11 پیشنهاد برای تامین مالی SMEها در فرابورس اقتصادی

11 پیشنهاد برای تامین مالی SMEها در فرابورس

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - با گذشت نزدیک به هفت‌سال از راه‌‌‌اندازی و آغاز به کار فرابورس در کشور، تنها نام پنج‌شرکت پذیرفته‌شده در بازارSME ‌‌‌های فرابورس دیده می‌شود؛ این وضعیت، بیانگر این است که اهداف و نقشه راه ترسیم‌شده برای فرابورس، محقق نشده است.
فریال مستوفی
با گذشت نزدیک به هفت‌سال از راه‌‌‌اندازی و آغاز به کار فرابورس در کشور، تنها نام پنج‌شرکت پذیرفته‌شده در بازارSME ‌‌‌های فرابورس دیده می‌شود؛ این وضعیت، بیانگر این است که اهداف و نقشه راه ترسیم‌شده برای فرابورس، محقق نشده است. محدودیت برای خرید و فروش سهام از سوی افراد حقیقی به میزان حداقل 500میلیون تومان، نگرانی شرکت‌ها از وضعیت شفافیت و پذیرش در بازار فرابورس، نبود تسهیلات مناسب برای تشویق شرکت‌ها به پذیرش در این بازار و نبود ساختار مشخص حمایتی برای شرکت‌های کوچک و متوسط، از جمله ابهامات و موانع پیش‌‌‌روی شرکت‌ها برای ورود به فرابورس است. یکی از موضوعاتی که باید در نظر داشت، این است که قدمت حضور و پذیرش این‌گونه شرکت‌ها در فرابورس خیلی کم است، بنابراین بایسته‌های حقوقی و قانونی تنظیم دستورالعمل‌‌‌ها و قوانین مرتبط، با خلأهایی روبه‌روست که بازبینی و نظم‌دهی به این دستورالعمل‌ها و قوانین براساس استانداردهای موجود می‌تواند مسیر جدیدی را برای چنین شرکت‌هایی در فرابورس رقم بزند.
از جمله تغییرات موردنیاز، اصلاحات در خصوص شرایط پذیرش این شرکت‌ها‌ و ساده‌سازی برخی محدودیت‌هاست. از دیگر موارد مهم و اثر‌گذار در این خصوص، اعمال نظارت بر گزینش سهام در چنین شرکت‌هایی براساس میزان تخصص و آگاهی سهامداران خرد است که به تشکیل هیات نظارت و حتی برگزاری دوره‌های آشنایی با عملکرد استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و اقتضاهای خاص این‌گونه شرکت‌ها نیاز دارد تا نگرانی و دغدغه مدیریت سهام سهامداران خرد نیز برطرف شود. موضوع قابل‌توجه دیگر، بازبینی قوانین و مقررات سازمان بورس در خصوص نحوه مدیریت صندوق‌های بخش خصوصی و تامین مالی جمعی است که متاسفانه با استانداردهای موجود در همه‌جای دنیا همخوانی ندارد و دو عمل باعث به وجود آمدن مشکلات عمده در روابط شرکت‌ها با این موسسات می‌شود. مهم‌ترین اصلاحات، شامل بازیینی در ساختار این موسسات و نحوه مدیریت سهام شرکت‌ها توسط این‌گونه موسسات است که بنابر اطلاع‌رسانی سازمان بورس، پیش‌نویس دستورالعمل اشاره‌شده در حال حاضر بین فرابورس و سازمان بورس در حال تبادل‌نظر است و پیشنهاد می‌شود قبل از تصویب در اختیار اتاق بازرگانی تهران قرار گیرد تا از تجربه و دانش اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه و کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال استفاده شود. انتظارات و پیشنهادهای بخش خصوصی به‌جز نظرخواهی در تدوین ضوابط و مقررات این بازار، از جمله شامل موارد زیر است:
تسهیل عرضه سهام شرکت‌های فناورمحور و استارت‌آپ‌‌‌ها در فرابورس؛ اطلاع‌‌‌رسانی شفاف و به‌موقع استانداردها و شاخص‌‌‌های مدنظر هیات پذیرش؛ لزوم داشتن حسابرس معتمد سازمان بورس و مطلوب‌بودن سیستم اطلاعات حسابداری و سیستم‌های محاسبه بهای تمام‌شده؛ نداشتن محدودیت قانونی برای نقل و انتقال سهام؛ حذف سقف ارزش بنگاه حدودا بیش از 300میلیارد تومان برای پذیرش؛ رفع محدودیت برای خرید و فروش افراد حقیقی به میزان حداقل 5میلیارد ریال؛ رفع نگرانی شرکت‌ها در خصوص شفافیت و پذیرش در بازار (با توجه به مواد 227 و 157 قانون مالیات‌های مستقیم امکان بررسی دفاتر سال‌های قبل، حتی برای مالیات‌های قطعی‌شده سنوات قبل از پذیرش هم میسر است)؛ پیش‌بینی تسهیلات و مشوق‌هایی برای شرکت‌های پذیرش‌شده به‌منظور ترغیب شرکت‌ها به شفافیت و ورود به بازارسرمایه؛ برطرف کردن خلأ ساختار حمایتی برای شرکت‌های کوچک و متوسط به‌منظور تهیه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده و ارائه گزارش‌های مدیریتی به‌منظور پایین آوردن هزینه پذیرش و مشاوره؛ ارتقای ظرفیت‌های آموزشی، ترویجی و اطلاع‌رسانی بورس و فرابورس؛ تسهیل امکان تبدیل شرکت‌های با مسوولیت محدود و تعاونی‌ها که سهم قابل‌توجهی از شرکت‌های کوچک و متوسط را شامل می‌شوند، به شرکت‌های سهامی و نیز کوتاه‌تر کردن فرآیند تبدیل شرکت‌های سهامی‌خاص به سهامی عام. موارد فوق پیشنهادهایی هستند که در صورت اعمال، باعث افزایش تقاضا و تمایل شرکت‌های کوچک و متوسط و استارت‌آپ‌ها در بازار سرمایه می‌شوند.
رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران
منبع : روزنامه دنیای اقتصاد


