داده‌های مرکز آمار با شرایط میدانی همخوانی ندارد/ نرخ واقعی دام زنده 126 هزار تومان است تولید و تجارت

داده‌های مرکز آمار با شرایط میدانی همخوانی ندارد/ نرخ واقعی دام زنده 126 هزار تومان است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس اتحادیه مرکزی دام سبک خاطر نشان کرد: قیمت نهاده‌ها گران شده است از سوی دیگر سرمایه در گردش دامدار که قرار بود از طریق دامدارکارت تامین شود در عمل رخ نداد؛ به همین دلیل دامدار می‌خواهد هر چه زودتر دام را تحویل و از هزینه‌های خود بکاهد.
افشین صدر دادرس ، در پاسخ به این پرسش که شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرده است که در 10 روز آینده تهاتر گوشت قرمز با نهاده‌های دامی در کشور اجرا خواهد شد آیا این طرح به دامداران ابلاغ شده است؟ گفت: دامداران از جزییات این طرح اطلاعات دقیقی در دست ندارند؛ اما اگر دام به قیمت واقعی از دامدار خریداری شود حمایت خوبی از دامدار می‌شود.
وی با بیان اینکه دولت دام زنده را کیلویی 82 هزار تومان از دامدار خرید حمایتی می‌کند، افزود: قیمت کارشناسی دام زنده کیلویی 126 هزار تومان است.
صدردادرس با اشاره عدم نقدینگی دامدار برای خرید نهاده‌های دامی، تصریح کرد: قیمت نهاده‌ها گران شده است از سوی دیگر سرمایه در گردش دامدار که قرار بود از طریق دامدارکارت تامین شود در عمل رخ نداد؛ همچنین دامدار نمی‌تواند به قیمت واقعی دام را در بازار بفروش برساند به همین دلیل می‌خواهد هر چه زودتر دام را تحویل و از هزینه‌های خود بکاهد.
رئیس اتحادیه مرکزی دام سبک با بیان اینکه صادرات دام در مراحل اداری مانده است، گفت: نتیجه هم این عوامل ورشکستی دامدار است و ورشکستگی دامدار در میان مدت و بلندمدت به ضرر کشور تمام خواهد شد اما متاسفانه مسئولان به این موضوع توجه ندارند.
صدردادرس با اشاره به کندبودن شرکت پشتیبانی امور دام در تحویل نهاده‌ها به دامداران، گفت: بنا به گزارش‌های جهاد کشاورزی استان‌ها، ما در کشور شاهد مازاد دام هستیم اما به نظر می‌رسد که مازاد دام در واقع همان دامی است که در بازار داخلی خریدار ندارد و جذب نشده است ما آن را به نام مازاد می‌نامیم ولی در واقع دام مازادی وجود ندارد.
فروشندگان گوشت گاوی و گوسفندی بر این باورند که با کاهش قدرت خرید مردم شاهد افت مصرف اقلام اساسی در سبد مصرفی گروه‌های اجتماعی مختلف هستیم. حال این پرسش مطرح است که چرا با وجود این آمار شاهد افزایش کشتارها در کشتارگاه‌ها و افزایش آمار دام در مرکز ملی آمار هستیم؟ آیا در زمینه افزایش مصرف و دام مازاد در کشور شاهد آمار سازی‌ها هستیم؟
یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به پرسش مطرح شده، گفت: با افزایش کشتار این ذهنیت ایجاد می‌شود که میزان مصرف بالا رفته است اما واقعیت چیز دیگرست و وزن لاشه‌ها نسبت به گذشته کمتر شده است؛ به عنوان مثال بره‌ای که در سنوات گذشته استاندارد وزن آن 18 کیلو بود امروز وزن آن به 8 کیلو رسیده است پس درست است که تعداد کشتار بالا رفته اما از سوی دیگر وزن آن کاهش پیدا کرده است.
این منبع آگاه ادامه داد: در آمار کشتارگاه و میانگین وزن لاشه‌ها همان وزن بالا را نشان می‌دهد اما در عمل و در بررسی‌های میدانی مشاهده می‌کنیم که وزن لاشه‌ها پایین آمده است و در این زمینه آمارسازی می‌شود.
وی همچنین آمار تعداد دام‌ها را نادرست عنوان کرد و افزود: در هر فصل مرکز ملی آمار ایران، آماری از تعداد دام‌های موجود در کشور ارائه می‌دهد؛ بنا به آمار این مرکز تعداد دام‌ها در هر فصل در حال افزایش است اما پرسش این است که چگونه در شرایط خشکسالی و کاهش توان دامدار برای خرید نهاد شاهد افزایش دام هستیم؟
این منبع آگاه ادامه داد: وقتی دامدار وضعیت مالی مناسبی برای تامین خوراک دام ندارد چگونه تعداد دام‌هایش را افزایش می‌دهد؟ دامدار بدون تردید در این شرایط اجازه نمی‌دهد که میش‌هایش آبستن شود و میش‌ها را به کشتارگاه‌ها می‌فرستد معادله روشن است وقتی میش به کشتار می‌رود زاد و ولدی نداریم پس چگونه شاهد افزایش آمار تعداد دام در این مرکز هستیم؟
وی تصریح کرد: پاسخ روشن است آمار ارائه شده از این مرکز بنا به آنچه که در ابتدای کتابچه مرکز آمار قید کرده برآوردی است آنها یک نرخ رشد در نظر گرفته‌اند و اعداد را در این فرمول می‌گذارند و درنهایت آمار بالا را استخراج می‌کنند این در حالیست که این آمار با شرایط میدانی هم‌خوانی ندارد و در واقع نوعی آمارسازی می‌کند.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

