وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد:
واردات لوازم خانگی نخواهیم داشت/ رشد 250 درصدی تولید خودرو صنعت و معدن

واردات لوازم خانگی نخواهیم داشت/  رشد 250 درصدی تولید خودرو

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری صبح امروز ضمن ارائه آماری از رشد تولید در یک سال گذشته به سوالات خبرنگاران در حوزه های مختلف مربوط به وزارت صمت پاسخ داد.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از شاتا،سید رضا فاطمی امین در ابتدای این نشست با بیان اینکه مهمترین شاخص در اقتصاد به ویژه در بخش صنعت، معدن و تجارت میزان تولید است گفت: در مقایسه آماری بین 4 ماه نخست امسال با مدت مشابه آن در سال گذشته در تولید فولاد خام 5.2درصد، محصولات فولادی 4/9 درصد، تولید خودروی کامل 250 درصد، وانت 47 درصد، آلومینیوم 8.4 درصد، کنسانتره 20 درصد، شیشه خام 7 درصد، ظروف 17 درصد، پتروشیمی 9 درصد، پلی استر 5 درصد، کفش 31 درصد و تلویزیون 6 درصد و بسیاری دیگر از محصولات رشد داشته ایم.
فاطمی امین در این خصوص افزود: اگرچه در تولید برخی محصولات همچون روغن خوراکی با رقمی حدود 26 درصد و پودر شوینده 7 درصد کاهش تولید داشتیم، اما این کاهش به منزله کمبود این کالاها در بازار نیست.
وزیر صنعت معدن و تجارت پس از آن ابتدا با پاسخ به سوالات خبرنگاران در حوزه خودرو و سوالی در خصوص ابهامات مربوط به آیین نامه واردات خودرو گفت: جلوگیری از انحصار، تنظیم بازار عرضه و تقاضا و تک نرخی کردن خودرو و اضافه شدن خودروی اقتصادی به سبد خرید خودرویی مردم سه دلیل مهم و عمده تدوین و تصمیم برای واردات خودور بود که بر اساس آن می توانیم بگوییم قصد حمایت بی حد و حصر از صنعت خودرو را نداریم و آیین نامه واردات خودرو منافع غیرمتعارف و غیرمعقول و رانت را از بین برده و به نفع کل کشور و مردم است.
فاطمی امین در واکنش به سوالات خبرنگاران در خصوص خودرو گفت: 25 درصد تولید ناخالص داخلی کشور تحت پوشش وزارت صمت است و سهم خودرو از این شاخص0.18 درصد است و این صنعت در مقایسه با سایر صنایع و تولیدات کشور سهم کوچکی را به خود اختصاص داده که باید تلاش کنیم بر روی سایر حوزه ها نیز تمرکز کنیم.
وزیر صمت تاکید کرد: با توجه به ممنوعیت 4 ساله واردات خودرو، تنظیم آیین نامه واردات بسیار حساس بود و این کار باید باید دقیق انجام می‌شد و اضافه شدن دو بند لزوم انتقال فناوری و ارائه خدمات پس از فروش در آیین نامه منجر به ایجاد محدودیت در واردات خودرو نمی شود.
فاطمی ‌امین در خصوص پاسخ به سوالاتی که مربوط به عرضه خودرو در بورس کالا می شد گفت: اینکه ما تاکید داریم خودروی خارجی در بورس کالا عرضه شود به شفافیت کمک می‌کند. پس با عرضه در بورس به این اطمینان می‌رسیم که خودرو با چه قیمتی فروخته می‌شود. چه بسا این کار باعث شود خودرو‌هایی که در این بستر عرضه می شود پایین‌تر از نرخ بازار باشد. در غیر اینصورت اگر در بورس بالاتر از قیمت فروخته شد، پول اضافی به خزانه وارد می‌شود؛ بنابراین سود بازرگانی به صورت پویا تعیین می‌شود تا در این سیاست به درستی عمل کنیم.
وی با اشاره به اینکه وزارت صمت با هیچ خودروسازی برای واردات مذاکره‌ نکرده است گفت: وزارت صمت واردکننده نیست و فقط ضوابط فنی و استاندارد‌ها را تعیین می‌کند.
فاطمی امین با تاکید بر اینکه ما به هیچ وجه مخالف شفافیت نیستیم گفت: عرضه‌ای که در بهار قرار بود در بورس کالا انجام شود بدون هماهنگی با ما بود و به همین دلیل با عرضه مخالفت کردیم. و در خصوص واگذاری سهام خودرو سازان باید بگویم با توجه به اینکه قیمت گذاری تمام شده است و فراخوان سرمایه گذاری ارائه شده، شرکت‌های زیرمجموعه ایران خودرو و سایپا در مرحله اول واگذار خواهند شد.
وزیر صمت در خصوص تعداد و ارزش دلاری خودرو‌های وارداتی، گفت: قرار بر واردات یک میلیارد یورو خودروی خارجی است که بخشی از آن با رمز ارز انجام شود و بخش دیگر به صورت سرمایه گذاری خواهد بود. در واقع سرمایه گذار به‌جای وارد کردن دلار و یورو به کشور، خودرو وارد کند تا ارز از کشور خارج نشود.