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه آهن: منتظر افزایش قیمت بلیت قطار هستیم

راه آهن: 13 ماه است قیمت بلیت قطار افزایش نیافته است

پرداخت 25 هزار میلیارد تومان یارانه به ایرلاین‌های داخلی

هواشناسی ایران1403/04/03؛هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی

شبیه‌ساز 3 بعدی برج کنترل تمام ایرانی افتتاح شد

وزارت دفاع: آماده تجهیز فرودگاهها با سامانه‌های ایرانی هستیم

احداث 850 کیلومتر خطوط ریلی در دولت سیزدهم/ ترانزیت کود پتاس و زغال سنگ از روسیه

مشتریان دنا پلاس دستی با اولویت تابستان 1403 بخوانند

آغاز عرضه 31 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه + جدول

تولید بیش از 118 هزار و 338 دستگاه خودرو در گروه سایپا

400 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی در کشور تولید می شود

نرخ تورم به 36.1 درصد کاهش یافت + جدول

آنکتاد: ایران 1.4 میلیارد دلار سرمایه خارجی در 2023 جذب کرد

خودداری نخست وزیر چین از دیدار با معاون صدراعظم آلمان

فراخوان خودروهای لوکس بنتلی در روسیه به دلیل نقص فنی

ابلاغ تصویب نامه هیات دولت مبنی بر اصلاح دستورالعمل اخیر نرخ خوراک و فرآورده‌های پالایشی/ پالایشگاه ها موظف به افشا آثار آن شدند

شرایط رایگان شدن قبوض آب اعلام شد

قرارداد احداث واحدهای آمونیاک و اوره پتروشیمی گلستان امضا شد

توجه ویژه به اصلاح شبکه فرسوده آب در دولت سیزدهم

جذب 1میلیارد و422میلیون دلار سرمایه خارجی توسط ایران در2023

نمودار بورس بالا رفت

باید از تاثیر افراد و ‌کرسی‌ها در سهم بری بودجه کم کنیم/ برخی از پروژه‌‎ها از حیزانتفاع خارج‌اند اما کلنگ می خورند

سرمایه‌گذاری‌های خارجی به سمت مناطق برخوردار سوق داده می‌شود/ ظرفیت های اقتصادی زیادی در بسیاری از مناطق کشور داریم

نگرانی بابت تأمین آب تابستان نداریم/ رشد ظرفیت تأمین آب شرب

نرخ تورم خرداد اعلام شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.