موتور گیربکس های کاهنده و افزاینده چه تفاوتی دارند ؟ بازار

موتور گیربکس های کاهنده و افزاینده چه تفاوتی دارند ؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد- موتور گیربکس ها امروزه در بیشتر صنایع ، مورد استفاده قرار میگیرند ؛ به همین دلیل در مرور زمان مدل ها و سری های مختلفی از این دستگاه تولید و وارد بازار شد ولی از ابتدا گیربکس ها به دو دسته ی کلی کاهنده و افزایش دهنده تقسیم شدند .

گیربکس ها در بسیاری از سیستم ها در نقش تبدیل کننده ی انرژی و برای انتقال نیرو استفاده میشود ، عملکرد هر گیربکسی وابسته است به جعبه دنده ای و نوع دنده هایی که در آن استفاده شده است زیرا با استفاده از این قطعات میتوان مقدار گشتاور را تنظیم کرد. 

در ادامه سعی شده است ، نحوه عملکرد گیربکس کاهنده و افزایش دهنده را به صورت خلاصه توضیح دهیم 

در زمان تهیه گیربکس باید به نوع فعالیت خود و نوع خروجی که از آن انظار دارید توجه داشته باشید ، برای مثال در برخی از فعالیت ها که قرار نیست بار زیادی به دستگاه تحمیل شود و سرعت مهمتر است از گیربکس افزاینده استفاده میشود ولی در مقابل در صنایع سنگین از کاهنده استفاده میشود ؛ در صورتی که این انتخاب درست انجام نشود نه تنها فرد مجبور میشود پس از مدت کوتاهی سیستم خود را دوباره عوض کند بلکه ممکن است در صنایع پر ریسک و بزرگ خطرزا هم باشد به همین دلیل بهتر است در صورتی که اطلاعات کافی در این مورد ندارید با یک فرد مورد اعتماد مشورت کنید .

گیربکس کاهنده

این نوع ، مابین وسایل محرک و متحرک نصب میشود ؛ وظیفه دارد دور سیستم را تنظیم کند همچنین در مدل های های متنوعی طراحی و تولید میشود . 

این مدل از گیربکس ها در فعالیت هایی که سرعت زیاد ملاک مهمی است ، زیاد مورد استفاده قرار نمیگیرد ، بلکه در فعالیت هایی استفاده میشود که بار بالا به دستگاه تحمیل میشود یا مقدار گشتاور زیاد است .

این نوع در چند مدل چرخدنده ساده ، چرخدنده مارپیچ ، چرخ دنده جناغی ، حلزونی و یا چرخ رنده مخروطی پیچ ، خورشیدی و کولینگ ، طراحی و تولید میشود ؛ هر کدام از آنها در در زمینه های مخصوص مقاومت و توان خودشان مورد استفاده قرار میگیرد . 

عملکرد گیربکس کاهنده به این صورت است که پس از اعمال بار ، گشتاور تولید شده ولی خروجی دارای سرعت کم ولی قدرت بالا میباشد به عبارتی دیگر ، قرار گرفتن این گیربکس مابین قطعات متحرک و محرک باعث میشود که دور موتور و سرعت و گشتاور به مرور کمتر شود .

موتور گیربکس کاهنده بیشتر مناسب فعالیت هایی مانند سیمان و یا فولاد که مقاومت مهمتر از سرعت است استفاده میشود  • گیربکس کاهنده چرخدنده ساده

همانطور که از اسم دستگاه مشخص است ، طراحی داخلی بسیار ساده بوده و محور هایش با هم موازی و بدون هیچ زاویه مورب بین چرخدنده ها است . 

این مدل توانایی بالایی در انتقال بار و انرژی مقدار بالا را دارد و میتوان در فعالیت های سنگین از آن استفاده کرد .   • گیربکس کاهنده چرخدنده مارپیچ

کاربرد این مدل بیشتر در فعالیت های صنعتی میباشد و بهره وری آن به 99 درصد هم میرسد . یکی از مزایای این گیربکسها سروصدای کم آن به دلیل چرخش نرم دنده میباشد . 

