حجم مبادلات 3,8 میلیارد دلاری ایران با ترکیه طی 4 ماهه امسال اقتصاد سیاسی

حجم مبادلات 3,8 میلیارد دلاری ایران با ترکیه طی 4 ماهه امسال

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرکل دفتر صادرات غرب آسیا سازمان توسعه تجارت ایران گفت: طی چهار ماهه نخست سال جاری حجم مبادلات ایران با ترکیه 3,8 میلیارد دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل 140 درصد افزایش داشته است.

به گزارش فصل اقتصاد ،‌ فرزاد پیلتن افزود: از این میزان تجارت دو میلیارد دلار مربوط به صادرات جمهوری اسلامی ایران به ترکیه و 1,8 میلیارد دلار هم مربوط به واردات ایران از کشور ترکیه بوده است.
وی همچنین اظهارداشت: میزان صادرات ایران به ترکیه در چهار ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از نظر وزنی نیز 232 درصد رشد داشته است.
مدیرکل دفتر صادرات غرب آسیا سازمان توسعه تجارت ایران در پاسخ به این سئوال که پرسیدبیشترین صادرات ایران به ترکیه چه اقلامی بوده است، گفت: عمده کالاهای صادراتی جمهوری اسلامی به ترکیه شامل گاز طبیعی، اوره، فلزات شامل آلومینیوم، روی، مس کاتد، مفتول، شمش آهن، فولاد و یکسری از پلیمرها، صنایع دستی و جواهرآلات است.
وی در ادامه ضمن پاسخ به این پرسش که آیا برای کاهش خام فروشی و گسترش زنجیره ارزش افزوده بسیاری از محصولات به منظور افزایش صادرات به ترکیه برنامه‌ای در نظر گرفته شده است، افزود: با رویکردهای جدیدی که در ماه‌های اخیر توسط دولت جدید شکل گرفته توسعه صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتر و همینطور کالاهای دانش بنیان در کشور از یک سمت و جلوگیری از خروج کالاهای با ارزشی مثل آب که بصورت مجازی از مملکت خارج می‌شود از سمت دیگر در دستور کار است.
پیلتن اظهارداشت: سازمان توسعه تجارت نیز آئین نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی برای تشویق به صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتر، کالاهای دانش بنیان و کالاهایی که متضمن خروج یک کالای با ارزش دیگری مثل آب از کشور را تدوین و این رویکردهای جدید در دستور کار رایزنان بازرگانی و میزهای کشوری قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: بطورکلی در نمایشگاه‌ها، هیئت‌های و همایش‌های تجاری روی این نوع محصولات تمرکز و تاکید بیشتری خواهیم داشت و امید می‌رود با حمایت‌های دولت روند صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا از کشور در سال‌های آینده افزایش چشمگیری پیدا کند.
مدیرکل دفتر صادرات غرب آسیا سازمان توسعه تجارت ایران همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا صادرات ایران در سایر کشورهای منطقه غرب آسیا هم بر مدار افزایش بوده است، افزود: خوشبختانه صادرات جمهوری اسلامی به کشورهای عمان، قطر و امارات نیز افزایشی بوده است.
وی همچنین یادآورشد: طی چهار ماه نخست سال جاری صادرات ایران به کشورهای غرب آسیا نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 33 درصد افزایش داشته است.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اختلال دوباره در یک پیام‌رسان داخلی

چمران: خطر زلزله بیخ گوشمان است

تراشه‌های خارجی از شبکه‌های مخابراتی چین حذف می‌شوند

پارکینگ طبقاتی حرم عبدالعظیم(ع) سریع‌تر به بهره‌برداری برسد

عصبانیت مقامات آمریکایی از رونمایی لپ‌تاپ جدید هواوی

اعلام زمان دومین حراج شمش طلا/ خریداران تا پایان امروز 350 میلیون تومان واریز کنند

بهره‌برداری از 26 تقاطع بزرگراهی در سال 1403

سرویس‌های جدید پستی در حوزه تجارت الکترونیک در راه است

اقتصاد هند شتاب گرفت

افزایش بودجه مناطق شهرداری تهران به 25 همت

تغییر ذائقه مردم از خانه های ویلایی به خانه های قوطی کبریتی

قیمت طلای جهانی در اوج

تخمین سطح زیرکشت 13 محصول راهبردی کشاورزی کشور با هوش مصنوعی

دعوت از پژوهشگران دانشگاهی برای بازنگری محدوده‌های ترافیکی

هوای تهران همچنان به دور از آلودگی

افت و خیز سرمایه گذاری چینی ها در اقتصاد ایران

شاخص توسعه هر کشوری به نیروی انسانی آن بر می‌گردد

خانه‌های قوطی کبریتی، با وجود وسعت زمین

اتهام تقلب در پرداخت حقوق کارگران علیه تسلا

ریزش اتریوم و بیت‌کوین

تورم جهانی شکست‌ناپذیر است

سقوط یورو در برابر دلار

تورم آرژانتین رکوردی جدید ثبت کرد

از 25 اردیبهشت 1403 همه مجوزهای کاغذی بی اعتبارند.

پیش نیاز رونق و جهش تولید, سرمایه انسانی ماهر و متخصص است

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.