آیا تماشاگران منتظر شناور شدن قیمت بلیت فیلم‌ها هستند؟
ریتم کُند رونق در بازار سینما روزنامه های اقتصادی

ریتم کُند رونق در بازار سینما

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - بازار سینما در مقایسه با هفته‌های راکد گذشته، بهبود نسبی پیدا کرده؛ اما افزایش نسبی فروش آنقدری نیست که بازار را تکان داده باشد و دخل این راسته همچنان تعریفی ندارد. چهارشنبه هفته گذشته، به سیاق معمول، چند فیلم جدید روی پرده رفت. پرسرو صداترین فیلم تازه‌اکران‌شده، فیلمی هندی است که همزمان با اکران جهانی در ایران نیز روی پرده رفته است.

فیلم هندی «خیرش، غرش، آتش» که برای تنوع در اکران و رونق دادن به سینماها در چند شهر روی پرده رفته، در دو روز ابتدایی نمایش خود تنها حدود 1100 تماشاگر داشت و شاید با شناور شدن قیمت بلیت سینماها بتواند خیلی زودتر به تعداد مخاطبان فیلم‌های خارجی پرفروش اکران‌شده در سال قبل برسد. افت مخاطب و رکود در سینما اگرچه به طور مقطعی با اکران بعضی فیلم‌ها به طور نسبی بهبود پیدا کرده اما همچنان مساله‌ای است که به دغدغه و نگرانی جدی این روزهای سینما بدل شده است. در همین راستا اخیرا شورای راهبردی اکران تصمیم گرفته به طور موقت برای سه ماه اجازه فروش بلیت با قیمت شناور را به سینماها بدهد. به‌جز ارائه بلیت با قیمت‌ کمتر، راهکار دیگری که همواره از سوی اهالی سینما و سینماداران بر آن تاکید شده نمایش فیلم‌های جذاب و مخاطب‌پسند بوده تا سبب آشتی دوباره مردم با سینما شود. در این مورد برخی پخش‌کننده‌ها و سینماداران سراغ اکران فیلم‌های خارجی رفتند که اتفاقا برخی از آن‌ها تماشاگر زیادی هم داشتند.
به همین بهانه از نهم شهریورماه یک فیلم هندی محصول سال 2021 با نام «خیزش غرش آتش» به چرخه اکران سینماها اضافه شد که تا پایان پنجشنبه‌شب (دهم شهریور) با 1140 نفر مخاطب 48میلیون تومان عایدش شد. اگرچه این فیلم‌های خارجی پس از ممیزی مجوز نمایش می‌گیرند، با این حال در یکی دو سال گذشته اکران تعدادی فیلم خارجی در سینماها با استقبال نسبتا خوب مردم مواجه شده بود؛ تا جایی که فیلم «احضار 3» در سال 1400 نزدیک به 48‌هزار بلیت با رقم حدود یک میلیارد و 200میلیون تومان فروخت. بلیت‌های شناور با توجه به آنکه به روزهای پایانی تابستان نزدیک می‌شویم و از پاییز فیلم‌های جدیدی راهی پرده سینما خواهند شد، شورای راهبردی اکران و شورای صنفی نمایش طبق آنچه پیش‌تر اعلام شده، درصدد هستند راهکارهایی را برای بهبود وضعیت گیشه سینماها به‌ویژه در آستانه شروع مسابقات جام جهانی فوتبال در نیمه پاییز در نظر بگیرند که تاکنون فقط مجوز شناور شدن قیمت بلیت را صادر کرده‌اند و قرار است جزئیات این مساله هفته آینده در جلسه شورای صنفی نمایش مشخص شود.
