ناگفته‌های نهاوندیان از دوره تحریم اقتصادی

ناگفته‌های نهاوندیان از دوره تحریم

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی روحانی ضمن دفاع از عملکرد اقتصادی دولت سابق، اقتصاد ایران در سال96 را به واسطه برجام به دوران طلایی تشبیه کرده است که وضعیت شاخص‌های اقتصادی عالی بود. نهاوندیان همچنین از سال97 به‌عنوان تراژیک‌ترین دوران اقتصاد ایران یاد می‌کند که آمریکا با تحریم ایران و تمرکز بر زیرساخت‌های اقتصادی، اقتصاد ایران را هدف قرار داد.

با گذشت یک سال از تشکیل دولت سیزدهم و به راه افتادن موج انتقادها از عملکرد دولت گذشته به خصوص در زمینه مسائل اقتصادی، برخی از اعضای دولت حسن روحانی در فضای مجازی به دفاع از دولت گذشته مشغول شده‌اند. توییت‌های این روزهای محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات دولت دوازدهم و مطالب او در کانال تلگرامی‌اش و از سوی دیگر توییت‌های عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در دوران حسن روحانی در مورد نرخ تورم در دولت سابق و مقایسه آن با دولت سیزدهم تنها بخشی از این جدال دولتمردان سابق و فعلی برسر آنچه تحویل داده‌اند و آنچه تحویل گرفته‌اند، است.
اما در میانه این جدال‌ها و دفاعیه‌ها، این روزها بخش‌هایی از کتابی با عنوان «بدون دود و آتش و خون» منتشر شده است که در واقع گزارشی از اثرات تحریم‌ها بر اقتصاد ایران در دولت حسن روحانی است. گزارشی که می‌توان از آن به عنوان دفاعیه غیررسمی دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری سابق از عملکرد دولتش یاد کرد. هرچند خبرها حاکی از آن است که روحانی قصد دارد خاطرات خود را از 8سال دوران ریاست‌جمهوری‌اش در آینده‌ای نزدیک منتشر کند که در این صورت می‌توان آن خاطرات یا ناگفته‌ها را دفاعیه روحانی توصیف کرد.
نهاوندیان چه گفت؟
به هرحال، طی روزهای گذشته بخش‌هایی از ناگفته‌های حسن روحانی رئیس‌جمهور سابق، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور وقت و روز گذشته نیز ناگفته‌های محمد نهاوندیان معاون اقتصادی دولت حسن روحانی منتشر شده است که بیشتر متمرکز بر خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های ترامپ علیه ایران و تاثیر این اقدامات بر اقتصاد کشور است. نهاوندیان نیز در این کتاب از عملکرد اقتصادی دولت دفاع سابق دفاع می‌کند و البته برنقش تحریم‌ها و آنچه از آن به عنوان «جنگ اقتصادی» یاد می‌کند، سخن می‌گوید. او نیز همچون بسیاری از مدیران کابینه حسن روحانی اعتقاد دارد که اقتصاد ایران در سال 1396 به اوج دوران طلایی خود رسیده بود و وضعیت شاخص‌های اقتصادی نه تنها مطلوب که حتی عالی بود. نهاوندیان این موضوع را حاصل برجام می‌داند و درک این موضوع را به سه شاخص مهم بیکاری، تورم و رشد اقتصادی ارجاع می‌دهد.
او در این کتاب می‌گوید: «نرخ رشد اقتصادی پایدار از مهم‌ترین اهداف اقتصادی کشورهاست و در این میان نرخ تورم و بیکاری از عوامل تاثیرگذار برای رسیدن به رشد اقتصادی پایدار است. بر این اساس دولت با تلاش مضاعف در این زمینه موفق شد تورم 40 درصدی سال 92 را مهار، رشد اقتصادی منفی را مثبت و نرخ بیکاری 4/ 12 درصدی را کاهش دهد. این روند ادامه داشت.» به گزارش جماران، نهاوندیان می‌گوید: «وضعیت اقتصاد ایران به شرایطی رسیده بود که هیات‌های خارجی یکی پس از دیگری راهی ایران می‌شدند. آنها قصد سرمایه‌گذاری در اقتصادی را داشتند که مسیر ترقی را طی می‌کرد. به خوبی به یاد دارم که دوستان اتاق بازرگانی می‌گفتند که رفت‌وآمد هیات‌ها آن‌قدر زیاد شده که دیگر وقت خالی برای پذیرایی از هیات‌های خارجی جدید را ندارند.»
