تعامل دو سویه‌ صنعت بیمه و‌ شرکت‌های دانش‌بنیان/ ضریب نفوذ بیمه با فناوری افزایش می‌یابد بانک و بیمه

تعامل دو سویه‌ صنعت بیمه و‌ شرکت‌های دانش‌بنیان/ ضریب نفوذ بیمه با فناوری افزایش می‌یابد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - عضو هیأت عامل بیمه مرکزی گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین بیمه مرکزی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری روز آینده امضا می‌شود که براساس آن، تعامل دوطرفه بین صنعت بیمه و زیست‌بوم فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای افزایش ضریب فناوری و ضریب نفوذ بیمه برقرار می‌شود.

علی بنیادی نائینی ، اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌ای روز آینده بین بیمه مرکزی جمهوری اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا می‌شود که یکی از بحث‌های عمده آن، افزایش ضریب نفوذ فناوری در صنعت بیمه است تا بتوانیم به این طریق ضریب نفوذ بیمه در کشور را افزایش دهیم؛ یعنی موضوع آن، افزایش ضریب نفوذ بیمه با اتکای فناوری و توسعه نوآوری در صنعت بیمه است.
به گفته وی، تفاهم‌نامه‌ای که بین صنعت بیمه و معاونت علمی فناوری امضا می‌شود، در ذیل آن یک مرکز نوآوری در صنعت بیمه ایجاد می‌شود که چند رسالت برعهده دارد که یکی از آنها در زمینه زیست‌بوم فناوری و نوآوری است که صاحبان ایده به سمت صنعت بیمه توجه کنند که و کسانی که خارج از صنعت بیمه در زمینه زیست بوم فناوری و شرکت دانش‌بنیان فعالیت دارند، ایده‌های نو را به صنعت بیمه بیاورد.
بنیادی اضافه کرد: از موارد دیگر در این تفاهم‌نامه این است که ایده‌هایی که ظرفیت سرمایه‌گذاری از سوی صنعت بیمه و شرکت‌های بیمه‌ای و بیمه مرکزی دارند، شناسایی شده و از سوی صنعت بیمه سرمایه‌گذاری شود. در واقع یک خدمات متقابلی بین صنعت بیمه و زیست‌بوم فناوری کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شود.
عضو هیأت عامل بیمه مرکزی اظهار کرد: صنعت بیمه در واقع تسهیل‌گری برای فعالان زیست‌بوم فناوری ایجاد می‌کند و خدماتی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌کند، از جمله بیمه‌های کیفیت محصول، ضمانت‌نامه‌ها، کمک به سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان که از سوی صنعت بیمه انجام می‌شود، همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان هم با طراحی محصولات نوین از جمله بیمه‌های سایبری برای شرکت‌ها، تعیین ریسک در کالاهای دانش‌بنیان، تسهیل در صدور فناوری‌های بیمه‌ای از جمله این خدمات به شمار می‌رود.
به گفته معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی، در حال حاضر تعداد اندکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه بیمه مجوز گرفتند که عمده آنها در زمینه روش‌های فروش جدید بیمه‌نامه کار می‌کنند و ما می‌خواهیم شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه پرداخت خسارت هم فعالیت کنند.
بنیادی ادامه داد: از دیگر زمینه‌های مشارکت با دانش‌بنیان‌ها توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های خطرپذیر دانش‌بنیان است که صنعت بیمه کمک کند؛ همچنین ظرفیت نوین بین‌المللی در صنعت بیمه به وسیله شرکت‌های دانش‌بنیان شناسایی شود. 
وی‌ اظهار داشت: در زمینه خدمات متقابل حوزه فناوری و صنعت بیمه اقداماتی از جمله ایجاد محیط امن آزمون‌گری (sand box) که ایده‌های نوآوری قبل از اینکه وارد دستورالعمل‌ها شوند، ابتدا در یک محیط آزمایشی چک شود و از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها برای مدل بیمه‌ای ا ستفاده کنیم. همچنین شبکه‌سازی با استفاده از زیست‌بوم فناوری انجام شود. 
به گفته وی، مراکز نوآوری شتاب‌دهنده و خانه‌های خلاق و اینشورتک‌ها در این طرح دنبال می‌شود و از زیست‌بوم فناوری در جهت تجاری‌سازی ایده‌های خلاقانه بیمه‌ای استفاده کنیم.
مدیر مرکز نوآوری صنعت بیمه در زمینه اینکه صنعت بیمه چه اثری روی افزایش استاندارد و سرمایه‌گذاری ایجاد کند؟ گفت:‌ اولا از طریق ارتقای فرهنگ عامه حاکم بر جامعه که مردم ترغیب شوند. انواع بیمه‌نامه‌ها را خریداری کنند و بیمه‌های عمر و زندگی مورد توجه قرار گیرد. ثانیاً اعتباری که از صنعت بیمه ایجاد می‌شود در پروژه‌های سودآور و کلان استفاده شود و افراد خریدار بیمه بتوانند از عایدی این پروژه‌ها در حین حیات بعد از بازنشستگی و حتی بعد از حیات توسط ورثه از عایدی سرمایه‌ها استفاده کنند.
بنیادی این را هم گفت: در دنیا ابزارهای تأمین مالی یکی از طریق بازار بدهی است که برعهده بانک‌هاست، یکی از طریق بازار سرمایه که از طریق بورس انجام می‌شود و یکی هم صنعت بیمه که یکی در رشته بیمه عمر و زندگی می‌توان در پروژه‌های کلان سرمایه‌گذاری کرد و از این نظر باید آحاد جامعه متوجه این رشته از بیمه‌های عمر و پس‌انداز بشوند، همچنین شرکت‌های بیمه زندگی از شرکت‌های بیمه عمومی باید جدا شوند.
وی اظهار کرد: از منظر اکوسیستم صنعت بیمه، محصول نوین بیمه متناسب با نیاز کشور طراحی می‌شود. جامعه مهندسان نیاز به بیمه‌های مختلف مسئولیت دارد. جامعه پزشکی به انواع بیمه نیاز دارد. دولت و بخش خصوصی به بیمه‌های مختلف نیاز دارند. همچنین مردم به بیمه‌های همگانی مانند بیمه ساختمان در مقابل حوادث طبیعی مثل زلزله، سیل، طوفان و سایر حوادث نیاز دارند که با ارقام پایین می‌توانند دارایی‌ها و ساختمان خود را در مقابل حوادث آتش‌سوزی و حوادث طبیعی بیمه کنند و شرکت‌ها هم می‌توانند از حق بیمه‌های مردم سرمایه‌گذاری کنند و ضریب نفوذ بیمه در یک تعامل دوسویه می‌تواند افزایش یابد.
بنیادی همچنین در مورد اینکه در شرایط تورمی مردم چگونه می‌توانند بیمه‌های زندگی خریداری کنند، در حالی که ارزش پس‌انداز آنها به وسیله تورم از بین می‌رود؟ گفت: سؤالی که مردم دارند اگر بیمه عمر خریداری کنند، آیا عایدی آن بیش از سود حاصل از سپرده‌گذاری در بانک یا بورس است، شرکت‌های بیمه‌ای زندگی باید تضمین بدهند حداقل سودی که به خریداران بیمه زندگی می‌دهند بیش از سود بانکی و سود بورس است. به عنوان مثال شرکت‌های بیمه‌ای در ‌طرح‌هایی نظیر مسکن یا ریلی سرمایه‌گذاری کنند و تأمین مالی انجام دهند و مردم با خرید بیمه‌نامه می‌توانند منابع لازم را در اختیار شرکت بیمه قرار دهند.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

