وزیر صمت در جمع فعالان اقتصادی یزد مطرح کرد:
حذف نفت از تامین درآمدهای ارزی در آینده صنعت و معدن

حذف نفت از تامین درآمدهای ارزی در آینده

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع فعالان اقتصادی گفت: با توجه به رشد صادرات غیر نفتی در ماه های اخیر تنها 3.5 میلیارد دلار دیگر فاصله داریم تا بگوییم نفت دیگر در تامین ارزی کشور اثر ندارد.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از شاتا، سید رضا فاطمی امین، عصر شنبه در نشست فعالان اقتصادی استان یزد با بیان اینکه وضعیت تولید به استناد آمار در کشور خوب است، اظهار داشت: در چهار ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، فولاد 5 درصد، کفش 13 درصد، ظروف 12 درصد و افزایش یافته است.
وی عنوان کرد: در سال 1400 نسبت به سال 99 حدود 38 درصد افزایش صادرات غیرنفتی داشته ایم که رقم آن به جایی رسیده که فقط 3.5 میلیارد دلار دیگر فاصله داریم که بگوییم نفت دیگر در تامین ارزی کشور اثری ندارد.
فاطمی امین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مشکلات موجود در زمینه تامین مواد اولیه هم برای صنایع نساجی و هم صنایع پلیمری گفت: در برخی حوزه ها مثل متانول سرمایه گذاری زیادی کرده ایم اما در برخی صنایع نیز کمتر سرمایه گذاری شده بنابراین در زمینه تامین مواد اولیه با مشکل مواجه بوده ایم.
وزیر صمت ادامه داد: حل این مشکل دو راه دارد؛ یکی بلندمدت که سرمایه گذاری است و یکی کوتاه مدت که در حوزه فولاد آن را تجربه کردیم به نحوی که سال گذشته سهمیه بندی برای ورق داشتیم برای اینکه 10 میلیون تن مصرف ورق بود و 4 میلیون میزان تولید که 6 میلیون تن کسری وجود داشت به همین دلیل به سمت عرضه تلفیقی در بورس کالا رفتیم.
فاطمی امین عنوان کرد: این اتفاق در دو هفته گذشته در یکی از محصولات شیمیایی هم افتاد و امیدواریم در سایر محصولات نیز عرضه تلفیقی در بورس کالا را اجرایی کنیم.
وی تصریح کرد: اصل این موضوع که مواد اولیه کم داریم، یک راه حل کوتاه مدت دارد که آن را تجربه کرده ایم و همه باید کمک کنند که آن را اجرا کنیم اما برای این موضوع، یک نهاد تنظیم گر باید این کار را انجام دهد و اگر تولیدکننده انجام دهد، شکست می خورد.
فاطمی امین با اشاره به درخواست تحول در نظام اداری گفت: یک تا دو ماه دیگر تغییر ساز و کارها در وزارت صمت مشهود خواهد شد و از اوایل مهرماه، یک سامانه پاسخگویی راه اندازی می شود تا هیچ مشکل یا درخواستی روی زمین نماند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از راه اندازی سامانه پایش خبر داد و گفت: تمام متغیرهای موجود در وزارت صمت، وارد این سامانه می شود تا رصد به درستی انجام شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: نظام بانکی ما مشکلات بسیار حادی دارد اما مسیر میانبری رفتیم که سال گذشته به طور آزمایشی آغاز شد. یکی از آنها پرداخت تسهیلات به فروشنده است تا از انحراف مالی جلوگیری شود و دیگری تامین مالی زنجیره ای که اگر این دو کار انجام شود، برآورد ما این است که 60 تا 70 درصد مسائل سرمایه در گردش حل می شود.
فاطمی امین افزود: همه جا از ماشین سازی به عنوان صنعت برتر یاد می کنند، اینکه کاشی و سرامیک تولید می کنیم بسیار خوب است اما اینکه ماشین آلات کاشی سازی را تولید کنند، اتفاق بسیار بهتری است و از آن حمایت جدی می کنیم.
وی تصریح کرد: سال گذشته در همین راستا یک معاونت در وزارت صمت به عنوان معاونت ماشین آلات و تجهیزات راه اندازی کردیم تا این بخش را تقویت کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد دیپلماسی صادراتی نیز گفت: در این حوزه کارهای بزرگی شده و در مدت 12 ماه، 15 هیئت از کشورهای خارجی به کشورمان سفر کرده اند و در مرداد صادرات ما به روسیه نسبت به مرداد سال قبل 180 درصد افزایش پیدا کرده و طی دو هفته دیگر 250 فعال اقتصادی روس به ایران سفر می کنند و مشابه همین اتفاقات در آفریقا نیز رخ داده است.
فاطمی امین یادآور شد: در مورد بحث دانش بنیان، آیین نامه ای در دولت مصوب شد و معتقدیم که اکنون چالش ما تقاضا است و تا تقاضا وجود نداشته باشد، صنایع بزرگ به سمت دانش بنیان شدن پیش نمی روند و در این راستا در ساختار وزارتخانه یک دفتر فناوری و نوآوری ایجاد کردیم و در هر دفتر هم یک گروه فناوری و نورآوری ایجاد شد که موضوع را به صورت ساختاری پیگیری کنند.
وی در مورد عدم توازن سرمایه گذاری ادامه داد: متاسفانه توازن سرمایه گذاری هم در پول هم در حوزه جغرافیایی نداریم؛ شهرهایی داریم که در آنها فرصت های شغلی بسیار ایجاد شده اما کارگر نیست مثل اشتهارد، اردکان، ساوه و ... و شهرهایی داریم که به شدت عقب مانده هستند که در این زمینه 104 شهر شناسایی شده که هیچ صنعتی ندارند و به دنبال این هستیم که در هر کدام از این 104 شهر حداقل یک صنعت ایجاد کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه یکی از مهمترین زیرساخت های مقابله با قاچاق، اطلاعات است، اظهار داشت: در حوزه سه دسته از کالاها شامل لوازم یدکی خودرو، لواز خانگی و پوشاک کار ویژه ای آغاز شده است. به عنوان مثال در لوازم یدکی خودرو که 30 درصد آن قاچاق است، 130 هزار نوع قطعه یدکی شناسنامه دار شده و 230 میلیون قطعه کد رهگیری صادر شده است.
وی با بیان اینکه اگر قطعات، کد رهگیری نداشته باشد، قاچاق هستند، افزود: این برنامه را به زودی برای لوازم آرایش و اسباب بازی نیز اجرا می کنیم.
وی در مورد معادن تعطیل عنوان کرد: هزار و 200 معدن تعطیل به زودی به مزایده گذاشته خواهد شد که البته عمدتا در معادن بزرگ تعطیلی نداریم و عمده معادن تعطیل، شن و ماسه و سنگ های ساختمانی هستند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در حوزه اکتشاف و بهره برداری با منابع طبیعی، محیط زیست و انرژی اتمی چالش های بسیاری داریم به نحوی که فقط 17 درصد از استعلام های درخواست شده، پاسخ مثبت گرفته اند که عملا کار را بسیار کند کرده اما رئیس جمهور دستور پیگیری ویژه در این زمینه داده است.
وی در مورد درخواست استان یزد برای اختصاص عواید یک معدن به تامین مالی انتقال آب گفت: با این موضوع در مناطق مثل یزد و سیستان و بلوچستان کاملا موافق هستیم و پیشنهاد این طرح نیز مطرح شده و اکنون در حال انجام کارهای محاسباتی این موضوع هستیم.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آخرین وضعیت طراحی و تولید هواپیماهای 72‌ و 150 نفره در کشور/‌ ایران جزو‌ صادرکنندگان برتر پهپاد است

