بدون داشتن قرارداد می توان بیمه بیکاری گرفت؟ کار و تعاون

بدون داشتن قرارداد می توان بیمه بیکاری گرفت؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - کارشناس روابط کار درباره اینکه آیا بدون داشتن قرارداد می توان بیمه بیکاری گرفت گفت:کارگر می تواند با رای هیأت حل اختلاف وزارت کار نسبت به بیمه بیکاری اقدام کند و در واقع همان رای نوعی مدرک برای دریافت بیمه بیکاری خواهد بود.

به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم ،در حالی که بیش از 96 درصد قراردادهای کار موقت است, حجم زیادی از قراردادها در کشور شفاهی است. کارفرمایان برای عدم ایجاد تعهد خود در قبال مسئولیت های قانونی ترجیح می دهند که قراردادها به صورت شفاهی باشد, نیروی کار نیز از سر ناچاری مجبور به پذیرش اینگونه قراردادها هستند.
راه‌‌اندازی سامانه جامع روابط کار می توانست گامی بلند در جهت حل مشکل قراردادها و همچنین ساماندهی قراردادها باشد. 22مرداد سال 98 حاتم شاکرمی (معاون وقت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) با بیان اینکه این سامانه در مرحله راه‌اندازی است، بیان کرده بود: با راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار تمامی دادخواست‌ها در این سامانه ثبت می‌شوند و با انعکاس شفاف روابط بین کارگر و کارفرما، سامانه اجازه ثبت قرارداد سفید امضا را نمی‌دهد.
طبق آخرین خبرها این سامانه بیش از 53فرایند دارد که کلیه امور و وظایف محوله در این سامانه باید از لحاظ سیستمی ارائه خدمت شود تا بتواند بر بستر وب به جامعه هدف خود خدمت رسانی کند. در حال حاضر 11فرآیند در سامانه جامع روابط کار انجام شده است .
علی حسین رعیتی فرد معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره این سامانه در گفت وگویی بیان کرده است:این سامانه فعال است. امیدواریم فرایند عملیاتی این سامانه به سرعت تکمیل شود.
وی درباره الکترونیکی کردن فرایندهای مربوط به امور کارگران گفته است: در تلاشیم 53 فرایند حوزه کار را در بستر وب انجام دهیم و درصدد ایجاد یک ساختار الکترونیکی با پوشش 53فرایند مربوط به روابط کار هستیم که این موضوع موجب شفافیت رسیدگی به امور می‌شود.
در چنین شرایطی که هنوز قراردادهای کاری سامان نگرفته است, هستند کارگرانی که بدون قرارداد کار می کنند,اما یکی از سوالات متداول کارگران این است که بدون داشتن قرارداد می توان بیمه بیکاری گرفت؟
مریم زنده دل، کارشناس روابط کار در این باره می گوید:اگر مدت قرارداد به پایان رسیده باشد و به طوری که کارگر مدتی بدون قرارداد به کار خود ادامه دهد، برای دریافت بیمه بیکاری هم باید قطع همکاری از طرف کارفرما باشد و هم اینکه نسخه قرارداد در قسمت تاریخ دچار تغییراتی شود تا بر این اساس کارگر بتواند برای بیمه بیکاری اقدام کند.
وی گفت: اخراج در هنگام اشتغال بدون قرارداد قانونی نیست. به عنوان مثال وقتی قراداد 6 ماه اول کارگری تمام و وارد 6 ماه دوم می شود حتی اگر یک روز بدون قرارداد کار انجام شود به این منظور است که قرارداد به صورت ضمنی 6 ماه دیگر تمدید شده است. بنابراین اگر کارگر با اراده خود ترک کار کند، بیمه بیکاری تعلق نمی‌گیرد. اما اگر کارگر نیاز به بیمه بیکاری دارد لازم است که یک قرارداد به عنوان خاتمه همکاری نوشته شود. اگر کارفرما در نوشتن آن مخالفت کند و ضمن اینکه اخراج صورت بگیرد، غیرقانونی محسوب می شود چرا که قرارداد 6 ماه دوم به صورت ضمنی تمدید شده است.
کارشناس روابط کار گفت:یکی از مدارک جهت بیمه بیکاری قرارداد یک سال آخر هست و ضمن اینکه قرارداد باید با نامه عدم نیاز و لیست بیمه همخوانی داشته باشد.اگر کارفرما به کارگر خود قرارداد ندهد، کارگر می تواند با رای هیأت حل اختلاف وزارت کار نسبت به بیمه بیکاری اقدام کند و در واقع همان رای نوعی مدرک برای دریافت بیمه بیکاری خواهد بود.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

واتس‌اپ مانع گرفتن اسکرین‌شات از عکس پروفایل می‌شود

امسال 3 فروند ATR زمین‌گیر به چرخه باز می‌گردد

ادوات حفاظتی شبکه انتقال برق کشور به فیبر نوری مجهز می شود

تشکیل شورای گفت‌وگوی بخش تعاون در استان تهران

بزوس 14 میلیون سهام آمازون را فروخت

شیکاگو از شرکت‌های بزرگ نفتی شکایت کرد

سود 250 میلیارد دلاری غول‌های نفتی غربی از جنگ اوکراین

قیمت نفت رو به افزایش گذاشت

سالانه 6 میلیون بشکه در روز تولید جهانی نفت از بین می‌رود

افزایش 20 تا 40 درصدی کارت‌های سوخت جایگاه‌ها در ایام نوروز

کسب در آمد ارزی برای ایرانی ها

خلف وعده سازمان بوستان‌های شهرداری تهران برای توزیع نهال رایگان در منازل!

چین کار دست اقتصاد کره جنوبی داد

خوش‌بینی از اقتصاد ژاپن رخت بربست

عقب نشینی بانک‌های اماراتی از تعامل با روسیه از ترس تحریم‌ها

قیمت جهانی طلا امروز 1402/12/02

بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده نفت ایران با دانش‌بنیان‌ها 2 تفاهم‌نامه امضا کرد

شرکت ملی نفت باید تجاری اداره شود/ برای پاسخگویی، لازم است تا اختیارات کافی داشته باشیم

جهش اقتصادی بدون جهش در صنایع نفت و گاز ممکن نیست/ دولت سیزدهم منتظر برجام نماند

تولید روزانه 4.5 میلیون بشکه نفت خام و میعانات ایران در ماه نخست 2024

محدودیت‌های حقوقی مانع تحقق رشد اقتصادی در صنعت نفت است

لزوم حمایت حقوقی مؤثر دولت از مدیران شرکت‌های نفتی

اختصاصی تسنیم/ رشد اقتصادی پاییز 5.1 درصد شد؛ نفت و گاز در صدر

بلیت پروازهای ایران ایر یک ریال بیشتر از مصوب نیست

استفاده از فیلترشکن ممنوع شد؟

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.