عبور ایران از موج هفتم کرونا روزنامه های اقتصادی

عبور ایران از موج هفتم کرونا

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - موج هفتم کرونا در ایران سرانجام پس از سه ماه فروکش کرد. اواسط خرداد ماه بود که افزایش تدریجی موارد ابتلا و به تبع آن بستری‌ها و مرگ‌های کرونایی زنگ‌های ورود به موج هفتم کرونا در کشور را به صدا در آورد. این در حالی بود که ایران در روز 12خرداد ماه پس از 821 روز؛ نخستین روز بدون مرگ کرونایی در کشور را در کارنامه روزهای تلخ کرونایی‌اش ثبت کرده بود.

اما روند ابتلا به کرونا از 31خرداد به تدریج سیر صعودی پیدا کرد و هر چند از 12خرداد مرگ‌های کرونایی در برخی روزها یک رقمی و حتی صفر بود، اما میزان مرگ‌های کرونایی نیز از 19تیرماه افرایشی شد تا اینکه در 19مرداد به مرگ کرونایی 90نفر در روز منجر شد. پس از آن میزان مرگ‌های کرونایی و موارد ابتلا در روندی آرام شکل نزولی پیدا کرد به این ترتیب که روز 11شهریور ماه در کاهشی قابل توجه 22نفر در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند که کمترین میزان مرگ کرونایی از زمان آغاز موج هفتم کرونا در کشور بود. روز گذشته نیز 24نفر دیگر قربانی ویروس کرونا در کشور شدند که نشان می‌دهد پس از عبور از قله کرونا یک بار دیگر در سراشیبی کرونا قرار گرفته‌ایم. درهمین حال براساس آخرین گزارش وزارت بهداشت، تعداد موارد ابتلا به کرونا در هفته نخست شهریور نسبت به هفته آخر مردادماه به نصف رسیده است و تعداد بیمارانی که با تست مثبت کرونا بستری می‌شوند؛ در 30 استان کشور روند کاهشی داشته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، موارد فوتی در هفته اول شهریورماه نیز روند کاهشی داشته و به 327 نفر رسیده است. در همین راستا روز گذشته مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19 نیز اعلام کرد: بر اساس آنچه در روند بیماری مشاهده می‌کنیم، موج هفتم کووید-19 را در کشور پشت سر گذاشته‌ایم و بر همین اساس هم تعداد مرگ‌های ناشی از بیماری باید طی این هفته کاهش یابد. وی در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: بیش از دو هفته است که تعداد موارد جدید ابتلا و بستری‌مان کاهشی شده و ان‌شاءالله مرگ‌ها هم به زودی کاهش می‌یابند. یونسیان همچنین افزود: در سایر نقاط دنیا هم به جز کشورهایی که در منطقه غرب اقیانوس آرام هستند که شرایط‌شان با کل دنیا متفاوت است، چراکه دیرتر وارد پاندمی شدند، کرونا در بقیه کشورهای دنیا و مناطق و از جمله کشور ما رو به کاهش است. همزمان با خبر عبور ایران از موج هفتم کرونا، سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرد که تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا و مرگ‌ومیر گزارش‌شده در سطح جهانی تقریبا در همه جای دنیا کاهش یافته است. طبق اعلام آژانس بهداشت سازمان ملل متحد، در هفته گذشته 5/ 4 میلیون مورد جدید ابتلا به کووید-19 گزارش شد که این آمار نسبت به هفته قبل، 16 درصد کاهش داشته است. همچنین آمار مربوط به مرگ‌ومیر نیز 13 درصد کاهش یافته و طی این مدت، تلفات ناشی از ویروس کرونا چیزی حدود 13500 نفر بوده است. به گزارش خبر‌آنلاین، بنا براعلام سازمان جهانی بهداشت اگرچه مرگ‌ومیر در همه‌ جای جهان کاهش یافته است، آمار فوتی‌های کرونا در آسیای جنوب شرقی و غرب اقیانوس آرام؛ به ترتیب 15 درصد و 3 درصد افزایش یافته است. البته تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، هشدار داده است که احتمال دارد با شروع فصل زمستان در نیمکره شمالی و ظهور احتمالی گونه خطرناک‌تری از کووید-19، شاهد افزایش تعداد بستری‌ها و مرگ‌ومیرها باشیم. به گفته مدیر‌کل سازمان جهانی بهداشت، نرخ واکسیناسیون حتی در کشورهای توسعه‌یافته و غنی، همچنان بسیار پایین است. همچنان‌که30 درصد کارکنان بهداشت و 20 درصد از افراد مسن هنوز واکسینه نشده‌اند.
از همین‌رو مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، از افرادی که هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند، درخواست کرد هرچه زودتر برای واکسیناسیون اقدام کنند. در ایران نیز مقامات وزارت بهداشت خواستار تزریق دز‌های یادآور واکسن کرونا شده‌اند. آن‌طور که ابراهیم قادری، رئیس اداره مراقبت و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفته است، مردم استقبال چندانی از تزریق واکسن و به خصوص دز یادآور نکرده‌اند. وی افزود: اگر در طول دو ماه آینده، درصد بالایی از مردم دز یادآور تزریق کنند، می‌تواند در پاییز و زمستان کمک بسیاری به پیشگیری از افزایش موارد شدید کند. اما براساس آخرین گزارش وزارت بهداشت تاکنون 65 میلیون و 23 هزار و 367 نفر دز اول، 58 میلیون و 410 هزار و 397 نفر دز دوم و 30 میلیون و 930 هزار و 693 نفر دز سوم و بالاتر واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 154 میلیون و 364 هزار و 457 دز رسید. همچنین براساس اعلام وزارت بهداشت طی 24ساعت گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1095 مبتلای جدید به کووید-19 در کشور شناسایی و 237 نفر از آنها بستری شدند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خدمات رسانی ناوگان اتوبوسرانی تهران به شرکت کنندگان در اجتماع بزرگ امام رضایی‌ها