17 نفر برای آتش سوزی های جنگل های لرستان دستگیر می‌شوند

اقتصاد، سیاست و ما

هت‌تریک تورم داغ

10 پرسش فعالان اقتصادی از نامزدها

کروکی زمین 200 متری

راه آهن: منتظر افزایش قیمت بلیت قطار هستیم

راه آهن: 13 ماه است قیمت بلیت قطار افزایش نیافته است

پرداخت 25 هزار میلیارد تومان یارانه به ایرلاین‌های داخلی

هواشناسی ایران1403/04/03؛هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی

شبیه‌ساز 3 بعدی برج کنترل تمام ایرانی افتتاح شد

وزارت دفاع: آماده تجهیز فرودگاهها با سامانه‌های ایرانی هستیم

احداث 850 کیلومتر خطوط ریلی در دولت سیزدهم/ ترانزیت کود پتاس و زغال سنگ از روسیه

مشتریان دنا پلاس دستی با اولویت تابستان 1403 بخوانند

آغاز عرضه 31 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه + جدول

تولید بیش از 118 هزار و 338 دستگاه خودرو در گروه سایپا

400 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی در کشور تولید می شود

نرخ تورم به 36.1 درصد کاهش یافت + جدول

آنکتاد: ایران 1.4 میلیارد دلار سرمایه خارجی در 2023 جذب کرد

خودداری نخست وزیر چین از دیدار با معاون صدراعظم آلمان

فراخوان خودروهای لوکس بنتلی در روسیه به دلیل نقص فنی

ابلاغ تصویب نامه هیات دولت مبنی بر اصلاح دستورالعمل اخیر نرخ خوراک و فرآورده‌های پالایشی/ پالایشگاه ها موظف به افشا آثار آن شدند

شرایط رایگان شدن قبوض آب اعلام شد

قرارداد احداث واحدهای آمونیاک و اوره پتروشیمی گلستان امضا شد

توجه ویژه به اصلاح شبکه فرسوده آب در دولت سیزدهم

جذب 1میلیارد و422میلیون دلار سرمایه خارجی توسط ایران در2023

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.