او برای اثبات حرف‌هایش می‌گوید: «بهمن ماه سال 96 نرخ تورم به رقم 3/ 8 درصد رسیده بود. نرخ بیکاری در پاییز همین سال عدد 9/ 11 درصد بود که نسبت به دوره مشابه سال قبل، کاهش داشت. نکته بسیار حساس و مهم اینکه در پاییز سال 96 نرخ رشد سرمایه‌گذاری به عدد 9/ 3 درصد رسیده بود. این یعنی جامعه اقتصادی درحال توسعه فعالیت‌های خود بود. در همین دوره زمانی نرخ رشد اقتصادی با احتساب بخش نفت به رقم 4/ 4 درصد و بدون نفت به رقم 7/ 4 درصد رسید. اینها دستاوردهای کمی نیست. به خصوص برای اقتصادی که سه سال قبل دچار بحران‌هایی مانند فساد، رشدهای منفی و تورم 40 درصدی شده. دولت یازدهم با استفاده از تمام ظرفیت‌های منطقی، توانسته بود اقتصاد ایران را نه تنها نجات دهد که حتی به آستانه مطلوب برساند.»
او همچنین با بیان اینکه دولت در سال 96 بیش از همه دوره‌های زمانی دیگر به سمت توسعه اقتصادی حرکت کرده بود، به آمارهای بانک مرکزی در آن زمان اشاره می‌کند و می‌گوید: تولید ناخالص داخلی در سال 96 با 7/ 3 درصد رشد نسبت به سال 1395 به حدود 694 هزار میلیارد تومان رسیده بود. به گفته نهاوندیان مسیری که طی سال 96 طی می‌شد، اقتصاد ایران را به مرزهای شکوفایی می‌رساند. معاون اقتصادی دولت روحانی در ادامه سخنانش از سال 97 به عنوان تراژیک‌ترین دوران اقتصاد ایران یاد می‌کند و با بیان اینکه آمریکایی‌ها متوجه وضعیت مطلوب اقتصاد ایران شده و تلاش می‌کردند که این شرایط را تغییر دهند، از استقرار افراد کارشناس و متخصصان پول‌شویی در اکثر کشورهای منطقه برای رصد تمام نقل و انتقالات مالی و ارتباطات اقتصادی از ایران و به مقصد ایران سخن گفت. نیروهایی که به گفته‌اش مانع ورود کالاهای اساسی به کشور و تغییر کامل شرایط شد.
نهاوندیان افزود: ترامپ وقتی متوجه شد که موتور اقتصاد ایران با قدرت کار می‌کند و کشور به سمت توسعه می‌رود، ناگهان با شدتی بیشتر وارد عمل شد و تحریم‌هایی را علیه اقتصاد ایران وضع کرد که نمونه آن در تاریخ نبود. این‌طور بگویم که موضوع هسته‌ای برای آنها بهانه بود. آمریکا با هدف و نیت قبلی، با تمرکز بر زیرساخت‌های اقتصادی کشور و با استراتژی بلندمدت و استفاده از ابزار‌های بسیار هوشمند، آمد که اقتصاد ایران را هدف قرار دهد. محمد نهاوندیان با بیان اینکه‌ ای کاش زمانی قید محرمانگی از اتفاقات و حوادث این سال‌ها برداشته شود تا بتوانیم به جزئیاتی اشاره کنیم، گفت: آن‌وقت مردم می‌دانند که چه برسر این کشور آوردند.»
دلیل توزیع ارز 4200 تومانی
معاون اقتصادی دولت روحانی تصمیم در مورد توزیع ارز 4200 تومانی را یکی از مصادیق رفتارهای واکنشی دولت توصیف کرد و با بیان اینکه دولت باید به جامعه پالس آرامش می‌داد، گفت: ‌تصمیم در مورد ارز 4200 تومانی بر اساس همین منطق صورت گرفت. همچنین به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی افزود: در مورد همین ارز هم بحث بر این بود که نرخ شناور باشد، نه اینکه در تمام سال‌های بعدی روی عدد 4200 تومان فریز شود.»
نهاوندیان با بیان اینکه همه انتقادات را می‌شنیدیم، گفت: به خصوص در مورد موضوع ارز 4200 تومانی این‌طور نبود که ما ندانیم جامعه اقتصادی چه حرفی می‌زند. البته در مورد این تصمیم ابتدا وفاقی وجود داشت و مدتی بعد انتقادها آغاز شد. اما مساله این است که آیا دولت بدون آگاهی از عوارض این موضوع، تصمیمی گرفته است؟ پاسخ این است که خیر. ذکر این نکته بسیار مهم است که تعداد قابل توجهی از تصمیمات دولت در دوره جنگ اقتصادی، از سر اقتضا بوده است. او با مقایسه جنگ اقتصادی با جنگ تحمیلی و سخت‌تر توصیف کردن جنگ اقتصادی گفت: این جنگی که آمریکا برپا کرد، ظهور بیرونی نداشت که مردم آن را ببینند. دود و آتشی به چشم نمی‌آمد، ولی در واقع شرایط چندین برابر پیچیده‌تر و سخت‌تر از زمان جنگ شد. تجارت کالایی ایران را هدف قرار دادند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