توان این مدل نسبتا بیشتر از چرخدنده ساده میباشد .  • گیربکس کاهنده چرخدنده حلزونی

در این دسته از گیربکسها ، دو نوع چرخدنده استفاده میشود که دنده مارپیچ شکل در قسمت ورودی و دنده حلزونی در خروجی دستگاه نصب میشود . 

این مدل نسبت به بقیه مدلها ، قیمت کمتری دارند و در زمینه های مختلفی میتوان از آن استفاده کرد . 

توجه داشته باشید  در این دستگاه احتمال خود قفل شوندگی دنده ها وجود دارد . 

 

گیربکس افزاینده

این مدل همانند کاهنده مابین متحرک و محرک قرار میگیرد با این تفاوت که به مرور باعث بیشتر شدن دور . گشتاور و سرعت خروجی دستگاه میشود .

طراحی داخلی این مدل به صورتی است که چرخدنده های بزرگ به کوچک قرار میگیرند ، مهمترین ویژگی آن است که اولین چرخدنده ای که نصب میشود باید نسبت به چرخدنده های دیگر ، دنده های بیشتری داشته باشد ؛ به همین دلیل اولین دنده بزرگترین دنده میباشد این امر باعث میشود که در هنگام چرخش سرعت چرخدنده دوم که سایز کوچکتری دارد بیشتر از چرخدنده ی اول داشته باشد . 

برعکس کاهنده در این مدل سرعت دستگاه زیاد است ولی به همون مراتبط قدرت آن کمتر میباشد ، به همین دلیل بیشتر از آن در سیستم هایی استفاده میشود که سرعت مهمتر از قدرت است .

از این دسته گیربکس ها بیشتر در صنایع بزرگ نیروگاهی و پالایشگاهی و حتی پتروشیمی استفاده میشود.

منبع : فروشگاه گیربکس متحد

 


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ریاض ورود ماهان ایر به عربستان را ممنوع کرد

آتش دامن 80 درصد از پوشش گیاهی جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد را سوزاند/ حفاظت از جنگل‌ها تنها به واسطه آگاهی ممکن است

دستگاه‌های ذیربط برای ارتقای سطح سلامت جامعه به وزارت بهداشت کمک کنند

تاثیر هدایت هوشمندانه نقدینگی در رشد اقتصادی

وزارت صنعت: مردم با کد ملی می‌توانندیک خودرو وارد کنند

بزرگترین «بسته حمایتی» وزارت صمت ابلاغ شد

انگلیس تعرفه خودروهای برقی چین را افزایش نمی‌دهد

مردم با کد ملی می‌توانند یک خودروی شخصی وارد کنند

ماده 41 قانون کار اصلاح می‌شود یا خیر؟

کاهش درآمد کانال سوئز

انتخابات نظام مهندسی کشاورزی تهران تایید نشد

حقوق تیر مستمری‌بگیران مطابق زمان‌بندی در حال پرداخت است

نسل جدید کولرهای آبی پربازده هزینه برق را کاهش می دهد

جزییات فروش ارز اربعین اعلام شد

حمایت از طرح‌های بازیافت حرارت در نیروگاه‌های مقیاس کوچک

قیمت روز ارزهای مبادله‌ای/ دلار رشد کرد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/04/28

فیلترشکن‌ عامل کاهش سرعت دسترسی به اینترنت

‌گفت‌وگو|پیاده‌سازی نقشه راه آب در انتظار تشکیل دولت چهاردهم

زمان حراج جدید شمش طلا اعلام شد

جزئیات فروش ارز اربعین اعلام شد

روسیه برای ساخت دومین نیروگاه هسته‌ای ترکیه از رقبا پیش است

پیش بینی قیمت طلا

قیمت یورو امروز 27 خرداد 1403 در بازار

قیمت طلا در قله ماند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.