کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد؛
بورس کالا واکسنی برای در امان ماندن اقتصاد از ویروس دلالی بورس

بورس کالا واکسنی برای در امان ماندن اقتصاد از ویروس دلالی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید بررسی تجربه عرضه محصول‌های فولادی، فلزات، پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و سیمان بیانگر آن است که به دلیل حذف قیمت‌های دستوری، ورود منابع به بخش تولید و بالا رفتن حاشیه سود تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاری در واحدهای تولیدی، راه اندازی خطوط تولید و در نهایت رشد تولید محقق شده است؛ به عبارتی سازوکار بورس کالا به دلیل ایجاد شفافیت و رقابت، اقتصاد کشور را در برابر دلالی واکسینه می‌کند.

به گزارش فصل اقتصاد و به نقل از کالا خبر؛ حسین محمودی اصل، کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: قانون در خصوص ورود کالاها به بورس کالای ایران، شفاف و روشن است و براساس ماده 18 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی، کالاهایی که در بورس کالا پذیرش و عرضه می‌شوند از شمول قیمت‌گذاری دولتی خارج می‌شوند که همین رویه طی سال‌های گذشته زمینه رشد تولید و تخصیص بهینه منابع و البته حذف دلالی را فراهم آورده است.
وی ادامه داد: در سمت مقابل، ورود کالاها به بورس کالا، در بازار آزاد و قیمت‌گذاری دستوری، همواره شاهد ورود واسطه‌ها به فرآیند معاملات هستیم. برای نمونه در بحث فولاد، پتروشیمی، سیمان و همین اواخر چند مدل خودروی عرضه شده تا پیش از ورود به بورس کالا این موضوع و توزیع رانت مشاهده می‌شد اما به محض آنکه قیمت‌ها از شیوه دستوری خارج می‌شود، تقاضای کاذب فروکش کرده و بازار به سمت تعادل حرکت می‌کند.
وی افزود: مقایسه صنایع با یکدیگر نشان می‌دهد که صنعت فولاد، فلزات، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی و همینطور سیمان که وارد بورس کالا شده‌اند به جهت حذف واسطه‌ها جان گرفته‌اند و با عرضه‌های مستقیم این محصولات، دو قیمتی بودن بازار از بین رفته و این امر سبب شده منابع به تولید اختصاص یابد و زمانی که منابع به تولید رسید و حاشیه سود تولید بالا رفت، سرمایه‌گذاری در واحدهای تولیدی، راه‌اندازی خطوط تولید و در نهایت رشد تولید محقق شده است.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه عنوان کرد: در صنایعی نظیر خودروسازی که قیمت‌گذاری دستوری اتفاق می‌افتد شاهد هستیم که رانت به واسطه‌ها رسید و نه تنها حاشیه سود تولید کاهش پیدا کرد بلکه بخش تولید از کمبود نقدینگی به شدت آسیب دید؛ در نتیجه این امر صنعت خودرو با کاهش تولید مواجه شد.
محمودی اصل تاکید کرد: عرضه همه کالاها در بورس کالا می‌تواند قیمت‌گذاری دستوری را حذف کند درحالی که قیمت‌گذاری دستوری، مطلوب دلالان است و باید برچیده شود تا همه منابع به تولید اختصاص یابد و ضمن افزایش تولید که خود عامل جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید و ورود منابع به بخش تولید است، ادامه فعالیت واحدهای تولیدی هم در زمینه سودآوری و هم تامین نقدینگی را توجیه پذیر کند.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه باید تلاش کرد سایر کالاها هم فرصت حضور در بورس کالا را داشته باشند. بورس کالا یعنی رقابت و شفافیت؛ جایی که شفافیت و رقابت در آن مطرح باشد اثری از دلالی نخواهیم دید چراکه دلال در فضای آکنده از عدم شفافیت و رانت امکان فعالیت دارد نه در رقابت.
وی در خاتمه با بیان اینکه سازوکار بورس کالا، اقتصاد کشور را در برابر دلالی واکسینه می‌کند، خاطرنشان کرد: با عرضه کالاها در بورس کالا، ویروس دلالی و رانت‌خواری ریشه کن شده و در مرحله بعد، اقتصاد کشور در مقابل این ویروس‌ها واکسینه می شود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بانک‌ها از نفت و گاز دل نبریدند

واکنش بذرباش به بازگشایی سفارت آذربایجان

کشف نفتی عظیم در کویت

نفت در سایه ابهامات سیاسی آمریکا صعودی شد

25 درصد کل برق کشور توسط کولر‌های گازی مصرف می‌شود

سالانه 100 هزار انشعاب غیرمجاز آب در کشور کشف می‌شود

افزایش 6درصدی مصرف بنزین کشور به‌دلیل تغییر ساعات اداری

کدام کالاها ارز ترجیحی می‌گیرند؟

کمک بزرگ مالیات‌ستانی هوشمند به کنترل و کاهش نقدینگی

اقدام موثر مرکز وکلا در تشکیل کمیته قضایی حمایت از تولید برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی

تعداد مقرری ‌بگیران بیمه بیکاری کم شد

بلیت قطار گران شد؟

تخصیص درآمدهای مالیاتی پرداختی مردم برای توسعه زیرساختی کشور و بهبود رفاه حال مردم

صدور مجوز افزایش سرمایه سایپا و ایران خودرو از محل تجدید ارزیابی به استقرار دولت چهاردهم موکول شد

260 میلیارد تومان، ثبت رکورد جدید معاملات برق در بورس انرژی

قیمت میوه و سبزیجات کاهش می‌یابد؟

لزوم ادامه یافتن بحث مولدسازی دارایی‌های دولت/ مناقشه در جزئیات بسیار است

1.6 رشد تولید فولاد، به افت تبدیل شد/ تولیدکنسانتره رکورد زد

دردسرهای یک اپلیکیشن محبوب در کشورها

راهی برای برای دور زدن خام فروشی در صنعت نفت

افزایش 44 درصدی تولید گندم در طرح جهش تولید در دیمزارها

پیش‌بینی افزایش 6 میلیون تنی تولید گندم دیم تا سال 1405

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/04/23

سیر نزولی قیمت‌ها در بازار طلا و ارز/ دلار 57 هزاری شد

19.9 میلیارد دلار ارز مورد نیاز واردات تأمین شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.