شناسایی گلوگاه‌های فساد و معرفی سوءاستفاده کنندگان به مراجع ذیصلاح اقتصاد سیاسی

شناسایی گلوگاه‌های فساد و معرفی سوءاستفاده کنندگان به مراجع ذیصلاح

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس مرکز عالی دادخواهی مالیاتی و تشخیص صلاحیت حرفه‌ای وزارت اقتصاد، گفت: شناسایی گلوگاه‌های فسادخیز، انسداد این گلوگاه‌ها و همچنین جلوگیری از ورود افراد غیر‌مودی و کارچاق کن و شناسایی افراد مداخله‌گر انجام شده و به مراجع ذیصلاح معرفی شده‌اند.

به گزارش فصل اقتصاد ،‌ مجتبی فراهانی در تشریح اقدامات مرکز عالی دادخواهی مالیاتی و تشخیص صلاحیت حرفه‌ای در یک ساله در راستای شفاف‌سازی، اظهار کرد: از آنجا که اصل اول مقابله با فساد، شفاف سازی است به همین منظور برقراری شفافیت قانونی مرکز به عنوان اولویت اول، سرلوحه اقدامات اساسی واقع شده است.
رئیس مرکز عالی دادخواهی مالیاتی اضافه کرد: در همین راستا تدوین پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی ماده 251 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم (ق.م.م)، تدوین پیش نویس اصلاح ماده قانونی251 مکرر (ق.م.م) و تدوین پیش‌نویس دستورالعمل اصلاحی رسیدگی به شکواییه در هیأت‌های استانی در دستور کار قرار گرفته که پس از تأیید و تصویب توسط مقام عالی وزارت و مراجع ذیربط ابلاغ و اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: همچنین در جهت آگاهی بیشتر مودیان مالیاتی نسبت به شناخت حقوق قانونی خود در اجرای مفاد مقررات ماده 251 مکرر(ق.م.م) امکان مشاهده فرآیند رسیدگی به شکایت در مراحل ثبت شکایت تا حصول نتیجه و نیز ارائه خدمات مشاوره و پاسخگویی از طریق میز خدمت فراهم شده است.
رئیس مرکز عالی دادخواهی مالیاتی و تشخیص صلاحیت حرفه‌ای وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره اقدامات مرکز در جهت مدیریت تعارض منافع نیز توضیح داد: با توجه به اینکه رسیدگی به شکایات مودیان موضوع ماده 251 مکرر(ق.م.م) ناشی از عدم تمکین مودیان مالیاتی نسبت به مطالبه مالیات در مراحل تشخیص، حل اختلاف و قطعیت در سازمان امور مالیاتی بوده این مرکز ضمن حفظ جایگاه خود به عنوان شخصیت مستقل در احقاق حقوق مودیان صحیح‌العمل با نگاه غیر مالیات ‌ستانی اقدام کرده و با رعایت اصل استقلال و بیطرفی شکایات واصله را بدون مراجعه حضوری مودیان رسیدگی می‌کند.
فراهانی ادامه داد: همچنین، تغییر ساختار دادرسی و هیأت مستشاری در راستای مدیریت تعارض منافع در آیین‌نامه اجرایی ماده 251 مکرر (ق.م.م) نیز پیش بینی شده‌است.
وی همچنین تاکید کرد: به منظور فرهنگ سازی و نظارت همگانی در راستای سیاست‌های دولت سیزدهم مبنی بر مردمی سازی اقدامات، این مرکز با تشکیل جلسات، نشست تخصصی و همایش با اصناف، اتاق بازرگانی، اتحادیه‌ها، سندیکا‌ها و بنگاه‌های تولیدی، جامعه مشاوران مالیاتی، جامعه حسابدران رسمی در‌خصوص ارتقاء فرهنگ مالیاتی از طریق اعتماد‌سازی و رضایتمندی در مطالبه مالیات عادلانه و جلوگیری از فرار مالیاتی اشخاص غیر محق قدم‌های موثری برداشته است.
رئیس مرکز عالی دادخواهی مالیاتی ادامه داد: ضمن آنکه استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای به منظور تبیین قابلیت‌هایی که برای مرکز به موجب قانون در جهت برقراری عدالت مالیاتی و جلب رضایت عمومی مودیات مالیاتی ایجاد شده و نیز اطلاع رسانی به مودیان در خصوص نحوه ثبت شکایت و مستندات و ارتباط با مرکز از طریق پیامک و سامانه "دادما" صورت پذیرفته‌است.
