آغاز به کار دوباره سامانه ضدفساد/ ساجار راه را بر شرکت‌های کاغذی پیمانکار و مشاور می‌بندد اقتصاد سیاسی

آغاز به کار دوباره سامانه ضدفساد/ ساجار راه را بر شرکت‌های کاغذی پیمانکار و مشاور می‌بندد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: با راه‌اندازی مجدد سامانه ساجار علاوه بر بهبود دسترسی اطلاعات و سهولت فرایندها امکان انحصار، تبانی و فساد در قراردادهای مشاوره و پیمانکاری کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش فصل اقتصاد ‌، جواد قانع‌فر درباره سامانه «ساجار» گفت: سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور (ساجار) از اوایل دهه 1390 راه افتاد؛ اما به‌دلایلی در دولت قبل از دسترس خارج شد، قبل از آن به این صورت بود که اعلام ظرفیت فنی و اجرایی پیمانکاران و صلاحیت آنها از سوی دستگاه‌های اجرایی، با استعلام کتبی از سازمان برنامه و بودجه صورت می‌گرفت.
رئیس امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: قبل از راه‌اندازی «ساجار»، سازمان برنامه و بودجه کشور، هرسال اسامی شرکت‌های تأیید صلاحیت‌شده را در کتابی منتشر می‌کرد و هر شرکتی که تا زمان تهیه و انتشار کتاب صلاحیت داشت، نام آن در کتاب درج می‌شد، یعنی اگر کسی فردای چاپ کتاب به سطح قابل‌قبول می‌رسید یا شرکتی تخلفی محرومیت‌ساز کرده بود باید تا سال آینده صبر می‌کرد یا وارد فرایند استعلام می‌شد.
قانع‌فر گفت: از زمانی که دو سامانه «ساجات» (سامانه تشخیص صلاحیت عوامل نظام فنی و اجرایی) و «ساجار» (سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور) راه‌اندازی شد این استعلام‌ها به‌صورت برخط شده است و اگر شرکتی صلاحیت بگیرد یا محرومیت پیدا کند، اثر آن در کمتر از 24 ساعت در صفحه آن شرکت در سامانه مشاهده خواهد شد.
رئیس امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه درباره چگونگی استعلام‌ صلاحیت شرکت‌ها از سوی دستگاه‌های اجرایی گفت: استعلام از ساجار به‌صورت برخط، رسمی و دقیق است و این سامانه با جزئیات اعلام می‌کند که هر شرکت در چه رشته‌ای، چه رتبه‌ای و چه تخصصی دارد و احیاناً اگر با شرکت یا شرکت‌های دیگری، سهام‌دار مشترک هم داشته باشد، قابل تشخیص است و گواهی‌نامه هر شرکت هم در دسترس قرار می‌گیرد.
وی با ابراز اینکه از مهمترین کارکردهای سامانه‌ ساجار این است که به‌صورت شفاف و روشن اعلام می‌کند که هر شرکت، چقدر ظرفیت و توان انجام کار فنی و اجرایی را دارد و کارفرماها برای ارجاع کار به شرکت‌ها و بهره‌گیری از اطلاعات آن در مناقصه‌ها و... استفاده زیادی از این اطلاعات می‌کنند، گفت: چرا که هر شرکت باید مطابق با ظرفیتی که در این سامانه اعلام شده است، کار اجرایی انجام بدهد.
رئیس امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه کشور سپس درباره سازوکار رسیدگی به تخلفات شرکت‌های مشاور، پیمانکار یا انفورماتیک در سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: اگر دستگاه‌های اجرایی، امور بخشی سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها، از عملکرد یک شرکت مشاور، پیمانکار یا انفورماتیک ناراضی باشند و از آن شکایت کنند و ادله خود را ارائه بدهند، امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه کشور به آن رسیدگی می‌کند.
وی افزود: این امور، جلسه هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات را برگزار و به تخلف اعلام‌شده رسیدگی می‌کند و رأی صادر می‌شود. اگر این رأی مورد اعتراض قرار نگیرد، قطعی می‌شود و در سامانه اعلام می‌شود و در صورت اعتراض در مهلت مقرر، رسیدگی مجدد صورت می‌گیرد و پس از قطعی شدن رأی، در سامانه اعلام می‌شود.
قانع‌فر درباره امکان طرح شکایت از سوی اشخاص حقیقی از عملکرد شرکت‌ها به سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: اعلام تخلف و شکایت از عملکرد، باید از طریق اعلام به دستگاه‌های اجرایی، امور بخشی سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها صورت بگیرد.
رئیس امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه در ادامه به تشریح نقش سامانه ساجار در ایجاد شفافیت و کاهش تعارض منافع پرداخت و گفت: از آنجایی که سامانه ساجار اسامی و اطلاعات و مشخصات مربوط به شرکت‌ها را در دسترس همگان قرار می‌دهد، عذر و بهانه‌ای از سوی دستگاه‌های اجرایی مبنی بر دسترسی نداشتن به اطلاعات پذیرفته نیست. اما متأسفانه این سامانه، هنوز به‌صورت شایسته‌ای معرفی و شناسانده نشده‌ است و تعدادی از دستگاه‌های اجرایی از وجود آن و امکانات و اطلاعات موجود در آن بی‌خبر هستند و شاید خودشان هم به‌صورت مستقل دنبال ایجاد سامانه مشابهی بروند.
وی با بیان اینکه بیشترین اثربخشی سامانه ساجار، زمانی است که با اطلاعات سامانه‌های دیگر هم مرتبط و تجمیع شود، افزود: در این صورت، اگر شرکتی هم تخلفی بکند، آن تخلف در کل کشور دیده خواهد شد و نخواهد توانست دستگاه‌های اجرایی را دور بزند و از نقص اطلاعات آنها سوءاستفاده کند، به‌عنوان ‌مثال، اگر شرکتی ظرفیت انجام 10 کار را دارد، نباید اجازه داده شود که بیشتر از این تعداد کار بگیرد، چرا که تبعات نامناسبی برای کشور خواهد داشت.
قانع‌فر ادامه داد: از گذشته تلاش زیادی می‌کردیم که برای اجرای قانون منع مداخله کارکنان دولت در مناقصات، به سامانه کارمند ایران هم متصل شویم که از هفته گذشته این اتصال برقرار شده و اگر شرکتی خواستار دریافت رتبه یا تمدید آن باشد، درصورتی‌ که احدی از کارکنان دولت در آن شرکت نقش داشته باشند، از طریق کد ملی افراد، رتبه‌ای برای آن شرکت، صادر یا تمدید نخواهد شد.
رئیس امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه با درج اطلاعات سهام‌داران شرکت‌ها در سامانه ساجار، دیگر هیچ شرکتی نخواهد توانست به‌صورت هم‌زمان و با بده‌بستان با سایر شرکت‌ها و داشتن سهام‌دار و هیئت مدیره مشترک، در پروژه‌های اجرایی ورود کند، اضافه کرد: امکان اینکه یک شرکت هم پیمانکار باشد و هم در یک شرکت مشاور و ناظر و هم سهام‌دار باشد، وجود ندارد و با اطلاعات این سامانه، امکان اجرا و نظارت هم‌زمان از سوی یک شرکت از بین می‌رود و این کمک مؤثری به ایجاد شفافیت و سالم‌سازی فضای کسب‌وکار فنی و اجرایی در کشور است.
وی افزود: به‌ این‌ ترتیب، دست کارفرماها کاملاً باز است و ما با سامانه ساجار، اطلاعات کافی را برای تصمیم‌گیری دقیق و درست در زمینه انتخاب پیمانکاران و مشاوران صلاحیت‌دار، در اختیار آنها گذاشته‌ایم.
قانع‌فر درباره افق پیشِ‌روی سامانه ساجار گفت: ما به‌دنبال این هستیم که بتوانیم به‌صورت هوشمند و با اتصال‌هایی که به سامانه‌های مختلف داریم، دقت و سرعت کار را بالاتر ببریم و کار را از کارشناس‌محوری به‌سمت سیستم‌محوری پیش ببریم و استعلام‌ و صحت‌سنجی و... را به‌صورت سیستماتیک انجام دهیم.
انتهای پیام/+ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آخرین وضعیت طراحی و تولید هواپیماهای 72‌ و 150 نفره در کشور/‌ ایران جزو‌ صادرکنندگان برتر پهپاد است