17 نفر برای آتش سوزی های جنگل های لرستان دستگیر می‌شوند

اقتصاد، سیاست و ما

هت‌تریک تورم داغ

10 پرسش فعالان اقتصادی از نامزدها

کروکی زمین 200 متری

راه آهن: منتظر افزایش قیمت بلیت قطار هستیم

راه آهن: 13 ماه است قیمت بلیت قطار افزایش نیافته است

پرداخت 25 هزار میلیارد تومان یارانه به ایرلاین‌های داخلی

هواشناسی ایران1403/04/03؛هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی

شبیه‌ساز 3 بعدی برج کنترل تمام ایرانی افتتاح شد

وزارت دفاع: آماده تجهیز فرودگاهها با سامانه‌های ایرانی هستیم

احداث 850 کیلومتر خطوط ریلی در دولت سیزدهم/ ترانزیت کود پتاس و زغال سنگ از روسیه

مشتریان دنا پلاس دستی با اولویت تابستان 1403 بخوانند

آغاز عرضه 31 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه + جدول

تولید بیش از 118 هزار و 338 دستگاه خودرو در گروه سایپا

400 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی در کشور تولید می شود

نرخ تورم به 36.1 درصد کاهش یافت + جدول

آنکتاد: ایران 1.4 میلیارد دلار سرمایه خارجی در 2023 جذب کرد

خودداری نخست وزیر چین از دیدار با معاون صدراعظم آلمان

فراخوان خودروهای لوکس بنتلی در روسیه به دلیل نقص فنی

ابلاغ تصویب نامه هیات دولت مبنی بر اصلاح دستورالعمل اخیر نرخ خوراک و فرآورده‌های پالایشی/ پالایشگاه ها موظف به افشا آثار آن شدند

شرایط رایگان شدن قبوض آب اعلام شد

قرارداد احداث واحدهای آمونیاک و اوره پتروشیمی گلستان امضا شد

توجه ویژه به اصلاح شبکه فرسوده آب در دولت سیزدهم

جذب 1میلیارد و422میلیون دلار سرمایه خارجی توسط ایران در2023

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.