مدیرعامل توانیر:
10 هزار مگاوات نیروگاه تولید برق اختصاصی صنایع احداث می‌شود بازرگانی

10 هزار مگاوات نیروگاه تولید برق اختصاصی صنایع احداث می‌شود

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرعامل توانیر از آغاز احداث نیروگاه‌های اختصاصی برق صنایع تا 10 هزار مگاوات خبر داد.
مهر
آرش کردی در نشست خبری تشریح برنامه‌های شرکت توانیر با بیان اینکه امسال برنامه ارتقا 1300 مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های موجود را اجرا کردیم، گفت: همچنین تعمیر به موقع نیروگاه‌ها اجرایی شد که 113 هزار مگاوات تا پایان اردیبهشت تعمیر نیروگاه‌ها به پایان رسید.
وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی تا از پاییز سال گذشته مشکل کمبود نیروی برق آبی برای تابستان امسال نداشته باشیم، تصریح کرد: خیلی دیگر از برنامه‌های توانیر برای تأمین برق تابستان امسال واردات در اوج مصرف پیک از کشورهای همسایه بود.
مدیرعامل توانیر ادامه داد: آسیب شناسی مدیریت مصرف برق سال گذشته را امسال انجام دادیم و از اشکالاتی که در سال گذشته بود پرهیز کردیم. همچنین با شرکت‌های برق منطقه‌ای به صورت حضوری آیتم‌های مصرف برق اعم از خانگی، اداری، کشاورزی و تجاری مورد بررسی قرار گرفت تا به مدیریت مصرف برق کمک شود.
وی با اشاره به اتفاقی که امسال رخ داد و برق صنایع قطع نشد، گفت: سال گذشته در پی افزایش قیمت برق، انرژی صنایع قطع شد که به افزایش قیمت فولاد و سیمان انجامید اما امسال به دلیل مدیریت مصرف برق رخ نداد. امسال در بخش فولادی 17 درصد و سیمانی‌ها 13 درصد رشد مصرف برق داشتیم. متوسط مصرف برق صنایع بزرگ ما در تابستان سال جاری مثبت 14.5 درصد، صنایع کوچک مثبت 4 درصد، خانگی منفی 45 درصد و کشاورزی مثبت 3 درصد و اداری منفی 33 درصد رشد داشت.
کردی یکی دیگر از اقدامات دولت سیزدهم را هماهنگی دولت با استانداران در کاهش مصرف برق ادارات عنوان و اظهار کرد: سال گذشته رله های حذف بار شبکه که به شکل اتوماتیک اقدام به قطع برق می‌کردند در سال جاری هیچ فعالیتی نداشت که نشان می‌دهد شبکه در تابستان امسال پایدار بود.
به گفته مدیرعامل توانیر بیش از 60 درصد بار مصرف انرژی کشور که عمدتاً بارهای مهم هستند، به صورت هوشمند اندازه‌گیری می‌شود.
وی ادامه داد: سال گذشته 1800 مگاوات بار مصرف برق صنایع را که شامل 160 صنعت بزرگ می‌شود به شب منتقل کردیم ولی تابستان امسال به دلیل مدیریت مصرف بار، چنین اتفاقی رخ نداد.
کردی در خصوص انتقاد برخی صنایع مبنی بر کاهش تولید محصولات آنها در پی کاهش بار شبکه اظهار کرد: صنایع فقط کاهش محصول را در تابستان را مد نظر قرار ندهند بلکه افزایش تولیدات خود در بهار و نیمه دوم سال را هم در نظر بگیرند. ما در بهار امسال هیچ محدودیتی برای افزایش تولید کارخانه‌ها و صنایع نداشتیم.
وی ادامه داد: قرار است 10 هزار مگاوات نیروگاه اختصاصی برای صنایع ایجاد شود که بخشی از 35 هزار مگاواتی است که قول تولید آنها در سال‌های اخیر داده شده بود.
مدیرعامل توانیر یادآور شد: شرکت مصرف انرژی و میزان استفاده از آن در صنایع که شدت مصرف انرژی آنها بالاست در کشور ما بر اساس استانداردهای جهانی 45 تا 50 درصد بالاتر است که باید با بهینه و نوسازی صنایع اتفاق بیفتد و اگر صنایع نوسازی شود تا 39 درصد از مصرف برق آنها کاهش خواهد یافت.
کردی تاکید کرد: متوسط ناترازی تولید و مصرف برق در تابستان سال گذشته 12 تا 15 هزار مگاوات بود اما امسال مدیریت مصرف برق داشتیم و کاهش 34 تا 35 درصدی ناترازی تولید و مصرف در برق را شاهد بودیم که کمبود برق به کمتر از چند هزار مگاوات رسید.
وی درباره مصرف برق رمز ارزها تصریح کرد: ما قرار است برق مصرفی استخراج رمز ارز را به نرخ جهانی به استخراج کنندگان بفروشیم چون کسانی که رمز ارز استخراج می‌کنند آن را با نرخ جهانی به فروش می‌رسانند.
وی گفت: پراکندگی استخراج کنندگان رمز ارز توسعه یافته و از کلونی‌های ماینینگ به نقاط کوچک اما پر تعداد تغییر کرده اما در کل مصرف برق استخراج رمز ارز کاهش نداشته است.
کردی ادامه داد: مصرف برق رمز ارزها بین 1200 تا 1500 مگاوات پیش بینی می‌شود، ما محدودیتی برای استخراج قانونی رمز ارز توسط شرکت‌های بزرگ نداریم ولی تخفیفی در هزینه تمام شده تولید برق داده نخواهد شد.
مدیرعامل توانیر با بیان اینکه 1500 مگاوات ظرفیت صادراتی برق کشور در اوج تولید است، گفت: میزان واردات برق سال گذشته نصف صادرات بود.
این مقام مسئول در وزارت نیرو در خصوص برق تجدیدپذیر گفت: میزان تولید انرژی تجدید پذیر در کشور کمتر از هزار مگاوات است که رقم قابل قبولی نیست. بر اساس استانداردهای جهانی بین 20 تا 25 درصد برق تولیدی کشورها تجدیدپذیر است البته بر اساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید که در صورت صرفه جویی مصرف انرژی مابه‌التفاوت آن از سوی دولت پرداخت می‌شود، تاکنون 12 هزار نفر به ساتبا (سازمان برق تجدیدپذیر) مراجعه کرده‌اند تا دستگاه‌های تولید برق تجدیدپذیر نصب کنند. ما تا سقف 20 هزار مگاوات امکان تولید برق تجدید پذیر داریم.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

