قاتلان اشجار نقره داغ می شوند/جرایم قطع درخت در تهران اعلام شد شهری

قاتلان اشجار نقره داغ می شوند/جرایم قطع درخت در تهران اعلام شد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - برخی مالکان اقدام به قطع درخت کردند. مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تهران می گوید: بر اساس قانون اگر کسی درختی را عمدا قطع و خشک کند، از 6 ماه تا 3 سال زندانی دارد و جریمه نقدی هم می شوند.

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، آلودگی هوا یکی از معضلات اساسی کلان شهر تهران است. درختان می‌ت وانند با تأمین اکسیژن تا حدودی آلودگی هوا را کاهش دهند. توسعه فضای سبز در دستور کار مدیریت شهری است تا بتوانند آلودگی هوا را تا حدی کاهش دهند.برخی از اشخاص به صورت غیرقانونی اقدام به تخریب درختان می‌کنند که البته بر اساس قانون با آنها برخورد جدی صورت می‌گیرد و اگر کسی عمدا درختی را قطع و یا خشک کند بر اساس قانون می‌توان فرد خاطی را زندانی کرد.
در برخی نقاط هنگام ساخت و ساز درختان را جابه جا می کنند و مانع قطع آن می شوند/برخورد شهرداری تهران با قطع کنندگان درختان
سرانه فضای سبز در حال حاضر رو به رشد است. در بسیاری از نقاط به دلیل اهمیت درختان در هنگام تخریب ساختمان‌ها درخت را جابه‌جا می‌کنند و مانع قطع آن می‌شود. شهرداری تهران هم در این زمینه حساس است و با کسانی که اقدام به قطع درخت کنند برخورد می‌کند و اخیرا در خیابان ولی‌عصر مالکی اقدام به تخریب تعدادی درخت کرده بود که شهرداری تهران جلوی مجوزها را گرفته تا رأی دادگاه مشخص شود.
اگر کسی درختی را عمدا قطع و خشک کند، از 6 ماه تا 3 سال زندانی دارد/فرد متخلف باید سه برابر محیط بن درخت جریمه پرداخت کند
علی‌محمد مختاری مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران در خصوص حفظ و گسترش فضای سبز شهر تهران به خبرنگار فارس،‌گفت: بر اساس مواد قانونی اگر کسی درختی را عمدا قطع و خشک کند، از 6 ماه تا 3 سال زندانی دارد و حداقل باید دو برابر بن درخت در همان محل بکارد و جریمه هم بر اساس سه برابر محیط بن درخت پرداخت کند.البته برای پرداخت جریمه نقدی ضرایب و جداولی وجود دارد که این جریمه بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران است.
موضوع قطع درختان از مراجع قانونی پیگیری می شود/ باید محیط زیست را حفظ کنیم
وی ادامه داد:‌اگر فردی فضای سبز یا باغی را تخری ب کند و درختان آن محددوه از لحاظ اکولوژی با ارزش بوده و قدمت بالایی داشته باشد مثل درختان ولی‌عصر جریمه و حتی زندانی دارد. مالک اگر اقدام به تخریب کند موضوع از مراجع ذی ‌صلاح پیگیری می‌شود و حتی ملک می‌تواند به تصرف شهرداری درآید و به عنوان پارک عمومی استفاده شود.
مختاری با تأکید بر این موضوع که برخی درختان قدمت بالایی دارند گفت: ما برای قطع درخت جرائمی داریم نقش درخت در کاهش آلودگی هوا مؤثر است و ما باید محیط زیست را حفظ کنیم درخت در تولید اکسیژن و سلامت شهروندان نقش بسیار مهمی دارد.
متأسفانه برخی افراد اقدام به تخریب درختان می‌کنند/جلوی افراد سودجو گرفته شود/جریمه 117 میلیاردی مالک خیابان ولی عصر به دلیل قطع درخت
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران گفت:‌ما قانون‌های خوب و محکمی در این زمینه داریم که باید اجرایی شوند و جلوی افراد سودجو گرفته شود. البته متأسفانه برخی افراد این سرمایه‌های ارزشمند را تخریب می‌کنند.

فصل اقتصاد


مختاری به قطع 13 اصله درخت با قدمت 60 تا 70 ساله در خیابان ولی‌عصر اشاره کرد و گفت:‌علاوه بر جریمه 117 میلیاردی باید مالک دو برابر محیط بن درخت جایگزین کند ما هم در حال حاضر جلوی هرگونه عملیات ثبتی را گرفته‌ایم تا رأی دادگاه در این زمینه مشخص شود که با مالک چه برخوردی شود و ما هم بر اساس رأی دادگاه عمل می‌کنیم.
قانونی در دوره قبل مدیریت شهری برای باغات گذاشته شد که این قانون دچار نقایصی است و باید اصلاحاتی در آن صورت گیرد. اعضای شورای شهر انتقاداتی به قانون باغات که در دوره قبل مدیریت شهری مصوب شده، دارند.
مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در خصوص قطع درختان می‌گوید:‌تهران باغ‌شهر بوده است به عنوان مثال همین خیابان ولی‌عصر در کنار درختان و جوی‌های آب، همه مسیر باغ بود.
باید قانون باغات اصلاح شود/ اگر کسی درختی را قطع یا خشک کرد نقره‌داغش کنیم
وی ادامه داد:‌متأسفانه قانون باغاتی در دوره گذشته در شورای شهر مصوب شد و تبلیغاتی هم برای آن صورت گرفت؛ نتیجه مصوبه شورا این شد که سال گذشته یک نفر هم پروانه باغ مسکونی نگرفت چون با هیچ قانونی صدق نمی‌کند و صرفه اقتصادی نداشت.

