در تیرماه امسال
چقدر چک برگشت خورد؟ بازرگانی

چقدر چک برگشت خورد؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در تیرماه سال جاری نشان می‌دهد که در این ماه بیش از 586 هزار فقره چک برگشت خورده که از نظر تعداد و مبلغ معادل 8.4 و 7.7 درصد کاهش یافته است.
ایسنا
تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر کرده است، نشان می‌دهد که در تیرماه سال جاری بیش از 6.3 میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر 332 هزار میلیارد تومان مبادله شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 6.4 و 3 درصد نسبت به ماه قبل کاهش دارد.
از سوی دیگر، بیش از 5.7 میلیون فقره با ارزشی حدود 297 هزار و 500 میلیارد تومان از چک‌های مبادله‌ای وصول شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 6.1 و 2.5 درصد کاهش دارد. در کنار چک‌های وصولی بیش از 586 هزار فقره چک هم برگشت خورده که از نظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی به ترتیب با 8.4 و 7.7 درصد کاهش داشته است. 
همچنین در این مدت، در استان تهران بیش از 1.9 میلیون فقره چک با ارزشی معادل 172 هزار و 400 میلیارد تومان مبادله شده که بیانگر صدرنشینی استان تهران در مبادله چک در سطح کشور است. چک‌های وصول شده در تهران حدود 1.8 میلیون فقره به ارزشی حدود 158 هزار و 300 میلیارد تومان و چک‌های برگشتی حدود 165 هزار فقره به ارزشی حدود 14 هزار و 200 میلیارد تومان گزارش شده است.
از سوی دیگر، از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده 90.7 و 89.6 درصد وصولی و 9.3 و 10.4 درصد برگشت داده شده است. 
میزان چک‌های برگشتی به تفکیک علل
علاوه بر این، در تیر ماه امسال حدود 568 هـزار فقـره چـک بـه ارزشی بیش از 33.3 هزار میلیـارد تومان به دلایل کسری یـا فقـدان موجـودی برگشـت خورده است که درواقـع از نظـر تعـداد 96.8 و از نظر ارزش نیز 96.5 درصد از کل چک‌های‌ برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.
از سوی دیگر، در استان تهران معادل 158 هزار فقره چک به ارزشی حدود 13 هزار و 500 میلیارد تومان به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده که در استان تهران از نظر تعداد 96.1 و از نظر مبلغ نیز 95.7 درصد چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی به کل چک‌های برگشتی بوده است.
چند درصد از چک‌های وصولی رمزدارست؟
همچنین، در این ماه در کل کشور بیش از 6.1 میلیون فقره وصول شده که از این تعداد بیش از 5.7 میلیون فقره عادی و بالغ بر 0.4 میلیون فقره رمزدار بوده است؛ بنابراین در کل کشور 93 درصد از کل چک‌های وصولی را چک‌های عادی و 7 درصد را چک‌های رمزدار تشکیل می‌دهند.
از نظر مبلغی نیز، از بیش از 501 هزار و 400 میلیارد تومان چک‌های وصولی در کل کشور، حدود 297 هزار و 500 میلیارد تومان برای چک‌های عادی و بالغ بر 203 هزار و 900 میلیارد تومان خاص چک‌های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور 59.3 درصد از کل مبلغ چک‌های وصولی را چک‌های عادی و 40.7 درصد دیگر را چک‌های رمزدار به خود اختصاص داده‌اند.
طبق این گزارش، در تیر ماه امسال در کـل کشـور حدود 429 هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی حدود 204 هزار میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به‌ترتیب 7.4 و 29.9 درصد کاهش یافته است.
اما در ماه مورد بررسی، در استان تهران بیش از 142 هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی حدود 136 هزار و 300 میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، 51.5 درصد از تعداد چک‌های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (33.2 درصـد)، اصفهان (9.6 درصد) و خراسان رضوی (8.7 درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.
همچنــین، 76.4 درصــد از ارزش چــک‌هــای فــوق در اســتان‌هــای تهــران (66.8 درصــد)، اصفهان ( 4.9 درصد) و خراسان رضوی ( 4.7 درصد) وصول شده است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.