3 ایرلاینی که سالی 12 هزار میلیارد تومان از ایرانیان سود می‌برند راه و شهرسازی

3 ایرلاینی که سالی 12 هزار میلیارد تومان از ایرانیان سود می‌برند

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: 3 ایرلاین خارجی سالانه 12 هزار میلیارد تومان از نبود ناوگان در ایرلاین های داخلی سود می برند.

سید حمیدرضا سیدی در نشست خبری با بیان اینکه فرودگاه امام خمینی (ره) در سال 95 با تصویب مجلس از ذیل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران خارج شد و به تحت نظارت مستقیم وزیر راه و شهرسازی درآمد افزود: قرار بود این فرودگاه به عنوان یکی از شرکت‌های اقماری شرکت فرودگاه‌ها فعالیت کند اما نهایتاً به این نتیجه رسیدند که این شرکت از هر نظر مستقل بوده و تنها تحت نظارت مستقیم شخص وزیر راه باشد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 16 ارگان در مدیریت و اداره فرودگاه‌ها دخیل هستند و باید به مدیریت یکپارچه در مجموعه فرودگاهی برسیم، اظهار داشت: طبق بند « ج» ماده 28 قانون برنامه چهارم توسعه قرار شد مدیریت یکپارچه فرودگاهی اعمال شده و هم دستگاه‌های دخیل در فرودگاه‌ها، تحت نظارت مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها باشند؛ اما نهایتاً این قانون اجرا نشد؛ لذا مقرر شد مدیریت یکپارچه فرودگاهی با مدیریت تعاملی جایگزین شود؛ چون به این نتیجه رسیدیم که بدون تعامل بین دستگاه‌ها امکان مدیریت یکپارچه در فرودگاه‌ها وجود ندارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: فرودگاه مهرآباد 1700 هکتار مساحت دارد و طبق قانون احداث این فرودگاه، همه محدوده این مجموعه فرودگاهی باید تحت مدیریت شرکت فرودگاه‌ها باشد؛ اما امروز تنها یک دهم این وسعت معادل 170 هکتار در مدیریت فرودگاه بین‌المللی مهرآباد قرار دارد؛ اساساً قرار بر این بود مهرآباد به فرودگاه بین المللی و تاپ خاورمیانه تبدیل شود.
مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری ایران درباره حجم سرمایه‌گذاری در سطح فرودگاه‌های کشور تحت مدیریت شرکت فرودگاه‌ها گفت: در حال حاضر یکهزار و 500 میلیارد تومان پروژه عمرانی در دست کار است که 600 میلیارد تومان آن به فرودگاه مهرآباد مربوط می‌شود.
وی میزان مطالبات شرکت فرودگاه‌ها را حدود 2 هزار میلیارد تومان دانست که بخش اعظم آن به 3 شرکت هواپیمایی بزرگ کشور برمی‌گردد.
سیدی با بیان اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد که باید کف تعداد ناوگان هوایی کشور به 550 فروند هواپیما برسد تا فرودگاه‌های کشور فعال شوند، تاکید کرد: طبق اسناد بالادستی و برنامه‌های بلند مدت تا سال 1404 تعداد ناوگان هوایی کشورمان باید به 550 فروند برسد و فرودگاه‌ها هم بر اساس همان برنامه‌های دو دهه گذشته، امروز توان پذیرش این تعداد هواپیما را دارند که امروز این برنامه‌ها به آرزو تبدیل شده است.
وی افزود: امروز 12 هزار میلیارد تومان سرمایه ایرانی تنها نصیب سه ایرلاین خارجی امارات، قطرایرویز و ترکیش ایرلاین می‌شود در حالی که اگر تنها 40 فروند هواپیمای دوربرد وارد ناوگان هوایی کشورمان شود، امکان جبران 8 هزار میلیارد تومان از این رقم را داریم و این درآمدها نصیب ایرلاین‌های داخلی خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در حالی که برنامه‌های کلان در عملیات با چنین تغییرات و انحرافات 180 درجه‌ای به اجرا می‌رسد چگونه می‌توان برنامه‌های میان مدت و 5 ساله را مدیریت کرد؟ این موضوع بسیار مهمی است که در تدوین برنامه هفتم توسعه باید به آن توجه شود.
سیدی با اشاره به موضوع اختیارات برای توسعه فرودگاه‌های کشور اظهار داشت: یکی از مشکلات صنعت هوانوردی تصمیمات آنی است برای نمونه در حالی که در سال 95 شرکت فرودگاه‌ها آماده اجرای توسعه فرودگاه چابهار بود، با یک تصمیم آنی در دستگاه دیگر این فرودگاه به منطقه آزاد چابهار واگذار شد و توسعه آن متوقف ماند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سریلانکا 55 میلیون دلار پول نفت ایران را با چای پرداخت

ریاض ورود ماهان ایر به عربستان را ممنوع کرد

آتش دامن 80 درصد از پوشش گیاهی جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد را سوزاند/ حفاظت از جنگل‌ها تنها به واسطه آگاهی ممکن است

دستگاه‌های ذیربط برای ارتقای سطح سلامت جامعه به وزارت بهداشت کمک کنند

تاثیر هدایت هوشمندانه نقدینگی در رشد اقتصادی

وزارت صنعت: مردم با کد ملی می‌توانندیک خودرو وارد کنند

بزرگترین «بسته حمایتی» وزارت صمت ابلاغ شد

انگلیس تعرفه خودروهای برقی چین را افزایش نمی‌دهد

مردم با کد ملی می‌توانند یک خودروی شخصی وارد کنند

ماده 41 قانون کار اصلاح می‌شود یا خیر؟

کاهش درآمد کانال سوئز

انتخابات نظام مهندسی کشاورزی تهران تایید نشد

حقوق تیر مستمری‌بگیران مطابق زمان‌بندی در حال پرداخت است

نسل جدید کولرهای آبی پربازده هزینه برق را کاهش می دهد

جزییات فروش ارز اربعین اعلام شد

حمایت از طرح‌های بازیافت حرارت در نیروگاه‌های مقیاس کوچک

قیمت روز ارزهای مبادله‌ای/ دلار رشد کرد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/04/28

فیلترشکن‌ عامل کاهش سرعت دسترسی به اینترنت

‌گفت‌وگو|پیاده‌سازی نقشه راه آب در انتظار تشکیل دولت چهاردهم

زمان حراج جدید شمش طلا اعلام شد

جزئیات فروش ارز اربعین اعلام شد

روسیه برای ساخت دومین نیروگاه هسته‌ای ترکیه از رقبا پیش است

پیش بینی قیمت طلا

قیمت یورو امروز 27 خرداد 1403 در بازار

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.