ایران برنامه‌ای برای ورود توسعه‌ای به نفت و گاز سوریه دارد؟ نفت و انرژی

ایران برنامه‌ای برای ورود توسعه‌ای به نفت و گاز سوریه دارد؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - ما به لحاظ صدور دانش فنی و خدمات فنی و مهندسی می‌توانیم به کشور سوریه ورود کنیم اما شرط آن این است که شریک خارجی این کشور ما را بپذیرد، فقط رضایت سوریه شرط نیست.
علی کاردر ، درباره امکان حضور ایران در توسعه میادین نفت و گاز سوریه اظهار داشت: ابتدا اینکه آن بخش از پروژه‌ها و میادین این کشور که توسعه یافته است عموما شریک خارجی دارند البته ممکن است بخاطر درگیری‌ها این کشور را ترک کرده باشند، اما در هر حال ما امکان ورود نداریم. میادینی هم که اکتشافی است ریسک بالایی دارد. 
وی افزود: ما در حال حاضر امکان و توانمندی لازم برای توسعه و یا سرمایه‌گذاری در میادین پرریسک را نداریم، مگر میادینی که کشف شده و قطعی شده باشد و تکلیف شرکا و امنیت آن روشن است، در این صورت می‌توانیم ورود کنیم.
مدیر عامل اسبق شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: ما به لحاظ صدور دانش فنی و خدمات فنی و مهندسی می‌توانیم به این کشور ورود کنیم اما شرط آن این است که شریک خارجی این کشور ما را بپذیرد، فقط رضایت سوریه شرط نیست. 
وی یادآور شد: سوریه به تنهایی امکان توسعه ندارد چون منابع کافی در اختیار ندارد، ایران هم فعلا منابع لازم برای سرمایه‌گذاری در دیگر کشورها را ندارد، ما فعلا بعنوان پیمانکار توسعه‌ای امکان حضور داریم زیرا خودمان نمی‌توانیم ریسک سرمایه‌گذاری را تقبل کنیم.
در همین ارتباط محمود خاقانی نیز به ایلنا گفت: اکنون همه تخم‌مرغ‌های سیاست خارجی ایران در سبد انرژی هسته‌ای قرار گرفته و انرژی نفت، گاز و تجدیدپذیر و تبدیل گاز به برق و صادرات به اروپا مدنظر نیست، به طوری که ایران با کمبود شدید سرمایه‌گذاری برای تولید نفت و گاز و تامین امنیت انرژی مورد نیاز مردم دست به گریبان است، بعبارت دیگر فعلا برنامه‌ریزی کلان اقتصاد انرژی نداریم و اگر به این فکر بیفتیم که به توسعه نفت دیگر کشورها ورود کنیم قطعا کاسبان تحریم مخالفت می‌کنند.
وی افزود: اکنون شرایط کشور ما به شکلی است که برای جبران کسری تامین گاز مصرفی داخل 80 میلیارد دلار سرمایه نیاز است، بنابراین سرمایه‌گذاری در بخش بالادست نفت و گاز کشور خودمان هم پرریسک است، بنابراین چنانچه بتوانیم بر دورزنندگان تحریم غلبه کنیم آنگاه می‌توانیم به دیگر کشورها هم برای توسعه ورود کنیم
مدیر کل اسبق امور خزر و آسیای میانه وزارت نفت با بیان اینکه لازمه ورود به دیگر کشورها با هدف توسعه‌ای شفافیت در اقتصاد و به سرانجام رسیدن برجام است، گفت: شاید یکی از دلایلی هم که اسرائیل با به نتیجه رسیدن برجام مخالفت می‌کند، همین اهداف توسعه‌ای ایران در حوزه نفت و گاز دیگر کشورها است. هر زمان برجام به نقطه‌ای می‌رسد که تکلیف روشن شود فورا کارشکنی می‌کند، اسرائیل سرمایه‌گذاری زیادی برای تولید گاز از کف دریای مدیترانه جذب کرده است، گاز این حوزه بسیار گران‌قیمت و در عمق 2 کیلومتری دریا است، به همین دلیل سعی می‌کند اتحادی با کشورهای ترکیه، لبنان، عربستان و قطر ایجاد کند تا سرمایه‌گذاری با هزینه بالا در مدیترانه را پوشش دهد به همین دلیل هم در نظر دارد به یک منبع گاز با هزینه پایین‌تر وصل شود تا مقرون به صرفه شود. 
وی تاکید کرد: اسرائیل با هدف دستیابی به انرژی ارزان بدنبال گاز قطر و حتی دریای کاسپین نیز است، بنابراین بسیار تلاش می‌کند برجام به سرانجام نرسد تا سرمایه‌گذاری‌هایی که خودشان داشته‌اند به تولید رسیده و منافع خودشان برگردد، بعبارت دیگر ارزان شدن هزینه دستیابی به تکنولوژی و توسعه علاوه بر اسرائیل؛ کاسبان تحریم در ایران را نیز نگران می‌کند و این همان چیزی است که برنامه‌های توسعه‌ای نفت و گاز ایران را در دیگر کشورها دچار چالش کرده و این امکان را از ما سلب می‌کند.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

حضور وزیر صمت در شرکت کاله مازندران

حضور وزیر صمت در گلزار شهدای شهرستان آمل

ارزان سازی مواد غذایی اولویت پیش روی وزارت صمت

روایت فائو از کاهش شاخص قیمت مواد غذایی برای ششمین ماه متوالی

مروری بر ابهامات تحمیل شده بر بازار سرمایه

افزایش 30 درصدی تجارت کشورهای حاشیه خزر

اعلام آمادگی ایران برای صادرات لبنیات به روسیه

افزایش 45 درصدی تجارت ایران با کشورهای حاشیه خزر

شرکت‌های ایرانی آماده تأمین لبنیات و محصولات کشاورزی فروشگاه‌های زنجیره‌ای روسیه

تقویت صادرات فرش دستباف و حمایت از قالیبافان

جزئیات برنامه توسعه دو میدان مشترک نفتی آزادگان و یادآوران

سهام کدام شرکت‌ها به عنوان سهام عدالت واگذار می‌شود/ جدیدترین قیمت سهام عدالت

مهلت ثبت شناسه لوازم‌یدکی خودرو امروز پایان می‌یابد

ادامه افزایش قیمت نفت پس از تصمیم اوپک پلاس

واکاوی خلاءهای دیپلماسی اقتصادی کشور/ عضویت ایران در سازمان شانگهای برای آمریکا خطرناک است

مهلت تکمیل مدارک برای واردکننده‌های خودرو تمدید شد

پشت پرده ایجاد تورم در اقتصاد ایران/ نسخه شفابخش ضد تورمی چگونه نوشته می‌شود

جلسه شورای عالی مسکن 16 مهر برگزار می‌شود

اعلام اسامی شرکت‌های واجد شرایط واردات خودرو تا پایان مهر

تخصیص سیمان رایگان وکمک به تامین لوازم خانگی برای زلزله‌زدگان خوی

بیشترین حجم فولاد تولیدی کشور صرف مصارف داخلی می‌شود

جابجایی پپسی با تسلا

ورود زعفران نو به بازار از 15 روز دیگر/ وضعیت تولید امسال خوب است

اعزام هنرآموزان ایرانی به مسابقات جهانی مهارت

دامپزشکان عضو سازمان نظام دامپزشکی بیمه تأمین‌اجتماعی می شوند

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.