وی در ادامه این نشست خبری، در مورد قیمت‌گذاری دستوری خودرو گفت: ما تلاش داریم تا با قیمت گذاری هم منافع تولیدکننده و هم مصرف کننده را در نظر بگیریم و قرار نیست ناکارآمدی تولیدکننده از جیب مصرف کننده صرف شود و به ‌دلایلی همچون سوءمدیریت و هزینه‌های مالی تولید گران تمام می شود، پس ما به عنوان وزرات صمت که حامی تولیدکننده و مصرف کننده هستیم، قیمت را کنترل می‌کنیم.
فاطمی‌امین در پاسخ به سوالی مبنی بر تعیین سقف زمانی برای واردات خودرو تا سال 1406 گفت: واردات خودرو سقف زمانی ندارد و تا 5 سال آینده واردات ممنوع نمی‌شود بلکه طبق آیین نامه سرمایه گذاری های مربوطه باید تا 5 سال در کشور بماند.
وزیر صمت در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد صنعت لوازم خانگی و آزاد سازی واردات آن گفت: در مجموع در 5 ماه نخست امسال در تولید لوازم خانگی 17 درصد رشد داشته‌ایم و در کل باید بگویم صنعت لوازم خانگی روند رو به رشدی دارد و برنامه‌ای برای واردات نداریم بلکه ما برای صادرات برنامه داریم و با چند کشور خارجی مثل روسیه، ارمنستان و عمان به توافق رسیده‌ ایم که به صورت سرمایه گذاری مشترک در آن کشور تولید داشته باشیم، بدین صورت که قطعه و فناوری را صادر می کنیم تا محصول در آن کشور تولید ا‌شود. و این اتفاق خوبیست که قبلا ما مونتاژ کار بودیم و در حال حاضر فرایند برعکس شده است.
فاطمی‌امین همچنین در این نشست خبری در مورد تخلفات فولاد مبارکه، گفت: تخلفات مربوط به دوره مدیریت قبلی است و ما در مهرماه سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که تخلفاتی در این شرکت اتفاق افتاده، به همین دلیل مدیرعامل فولاد مبارکه تغییر کرد.
وی افزود: ما مرجع قضاوت نیستیم و موارد برای قوه قضاییه ارسال شده است، اما به نظر کارشناسی من بخشی از تخلفات ذکر شده اصلا تخلف نبوده‌اند.
فاطمی امین همچنین در پاسخ به سوالات بخش معدن خبرنگاران و عقب ماندگی هایی که در این بخش وجود دارد گفت: ما دربحث اکتشافات بسیار عقب هستیم و به دلیل بروز برخی تخلفات، همچنین طی کردن فرآیند حقوقی و قیمت‌گذاری، این مسئله زمان‌بر شد، اما تا پایان شهریور هزار و 200 معدن به مزایده گذاشته خواهند شد
وی با اشاره به سلب صلاحیت سرمایه گذار معدن ققنوس و تخلفاتی که در آن صورت گرفته افزود: نخستین معدنی که در شهریور به مزایده گذاشته می شود معدن ققنوس است.
فاطمی امین گفت: در این مزایده‌ها 49 مجوز برداشت، 2 هزار و 178 محدوده اکتشافی، یک‌هزار و 35 معادن دارای پروانه بهره برداری و 208 معدن متروکه انجام خواهد شد که در مجموع 5 هزار و 40 مزایده در سه ماه آینده برگزار خواهد شد.
وزیر صمت همچنین با تاکید بر اینکه ما در حوزه معدن خام فروشی نداریم گفت: سالانه 500 میلیون تن مواد معدنی در کشور استخراج می شود که مجموع صادرات مواد خام ما از این مقدار چهار و نیم میلیون تن است، اما نیمه خام فروشی در کشور در حوزه مواد معدنی وجود دارد.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر تجارت خارجی و عملکرد وزارت صمت در این خصوص گفت: روند تجارت خارج بسیار فزاینده بوده و درماه آینده 350 فعال اقتصادی روس به ایران سفر خواهند کرد. و تجارت با آفریقا گسترش چشم گیری داشته به طوری که صادرات به آفریقا در سال 1400 در مقایسه با سال قبل آن 100 درصد افزایش یافته است.
فاطمی امین همچنین از برگزاری نمایشگاه مصالح ساختمانی در روسیه خبر داد و افزود: پس از این نمایشگاه نمایشگاه مواد غذایی و تجهیزات پزشکی را نیز خواهیم داشت.
فاطمی امین در مورد وجود امضاهای طلایی ساختار جدید وزارت صمت گفت: در ابتدا تلاش کردیم جاهایی که امضاهای طلایی و فساد وجود دارد را شناسایی کنیم که یکی از این محل‌ها مربوط به بخش واردات بود و اقدامی که انجام شد اصلاح صدور کارت بازرگانی بود که پارسال انجام شد و رتبه بندی را برای واردات اعمال کردیم و در صدد هستیم تا رتبه بندی را برای صادرات نیز اعمال کنیم.
وزیر صمت افزود: در جمع بندی و دریافت مبلغ برای مواد معدنی هم احتمال فساد وجود دارد، بنابراین اطلاعات مربوط به تولید، خرید و فروش مواد معدنی در سامانه جامع تجارت باید اعلام شود. در همین راستا اگر یک واحد معدنی فراورده‌های معدنی بخرد و فاکتور و صورت حساب الکترونیکی نداشته باشد، باید مالیات بدهد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بررسی همکاری‌های مشترک در راستای کالاهای مبادلاتی ایران و روسیه

