تولد دوباره بانو تاچر اقتصادی

تولد دوباره بانو تاچر

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - به طرز شگفت‌آوری هم وضعیت اقتصادی بریتانیا در زمان به قدرت رسیدن مارگارت تاچر در ماه مه 1979 با زمان کنونی که قرار است لیز تراس صاحب خانه شماره 10 شود، مشابهت دارد و هم رویکردهای فکری و عملیاتی این دو بانو.
پویا جبل‏‌عاملی
به طرز شگفت‌آوری هم وضعیت اقتصادی بریتانیا در زمان به قدرت رسیدن مارگارت تاچر در ماه مه 1979 با زمان کنونی که قرار است لیز تراس صاحب خانه شماره 10 شود، مشابهت دارد و هم رویکردهای فکری و عملیاتی این دو بانو. در روزگاری که تاچر رهبر حزب محافظه‌کار شد، تازه تورم دورقمی شده بود. آمار نشان می‌دهد تورم ماه مه 1979، 3/ 10درصد بود و اکنون هم آخرین آمار نشان از افزایش 1/ 10درصدی سطح عمومی قیمت‌ها در بریتانیا نسبت به سال گذشته دارد. تورم افسارگسیخته درد مشترک دوران این دو بانوست.
اما هر دو رهبر محافظه‎کار به شکل باورنکردنی، دل در گرو سیاست‌های بازارمحور دارند و به درستی می‌اندیشند چابکی اقتصاد و سرزندگی کسب‌وکارها و کاهش تورم از طریق انضباط مالی سخت و کاهش مداخلات دولتی و بازارهای آزاد میسر است. هر دو بر این باورند که نرخ مالیات پایین می‌تواند انگیزه‌ها را برای فعالیت‌های مولد دوچندان کند و رشد و رفاه عمومی را به همراه آورد. گویی لیز تراس خود یک «تاچریست» تمام‌عیار است.
تاچر با آمیزه‌های اقتصاددانان بزرگی چون هایک و فریدمن توانست افسار تورم را به‌ دست گیرد و شرایط را در همان اوان نخست‌وزیری‌اش تغییر دهد. تراس اگر بتواند اندیشه‌اش را در عمل پیاده کند، ای‌بسا به‌زودی شاهد افت تورم در اقتصاد جزیره خواهیم بود. اما مشابهت جالب دیگر، وضعیت شرق است. در ابتدای کار تاچر، حمله شوروی به افغانستان رخ داد که با چند ماه اغماض می‌توان آن را شبیه جنگ اوکراین دانست. هرچند در دهه1980، شوروی دوره افول خود را آغاز کرده بود؛ اما پوتین در ولع احیای قلمرو تزاری، تازه نبرد عیان خویش را با اروپا شروع کرده است.
بانوی آهنین در کنار ریگان، سرسخت‌ترین دوره جنگ سرد را برای رهبران کمونیست رقم زدند و حال اگرچه آن سوی اقیانوس اطلس، رهبران تزلزل‌ناپذیری گذشته را ندارند، اما اگر تراس بهره‌ای از خصوصیت «آهنین» تاچر را هم برده باشد، می‌توان انتظار سهمگین‌تر شدن تنش‌ها میان غرب و شرق را در دوره وی داشت.
برگزیت ثبات را از پهنه سیاسی بریتانیا ربوده است. کشوری که با وجود نظام پارلمانی، دولت‌های باثباتی داشته و حتی ائتلاف‌های آنان مانند آنچه در دهه اول قرن حاضر رخ داد، فارغ از ائتلاف‌های لرزان کشورهای دیگر بوده، اکنون شاهد دولت‌هایی با عمر کوتاه است. جالب آنجاست که در دهه1970 نیز بریتانیا با چنین مساله‌ای مواجه بود. بانوی آهنین اما استحکام را بر خلاف اسلاف خود از حزب کارگر و محافظه‌کار، به دولت بازگرداند و 11سال در اریکه قدرت ماند. آیا لیز تراس هم چنین خواهد کرد؟ معلوم نیست، ولی علی‌ای‌حال می‌توان مشابهت‌های بی‌نظیر شخصیتی، محیطی و ژئوپلیتیک را میان دولت‌های این دو بانوی محافظه‌کار یافت. گویی که تاریخ دوباره تکرار شده است و گویی بریتانیا برای فائق آمدن بر مشکلات سیاسی و اقتصادی‌اش نیازمند آن بود که بار دیگر بانو تاچر متولد شود. امری که حال محقق شده است.
منبع : روزنامه دنیای اقتصاد 


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ادامه طرح کالابرگ نیازمند تصمیم قطعی

نرخ تورم ژاپن با پیش‌بینی تحلیلگران همسو شد

کیفیت «گندم» کشور در سطح جهانی است

آغاز پرداخت ارز کالاهای اساسی از 2 روز دیگر

واردات 8 تا 10 هزار خودروی برقی به کشور تا 3 ماه آینده

نقش صندوق‌های اعتباری تعاونی در هدایت نقدینگی به سمت تولید

پایان بیش از 20 سال انتظار/ گام جدید تدوین سند نقشه راهبردی صنعتی

صادرات 7.6 میلیارد دلاری زنجیره فولاد در سال 1402

بازار سرمایه، محلی برای رونق تولید و اشتغال‌زایی است/ بورس، اصلی‌ترین بازار برای تامین مالی شرکت‌ها

پروژه‌های تجدیدپذیر باید از مسیر بازار سرمایه تامین مالی کنند/ بهره‌گیری از ظرفیت‌های بورس

تخصیص بسته‌های غذایی به مادران دارای فرزند شیرخوار از امروز

انتقال تجربه تهران در برقی‌سازی حمل و نقل به کلان‌شهرها

امضای قراردادهای جدید ایران و قطر دربخش انرژی در آینده نزدیک

قزاقستان به دنبال ساخت خط لوله نفت در دریای خزر

انتقال تجربه تهران در برقی‌سازی حمل و نقل به کلانشهرها

واتس‌اپ و تردز از فروشگاه اپل در چین برداشته شدند

هکرهای چینی برای حمله به زیرساخت‌های آمریکا آماده می‌شوند

اوپک دنبال جذب یک کشور آفریقایی رفت

سقوط قیمت بیت کوین تا زیر 60 هزار دلار

قیمت جهانی طلا امروز 1403/01/31

کاهش رتبه اعتباری رژیم صهیونیستی با خالی شدن خزانه

قیمت جهانی نفت امروز 1403/01/31| برنت 89 دلار و 42 سنت شد

وضع دوباره تحریم‌های آمریکا علیه نفت ونزوئلا

قزاقستان در فکر ساخت خط لوله نفت در دریای خزر

اوپک می‌تواند مانع 100 دلاری شدن قیمت نفت شود

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.