بهره‌وری در شرکت‌ها رشد نکرد
رتبه‌بندی شرکتهای بزرگ و اثرگذار بازرگانی

رتبه‌بندی شرکتهای بزرگ و اثرگذار

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرعامل شرکت مدیریت صنعتی گفت: رتبه بندی شرکت‌ها در این سازمان از ربع قرن پیش با این فلسفه آغاز شد که نقش شرکت‌های بزرگ و اثرگذار در اقتصاد کشور مشخص شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت صنعتی گفت: رتبه بندی شرکت‌ها در این سازمان از ربع قرن پیش با این فلسفه آغاز شد که نقش شرکت‌های بزرگ و اثرگذار در اقتصاد کشور مشخص شود.
به گزارش فصل اقتصاد، ابوالفضل کیانی امروز در نشست خبری بیست و پنجمین سال رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران در شهریور 1401 توسط سازمان مدیریت صنعتی بیان داشت: رتبه بندی شرکت‌ها در این سازمان از ربع قرن پیش با این فلسفه آغاز شد که نقش شرکت‌های بزرگ و اثرگذار در اقتصاد کشور مشخص شود.
مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: تفاوت شرکت‌های بزرگ و کوچک در این است که شرکت‌های بزرگ زنجیره تأمین گسترده در کشور دارند و یک زنجیره تأمین بین‌المللی را دارند ، یک شرکت بزرگ یک شرکت پیشران در اقتصاد کشور محسوب می‌شود و اشتغال در شرکت‌های بزرگ مانا است، ولی اشتغال در شرکت‌های کوچک ممکن است پایدار نباشد، بنابراین ویژگی شرکت‌های بزرگ اشتغال‌زایی پایدار است و این ‌اشتغال به صورت پراکنده در مناطق مختلف صورت می‌گیرد و لذا توسعه منطقه‌ای را هم در بر دارد.
وی بیان داشت: به عنوان مثال سازمان گسترش وقتی در دهه 40 خوشه‌های صنعتی را در کشور ایجاد شاهد بودیم که در یک استان یک شرکت بزرگ ایجاد می‌شد اما توسعه منطقه این شرکت در آن منطقه باعث اشتغال می‌شد.
کیانی بیان داشت: هدف از ارزیابی و رتبه‌بندی شرکت‌های بزرگ توسط سازمان مدیریت صنعتی طی ربع قرن گذشته بندی اطلاعات است تا از این اطلاعات برنامه‌ریزان و تصمیم‌سازان بهره‌مند شوند.
وی افزود: هدف دیگر تولید اطلاعات برای بنگاه‌ها است زیرا بنگاه‌ها با این اطلاعات جایگاه خود را در یک رشته صنعتی مشخص می‌کنند و این مسأله می‌تواند باعث شود تا با پایش اطلاعات جایگاه صنعتی آنها حفظ شود.
کیانی بیان داشت: هدف دیگر تولید اطلاعات برای جامعه علمی و دانشگاهی کشور است و بدین وسیله فراز و فرودهای جامعه صنعتی کشور در اختیار این بخش قرار می‌گیرد.
سود رتبه بندی شرکت‌های برتر توسط سازمان مدیریت صنعتی باعث می‌شود تا برای رطوبت بخش‌هایی از حاکمیت ایجاد شود تا بتوانند اطلاعات لازم در خصوص نگاه‌های برتر کشور را به دست می‌آورند لذا هر زمانی که یک همایش در راستای توسعه اقتصادی برگزار شود برای کسب اطلاعات به سازمان مدیریت صنعتی مراجعه می‌شود.
کیانی گفت: با رتبه بندی شرکت‌های برتر باعث می‌شویم تا برند کارفرمایی بنگاه‌ها اعتلا یابد این موضوع برای شرکت‌های بزرگ دارای محاسن بسیار زیادی است، زیرا شرکت‌های بزرگ وقتی به عنوان برند برتر معرفی می‌شوند، مورد رجوع مشتریان قرار می‌گیرند و همچنین سازمان‌ها و نهادها با خیال آسوده به این بنگاه‌ها تسهیلات می‌پردازد و مگا پروژه‌ها و پروژه‌های کلان ملی نیز معمولاً به این بنگاه‌ها ارجاع داده می‌شود.
مدیر عامل شرکت مدیریت صنعتی گفت: ما کارمان را شفاف و ساده انجام می‌دهیم و همین باعث شده 25 سال این کار را ادامه دهیم، در ابتدا با شاخص درآمدزایی کارمان را شروع کردیم و این شاخص‌ها توسعه یافته به طوری که الان 32 شاخص دیگر از جمله اشتغال ،ارزش افزوده و تعاملات بین‌المللی نیز بررسی می‌شود، البته در این زمینه به بحث شعارهای سال نیز توجه می‌شود و در رتبه بندی اخیر 57 شرکت دانش‌بنیان نیز در فهرست بررسی و رتبه‌بندی سازمان مدیریت قرار گرفته است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طی 25 سال گذشته که سازمان مدیریت صنعتی کار رتبه‌بندی شرکت‌های بزرگ را انجام داده مهمترین شاخصی که نزولی بوده چه شاخصی بوده است گفت: مهمترین شاخص که طی سال‌های گذشته در بین شاخص‌های که شرکت‌های بزرگ برتر در بین آنها تعیین می‌شده، شاخص بهره‌وری بوده است.
وی افزود: در برنامه ششم توسعه رشد 8 درصدی اقتصاد باید بخشی از آن یعنی سه درصد آن باید از طریق چرخه بهره‌وری در بنگاه‌ها محقق می‌شد که نشده است.‌
کیانی اظهار داشت: در قانون بودجه سنواتی تأکید شده که چرخه بهره وری اگر در بنگاه‌ها استقرار نیابد، پرداخت پاداش به اعضای هیأت مدیره آنها ممنوع خواهد بود، بنابراین بهره‌وری بسیار حائز اهمیت است .
مدیرعامل شرکت مدیریت صنعتی بیان داشت: بهره‌وری ضمن اینکه نیازمند دانش است به فرهنگ نیز نیاز دارد، اما در زمینه فرهنگی بهره‌وری در کشور ضعیف هستیم و مصرفی می‌باشیم و لذا سیستم‌های آموزشی کشور باید در این زمینه ایفای نقش کنند و ضمن بهره ور را فعال کنند.
کیانی بیان داشت: هیچ وقت هدف‌گذاری بهره وری در برنامه توسعه محقق نشده و آمارها نشان می‌دهد که حتی به 20درصد هدف‌گذاری بهروزی در برنامه‌های توسعه‌ای هم دست نیافته‌ایم.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

