آغاز به کار دوباره سامانه ضدفساد/ ساجار راه را بر شرکت‌های کاغذی پیمانکار و مشاور می‌بندد اقتصاد سیاسی

آغاز به کار دوباره سامانه ضدفساد/ ساجار راه را بر شرکت‌های کاغذی پیمانکار و مشاور می‌بندد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: با راه‌اندازی مجدد سامانه ساجار علاوه بر بهبود دسترسی اطلاعات و سهولت فرایندها امکان انحصار، تبانی و فساد در قراردادهای مشاوره و پیمانکاری کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش فصل اقتصاد ‌، جواد قانع‌فر درباره سامانه «ساجار» گفت: سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور (ساجار) از اوایل دهه 1390 راه افتاد؛ اما به‌دلایلی در دولت قبل از دسترس خارج شد، قبل از آن به این صورت بود که اعلام ظرفیت فنی و اجرایی پیمانکاران و صلاحیت آنها از سوی دستگاه‌های اجرایی، با استعلام کتبی از سازمان برنامه و بودجه صورت می‌گرفت.
رئیس امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: قبل از راه‌اندازی «ساجار»، سازمان برنامه و بودجه کشور، هرسال اسامی شرکت‌های تأیید صلاحیت‌شده را در کتابی منتشر می‌کرد و هر شرکتی که تا زمان تهیه و انتشار کتاب صلاحیت داشت، نام آن در کتاب درج می‌شد، یعنی اگر کسی فردای چاپ کتاب به سطح قابل‌قبول می‌رسید یا شرکتی تخلفی محرومیت‌ساز کرده بود باید تا سال آینده صبر می‌کرد یا وارد فرایند استعلام می‌شد.
قانع‌فر گفت: از زمانی که دو سامانه «ساجات» (سامانه تشخیص صلاحیت عوامل نظام فنی و اجرایی) و «ساجار» (سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور) راه‌اندازی شد این استعلام‌ها به‌صورت برخط شده است و اگر شرکتی صلاحیت بگیرد یا محرومیت پیدا کند، اثر آن در کمتر از 24 ساعت در صفحه آن شرکت در سامانه مشاهده خواهد شد.
رئیس امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه درباره چگونگی استعلام‌ صلاحیت شرکت‌ها از سوی دستگاه‌های اجرایی گفت: استعلام از ساجار به‌صورت برخط، رسمی و دقیق است و این سامانه با جزئیات اعلام می‌کند که هر شرکت در چه رشته‌ای، چه رتبه‌ای و چه تخصصی دارد و احیاناً اگر با شرکت یا شرکت‌های دیگری، سهام‌دار مشترک هم داشته باشد، قابل تشخیص است و گواهی‌نامه هر شرکت هم در دسترس قرار می‌گیرد.
وی با ابراز اینکه از مهمترین کارکردهای سامانه‌ ساجار این است که به‌صورت شفاف و روشن اعلام می‌کند که هر شرکت، چقدر ظرفیت و توان انجام کار فنی و اجرایی را دارد و کارفرماها برای ارجاع کار به شرکت‌ها و بهره‌گیری از اطلاعات آن در مناقصه‌ها و... استفاده زیادی از این اطلاعات می‌کنند، گفت: چرا که هر شرکت باید مطابق با ظرفیتی که در این سامانه اعلام شده است، کار اجرایی انجام بدهد.
رئیس امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه کشور سپس درباره سازوکار رسیدگی به تخلفات شرکت‌های مشاور، پیمانکار یا انفورماتیک در سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: اگر دستگاه‌های اجرایی، امور بخشی سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها، از عملکرد یک شرکت مشاور، پیمانکار یا انفورماتیک ناراضی باشند و از آن شکایت کنند و ادله خود را ارائه بدهند، امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه کشور به آن رسیدگی می‌کند.
وی افزود: این امور، جلسه هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات را برگزار و به تخلف اعلام‌شده رسیدگی می‌کند و رأی صادر می‌شود. اگر این رأی مورد اعتراض قرار نگیرد، قطعی می‌شود و در سامانه اعلام می‌شود و در صورت اعتراض در مهلت مقرر، رسیدگی مجدد صورت می‌گیرد و پس از قطعی شدن رأی، در سامانه اعلام می‌شود.
