پرداخت 10 میلیارد و 800 میلیون دلار تسهیلات ارزی توسط صندوق توسعه ملی در 1 سال اقتصاد سیاسی

پرداخت 10 میلیارد و 800 میلیون دلار تسهیلات ارزی توسط صندوق توسعه ملی در 1 سال

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - صندوق توسعه ملی طی یک سال گذشته 12 هزار و 300 میلیارد تومان را با هدف رونق تولید به 10 هزار و 96 طرح تخصیص داده است. در کنار این موضوع در مجموع 10 میلیارد و 800 میلیون دلار تسهیلات نیز به صورت ارزی پرداخت شده است.

به گزارش فصل اقتصاد، براساس آمارهای اعلام شده از سوی صندوق توسعه ملی، در بخش ریالی 2 هزار میلیارد تومان با امضای تفاهمنامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 2 هزار میلیارد تومان با امضای تفاهمنامه با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و 12 هزار و 100 میلیارد تومان نیز به منظور سپرده‌گذاری از طریق انعقاد 169 فقره قرارداد با 20 بانک عامل تخصیص یافته است.
در حوزه تسهیلات دلاری نیز صندوق توسعه ملی ظرف یک سال گذشته 5 میلیارد دلار برای کالاهای اساسی، 200 میلیون دلار به عنوان کمک به صندوق تثبیت بازار سرمایه، 3.1 میلیارد دلار انعقاد قرارداد عاملیت ارزی با 9 بانک عامل، 2 میلیارد دلار وصول مطالبات معوق صندوق و 500 میلیون دلار تخصیص اعتبار برای اعطای تسهیلات اعتبار خریدار پرداخت کرده است.

فصل اقتصاد

تخصیص 12 هزار و 300 میلیارد تومان منابع به 10 هزار طرح تولیدی
گفتنی است، منابع صندوق توسعه ملی با هدف رونق تولید طی یکسال گذشته به بخش‌های زیرساختی تولید اختصاص پیدا کرد که در مجموع شامل 10 هزار و 96 طرح می‌شود. در این بین 7 هزار و 800 هزار میلیارد تومان به 782 طرح صنعتی، 900 میلیارد تومان به 86 طرح گردشگری، 600 میلیارد تومان به 228 طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی و همچنین 3 هزار میلیارد تومان به 9 هزار طرح حوزه آب و کشاورزی تخصیص یافته است.
در این بین و به منظور کمک به تکمیل 82 طرح از طرح‌های تامین مالی شده با درخواست امهال دوران مشارکت موافقت شده است. ضمن اینکه برای نظارت بر طرح‌ها از 70 پروژه تامین مالی شده ارزی و ریالی بازدید شده است.

فصل اقتصاد

همچنین در راستای تبیین برنامه‌ها و تدوین اسناد به منظور تغییر رویکرد و رویه‌ها طی سال گذشته بحث آسیب‌شناسی عملکرد 10 ساله صندوق توسعه ملی، برگزاری 22 وبینار علمی-آموزشی جهت معرفی عملکرد صندوق توسعه ملی و همچنین برگزاری همایش صندوق ثروت ملی و عدالت بین‌نسلی با حضور جامعه نخبگانی برگزار شد.
به منظور تحقق اهداف صندوق توسعه ملی و تغییر رویه‌های گذشته، تدوین و پیگیری اسناد مختلفی از جمله پیشنهاد نظام‌نامه سرمایه‌گذاری داخلی صندوق توسعه ملی، سند اصلاحات اساسنامه صندوق توسعه ملی در برنامه هفتم توسعه، مشارکت در تدوین برنامه هفتم توسعه و نگاشت نقش موثر صندوق در اقتصاد کشور و تدوین شیوه‌نامه وصول مطالبات صندوق توسعه ملی و ابلاغ توسط رییس جمهور در دستور کار صندوق توسعه ملی قرار گرفت.
ارتقاء رتبه صندوق توسعه ملی در مراجع بین‌المللی
در حوزه بین‌الملل نیز صندوق توسعه ملی اقداماتی نظیر تصویب شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری خارجی، سپرده‌گذاری ارزی(تصویب چارچوب قرارداد جهت اعطلای تسهیلات اعتبار خریدار) و انجام اقدامات اولیه تاسیس بانک آفشور انجام شده است. همچنین کسب رتبه 17 از نظر میزان دارایی در رتبه‌بندی موسسه صندوق‌های ثروت ملی (‌SWFI) و کسب رتبه 52 از 100 در تابلوی امتیازدهی حکمرانی، پایداری و تاب‌آوری موسسه جهانی صندوق‌های ثروت‌های ملی(GSWF) از جمله تنایج اقدامات انجام شده است.
در ارتباط بین ایران و روسیه نیز فعالیت‌هایی در چارچوب همکاری‌های راهبردی دو کشور انجام شده است. با توجه به این مسئله تخصیص یک میلیارد یورو در غالب اعتبار خریدار و فروشنده از سوی شورای هماهنگی همکاری‌های کشورهای هدف(روسیه) ابلاغ شده است. همچنین اقدامات اولیه در راستای تاسیس صندوق مشترک ایران و روسیه نیز صورت پذیرفته است.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

5 ساعت تا «باران برگ»

سوال هایی برای سنجش و افزایش اعتماد مشتری

صحت‏‏‌سنجی ادعای رکوردشکنی مصرف ترافیک داخلی

سقف بهای نفت؛ از خوش‌بینی تا کابوس

نقطه روشن در بازار خاکستری خودرو

معمای «1+2» مذاکرات برجامی

وزن اعتماد در سبد سهام

سفر ابدی آوازه‌خوان توسعه

ماشه حمله به تورم مسکن

دفاع بانک مرکزی از دولت

پیدا کنید تخم مرغ فروش را!

لیدر اصلاحات در جبهه اصولگرایان

میراث‌فرهنگی ناملموس «هنر ساختن و نواختن عود» جهانی شد

«یلدا/ چله» جهانی شد

جزئیات ثبت رکورد جدید مصرف ترافیک داخلی

پایداری شبکه همراه اول در مناطق زلزله‌زده استان هرمزگان

دستگیری یک مرد آمریکایی به خاطر دور زدن تحریم‌های ایران

پرستاری مجلس از حقوق پرستاران

عقب نشینی دلار در بازار جهانی/ بدترین عملکرد ماهانه دلار در 12 سال گذشته رقم خورد

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس وارد تبریز شدند/ بازدید از 8 شهرستان استان آذربایجان شرقی در دستور کار اعضای این کمیسیون قرار دارد

تاثیر نادرِ عناصر نادر

کولبری قانونی می شود

جزئیات بیمه‌ اجتماعی روستاییان، عشایر و کشاورزان

«ارسلان مالکی»سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن شد

حدود 200 هزار واحد مسکونی نهضت ملی در روستاها وارد فاز اجرا شد/میانگین پیشرفت فیزیکی واحدها 60 درصد است

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.