جهش خودروسازان در آبان ماه 1401

دستور وزیر اقتصاد برای تغییر روند تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار/ خاندوزی: رویه فعلی اعتماد زداست

صدای مطالبه گر بازنشستگان در دولت و مجلس خواهیم بود

جزیره‌های فوتبال ظرفیت گسترش به کل شهر تهران را دارد

سامانه کالابرگ الکترونیکی آماده شد/ یارانه 300هزارتومانی حذف خواهد شد؟

سرمایه گذاری مشترک ایران و امارات در پروژه های امنیت غذایی

تنها 30درصد از اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست تخصیص پیدا کرده است/به ازای 7 هزار هکتار اراضی یک محیط بان وجود دارد

10 ماده برای فریلنسرهای دیجیتال

تامین مواد اولیه؛ چالش اصلی صنعت رنگ

فرهنگ بسیج محدود به تاریخ، جغرافی و یا حوزه های فعالیتی خاص نیست

پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت روز نیروی دریایی

جزئیات پانزدهمین شنبه امید و افتخار شهردارى تهران

معجزه شخصیت

نفوذ سامانه بارشی از فردا/ارتفاعات سفید پوش می‌شوند/کاهش 4 تا 7 درجه‌ای دما

بن بست توسعه صنعتی در ایران

هشدار دامپزشکی: تمام مزارع مرغ گوشتی و تخمگذار علیه آنفلوآنزا واکسینه شوند

5 تصمیم مرکز تتا برای تسهیل اعطای اینماد به لندتک‌ها

غنا استفاده از دلار را در تجارت نفت خود کاهش می‌دهد

سقف فروش ارز توافقی اسکناس برای دارندگان کارت بازرگانی افزایش یافت

تحلیل ادعای 10 استاد دانشگاه درباره سد چمشیر/ کیفیت رودخانه شور زهره متحول می‌شود

بررسی وضعیت اجرای امضای الکترونیک پزشکان/ قرائت گزارش نظارتی در مورد استنکاف دستگاه ها از اجرای سلامت الکترونیک در صحن علنی

واریز بیش از 49 هزار میلیارد تومان سود مجامع از طریق سجام

کاهش 70 درصدی بارندگی در تهران نسبت به سال گذشته / کاهش ١٦ درصدی بارش ها در کشور

سقف فروش ارز به دارندگان کارت بازرگانی 3 برابر شد

کدام کشور بیشترین کالای ایرانی را می‌خرد؟

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.