در واکنش به نامه معصومه ابتکار مطرح شد؛
انتقاد صریح رئیس فراکسیون زنان مجلس از اهمال 8 ساله دولت روحانی در تدوین لایحه حفظ کرامت زنان شهری

انتقاد صریح رئیس فراکسیون زنان مجلس از اهمال 8 ساله دولت روحانی در تدوین لایحه حفظ کرامت زنان

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس فراکسیون زنان مجلس با تشریح فرایند تدوین و ارائه لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت با انتقاد از اهمال و تاخیر 8 ساله دولت‌های یازدهم و دوازدهم در تدوین آن، در پاسخ به نامه معصومه ابتکار درباره این لایحه تاکید کرد: متأسفانه مسئولان امور زنان در دولتهای یازدهم و دوازدهم در زمان مسئولیت خود با اهتمام جدی این لایحه را پیگیری نکردند و اگر دولت های یازدهم و دوازدهم اهتمام جدی داشتند لایحه عمر بیش از 8 سال را در دولت تجربه نمی‌کرد الان هم بهتر است اجازه دهند مجلس فارغ از مجادلات سیاسی کار خودش را دنبال کند و لایحه را به سرانجام برساند.

فاطمه قاسم پور در مورد محتوای نامه معصومه ابتکار معاون سابق امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در موضوع لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت با تشریح فرآیند تدوین این لایحه در دولت ها و مجالس گذشته، گفت: نسخه اولیه این لایحه در زمان دولت دهم تهیه شد و پس از آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به مدت حدود 7 سال، به بهانه‌های واهی متوقف ماند و بعد از آن‌ هم بدون اسناد پشتیبان مشخص و بدون کارشناسی دقیق به مجلس رسید و از زمان ارسال تاکنون در کمیسیون اجتماعی در حال اصلاح و ترمیم لایحه هستیم .
رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع تأمین امنیت زنان در محیط خانه و اجتماع از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است که بر اساس همین دغدغه‌ها نیز پس از سومین نشست اندیشه‌های راهبردی که با موضوع زن برگزار شد، دولت دهم تدوین این لایحه را در دستور کار خود قرار داد .
وی ادامه داد: با توجه به اینکه لایحه در روزهای پایانی دولت دهم تدوین شد بنابراین به دولت یازدهم منتقل شد و معاون وقت امور زنان و خانواده در آن زمان با توجه به اینکه اعتقاد داشت ما نیازمند تأسیس مرجع ملی مبارزه با خشونت علیه زنان هستیم و لایحه را فرع بر آن مرجع می‌دانست، در بررسی لایحه اهمال کرد و آن را به تعویق انداخت این در حالی بود که کارشناسان و متخصصان دلسوز حوزه زنان با نظر معاون ایشان مخالف بودند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت یازدهم با رویکرد فمینیستی خود سنگ‌اندازی‌های بسیاری در مسیر لایحه کرد، گفت: در هر صورت این لایحه با فراز و نشیب‌های بسیار از دولت وقت به قوه قضاییه رسید و در زمان ریاست آیت‌الله رئیسی مورد بررسی جدی قرار گرفت و مجدد، برای ارسال به مجلس به دولت رفت .
قاسم‌پور ادامه داد: بعد از ورود لایحه از قوه قضاییه به دولت دوازدهم، مجدد معاونت وقت امور زنان و خانواده به بهانه بررسی مجدد لایحه، حدود یک سال و پنج ماه آن را متوقف کرد و علیرغم پیگیری‌های مکرر مجلس با تأخیری طولانی به مجلس فرستاد .
رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اسناد پشتیبان لایحه گفت: از مجلس چندین‌بار پیگیر اسناد پشتیبان لایحه شدیم و نهایتاً دولت وقت به جای اسناد پشیتبان دقیق، چند مقاله در اختیارمان قرار داد . علاوه بر این، در بررسی بند به بند لایحه، طی جلساتی که با دستگاه‌های مختلف داشتیم مشخص شد این لایحه بدون ظرفیت‌سنجی دقیق دستگاه‌های مجری و بدون احصاء نظر بخش‌های مختلف تدوین شده است .
این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: در این شرایط در مجلس با متنی مواجه بودیم که نیازمند ترمیم و اصلاح جدی و همچنین نیازمند اجماع نخبگانی بود. از این جهت، از همان ابتدا به فوریت ذیل کمیسیون اجتماعی مجلس، کمیته‌ای مخصوص لایحه تشکیل دادیم و با مشارکت کارگروهی از کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی لایحه کلید خورد .
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: متأسفانه مسئولان امور زنان دو دولت یازدهم و دوازدهم در زمان مسئولیت خود با اهتمام جدی این لایحه را پیگیری نکردند. اگر دولت یازدهم و دوازدهم اهتمام جدی داشت لایحه عمر بیش از 8 ساله را در دولت تجربه نمی‌کرد. الان هم بهتر است اجازه دهند مجلس فارغ از مجادلات سیاسی کار خودش را دنبال کند و لایحه را به سرانجام برساند . /
پایان پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

شرکت‌های ایرانی آماده تأمین لبنیات و محصولات کشاورزی فروشگاه‌های زنجیره‌ای روسیه

جزئیات برنامه توسعه دو میدان مشترک نفتی آزادگان و یادآوران

سهام کدام شرکت‌ها به عنوان سهام عدالت واگذار می‌شود/ جدیدترین قیمت سهام عدالت

مهلت ثبت شناسه لوازم‌یدکی خودرو امروز پایان می‌یابد

ادامه افزایش قیمت نفت پس از تصمیم اوپک پلاس

واکاوی خلاءهای دیپلماسی اقتصادی کشور/ عضویت ایران در سازمان شانگهای برای آمریکا خطرناک است

مهلت تکمیل مدارک برای واردکننده‌های خودرو تمدید شد

پشت پرده ایجاد تورم در اقتصاد ایران/ نسخه شفابخش ضد تورمی چگونه نوشته می‌شود

جلسه شورای عالی مسکن 16 مهر برگزار می‌شود

اعلام اسامی شرکت‌های واجد شرایط واردات خودرو تا پایان مهر

تخصیص سیمان رایگان وکمک به تامین لوازم خانگی برای زلزله‌زدگان خوی

بیشترین حجم فولاد تولیدی کشور صرف مصارف داخلی می‌شود

جابجایی پپسی با تسلا

ورود زعفران نو به بازار از 15 روز دیگر/ وضعیت تولید امسال خوب است

اعزام هنرآموزان ایرانی به مسابقات جهانی مهارت

دامپزشکان عضو سازمان نظام دامپزشکی بیمه تأمین‌اجتماعی می شوند

تأکید کشورهای حاشیه دریای خزر برای انجام مبادلات تجاری با پول‌های ملی

پیش‌بینی واگرایی در شاخص کل و هم‌وزن بورس/ جذابیت بازار سهام برای سرمایه‌گذاران بلندمدت

تحریم‌ها تنها دلیل تورم موجود نیست

تویوتا فروش خودرو الکتریکی را از سر گرفت

دولت مکلف به تامین یارانه مصرف کنندگان گوشت مرغ است

کیفیت هوای تهران در روزجاری/تعداد روزهای پاک و آلوده پایتخت

برگزاری مسابقات المپیک نسل‌ها/30 مادربزرگ و نوه برگزیده شدند

جریمه یک میلیارد یورویی اپل در فرانسه تخفیف یافت

نفت به 100 دلار برمی‌گردد

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.