آیا تماشاگران منتظر شناور شدن قیمت بلیت فیلم‌ها هستند؟
ریتم کُند رونق در بازار سینما روزنامه های اقتصادی

ریتم کُند رونق در بازار سینما

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - بازار سینما در مقایسه با هفته‌های راکد گذشته، بهبود نسبی پیدا کرده؛ اما افزایش نسبی فروش آنقدری نیست که بازار را تکان داده باشد و دخل این راسته همچنان تعریفی ندارد. چهارشنبه هفته گذشته، به سیاق معمول، چند فیلم جدید روی پرده رفت. پرسرو صداترین فیلم تازه‌اکران‌شده، فیلمی هندی است که همزمان با اکران جهانی در ایران نیز روی پرده رفته است.

فیلم هندی «خیرش، غرش، آتش» که برای تنوع در اکران و رونق دادن به سینماها در چند شهر روی پرده رفته، در دو روز ابتدایی نمایش خود تنها حدود 1100 تماشاگر داشت و شاید با شناور شدن قیمت بلیت سینماها بتواند خیلی زودتر به تعداد مخاطبان فیلم‌های خارجی پرفروش اکران‌شده در سال قبل برسد. افت مخاطب و رکود در سینما اگرچه به طور مقطعی با اکران بعضی فیلم‌ها به طور نسبی بهبود پیدا کرده اما همچنان مساله‌ای است که به دغدغه و نگرانی جدی این روزهای سینما بدل شده است. در همین راستا اخیرا شورای راهبردی اکران تصمیم گرفته به طور موقت برای سه ماه اجازه فروش بلیت با قیمت شناور را به سینماها بدهد. به‌جز ارائه بلیت با قیمت‌ کمتر، راهکار دیگری که همواره از سوی اهالی سینما و سینماداران بر آن تاکید شده نمایش فیلم‌های جذاب و مخاطب‌پسند بوده تا سبب آشتی دوباره مردم با سینما شود. در این مورد برخی پخش‌کننده‌ها و سینماداران سراغ اکران فیلم‌های خارجی رفتند که اتفاقا برخی از آن‌ها تماشاگر زیادی هم داشتند.
به همین بهانه از نهم شهریورماه یک فیلم هندی محصول سال 2021 با نام «خیزش غرش آتش» به چرخه اکران سینماها اضافه شد که تا پایان پنجشنبه‌شب (دهم شهریور) با 1140 نفر مخاطب 48میلیون تومان عایدش شد. اگرچه این فیلم‌های خارجی پس از ممیزی مجوز نمایش می‌گیرند، با این حال در یکی دو سال گذشته اکران تعدادی فیلم خارجی در سینماها با استقبال نسبتا خوب مردم مواجه شده بود؛ تا جایی که فیلم «احضار 3» در سال 1400 نزدیک به 48‌هزار بلیت با رقم حدود یک میلیارد و 200میلیون تومان فروخت. بلیت‌های شناور با توجه به آنکه به روزهای پایانی تابستان نزدیک می‌شویم و از پاییز فیلم‌های جدیدی راهی پرده سینما خواهند شد، شورای راهبردی اکران و شورای صنفی نمایش طبق آنچه پیش‌تر اعلام شده، درصدد هستند راهکارهایی را برای بهبود وضعیت گیشه سینماها به‌ویژه در آستانه شروع مسابقات جام جهانی فوتبال در نیمه پاییز در نظر بگیرند که تاکنون فقط مجوز شناور شدن قیمت بلیت را صادر کرده‌اند و قرار است جزئیات این مساله هفته آینده در جلسه شورای صنفی نمایش مشخص شود.
در صورت شناور شدن قیمت بلیت‌ها، احتمالا بازار با افزایش تعداد بلیت فروخته‌شده روبه‌رو خواهد بود؛ اتفاقی که در میان‌مدت می‌تواند موجب بازگشت طیفی از تماشاگران سینما به سالن‌های نمایش فیلم شود. هنوز معلوم نیست دقیقا چه زمانی و به چه شکلی بلیت‌های شناور به فروش می‌رسند، قیمت‌ها تا چه اندازه کم می‌شود و چه سانس‌هایی را دربرمی‌گیرد. اما فیلم‌های روی پرده، مثل بیماری که در انتظار دکتر است، چشم دوخته‌اند به روزهایی که دارند می‌گذرند تا دست‌کم در روزهای آخر تابستان، جانی دوباره به تن رنجور سینما بازگردد. به نظر می‌رسد بخشی از دوستداران سینما منتظر آغاز زمان شناور شدن بلیت‌ و کاهش قیمت هستند تا فیلم‌های روی پرده را ارزان‌تر ببینند. اگر این فرض درست باشد، احتمالا با شناور شدن بلیت سینماها در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت، تعداد بلیت‌های فروخته‌شده افزایش قابل‌توجهی خواهد یافت.
پرفروش‌های هفته
اما در میان فیلم‌های ایرانی روی پرده که اکرانشان از تابستان آغاز شده، «تی‌تی» به کارگردانی آیدا پناهنده در صدر جذب مخاطب قرار دارد و تا پایان دهم شهریور‌ماه بیش از 500هزار بلیت فروخته و به فروش 16میلیارد و 700میلیون تومان رسیده است. بعد از آن فیلم «دوزیست» به کارگردانی برزو نیک‌نژاد بیشترین تعداد مخاطب را جذب کرده که با حدود 288هزار بلیت نزدیک به 9میلیارد و 700میلیون تومان فروش داشته است. همچنین «ابلق» به کارگردانی نرگس آبیار که از اواخر مرداد روی پرده رفته تا کنون 241هزار نفر تماشاگر داشته و بیش از هشت میلیارد تومان هم فروش داشته است. از دیگر فیلم‌های اکران‌شده جدید باید از «شب طلایی» به کارگردانی یوسف حاتمی‌کیا نام برد که از 20 مرداد تا 10 شهریور فقط حدود 6700 تماشاگر با رقم فروش 208میلیون تومان را در سامانه‌ اکران ثبت کرده است. کمدی «کوزوو» ساخته میثم هاشمی‌طبا نیز در همین تاریخ مشابه با بیش از 27هزار و 700 نفر تماشاگر به رقم فروش هشت‌میلیارد و 500‌میلیون تومان رسیده است.
فیلم «برای مرجان» به کارگردانی حمید زرگرنژاد هم از اواخر مردادماه تا کنون تنها 2440 تماشاگر داشته و نزدیک به 85میلیون تومان فروش داشته است. «رویای سهراب» به کارگردانی علی قوی‌تن در همین مدت با 1230 تماشاگر به فروش 43میلیون تومانی رسیده است. دیگر فیلم تابستانی امسال «بانک‌زده‌ها» با بازی زنده‌یاد علی انصاریان است که در مدت حدود یک هفته اکران با فروش حدود 3300 بلیت، 125میلیون تومان در گیشه کسب کرده است. همچنین فیلم «پیتوک» به کارگردانی مجید صالحی از نیمه تیرماه تا به امروز بیش از 7هزار بلیت فروخته و 230میلیون تومان هم فروش داشته است. «زالاوا»، «طلاخون» و فیلم کودک «بازیوو» هم از دیگر فیلم‌های اکران تابستانی هستند که هر کدام به ترتیب یک میلیارد و 900 میلیون، یک میلیارد و 130 میلیون و دو میلیارد تومان فروش داشته‌اند. در میان این فیلم‌ها یک انیمیشن هم به نام «پسر دلفینی» از ابتدای شهریور روی پرده رفته که در مدت یک هفته با جذب حدود 11هزار نفر تماشاگر، 422میلیون تومان بلیت فروخته است.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مقاصد به‏‏‌صرفه در سفرهای 2023

