وزیر صمت در جمع فعالان اقتصادی یزد مطرح کرد:
حذف نفت از تامین درآمدهای ارزی در آینده صنعت و معدن

حذف نفت از تامین درآمدهای ارزی در آینده

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع فعالان اقتصادی گفت: با توجه به رشد صادرات غیر نفتی در ماه های اخیر تنها 3.5 میلیارد دلار دیگر فاصله داریم تا بگوییم نفت دیگر در تامین ارزی کشور اثر ندارد.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از شاتا، سید رضا فاطمی امین، عصر شنبه در نشست فعالان اقتصادی استان یزد با بیان اینکه وضعیت تولید به استناد آمار در کشور خوب است، اظهار داشت: در چهار ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، فولاد 5 درصد، کفش 13 درصد، ظروف 12 درصد و افزایش یافته است.
وی عنوان کرد: در سال 1400 نسبت به سال 99 حدود 38 درصد افزایش صادرات غیرنفتی داشته ایم که رقم آن به جایی رسیده که فقط 3.5 میلیارد دلار دیگر فاصله داریم که بگوییم نفت دیگر در تامین ارزی کشور اثری ندارد.
فاطمی امین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مشکلات موجود در زمینه تامین مواد اولیه هم برای صنایع نساجی و هم صنایع پلیمری گفت: در برخی حوزه ها مثل متانول سرمایه گذاری زیادی کرده ایم اما در برخی صنایع نیز کمتر سرمایه گذاری شده بنابراین در زمینه تامین مواد اولیه با مشکل مواجه بوده ایم.
وزیر صمت ادامه داد: حل این مشکل دو راه دارد؛ یکی بلندمدت که سرمایه گذاری است و یکی کوتاه مدت که در حوزه فولاد آن را تجربه کردیم به نحوی که سال گذشته سهمیه بندی برای ورق داشتیم برای اینکه 10 میلیون تن مصرف ورق بود و 4 میلیون میزان تولید که 6 میلیون تن کسری وجود داشت به همین دلیل به سمت عرضه تلفیقی در بورس کالا رفتیم.
فاطمی امین عنوان کرد: این اتفاق در دو هفته گذشته در یکی از محصولات شیمیایی هم افتاد و امیدواریم در سایر محصولات نیز عرضه تلفیقی در بورس کالا را اجرایی کنیم.
وی تصریح کرد: اصل این موضوع که مواد اولیه کم داریم، یک راه حل کوتاه مدت دارد که آن را تجربه کرده ایم و همه باید کمک کنند که آن را اجرا کنیم اما برای این موضوع، یک نهاد تنظیم گر باید این کار را انجام دهد و اگر تولیدکننده انجام دهد، شکست می خورد.
فاطمی امین با اشاره به درخواست تحول در نظام اداری گفت: یک تا دو ماه دیگر تغییر ساز و کارها در وزارت صمت مشهود خواهد شد و از اوایل مهرماه، یک سامانه پاسخگویی راه اندازی می شود تا هیچ مشکل یا درخواستی روی زمین نماند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از راه اندازی سامانه پایش خبر داد و گفت: تمام متغیرهای موجود در وزارت صمت، وارد این سامانه می شود تا رصد به درستی انجام شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: نظام بانکی ما مشکلات بسیار حادی دارد اما مسیر میانبری رفتیم که سال گذشته به طور آزمایشی آغاز شد. یکی از آنها پرداخت تسهیلات به فروشنده است تا از انحراف مالی جلوگیری شود و دیگری تامین مالی زنجیره ای که اگر این دو کار انجام شود، برآورد ما این است که 60 تا 70 درصد مسائل سرمایه در گردش حل می شود.
فاطمی امین افزود: همه جا از ماشین سازی به عنوان صنعت برتر یاد می کنند، اینکه کاشی و سرامیک تولید می کنیم بسیار خوب است اما اینکه ماشین آلات کاشی سازی را تولید کنند، اتفاق بسیار بهتری است و از آن حمایت جدی می کنیم.
وی تصریح کرد: سال گذشته در همین راستا یک معاونت در وزارت صمت به عنوان معاونت ماشین آلات و تجهیزات راه اندازی کردیم تا این بخش را تقویت کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد دیپلماسی صادراتی نیز گفت: در این حوزه کارهای بزرگی شده و در مدت 12 ماه، 15 هیئت از کشورهای خارجی به کشورمان سفر کرده اند و در مرداد صادرات ما به روسیه نسبت به مرداد سال قبل 180 درصد افزایش پیدا کرده و طی دو هفته دیگر 250 فعال اقتصادی روس به ایران سفر می کنند و مشابه همین اتفاقات در آفریقا نیز رخ داده است.
فاطمی امین یادآور شد: در مورد بحث دانش بنیان، آیین نامه ای در دولت مصوب شد و معتقدیم که اکنون چالش ما تقاضا است و تا تقاضا وجود نداشته باشد، صنایع بزرگ به سمت دانش بنیان شدن پیش نمی روند و در این راستا در ساختار وزارتخانه یک دفتر فناوری و نوآوری ایجاد کردیم و در هر دفتر هم یک گروه فناوری و نورآوری ایجاد شد که موضوع را به صورت ساختاری پیگیری کنند.
وی در مورد عدم توازن سرمایه گذاری ادامه داد: متاسفانه توازن سرمایه گذاری هم در پول هم در حوزه جغرافیایی نداریم؛ شهرهایی داریم که در آنها فرصت های شغلی بسیار ایجاد شده اما کارگر نیست مثل اشتهارد، اردکان، ساوه و ... و شهرهایی داریم که به شدت عقب مانده هستند که در این زمینه 104 شهر شناسایی شده که هیچ صنعتی ندارند و به دنبال این هستیم که در هر کدام از این 104 شهر حداقل یک صنعت ایجاد کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه یکی از مهمترین زیرساخت های مقابله با قاچاق، اطلاعات است، اظهار داشت: در حوزه سه دسته از کالاها شامل لوازم یدکی خودرو، لواز خانگی و پوشاک کار ویژه ای آغاز شده است. به عنوان مثال در لوازم یدکی خودرو که 30 درصد آن قاچاق است، 130 هزار نوع قطعه یدکی شناسنامه دار شده و 230 میلیون قطعه کد رهگیری صادر شده است.
وی با بیان اینکه اگر قطعات، کد رهگیری نداشته باشد، قاچاق هستند، افزود: این برنامه را به زودی برای لوازم آرایش و اسباب بازی نیز اجرا می کنیم.
وی در مورد معادن تعطیل عنوان کرد: هزار و 200 معدن تعطیل به زودی به مزایده گذاشته خواهد شد که البته عمدتا در معادن بزرگ تعطیلی نداریم و عمده معادن تعطیل، شن و ماسه و سنگ های ساختمانی هستند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در حوزه اکتشاف و بهره برداری با منابع طبیعی، محیط زیست و انرژی اتمی چالش های بسیاری داریم به نحوی که فقط 17 درصد از استعلام های درخواست شده، پاسخ مثبت گرفته اند که عملا کار را بسیار کند کرده اما رئیس جمهور دستور پیگیری ویژه در این زمینه داده است.
وی در مورد درخواست استان یزد برای اختصاص عواید یک معدن به تامین مالی انتقال آب گفت: با این موضوع در مناطق مثل یزد و سیستان و بلوچستان کاملا موافق هستیم و پیشنهاد این طرح نیز مطرح شده و اکنون در حال انجام کارهای محاسباتی این موضوع هستیم.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.