در صورت شناور شدن قیمت بلیت‌ها، احتمالا بازار با افزایش تعداد بلیت فروخته‌شده روبه‌رو خواهد بود؛ اتفاقی که در میان‌مدت می‌تواند موجب بازگشت طیفی از تماشاگران سینما به سالن‌های نمایش فیلم شود. هنوز معلوم نیست دقیقا چه زمانی و به چه شکلی بلیت‌های شناور به فروش می‌رسند، قیمت‌ها تا چه اندازه کم می‌شود و چه سانس‌هایی را دربرمی‌گیرد. اما فیلم‌های روی پرده، مثل بیماری که در انتظار دکتر است، چشم دوخته‌اند به روزهایی که دارند می‌گذرند تا دست‌کم در روزهای آخر تابستان، جانی دوباره به تن رنجور سینما بازگردد. به نظر می‌رسد بخشی از دوستداران سینما منتظر آغاز زمان شناور شدن بلیت‌ و کاهش قیمت هستند تا فیلم‌های روی پرده را ارزان‌تر ببینند. اگر این فرض درست باشد، احتمالا با شناور شدن بلیت سینماها در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت، تعداد بلیت‌های فروخته‌شده افزایش قابل‌توجهی خواهد یافت.
پرفروش‌های هفته
اما در میان فیلم‌های ایرانی روی پرده که اکرانشان از تابستان آغاز شده، «تی‌تی» به کارگردانی آیدا پناهنده در صدر جذب مخاطب قرار دارد و تا پایان دهم شهریور‌ماه بیش از 500هزار بلیت فروخته و به فروش 16میلیارد و 700میلیون تومان رسیده است. بعد از آن فیلم «دوزیست» به کارگردانی برزو نیک‌نژاد بیشترین تعداد مخاطب را جذب کرده که با حدود 288هزار بلیت نزدیک به 9میلیارد و 700میلیون تومان فروش داشته است. همچنین «ابلق» به کارگردانی نرگس آبیار که از اواخر مرداد روی پرده رفته تا کنون 241هزار نفر تماشاگر داشته و بیش از هشت میلیارد تومان هم فروش داشته است. از دیگر فیلم‌های اکران‌شده جدید باید از «شب طلایی» به کارگردانی یوسف حاتمی‌کیا نام برد که از 20 مرداد تا 10 شهریور فقط حدود 6700 تماشاگر با رقم فروش 208میلیون تومان را در سامانه‌ اکران ثبت کرده است. کمدی «کوزوو» ساخته میثم هاشمی‌طبا نیز در همین تاریخ مشابه با بیش از 27هزار و 700 نفر تماشاگر به رقم فروش هشت‌میلیارد و 500‌میلیون تومان رسیده است.
فیلم «برای مرجان» به کارگردانی حمید زرگرنژاد هم از اواخر مردادماه تا کنون تنها 2440 تماشاگر داشته و نزدیک به 85میلیون تومان فروش داشته است. «رویای سهراب» به کارگردانی علی قوی‌تن در همین مدت با 1230 تماشاگر به فروش 43میلیون تومانی رسیده است. دیگر فیلم تابستانی امسال «بانک‌زده‌ها» با بازی زنده‌یاد علی انصاریان است که در مدت حدود یک هفته اکران با فروش حدود 3300 بلیت، 125میلیون تومان در گیشه کسب کرده است. همچنین فیلم «پیتوک» به کارگردانی مجید صالحی از نیمه تیرماه تا به امروز بیش از 7هزار بلیت فروخته و 230میلیون تومان هم فروش داشته است. «زالاوا»، «طلاخون» و فیلم کودک «بازیوو» هم از دیگر فیلم‌های اکران تابستانی هستند که هر کدام به ترتیب یک میلیارد و 900 میلیون، یک میلیارد و 130 میلیون و دو میلیارد تومان فروش داشته‌اند. در میان این فیلم‌ها یک انیمیشن هم به نام «پسر دلفینی» از ابتدای شهریور روی پرده رفته که در مدت یک هفته با جذب حدود 11هزار نفر تماشاگر، 422میلیون تومان بلیت فروخته است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.