پلان مدرن برای تعاونی‌های مسکن

رکورد تاریخی تورم اروپا

شاید به وقت نوامبر

پافشاری بر سیاست شکست‌خورده فیلترینگ

کارنامه نیمساله سیاستگذار خودرو

مثلث رشد نرخ دلار

پایان وضعیت اضطراری صنایع جهان؟

مخاطب خاص پیام نظامی ایران

چک لیست اقتصاد شکننده

بازدارندگی هسته‌ای به مو بند است

سند رسمی رکود خانه‌سازی

فروش متری مسکن از آبان آغاز می شود/اقشار کم درآمد« صاحبخانه» می شوند

برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی صنعت تهران

در سفر وزیر اقتصاد به استان خراسان رضوی چه گذشت؟

مهلت یک ماهه آزادسازی وثیقه سهام شرکت‌های دولتی

افزایش ظرفیتِ حمایت از گزارشگران فساد به زودی

درخواست انتشار اوراق اختیار فروش تبعی حداکثر در دو روز بررسی می‌شود

دنیای امروز دنیای میکروقدرت‌ها است

فناوری اطلاعات سفر را تسهیل کرده است

مسیر مهار تورم از کنترل ترازنامه بانک‌ها می‌گذرد/ 3 اثر منفی افزایش نرخ سود بانکی برای اقتصاد ایران

افزایش دما در برخی شهرها از 11 مهر/ پیش‌بینی بارش پراکنده در پایتخت

یورو بی مشتری ماند

برنامه‌ریزی برای رساندن گاز آذربایجان به جنوب‌شرق اروپا‌/ آیا یک میلیارد مترمکعب گاز‌ مشکل اروپا را حل می‌کند‌

عراق چقدر ارز خارجی دارد

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.