رئیس مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی خبر داد؛
لزوم حمایت جدی از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه مسکن راه و شهرسازی

لزوم حمایت جدی از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه مسکن

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه 41 درصد از مصرف انرژی کشور در حوزه ساختمان است،‌ از تدوین آئین‌نامه‌ حمایت از فعالیت‌های فناورانه و دانش‌بنیان خبر داد.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از وزارت راه و شهرسازی، فاطمه سادات حمیدیان، رئیس مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی در رویداد فناورانه صنعت ساختمان و مسکن که روز دوشنبه، 14 شهریورماه در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد، با اشاره به کمبود منابع مالی وزارت راه و شهرسازی گفت: این وزارتخانه علی رغم کمبودها مهم‌ترین مسئولیت در دولت سیزدهم را عهده‌دار است.
وی با بیان اینکه در مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی دو رسالت تحول‌آفرین را در دستور کار داریم، عنوان کرد: در اولین گام کوشیدیم با بهره‌برداری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های نوین، تحقیقات و مطالعات انجام شده را به استناد اسناد فرادست و برنامه‌های توسعه ناظر بر مساله محوری تعریف کنیم.
رئیس مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی افزود: ‌براین اساس مهم‌ترین مساله استفاده از توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعت سازه پروژه مسکن خواهد بود که امروز به آن پرداخته می‌شود.
حمیدیان با تاکید براینکه اگر از ظرفیت‌های مذکور به صورت موثر استفاده نشود، حمایت جدی وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های اجرایی در سال‌های آتی با بحران و چالش صنعتی سازی مسکن مواجه خواهد شد، ‌اظهار کرد:‌ همواره تاکید ما بر رویکرد مساله‌محوری، تفکر و نگاه سیستمی است. لذا تلاش کردیم نظام‌نامه مهندسی ارزش و کمیته‌های برنامه‌ریزی ارزش در سازمان‌ها و ‌شرکت‌ها ملزم به وزارت راه و شهرسازی شوند.
وی ادامه داد: در سال‌های اخیر میانگین متوسط ساخت مسکن قریب به 500 هزار واحد بوده و با توجه به رویکرد دولت سیزدهم طرح نهضت ملی مسکن و قانون جهش تولید مسکن بهترین فرصت برای ارتقاء و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت ساختمان است.
رئیس مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه طبق آخرین آمار معاونت فناوری ریاست جمهوری از فهرست قریب به هفت هزار و 200 شرکت دانش‌بنیان تنها 79 شرکت تاییدیه‌های مورد نظر مرکز تحقیقات مسکن وشهرسازی را دارا هستند، گفت:‌ این امر بیانگر آن است قریب به یک درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه صنعتی‌سازی ورود کردند.
حمیدیان خاطرنشان کرد: بنابراین ضرورت توسعه و ارتقاء این شرکت‌ها و به تبع ارتقاء فناوری‌های موجود و نوآورانه بیش از پیش احساس می‌شود. همچنین از تعداد فعال شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه مسکن تنها 24 شرکت و قریب به 30 درصد مرتبط با مصالح و مواد ساختمانی درحال فعالیت هستند.
سهم 41 درصدی حوزه ساختمان از مصرف انرژی کشور
وی با اشاره به گستردگی، مصرف بالای انرژی و هزینه بالای ساخت عنوان کرد: از این رو ضرورت دارد این شرکت‌ها مورد حمایت جدی قرار گیرند؛ چراکه 41 درصد از مصرف انرژی کشور در حوزه ساختمان است.
رئیس مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم شاهد ارتقاء کمیت و کیفیت خدمات و محصولات دانش‌بنیان باشیم، گفت: در وزارت راه و شهرسازی به جهت تبیین سیاست‌ها و راهبردها و بهره‌برداری از طرح نهضت ملی مسکن،‌ قانون جهش تولید دانش بنیان که امسال مزین به این شعار است،‌ آئین‌نامه‌ای با موضوع حمایت از فعالیت‌های فناورانه و دانش‌بنیان در این مرکز در حال تدوین است.
حمیدیان اظهار کرد: در این آئین‌نامه به تامین فضا، تبادل داده و اطلاعات، استقلال مراکز نوآوری، صندوق حمایت از پژوهش و نوآوری و حداکثر همکاری با بخش‌ها و شرکت‌ها نوآور و دانش‌بنیان پرداخته شده است.
وی افزود: در این راستا دستورالعمل تشکیل و راه‌اندازی هیات‌های اندیشه‌ورز توسط مرکز سیاست‌های راهبردی تدوین شد؛ در این دستورالعمل با تعیین نقش و مسئولیت تمامی ارکان و سطوح وزارتخانه با اولویت استفاده موثر از راه‌حل‌های نوآورانه، تامین نیازهای فناورانه در تمامی سطوح وزارت راه و شهرسازی ساری و جاری خواهد شد.
حمیدیان با بیان اینکه اقدام حمایتی ما در ستاد وزارت راه و شهرسازی و این مرکز ضمن تبیین دستورالعمل‌ها برگرفته از اسناد فرادست، شامل هدفگذاری و سیاستگذاری‌های حمایتی خواهد بود، تصریح کرد: در این راستا برآنیم تسهیل شرایط در رو در رو قرار گرفتن عرضه و تقاضای محصولات دانش‌بنیان و نوآورانه را در حل مسائل و چالش‌های وزارت راه و شهرسازی پیش رو داشته باشیم.
رئیس مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: جایگزین شدن محصولات داخلی با مشابه خارجی و حمایت از آن جزو اهداف وزارت راه و شهرسازی است و اعتقاد راسخ بر این داریم که در این مسیر پیگیری‌های لازم با جدیت انجام می‌شود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.