فراهانی درباره اقدامات این مرکز در خصوص شایسته‌گزینی و متناسب‌سازی ساختار و تشکیلات هم گفت: ایجاد واحد انتصابات در مرکز به منظور احراز صلاحیت‌های عمومی و فنی و تخصصی در جذب و ارتقاء افراد، بهره‌گیری از ظرفیت خدمات مشاوران رسمی مالیاتی و حسابداران رسمی در هیأت‌های استانی، ایجاد هماهنگی‌های لازم با جامعه مشاوران رسمی مالیاتی در جهت رتبه‌بندی اعضای جامعه مذکور به منظور بکارگیری در مرکز، برگزاری نشست‌های تخصصی با جامعه حسابداران رسمی به منظور ایجاد بستر مناسب برای حضور افراد متخصص و صاحب صلاحیت همچنین الزام به اخذ تأییدیه لازم در خصوص اعضای پیشنهادی مدیران کل امور اقتصادی و دارایی از مراجع ذیصلاح نظیر جامعه مشاوران رسمی مالیاتی و جامعه حسابداران رسمی درخصوص احراز صلاحیت‌های عمومی و نیز اعتبار مجوز فعالیت اعضای جوامع مذکور در جهت شایسته گزینی و متناسب‌سازی ساختار و تشکیلات مرکز انجام شد.
رئیس مرکز عالی دادخواهی مالیاتی و تشخیص صلاحیت حرفه‌ای همچنین گفت: در راستای توسعه دولت الکترونیک و سهولت فرآیند‌ها ارائه خدمات مرکز در رسیدگی به شکواییه مودیان به صورت تماماً الکترونیکی از طریق سامانه "دادما" به صورت یکپارچه برای مرکز و هیأت‌های استانی و بدون نیاز به مراجعه حضوری مودیان مالیاتی برای کل کشور صورت می‌پذیرد، همچنین فراهم کردن امکان ابلاغ الکترونیکی آرای صادره در دست انجام می‌باشد. به منظور سهولت فرآیند‌ رسیدگی، اتصال به سامانه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور برای دستیابی به پرونده‌های مالیاتی مطرح در هیأت‌های این مرکز بصورت الکترونیکی دردستور کار قرار دارد.
وی همچنین تصریح کرد: این مرکز با رویکرد حمایتی، صیانت از مدیران و کارکنان پاک دست همچنین حمایت از مودیان مالیاتی صحیح‌العمل در برقراری عدالت مالیاتی و نیز رسیدگی به قید فوریت با نگاه ویژه به واحد‌های تولیدی و دانش بنیان را سرلوحه کارهای خود قرار داده است.
رئیس مرکز عالی دادخواهی مالیاتی اضافه کرد: در راستای تقویت اشراف بر عملکرد و به منظور مقابله با جعل اسناد، اصالت سنجی اسناد و مدارک مورد ارائه مودیان، تمرکز پرونده‌های مالیاتی در واحد بایگانی اسناد و مدارک با امکان دسترسی صرفاً افراد مسئول رسیدگی به پرونده، رصد و پایش آخرین وضعیت شکایات ثبت شده و در دست رسیدگی در هیأتها، راه‌اندازی مانیتورینگ سامانه "دادما" در مرکز از 28 خرداد 1401 به صورت آنلاین و همچنین زمانبندی مطلوب رسیدگی به شکواییه از زمان ثبت شکایت تا حصول نتیجه انجام شده است.
فراهانی افزود: همچنین به منظور نظارت موثر بر فرآیند دادرسی، این مرکز اقدام به ایجاد بانک اطلاعاتی برای مودیان صحیح‌العمل و خوش‌حساب، بازرسی حضوری از هیأت‌های مستقر در مراکز استان‌ها، اعزام همکاران این مرکز اعم از اعضاء هیأتهای مستشاری و دادرسین به ادارات کل امور اقتصادی استانها در جهت بازرسی، آموزش حضوری، برقراری رویه واحد و جلوگیری از تشتت آراء و همچنین تبیین نقش و جایگاه هیأت‌های استانی در راستای برقراری عدالت مالیاتی و جلب رضایتمندی مودیان مالیاتی، راه‌اندازی واحد نظارت بر عملکرد هیأت‌های استانی به منظور ایجاد بانک اطلاعاتی اعضاء هیأت و دادرسین واحدهای استانی در جهت رتبه‌بندی، شناسایی توانمندی‌ها، دقت‌نظر و کیفیت عملکرد آنان کرده ‌است.
وی با تاکید بر برخورد قاطع، دقیق و موثر مرکز در مقابله با مفاسد، گفت: در این راستا شناسایی گلوگاه‌های مفسده خیز و جمع‌آوری بستر‌های موجود و انسداد گلوگاه‌های مفسده‌دار و همچنین جلوگیری از ورود افراد غیر‌مودی و کارچاق کن و شناسایی افراد مداخله‌گر انجام و به مراجع ذیصلاح معرفی شده اند.
رئیس مرکز عالی دادخواهی مالیاتی افزود: ضمن آنکه رسیدگی به پرونده‌های خاص و دارای حساسیت‌های ویژه در مراکز استا‌ن‌ها به تشخیص مدیر‌کل امور اقتصادی استان فارغ از حد نصاب تعیین شده در مرکز انجام خواهد شد.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.