افت سنگین بورس‌های آسیایی

خرید تضمینی سیب زمینی مازاد کشاورزان

حفاظت از سرمایه های ملی با توسعه استفاده از صنعت بازیافت

آپدیت iOS 18 برای کدام آیفون‌ها است؟

میزان دقیق پیشرفت شبکه ملی اطلاعات اعلام می‌شود

تهرانی‌ها 70گیگ در ماه اینترنت ثابت مصرف می‌کنند

وبسایت بنیاد مستضعفان هک شد

شرکت Epic Games هک شد

اطلاعیه سازمان نصر تهران درباره‌ی «تنظیمات تاریخ و ساعت تلفن‌های همراه»

طرح جایگزینی خودروها در سامانه یکپارچه تمدید شد

طرح 3 روزه سامانه یکپارچه برای جایگزینی خودروها تمدید شد

زمینه بروز 10 میلیون فرصت فساد از بین رفته است

فروش 12 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه آغاز شد+ جدول

پژو پارس 1403 تولید می‌شود

«شرکت دولتی پست بانک» به «بانک» تبدیل شد

پیش‌بینی‌های سازمان تجارت جهانی نادرست از آب درآمد

از بهبود شفافیت تا استقلال و اقتدار بانک مرکزی

قطع نشدن برق رمزارزها با خرید برق از بورس انرژی

اطلاعیه سپرده‌گذاری مرکزی برای وراث متوفیان سهام عدالت

مشارکت ایران در ساخت مرتفع‌ترین سد جهان

مبلغ سود سهام عدالت در اسفند ماه مشخص شد

انتخابات مظهر مشارکت مردم در کانون‌های تصمیم گیری نظام است

ستاد رصد برخط پایداری برق شعب اخذ رای تهران آغاز به کار کرد

بیمه اجتماعی رایگان برای مادران روستایی دارای 3 فرزند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.