ازسرگیری مذاکرات با کشورهای همسایه برای احیای قراردادهای صادرات گاز نفت و انرژی

ازسرگیری مذاکرات با کشورهای همسایه برای احیای قراردادهای صادرات گاز

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - طی سالیان گذشته مذاکراتی با کشورهای همسایه برای صادرات گاز صورت گرفته و حتی در مواردی به عقد پیش قرارداد و قرارداد منتهی شده اکنون با هدف احیا این فرصت­های تجاری مذاکرات مجدد در دستور کار سازمانهای مربوطه قرار گرفته و با جدیت دنبال می گردد.

خبرگزاری تسنیم ، حسین بیدارمغز؛ مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران - ایران با داشتن بیش از 17درصد از ذخائر گاز طبیعی جهان که آن را در رده دومین دارنده این ثروت الهی قرارداده است طی سال گذشته تلاش نموده تا متناسب با حجم ذخائر موجود و با استفاده از ظرفیت­های زیرساختی موجود و گسترش ارتباطات تجاری در حوزه دیپلماسی انرژی، جایگاه ایران را در بازارهای جهانی گاز ارتقا دهد.
از آنجا که انرژی کالایی استراتژیک محسوب می گردد و با حسایت بالایی از حوادث و اتفاقات دنیای سیاسی تاثیر می پذیرد، وقوع تنش بین اکراین و روسیه از یک سو و تحریم­های غرب علیه روسیه از سوی دیگر تهدیدها و فرصت­های جدیدی را در دنیای انرژی هم برای واردکنندگان و هم صادرکنندگان انرژی ایجاد نموده است که در این میان وزارت نفت سعی نموده با مدیریت تهدیدها نه تنها از آنها فرصت­هایی برای خود ایجاد نماید بلکه با برنامه­ریزی صحیح در راستای حداکثر بهره­ برداری از موقعیت­ها پیش آمده گام بردارد.
در این زمینه مجموعه وزارت نفت با ارائه سناریوهای متنوع به شرکت­ها و دولت­های ذی نفع تلاش نموده از موقعیت جغرافیایی کشور و زیرساخت­های موجود برای تقویت جایگاه ایران در تجارت جهانی گاز به بهترین نحوه ممکن بهر­ه برداری نماید.
تلاش برای کاهش سهم داخل در مصرف گاز طبیعی (بر مبنای روش­های بهینه سازی و افزایش بهره­وری، کاهش گازهای مشعل و جمع آوری و تزریق آن در خطوط لوله) و نتیجتاً افزایش تراز تولید و کاهش تراز مصرف از جمله فعالیت­های صورت گرفته بر مبنای استفاده از توان شرکت­های داخلی و در چارچوب اشتغال آفرینی و تولید دانش بنیان بوده که توانسته است با تقویت توان صادراتی کشور به ویژه فراهم نمودن گاز مازاد کافی نه تنها فرصت­های صادراتی جدیدی را برای مجموعه وزارت نفت فراهم آورد بلکه به ثبات و تداوم و پایداری قراردادهای جاری نیز کمک شایانی نموده است.
ایجاد تنوع در اشکال قراردادهای صادرات و تجارت گاز طبیعی از جمله پیشرفت­هایی بوده که دنیای تجارت گاز بر مبنای پیشرفت فنآوری­های تولید و انتقال گاز با آن رو برو بوده است. در این راستا و با توجه به لزوم به روزرسانی روشهای مذاکره و عقد قرارداد با شرکت­های بین المللی وزارت نفت تلاش نموده تا با بازنگری در نحوه مذاکره با مشتریان خود راه­هایی جدید در شکل قراردادی، زمان و حجم و سایر الزامات تجاری-قراردادی را به منظور افزایش توان تجارت گاز طبیعی و کسب سهم بیشتری از بازار در دستور کار خود قرار دهد.
در کنار بازارهای مستعد و متقاضی گاز طبیعی در کنار مرزهای کشور (که با کمترین هزینه ممکن بازارهای بزرگی را در اختیار صنعت گاز کشور قرار داده)، وجود شبکه گسترده و پیچیده­ای از خطوط انتقال گاز در سرتاسر ایران که در نقاط مختلف به شبکه گازی کشورهای همسایه متصل است این فرصت را برای دولت ایجاد نموده تا با افزایش حجم صادرات گاز کشور و استفاده از سایر اشکال تجارت گاز طبیعی از جمله سواپ و تهاتر سهم کشور را در تجارت جهانی گاز افزایش دهد.
بر همین مبنا طی سالیان گذشته مذاکراتی با کشورهای همسایه صورت گرفته و حتی در مواردی به عقد پیش قرارداد و قرارداد خرید و فروش گاز نیز منتهی گردیده بود و لیکن به دلائلی منجر به صادرات گاز نگردید. اکنون با هدف احیا این فرصت­های تجاری مذاکرات مجدد در دستور کار سازمانهای مربوطه قرار گرفته و با جدیت دنبال می گردد.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

هیچگاه اینترنت در دولت سیزدهم کاملا قطع نشد/ 8 میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته‌اند

بهای نفت برنت، 85 دلار شد

بانک مرکزی ژاپن نگران شد

ضرر 51 همتی ایران خودرو از تولید پژو پارس

ضرورت تمرکز بر نظام هوشمند تخصیص بودجه استانی/ منابع بودجه‌ای نباید از طریق سهم خواهی و قدرت چانه زنی توزیع شود

منابع پرداخت مطالبات گندمکاران هرچه سریع‌تر تخصیص داده شود/گندم تضمین کننده امنیت غذایی است

ویترین تسنیم شماره 691/ «مناظره اول؛ بدفرم، کم‌محتوا»

وصول 125 همت مالیات در 2 ماهه 1403

چرا ظریف نمودار رشد و درآمد نفت 1400 به بعد را سانسور کرد؟

وصول فقط 51 درصد منابع هدفمندی یارانه‌ها

عدالت و توسعه آن از شعارهای اساسی رییس جمهور شهید بود

کپی چینی اینستاگرام رونمایی شد

8 میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته‌اند

نقص فنی قطار تهران - مشهد برطرف شد

آسیب جدی ناترازی صادرات محصولات غیر نفتی به اقتصاد کشور/ دولت چهاردهم توسعه صادرات محصولات کشاورزی را دستور کار قرار دهد

تمدید ثبت‌نام در جشنواره تعاونی‌های برتر تا پایان خرداد

حضور وزیر نیرو در نشست وزیران انرژی کشورهای عضو سازمان همکاری‌ شانگهای

قول وزیر نفت برای پرداخت مطالبات گندمکار طی ده روز آینده

از منظر حکمرانی خوب، سامانه‌ها باید چگونه باشند؟

نبرد با اطلاعات نادرست چگونه محقق می‌شود؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/03/30

پاسخ خاندوزی به اظهارات روز گذشته ظریف با نمودارهای جدید

روسیه در صادرات گاز به اروپا از آمریکا جلو زد

کارگران متقاضی بیمه بیکاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی بخوانند

نخستین جلسه هیات عالی بانک مرکزی تشکیل شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.