صادرات برق ایران تا 1405 به 10 هزار مگاوات می‌رسد/ روسیه برای اتصال به شبکه برق ایران مصمم است نفت و انرژی

صادرات برق ایران تا 1405 به 10 هزار مگاوات می‌رسد/ روسیه برای اتصال به شبکه برق ایران مصمم است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیر عامل شرکت توانیر گفت: در حال حاضر ما توان 1500 مگاوات صادرات برق داریم، طبق برآوردها قرار است طی 5 سال و تا 1405 به 10 هزار مگاوات برسیم.
آرش کردی ، درباره سنکرون شبکه برق ایران و روسیه اظهار داشت: اجرایی شدن سنکرون نیازمند تقویت زیرساخت‌ها و احداث خطوط انتقال جدید بین ایران، گرجستان و آذربایجان است و تا زمانی که این پروژه‌ها اجرا نشود، سنکرون به معنی واقعی انجام نمی‌شود. ما اکنون در حال تقویت خطوط گرجستان و آذربایجان هستیم و این تحول مثبتی در حوزه تبادل خواهد بود.
برنامه ایران برای تقویت شبکه انتقال جمهوری آذربایجان و گرجستان
وی درباره میزان تبادل برق با روسیه گفت: تا زمانی که قرارداد، نهایی نشود میزان و ظرفیت تبادل مشخص نیست، اما ظرفیت برقی روسیه بسیار عظیم است و ما باید علاوه بر نیاز خودمان، صادرات را نیز انجام دهیم، در هر حال طبق تفاهمنامه اولیه باید سنکرون‌سازی انجام شود و در گام اول شبکه انتقال آذربایجان و گرجستان را تقویت کنیم.
قیمت برق صادراتی چقدر است؟
مدیرعامل شرکت توانیر درباره قیمت فروش برق قابل تبادل بین دو کشور نیز بیان داشت: قیمت بر اساس میزان برق صادراتی و همچنین با لحاظ کردن ترانزیت برق و توجه به بعد مسافت و همچنین قدرت صادراتی ما تعیین می‌شود، در هر حال همه اینها معادله است و باید آنچه به سود ما است اجرایی کنیم و این امر تا منتج به قرارداد نشود، مشخص نیست.
روسیه برای اتصال به شبکه برق ایران مصمم است
وی با بیان اینکه روسیه برای انجام سنکرون با شبکه برق ایران مصمم است، خاطرنشان کرد: روسیه بنا دارد بستر شبکه برق کشور خود را با ایران به عنوان هاب مطرح کند و اکنونه کشور دیگری توان انتقال مازاد تولید برق این کشور را ندارد، تنها کشوری که شبکه پایداری دارد و امکان اتصال با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، خاورمیانه و جنوب غرب آسیا را داشته و می‌تواند انتقال انجام دهد ایران است. حتی سنکرون و بحث انتقال برق به قطر هم بر همین پایه بود یعنی شبکه برق ایران از خلیج‌فارس هم عبور کند.
ایران هاب می‌شود
کردی با بیان اینکه اگر تفاهم‌نامه‌های برقی به قرارداد منتج شوند ایران تبدیل به هاب منطقه خواهد شد، یادآور شد: در سفر اخیر وزیر نیرو به قطر در موضوع سنکرون شبکه برق با این کشور تفاهم شده اما اینکه به چه عددی برای تبادل برسیم بستگی به نهایی شدن قرارداد دارد.
تا 1405، 10 هزار مگاوات صادرات خواهیم داشت
وی گفت: در حال حاضر ما توان 1500 مگاوات صادرات برق داریم، طبق برآوردها قرار است طی 5 سال و تا 1405 به 10 هزار مگاوات برسیم، البته فعلا به دلیل مشکلاتی که سال قبل داشتیم برنامه با تاخیر انجام شده و عقب هستیم اما قطعا محقق خواهد شد و بر اساس نیاز شبکه کشورهای همسایه نسبت به اجرای این پروژه اقدام خواهیم کرد.
مدیر عامل توانیر با بیان اینکه فعلا ما جایگزینی در منطقه نداریم، خاطرنشان کرد: یعنی اگر ایران این پروژه را اجرایی نکند کشورهای دیگر منطقه این توان را ندارند.
خرید برق از ایران به نفع همسایگان است
وی تصریح کرد: مزیت ایران برای صادرات برق بعد فیزیکی و جغرافیایی است، ما می‌توانیم هزینه تمام‌شده کمتری برای صادرات برق داشته باشیم به شرط اینکه پروژه‌ها را اجرایی کنیم، اما این موضوع را هم در نظر داشته باشیم که اگر نتوانیم نسبت به تامین برق کشورهای متقاضی اقدام کنیم از مبادی دیگر هرچند غیراقتصادی واردات خواهند داشت اما در شرایط رقابتی با توجه به فاکتور قیمت و مسافت؛ فروشنده قالب ما هستیم.
عربستان رقیب ما نیست
کردی درباره امکان رقابت با عربستان گفت: صادرات برق عربستان دو مانع بزرگ بعد مسافت و تلفات شبکه و هدررفت مواجه است، ضمن اینکه تا اجرایی شدن پروژه‌ها زمان زیادی می‌طلبد.
با عراق به تفاهم حقوقی رسیدیم
وی درباره امکان حضور عربستان در بازار برق عراق در رقابت با ایران خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر هیچ ناپایداری برای تمامی برق مشتریان نداریم نکته دیگر اینکه با کشور عراق به تفاهم حقوقی رسیدیم و تامین برق این کشور از سوی ایران دچار مخاطره نخواهد شد.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آغاز کمپین جدید رومینگ همراه اول؛ برای خبرنگاران و مسافران عراق و امارات