جزئیات قیمت گوشت قرمز و ماهی در میادین میوه و تره بار

حمایت غیر تورمی بانک مرکزی از بخش تولید با انتشار اوراق گام در بورس کالا

جزئیات قیمت گوشت گوسفند و گوساله در میادین میوه و تره بار

اعلام آمادگی ایران برای برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تایلند

سقوط ارزش پوند رکورد زد

حمایت تکنیکالی با کمک حقوقی‌ها بورس را سبز کرد/ بازار سهام در وضعیت ارزنده ‌

از هر 6 آلمانیِ مسن یک نفر در معرض خطر فقر قرار دارد

انتصابات جدید در شهرداری تهران برای افزایش سرعت اجرای کلان پروژه‌ها

کاهش ارزش پوند انگلیس به کمترین میزان تاریخی

کاهش 2.5درصدی تورم پیش‌نگر/ نگاهی به فراز و فرودهای تورم در یک سال اخیر

رویترز: آمریکا با کمبود گاز مواجه است

ایران آمادگی پذیرش سرمایه‌گذاری شرکت‌های ژاپنی‌ را دارد

رویکرد تهاجمی با تولیدکنندگان سوخت‌های فسیلی‌ جهان را با بحران انرژی مواجه می‌کند

افزایش دما در سواحل خزر و اردبیل/ آسمانی صاف در مشهد مقدس

روغن موتور بدون شناسه کالا قاچاق تلقی می‌شود

صادرات تایر به شرط تأمین نیاز داخل آزاد شد

معامله 476 میلیون گواهی سپرده کالایی در بورس کالا

آغاز سال آبی جدید با کسری ذخایر در سدهای تهران

تخصیص یارانه استفاده از خودرو برقی را به‌صرفه می‌کند

تحقق فرمان رییس جمهوری با رشد 50 درصدی تولید در ایران خودرو

ثبت نام 154 هزار نفر در طرح کارورزی/ معافیت بیمه‌ای 11 هزار واحد

فضای مبهم سیاسی و بین‌المللی بازارها را در ابهام فرو برده

منطقه یورو به رکود اقتصادی نزدیک‌تر شد

کاهش 2.5 درصدی تورم پیش‌نگر/ نگاهی به فراز و فرودهای تورم در یک سال اخیر

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.