کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد؛
بورس کالا واکسنی برای در امان ماندن اقتصاد از ویروس دلالی بورس

بورس کالا واکسنی برای در امان ماندن اقتصاد از ویروس دلالی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید بررسی تجربه عرضه محصول‌های فولادی، فلزات، پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و سیمان بیانگر آن است که به دلیل حذف قیمت‌های دستوری، ورود منابع به بخش تولید و بالا رفتن حاشیه سود تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاری در واحدهای تولیدی، راه اندازی خطوط تولید و در نهایت رشد تولید محقق شده است؛ به عبارتی سازوکار بورس کالا به دلیل ایجاد شفافیت و رقابت، اقتصاد کشور را در برابر دلالی واکسینه می‌کند.

به گزارش فصل اقتصاد و به نقل از کالا خبر؛ حسین محمودی اصل، کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: قانون در خصوص ورود کالاها به بورس کالای ایران، شفاف و روشن است و براساس ماده 18 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی، کالاهایی که در بورس کالا پذیرش و عرضه می‌شوند از شمول قیمت‌گذاری دولتی خارج می‌شوند که همین رویه طی سال‌های گذشته زمینه رشد تولید و تخصیص بهینه منابع و البته حذف دلالی را فراهم آورده است.
وی ادامه داد: در سمت مقابل، ورود کالاها به بورس کالا، در بازار آزاد و قیمت‌گذاری دستوری، همواره شاهد ورود واسطه‌ها به فرآیند معاملات هستیم. برای نمونه در بحث فولاد، پتروشیمی، سیمان و همین اواخر چند مدل خودروی عرضه شده تا پیش از ورود به بورس کالا این موضوع و توزیع رانت مشاهده می‌شد اما به محض آنکه قیمت‌ها از شیوه دستوری خارج می‌شود، تقاضای کاذب فروکش کرده و بازار به سمت تعادل حرکت می‌کند.
وی افزود: مقایسه صنایع با یکدیگر نشان می‌دهد که صنعت فولاد، فلزات، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی و همینطور سیمان که وارد بورس کالا شده‌اند به جهت حذف واسطه‌ها جان گرفته‌اند و با عرضه‌های مستقیم این محصولات، دو قیمتی بودن بازار از بین رفته و این امر سبب شده منابع به تولید اختصاص یابد و زمانی که منابع به تولید رسید و حاشیه سود تولید بالا رفت، سرمایه‌گذاری در واحدهای تولیدی، راه‌اندازی خطوط تولید و در نهایت رشد تولید محقق شده است.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه عنوان کرد: در صنایعی نظیر خودروسازی که قیمت‌گذاری دستوری اتفاق می‌افتد شاهد هستیم که رانت به واسطه‌ها رسید و نه تنها حاشیه سود تولید کاهش پیدا کرد بلکه بخش تولید از کمبود نقدینگی به شدت آسیب دید؛ در نتیجه این امر صنعت خودرو با کاهش تولید مواجه شد.
محمودی اصل تاکید کرد: عرضه همه کالاها در بورس کالا می‌تواند قیمت‌گذاری دستوری را حذف کند درحالی که قیمت‌گذاری دستوری، مطلوب دلالان است و باید برچیده شود تا همه منابع به تولید اختصاص یابد و ضمن افزایش تولید که خود عامل جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید و ورود منابع به بخش تولید است، ادامه فعالیت واحدهای تولیدی هم در زمینه سودآوری و هم تامین نقدینگی را توجیه پذیر کند.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه باید تلاش کرد سایر کالاها هم فرصت حضور در بورس کالا را داشته باشند. بورس کالا یعنی رقابت و شفافیت؛ جایی که شفافیت و رقابت در آن مطرح باشد اثری از دلالی نخواهیم دید چراکه دلال در فضای آکنده از عدم شفافیت و رانت امکان فعالیت دارد نه در رقابت.
وی در خاتمه با بیان اینکه سازوکار بورس کالا، اقتصاد کشور را در برابر دلالی واکسینه می‌کند، خاطرنشان کرد: با عرضه کالاها در بورس کالا، ویروس دلالی و رانت‌خواری ریشه کن شده و در مرحله بعد، اقتصاد کشور در مقابل این ویروس‌ها واکسینه می شود.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مقاصد به‏‏‌صرفه در سفرهای 2023

پلان مدرن برای تعاونی‌های مسکن

رکورد تاریخی تورم اروپا

شاید به وقت نوامبر

پافشاری بر سیاست شکست‌خورده فیلترینگ

کارنامه نیمساله سیاستگذار خودرو

مثلث رشد نرخ دلار

پایان وضعیت اضطراری صنایع جهان؟

مخاطب خاص پیام نظامی ایران

چک لیست اقتصاد شکننده

بازدارندگی هسته‌ای به مو بند است

سند رسمی رکود خانه‌سازی

فروش متری مسکن از آبان آغاز می شود/اقشار کم درآمد« صاحبخانه» می شوند

برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی صنعت تهران

در سفر وزیر اقتصاد به استان خراسان رضوی چه گذشت؟

مهلت یک ماهه آزادسازی وثیقه سهام شرکت‌های دولتی

افزایش ظرفیتِ حمایت از گزارشگران فساد به زودی

درخواست انتشار اوراق اختیار فروش تبعی حداکثر در دو روز بررسی می‌شود

دنیای امروز دنیای میکروقدرت‌ها است

فناوری اطلاعات سفر را تسهیل کرده است

مسیر مهار تورم از کنترل ترازنامه بانک‌ها می‌گذرد/ 3 اثر منفی افزایش نرخ سود بانکی برای اقتصاد ایران

افزایش دما در برخی شهرها از 11 مهر/ پیش‌بینی بارش پراکنده در پایتخت

یورو بی مشتری ماند

برنامه‌ریزی برای رساندن گاز آذربایجان به جنوب‌شرق اروپا‌/ آیا یک میلیارد مترمکعب گاز‌ مشکل اروپا را حل می‌کند‌

عراق چقدر ارز خارجی دارد

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.