قانع‌فر درباره امکان طرح شکایت از سوی اشخاص حقیقی از عملکرد شرکت‌ها به سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: اعلام تخلف و شکایت از عملکرد، باید از طریق اعلام به دستگاه‌های اجرایی، امور بخشی سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها صورت بگیرد.
رئیس امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه در ادامه به تشریح نقش سامانه ساجار در ایجاد شفافیت و کاهش تعارض منافع پرداخت و گفت: از آنجایی که سامانه ساجار اسامی و اطلاعات و مشخصات مربوط به شرکت‌ها را در دسترس همگان قرار می‌دهد، عذر و بهانه‌ای از سوی دستگاه‌های اجرایی مبنی بر دسترسی نداشتن به اطلاعات پذیرفته نیست. اما متأسفانه این سامانه، هنوز به‌صورت شایسته‌ای معرفی و شناسانده نشده‌ است و تعدادی از دستگاه‌های اجرایی از وجود آن و امکانات و اطلاعات موجود در آن بی‌خبر هستند و شاید خودشان هم به‌صورت مستقل دنبال ایجاد سامانه مشابهی بروند.
وی با بیان اینکه بیشترین اثربخشی سامانه ساجار، زمانی است که با اطلاعات سامانه‌های دیگر هم مرتبط و تجمیع شود، افزود: در این صورت، اگر شرکتی هم تخلفی بکند، آن تخلف در کل کشور دیده خواهد شد و نخواهد توانست دستگاه‌های اجرایی را دور بزند و از نقص اطلاعات آنها سوءاستفاده کند، به‌عنوان ‌مثال، اگر شرکتی ظرفیت انجام 10 کار را دارد، نباید اجازه داده شود که بیشتر از این تعداد کار بگیرد، چرا که تبعات نامناسبی برای کشور خواهد داشت.
قانع‌فر ادامه داد: از گذشته تلاش زیادی می‌کردیم که برای اجرای قانون منع مداخله کارکنان دولت در مناقصات، به سامانه کارمند ایران هم متصل شویم که از هفته گذشته این اتصال برقرار شده و اگر شرکتی خواستار دریافت رتبه یا تمدید آن باشد، درصورتی‌ که احدی از کارکنان دولت در آن شرکت نقش داشته باشند، از طریق کد ملی افراد، رتبه‌ای برای آن شرکت، صادر یا تمدید نخواهد شد.
رئیس امور نظام فنی، اجرایی، پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه با درج اطلاعات سهام‌داران شرکت‌ها در سامانه ساجار، دیگر هیچ شرکتی نخواهد توانست به‌صورت هم‌زمان و با بده‌بستان با سایر شرکت‌ها و داشتن سهام‌دار و هیئت مدیره مشترک، در پروژه‌های اجرایی ورود کند، اضافه کرد: امکان اینکه یک شرکت هم پیمانکار باشد و هم در یک شرکت مشاور و ناظر و هم سهام‌دار باشد، وجود ندارد و با اطلاعات این سامانه، امکان اجرا و نظارت هم‌زمان از سوی یک شرکت از بین می‌رود و این کمک مؤثری به ایجاد شفافیت و سالم‌سازی فضای کسب‌وکار فنی و اجرایی در کشور است.
وی افزود: به‌ این‌ ترتیب، دست کارفرماها کاملاً باز است و ما با سامانه ساجار، اطلاعات کافی را برای تصمیم‌گیری دقیق و درست در زمینه انتخاب پیمانکاران و مشاوران صلاحیت‌دار، در اختیار آنها گذاشته‌ایم.
قانع‌فر درباره افق پیشِ‌روی سامانه ساجار گفت: ما به‌دنبال این هستیم که بتوانیم به‌صورت هوشمند و با اتصال‌هایی که به سامانه‌های مختلف داریم، دقت و سرعت کار را بالاتر ببریم و کار را از کارشناس‌محوری به‌سمت سیستم‌محوری پیش ببریم و استعلام‌ و صحت‌سنجی و... را به‌صورت سیستماتیک انجام دهیم.
انتهای پیام/+


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.