کارشناس بازار سرمایه پاسخ داد؛
عوامل بنیادی بورس را به کدام سمت می‌برند؟ بورس

عوامل بنیادی بورس را به کدام سمت می‌برند؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - هادی میرعلمی گفت: چهار پارامتر نرخ بهره، دلار، قیمت‌های جهانی و برجام مهمترین فاکتورهایی هستند که می‌توانند روند کلیت بازار را تغییر دهند و بازار را از روند نزولی خارج کرده تا فشاری روی سرمایه‌گذاران وارد نشود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، یک کارشناس بازار سرمایه علت کاهش ارزش معاملات در بازار سرمایه را ورود بازار درروند نزولی عنوان کرد و به بورسان گفت: مهمترین پارامتری که همیشه یکی از پیشران‌های بازار بوده، محرکه‌ای به نام دلار است. دلار نیمایی بخش مهمی از بازار سرمایه کشور را تحت تاثیر دارد و با توجه به وجود برخی اخبارها درباره برجام و موضوعات مربوط به مذاکرات، روند دلار، نزولی بوده و به نظر می‌رسد نمی‌توان چشم اندازی به واسطه دلار برای خارج شدن بازار از روند نزولی تصور کرد.
هادی میرعلمی به پارامتر دوم یعنی بازارهای جهانی و کامودیتی‌ها اشاره کرد و گفت: به هر حال بازار جهانی چند ماهی است که وارد روند نزولی شده و کف‌هایی را از دست داده و همچنین اصلاحات خوبی در فلزات اساسی و بسیاری دیگر از کامودیتی‌ها صورت گرفته است.
به گفته وی؛ اعتقاد من بر این است که موضوع تورم آمریکا به پایان نرسیده و همچنان تهدید افزایش نرخ بهره وجود داشته و احتمال اینکه بازار جهانی به نزولی بودن خود ادامه دهد، وجود دارد. بنابراین از پارامتر دوم هم همچنان نمی‌توان برای خروج بازار سرمایه از روند منفی استفاده کرد.
میرعلمی به پارامتر سوم یعنی نرخ بهره اشاره کرد و افزود: احتمال اینکه نرخ بهره بین بانکی هم طی هفته‌های آتی افزایش یابد، بسیار است و این موضوع هم نمی‌تواند پارامتر خوبی برای خروج بازار از روند نزولی باشد.
وی به پارامتر چهارم یعنی برجام و مذاکرات پیش روی اشاره کرد و گفت: به طور قطع، خبر برجام و پایان مذاکرات می‌تواند از لحاظ روانی برای بازار یک محرک خوب باشد، اما موضوع مهم این است که بنده به این موضوع خوشبین نیستم چرا که تجربه این توافق را در سال 94 داشتیم و فکر نمی‌کنم این برجام کیفیت بالایی نسبت به برجام گذشته داشته باشد.
کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: زمانی که سرمایه‌گذاران خارجی شاهد چشم‌انداز خوبی از سرمایه‌گذاری در کشور نباشند این سوال مطرح می‌شود که آیا باز هم انگیزه برای سرمایه‌گذاری خواهند داشت؟
وی ادامه داد: وجود نقدینگی بسیار در کشور و کسری بودجه، ساختار اقتصادی را دچار مشکل کرده است. شاید با وجود برجام موج انگیزشی و صعودی در کشور و در کوتاه مدت را شاهد باشیم اما با وجود برخی مشکلات اقتصادی، فرصت خروج برای سرمایه‌گذاران فراهم شده و بعد از آن بازار دوباره به حالت رکود برخواهد گشت.
میرعلمی خاطرنشان کرد: تا زمانی که پارامترهای اصلی و بنیادی همگام با بازار سرمایه نباشند چگونه می‌توان انتظار داشت که بازار به ترند صعودی و رونقی خود برسد؟


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

هیچگاه اینترنت در دولت سیزدهم کاملا قطع نشد/ 8 میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته‌اند

بهای نفت برنت، 85 دلار شد

بانک مرکزی ژاپن نگران شد

ضرر 51 همتی ایران خودرو از تولید پژو پارس

ضرورت تمرکز بر نظام هوشمند تخصیص بودجه استانی/ منابع بودجه‌ای نباید از طریق سهم خواهی و قدرت چانه زنی توزیع شود

منابع پرداخت مطالبات گندمکاران هرچه سریع‌تر تخصیص داده شود/گندم تضمین کننده امنیت غذایی است

ویترین تسنیم شماره 691/ «مناظره اول؛ بدفرم، کم‌محتوا»

وصول 125 همت مالیات در 2 ماهه 1403

چرا ظریف نمودار رشد و درآمد نفت 1400 به بعد را سانسور کرد؟

وصول فقط 51 درصد منابع هدفمندی یارانه‌ها

عدالت و توسعه آن از شعارهای اساسی رییس جمهور شهید بود

کپی چینی اینستاگرام رونمایی شد

8 میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته‌اند

نقص فنی قطار تهران - مشهد برطرف شد

آسیب جدی ناترازی صادرات محصولات غیر نفتی به اقتصاد کشور/ دولت چهاردهم توسعه صادرات محصولات کشاورزی را دستور کار قرار دهد

تمدید ثبت‌نام در جشنواره تعاونی‌های برتر تا پایان خرداد

حضور وزیر نیرو در نشست وزیران انرژی کشورهای عضو سازمان همکاری‌ شانگهای

قول وزیر نفت برای پرداخت مطالبات گندمکار طی ده روز آینده

از منظر حکمرانی خوب، سامانه‌ها باید چگونه باشند؟

نبرد با اطلاعات نادرست چگونه محقق می‌شود؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/03/30

پاسخ خاندوزی به اظهارات روز گذشته ظریف با نمودارهای جدید

روسیه در صادرات گاز به اروپا از آمریکا جلو زد

کارگران متقاضی بیمه بیکاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی بخوانند

نخستین جلسه هیات عالی بانک مرکزی تشکیل شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.