فصل اقتصاد


وی در خصوص مقابله با قطع درختان گفت: ما نباید اجازه خشک شدن درخت را بدهیم. باید اصل قانون باغات را اصلاح کنیم و در حال حاضر در کش و قوس اصلاح آن هستیم و باید ایرادات برطرف شود و اگر کسی درختی را قطع یا خشک کرد نقره‌داغش کنیم.
برخی از درختان در سطح شهر به دلیل ساخت و سازها قطع می‌شوند با وجود تذکرهایی که شهرداران نواحی می‌دهند اما بعضا مالکان اقدام به تخلف می‌کنند.
سازمان بوستان‌ها و مناطق 22‌گانه برای نگهداشت درختان تلاش زیادی می‌کنند
مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران می‌گوید: قطع برخی از درختان توسط مالکان به دلیل ساخت و ساز بوده است. سازمان بوستان‌ها و مناطق 22‌ گانه برای نگهداشت درختان تلاش زیادی می‌کنند و البته برنامه‌هایی هم برای توسعه فضای سبز داریم.

فصل اقتصاد


وی تأکید کرد:‌توسعه فضای سبز در کاهش آلودگی هوا نقش بسیار مهمی دارد.
مدتی قبل چندین مورد قطع درخت گزارش شد که توسط مالکان این اقدام صورت گرفته بود. پرویز سروری عضو شورای شهر تهران تأکید کرد:‌نگرانی‌هایی در خصوص قطع و خشکاندن درختان داریم و بی‌تردید یکی از دغدغه‌ها و مسائل مهم تهران موضوع آلودگی هوا است و گسترش و توسعه فضای سبز می‌تواند در این حوزه تأثیرگذار باشد.
بی‌تردید قطع و خشکاندن درختان جرایم سنگینی دارد
به اعتقاد نایب رئیس شورای شهر تهران این طور نیست که هر زمانی که تصمیم گرفتیم درختی بکاریم آن درخت رشد کند یک درخت به زمان زیادی نیاز دارد تا رشد کند و باید از ظرفیت‌های تنفسی تهران را علاوه بر توسعه حراست و نگهداری کنیم.

فصل اقتصاد


وی تأکید کرد: می‌توان این ذهنیت و نگرانی را داشت که احتمال دارد دست‌های پنهانی به دنبال تکرار این موضوع باشند و قطع و خشکاندن درختان یک سناریو باشد. بی‌تردید قطع و خشکاندن درختان جرایم سنگینی دارد و در این مسیر از ظرفیت قوه قضائیه استفاده می‌کنیم و تمام راهکارها از جمله راهکارهای سلبی و ایجابی را برای جلوگیری از این موضوع به کار خواهیم گرفت.
بر اساس این گزارش، شهرداری تهران به جد با موضوع قطع درختان برخورد می‌کند و قوانین محکمی هم در این زمینه وجود دارد. توسعه فضای سبز در دستور کار قرار گرفته و با مالکانی که تخلف کرده و اقدام به قطع درختان می‌کنند بر اساس قانون عمل می‌شود و اگر درختی به صورت عمد قطع شود بر اساس قانون 6 ماه تا 3 سال زندانی دارد.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی صنعت تهران

در سفر وزیر اقتصاد به استان خراسان رضوی چه گذشت؟

مهلت یک ماهه آزادسازی وثیقه سهام شرکت‌های دولتی

افزایش ظرفیتِ حمایت از گزارشگران فساد به زودی

درخواست انتشار اوراق اختیار فروش تبعی حداکثر در دو روز بررسی می‌شود

دنیای امروز دنیای میکروقدرت‌ها است

فناوری اطلاعات سفر را تسهیل کرده است

مسیر مهار تورم از کنترل ترازنامه بانک‌ها می‌گذرد/ 3 اثر منفی افزایش نرخ سود بانکی برای اقتصاد ایران

افزایش دما در برخی شهرها از 11 مهر/ پیش‌بینی بارش پراکنده در پایتخت

یورو بی مشتری ماند

برنامه‌ریزی برای رساندن گاز آذربایجان به جنوب‌شرق اروپا‌/ آیا یک میلیارد مترمکعب گاز‌ مشکل اروپا را حل می‌کند‌

عراق چقدر ارز خارجی دارد

سایپا در مسیر رشد قرار گرفت/ آینده روشن سایپا با اقدامات کلیدی انجام شده

نرخ معاملات ارز در صرافی ها در بازار متشکل ارزی منتشر می شود

نرخ معاملات صرافی ها در بازار متشکل ارزی منتشر می شود

عرضه ارز در نیما از یک میلیارد یورو گذشت/ ارز معامله شده فقط 218 میلیون یورو

انتقال بیش از 66 میلیارد لیتر نفت‌خام و فرآورده در 6 ماه امسال

خنثی‌سازی توطئه دشمن با دیپلماسی منطقه‌ای دولت/ آشوبگران سفره مردم را هدف قرار داده‌اند

دخالت‌گری ارزی

داستان ادامه‌دار افزایش قیمت نفت و چند برابر شدن کسری تراز تجاری ترکیه

عرضه مرغ و گوشت کافی برای تنظیم بازار

دورخیز چین برای اجرای سیاست‌های جدید ضد دلار

حمایت سیاست‌گذار از رشد قیمت‌ها در بازار سهام/ رشد ارزش معاملات خرد در بورس

افزایش 8 ساله امید به زندگی در ایران

اقتصاد باید برای مردم و صاحبان سرمایه پیش‌بینی‌پذیر باشد

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.