عاقبت نقد فروشی در حودروسازی

ایران با ترانزیت و سوآپ نفت و گاز روسیه به هاب انرژی منطقه تبدیل می‌شود

آمار خروج نقدینگی حقیقی‌ها، معیار مناسبی برای تحلیل بورس نیست

ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

افزایش قیمت‌ها به قهوه رسید

تکذیب وجود موش و حیوان موذی در پرواز تبریز-تهران/برای بررسی بیشتر، پرواز با تاخیر انجام شد

آخرین وضعیت جوی شهرها/ باران و کاهش دما در نیمه شمالی‌ کشور

پرداخت بیش از یک میلیون فقره وام ازدواج، فرزند و ودیعه مسکن

مجلس در بررسی صلاحیت زاهدی‌وفا هوشمندانه عمل کرد

افتتاح 3 مرکز بزرگ تربیتی، آموزشی و درمانی ویژه معتادان متجاهر در تهران

ماجرای افزایش تعرفه تلفن ثابت و دستور توقف آن چیست؟

ایجاد دبیرخانه شورای عالی اصل 44/ تقدیم لایحه متناسب سازی حقوق ها

20 تا 50 درصد مناطق روستایی خسارت دیدند/ زلزله خوی تلفات جانی نداشته است

امسال چقدر وام ودیعه مسکن و ازدواج و فرزندآوری‌ پرداخت شد

امسال تاکنون چقدر وام ودیعه مسکن و ازدواج و فرزندآوری‌ پرداخت شد

جزئیات تولید نفت‌ روسیه پس از تصمیم اخیر اوپک پلاس‌

بررسی نحوه اجرای احکام مربوط به حوزه عفاف و حجاب

بازگشایی مرز‌ ترکمنستان برای عبور ترانزیتی ناوگان بین‌المللی‌/ رشد مناسبات‌ جاده‌ای‌ با ایران‌

ایران عامل رکورد زدن صادرات نفت ونزوئلا

نیازمند اتخاذ روش‌های جدید در حوزه برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی هستیم

تبدیل ایران به هاب انرژی منطقه /سرمایه‌گذاری مشترک با روسیه برای تولید ال‌ان‌جی

برجام برای صنعت خودرو معجزه نخواهد کرد/ عمده مشکلات خودروسازان داخلیست

کانون صرافان: تعیین کف و سقف نرخ توافقی در بازار متشکل عامل‌ نوسان در قیمت ارز است

امکان افزایش ترانزیت کالا از طریق ایران به کشورهای همسایه خزر تا 50 میلیون تن‌

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.