با تمامی این کشورها ظرف 3 ماه هستیم.
قاسمی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ها در مورد استفاده از ظرفیت های کریدور ترانزیتی کشور گفت: بر اساس گزارشات، 200 میلیون تن بار در حوزه منطقه است و ما اگر 50 درصد از این بار را جذب کنیم بسیار خوب است. ما هیچ سالی بیش از 3.5 میلیون تن ترانزیت نداشتیم اما سال گذشته 10 میلیون تن بار از کشور ترانزیت شد و هم اکنون با روس‌ها قرار داد انتقال 20 میلیون تنی داریم و برنامه توسعه این قرارداد به 50 میلیون تن وجود دارد.
وزیر راه و شهرسازی گفت: ما در یک برنامه 4 ساله کریدورهای اصلی کشور در حوزه زیرساخت را توسعه دهیم تا حجم بار منطقه از کریدورهای شمال به جنوب و شرق به غرب از ایران عبور کند.
وی افزود: انتقال بار از هند به فنلاند از ایران 15 روز به طول می انجامد در حالیکه همین مسیر از طریق دریا بیش از 45 روز زمان نیاز دارد و یک تحول بنیادی در دو ماه آتی در این حوزه اتفاق می‌افتد.
قاسمی با اشاره به مصوبه اخذ شده از هیات دولت گفت: مسیر چابهار-سرخس در شرق کشور و خط آهن رشت-آستارا جزء مهمترین زیرساخت‌های ریلی کشور است که تکمیل خواهد شد.
*اطلاعی از دلیل بازداشت مشاورم ندارم
رستم قاسمی در پاسخ به گفته مجری مبنی بر بازداشت تعدادی از افراد در وزارت راه، گفت: تعدای از اطرافیانم بازداشت نشده اند، فقط یک نفر از اطرافیان ما بازداشت شده و ما اطلاع نداریم به چه دلیل بازداشت شده است.
وی ادامه داد: من تاکید کردم، اگر کسی در موضوع اقتصادی مسئله ای داشته باشد و حتی چشم من باشد باید تخلیه شود؛ من در قرارگاه خاتم فعال بودم در سپاه قدس هم همینطور و در این مسایل حساس هستم در این موضوع هم من چون اطلاعاتی درباره بازداشت وی ندارم، لذا اظهارنظری نمی‌کنم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بستن گلوگاه‌های فساد گفت: ما در دو بخش، گلوگاه فساد داریم که این را در روزهای آتی به پنجره مشخص شده متصل می‌کنیم تا در دولت سیزدهم زمینه جلوگیری از فساد را فراهم کنیم.
* از بانک‌ها بابت تسهیلات مسکن راضی نیستیم
قاسمی با اشاره به اهمیت مسکن در کشور گفت: ما یک عقب‌ماندگی جدی در بخش ساخت مسکن در کشور داریم که بخش عمده آن مرتبط با پاسخگویی به نیازهای جدید است و بین 10 تا 15 میلیون مسکن کم داریم.
وی گفت: از مهرماه به بعد، تحویل مسکن به متقاضیان ادامه پیدا خواهد کرد، من اعلام می‌کنم، در شهرهای که زمین وجود دارد، ما زمین رایگان می‎دهیم تا بروند و در مدت زمان معین خانه بسازند.
قاسمی با اشاره به برنامه دولت برای ساخت مسکن یک طبقه و دو طبقه گفت: در حال حاضر 200 هزار واحد مسکونی روستایی در مرحله نهایی شدن قرار گرفته و برنامه داریم تا پایان دولت 800 هزار مسکن روستایی را تکمیل کنیم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه 300 هزار مسکن خودمالکی در دستور کار است، گفت: هدف ما در کشور افزایش عرضه مسکن است که به صورت شبانه روزی پیگیری می‌شود.
وی افزود: مسئله ما مسئله زمین نیست و ما زمین را برای 2 سال آتی فراهم کردیم، رئیس‌جمهور دغدغه ساخت مسکن دارند و شبانه‌روزی این مسئله را پیگیری می‌کنند و دستور دادند همه دستگاه‌ها تا پایان شهریور زمین لازم را تامین کنند.
قاسمی با اشاره به تفاهم وزارت راه و سازمان ثبت گفت: اگر دستگاه‌ها زمین برای نهضت ملس مسکن ندهند، سند زمین به صورت یک طرفه برای وزارت راه و شهرسازی تامین شده است.
این مقام مسئول گفت: زمین‌هایی که از سمت دولت برای نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است، 4 درصد کل زمین‌ها است.
قاسمی تاکید کرد: ما از بانک‌ها به غیر از بانک مسکن در نهضت ملی مسکن راضی نیستیم و بسته تسهیلاتی ما اجرای مو به موی قانون جهش تولید و تامین مسکن است.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

هواشناسی ایران 1401/09/09؛ پیش‌بینی بارش باران و برف 5روزه در کشور

شرایط پلاک گذاری کامیون و کشنده های وارداتی تعیین شد

بررسی عملکرد نظام بانکی در سال اول اجرای قانون جهش تولید مسکن/ جریمه مالیاتی در انتظار بانک‌های متخلف

3 محور تفاهمات ایران و ترکمنستان در سفر وزیر نیرو/ تاکید بر افزایش ظرفیت مبادلات برق

از تسهیل صادرات هوایی محصولات کشاورزی تا اقدام برای تامین امنیت غذایی

رکوردزنی جدید قیمت سکه/ تجارت ترجیحی با پاکستان فعال شد

افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی/انتقال آب سد آزاد به خانه های مردم

از اختصاص آفرهای پروازی تا تفکیک وزارت راه و شهرسازی

جزئیاتی از سخت‌ترین پروژه آبرسانی کشور/ کیفیت آب سنندج متحول می‌شود

پیش بینی افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

تضمین امنیت غذایی با کشت بهینه خاک/ دلال بازی در بازار تراکتور

دورخیز آمریکا برای نفت 70 دلاری

چین و تایوان، مبدا اصلی واردات پیچ

بیشترین حجم تولید فولاد کشور در بازار داخل

هنر بخشیدن خود

چند دستگاه به درگاه ملی خدمات هوشمند متصل شدند؟

معضل یارانه نقدی

زمانه خود را بشناس

5 ساعت تا «باران برگ»

سوال هایی برای سنجش و افزایش اعتماد مشتری

صحت‏‏‌سنجی ادعای رکوردشکنی مصرف ترافیک داخلی

سقف بهای نفت؛ از خوش‌بینی تا کابوس

نقطه روشن در بازار خاکستری خودرو

معمای «1+2» مذاکرات برجامی

وزن اعتماد در سبد سهام

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.