17 نفر برای آتش سوزی های جنگل های لرستان دستگیر می‌شوند

اقتصاد، سیاست و ما

هت‌تریک تورم داغ

10 پرسش فعالان اقتصادی از نامزدها

کروکی زمین 200 متری

راه آهن: منتظر افزایش قیمت بلیت قطار هستیم

راه آهن: 13 ماه است قیمت بلیت قطار افزایش نیافته است

پرداخت 25 هزار میلیارد تومان یارانه به ایرلاین‌های داخلی

هواشناسی ایران1403/04/03؛هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی

شبیه‌ساز 3 بعدی برج کنترل تمام ایرانی افتتاح شد

وزارت دفاع: آماده تجهیز فرودگاهها با سامانه‌های ایرانی هستیم

احداث 850 کیلومتر خطوط ریلی در دولت سیزدهم/ ترانزیت کود پتاس و زغال سنگ از روسیه

مشتریان دنا پلاس دستی با اولویت تابستان 1403 بخوانند

آغاز عرضه 31 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه + جدول

تولید بیش از 118 هزار و 338 دستگاه خودرو در گروه سایپا

400 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی در کشور تولید می شود

نرخ تورم به 36.1 درصد کاهش یافت + جدول

آنکتاد: ایران 1.4 میلیارد دلار سرمایه خارجی در 2023 جذب کرد

خودداری نخست وزیر چین از دیدار با معاون صدراعظم آلمان

فراخوان خودروهای لوکس بنتلی در روسیه به دلیل نقص فنی

ابلاغ تصویب نامه هیات دولت مبنی بر اصلاح دستورالعمل اخیر نرخ خوراک و فرآورده‌های پالایشی/ پالایشگاه ها موظف به افشا آثار آن شدند

شرایط رایگان شدن قبوض آب اعلام شد

قرارداد احداث واحدهای آمونیاک و اوره پتروشیمی گلستان امضا شد

توجه ویژه به اصلاح شبکه فرسوده آب در دولت سیزدهم

جذب 1میلیارد و422میلیون دلار سرمایه خارجی توسط ایران در2023

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.