جهش خودروسازان در آبان ماه 1401

دستور وزیر اقتصاد برای تغییر روند تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار/ خاندوزی: رویه فعلی اعتماد زداست

صدای مطالبه گر بازنشستگان در دولت و مجلس خواهیم بود

جزیره‌های فوتبال ظرفیت گسترش به کل شهر تهران را دارد

سامانه کالابرگ الکترونیکی آماده شد/ یارانه 300هزارتومانی حذف خواهد شد؟

سرمایه گذاری مشترک ایران و امارات در پروژه های امنیت غذایی

تنها 30درصد از اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست تخصیص پیدا کرده است/به ازای 7 هزار هکتار اراضی یک محیط بان وجود دارد

10 ماده برای فریلنسرهای دیجیتال

تامین مواد اولیه؛ چالش اصلی صنعت رنگ

فرهنگ بسیج محدود به تاریخ، جغرافی و یا حوزه های فعالیتی خاص نیست

پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت روز نیروی دریایی

جزئیات پانزدهمین شنبه امید و افتخار شهردارى تهران

معجزه شخصیت

نفوذ سامانه بارشی از فردا/ارتفاعات سفید پوش می‌شوند/کاهش 4 تا 7 درجه‌ای دما

بن بست توسعه صنعتی در ایران

هشدار دامپزشکی: تمام مزارع مرغ گوشتی و تخمگذار علیه آنفلوآنزا واکسینه شوند

5 تصمیم مرکز تتا برای تسهیل اعطای اینماد به لندتک‌ها

غنا استفاده از دلار را در تجارت نفت خود کاهش می‌دهد

سقف فروش ارز توافقی اسکناس برای دارندگان کارت بازرگانی افزایش یافت

تحلیل ادعای 10 استاد دانشگاه درباره سد چمشیر/ کیفیت رودخانه شور زهره متحول می‌شود

بررسی وضعیت اجرای امضای الکترونیک پزشکان/ قرائت گزارش نظارتی در مورد استنکاف دستگاه ها از اجرای سلامت الکترونیک در صحن علنی

واریز بیش از 49 هزار میلیارد تومان سود مجامع از طریق سجام

کاهش 70 درصدی بارندگی در تهران نسبت به سال گذشته / کاهش ١٦ درصدی بارش ها در کشور

سقف فروش ارز به دارندگان کارت بازرگانی 3 برابر شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.