عرضه 3300 تن ‌آهن ضایعاتی شهرداری تهران در بورس کالا

قیمت روغن کاهش یافت/ کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت برنج

شهرداری ضایعات آهن خود را به بورس کالا آورد

ممنوعیت تردد کامیون در هراز/ کندوان از ظهر امروز یک‌طرفه می‌شود

١6 مهر، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تابستان

کمبود برق آلمان را مجبور به ادامه استفاده از نیروگاه‌های هسته‌ای کرد

آغاز فرایند مزایده خودروهای خارجی از فردا

روسیه بسیاری از بازارهای فولاد ایران را تصاحب کرد

جزئیات عرضه کامیون کشنده سیباموتور در بورس کالا

صنعت کمیت‌ها

بازخرید 67 هزار میلیارد تومان اوراق توسط بانک مرکزی

پیشنهاد روسیه به اوپک پلاس برای کاهش 1 میلیون‌بشکه‌ای تولید نفت

انرژی ایران در کمال سکوت به ترکیه وابسته شد/ زنگزور پروژه‌ای برای افول موقعیت استراتژیک تهران

معامله 70 هزار میلیارد تومان‌ انواع کالا‌ در بورس کالا طی یک ماه

پرداخت وام به بیماران نیازمند تا سقف 50 میلیون تومان

روغن نباتی 105 هزار تومان ارزان شد

اعلام زمان آغاز فروش بلیت قطر برای جام‌جهانی/ محدودیتی در تعداد پروازها نداریم

3 پیامدِ لایحه اصلاح قانون فرآیند اسقاط خودرو/ 4 پیشنهاد اصلاحی

روسیه بسیاری از بازارهای فولاد ایران را تصاحب کرد/ ابلاغ ذخیره سازی سوخت مایع به کارخانجات/ چشم‌انداز تولید 55 میلیون تن دور از انتظار است

قیمت نفت متاثر از کاهش تولید در پی طوفان ایان

تعطیلی نصف ظرفیت پالایش نفت فرانسه به‌دنبال اعتصاب کارگران

وزیر پیشنهادی کار در حوزه تعاون برنامه خاصی ارائه نکرده است/ اداره یک سوم اقتصاد ایران وابسته به بخش تعاون است

تأمین برخی از قطعات مترو و اتوبوس توسط شهرداری تهران در بورس‌کالا

عرضه بیش از 300 هزار تن گاز مایع صادراتی در بورس انرژی ایران

صفر تا صد چرایی عدم توسعه "بوم‌گردی‌" در ایران

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.