عاقبت نقد فروشی در حودروسازی

ایران با ترانزیت و سوآپ نفت و گاز روسیه به هاب انرژی منطقه تبدیل می‌شود

آمار خروج نقدینگی حقیقی‌ها، معیار مناسبی برای تحلیل بورس نیست

ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

افزایش قیمت‌ها به قهوه رسید

تکذیب وجود موش و حیوان موذی در پرواز تبریز-تهران/برای بررسی بیشتر، پرواز با تاخیر انجام شد

آخرین وضعیت جوی شهرها/ باران و کاهش دما در نیمه شمالی‌ کشور

پرداخت بیش از یک میلیون فقره وام ازدواج، فرزند و ودیعه مسکن

مجلس در بررسی صلاحیت زاهدی‌وفا هوشمندانه عمل کرد

افتتاح 3 مرکز بزرگ تربیتی، آموزشی و درمانی ویژه معتادان متجاهر در تهران

ماجرای افزایش تعرفه تلفن ثابت و دستور توقف آن چیست؟

ایجاد دبیرخانه شورای عالی اصل 44/ تقدیم لایحه متناسب سازی حقوق ها

20 تا 50 درصد مناطق روستایی خسارت دیدند/ زلزله خوی تلفات جانی نداشته است

امسال چقدر وام ودیعه مسکن و ازدواج و فرزندآوری‌ پرداخت شد

امسال تاکنون چقدر وام ودیعه مسکن و ازدواج و فرزندآوری‌ پرداخت شد

جزئیات تولید نفت‌ روسیه پس از تصمیم اخیر اوپک پلاس‌

بررسی نحوه اجرای احکام مربوط به حوزه عفاف و حجاب

بازگشایی مرز‌ ترکمنستان برای عبور ترانزیتی ناوگان بین‌المللی‌/ رشد مناسبات‌ جاده‌ای‌ با ایران‌

ایران عامل رکورد زدن صادرات نفت ونزوئلا

نیازمند اتخاذ روش‌های جدید در حوزه برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی هستیم

تبدیل ایران به هاب انرژی منطقه /سرمایه‌گذاری مشترک با روسیه برای تولید ال‌ان‌جی

برجام برای صنعت خودرو معجزه نخواهد کرد/ عمده مشکلات خودروسازان داخلیست

کانون صرافان: تعیین کف و سقف نرخ توافقی در بازار متشکل عامل‌ نوسان در قیمت ارز است

امکان افزایش ترانزیت کالا از طریق ایران به کشورهای همسایه خزر تا 50 میلیون تن‌

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.