کارشناس بازارهای کالایی مطرح کرد:
سهولت سرمایه‌گذاری در کامودیتی‌ها با صندوق‌های چندکالایی بورس

سهولت سرمایه‌گذاری در کامودیتی‌ها با صندوق‌های چندکالایی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رسول علی محمدی کارشناس بازارهای کالایی معتقد است معافیت مالیاتی معاملات گواهی سپرده کالایی راه را برای توسعه ابزارهای مالی بورس کالا هموار کرده به طوری‌ که با ورود دارایی‌های جدید به معاملات گواهی سپرده کالایی و راه‌اندازی قراردادهای آتی و اختیار معامله این محصولات، شاهد توسعه صندوق‌های چند کالایی و سهولت و جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار کالاها خواهیم بود.

به گزارش فصل اقتصاد و به نقل از کالا خبر؛ علی محمدی ضمن اشاره به معافیت گواهی سپرده کالایی از مالیات بر ارزش افزوده گفت: به طور قطع، این اقدام سبب خواهد شد کالاهای بیشتری در قالب گواهی سپرده کالایی و همچنین ابزارهای مشتقه وجود داشته باشد.
وی افزود: لذا بنا به تصمیم اتخاذ شده، معاملات ثانویه این محصولات تا زمان تحویل، معاف از مالیات بر ارزش افزوده است و این امر می‌تواند راه را برای توسعه ابزارهای مشتقه باز کند.
علی محمدی با اشاره به اخذ مجوز فعالیت نخستین صندوق چند کالایی در بورس کالا، گفت: در صندوق‌های مبتنی بر کالا، سرمایه‌گذاران می‌توانند در سپرده‌های کالایی مشارکت داشته باشند لذا راه‌اندازی صندوق‌های چند کالایی می‌تواند به پرتفو سرمایه‌گذاران تنوع ببخشد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه هر کالایی نمودار قیمتی و واکنش‌های قیمتی خاص خود را نسبت به اتفاقات پیرامون و اخبار مرتبط دارد لذا صندوق‌های چند کالایی ریسک صندوق و سرمایه‌گذاران را پایین می‌آورد. در این صندوق‌ها دست مدیران برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف کالایی بازتر خواهد بود و لذا این ابزار نه تنها برای خود صندوق‌ها بلکه برای سرمایه‌گذاران قطعا تنوع سرمایه‌گذاری ایجاد خواهد کرد؛ از این رو، صندوق‌های چند کالایی، جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذاران خواهند داشت و هر چه تنوع و جذابیت بیشتر باشد. به طور حتم، استقبال از این ابزارها افزایش یافته و به رونق بازار کمک خواهد کرد.
این کارشناس بازار کالایی با تاکید بر این نکته که مهم‌ترین کارکرد صندوق‌های کالایی، کاهش ریسک و پوشش سلایق مختلف سرمایه‌گذاری است، تصریح کرد: در این راستا ضروری است با همکاری بورس کالا و فعالان کامودیتی‌ها در بخش‌های مختلف، دارایی‌های جدید به بازار گواهی سپرده کالایی وارد شوند تا خیلی سریع شاهد رونق صندوق‌های چند کالایی باشیم.
به گفته علی محمدی، بدون شک تعمیق بازار در دستور کار بورس کالا است به طوریکه پس از آغاز به کار صندوق های چند کالایی بر پایه گواهی‌های سپرده، ابزارهای مشتقه نیز بر پایه دارایی‌های جدید راه‌اندازی می‌شود تا سبدی جذاب در بخش کامودیتی‌ها در برابر سرمایه‌گذاران قرار گیرد.
وی تاکید کرد: باید قراردادهای آتی، اختیار معامله و گواهی سپرده کالایی جدید تعریف و در بستر معاملات بورس کالا روانه بازار کنیم. این تنوع بخشی می‌تواند عامل جذابیت برای صندوق‌های چند کالایی باشد لذا برای اینکه از مزیت صندوق‌های چند کالایی استفاده کنیم قبل از آن باید در بخش بازار گواهی سپرده کالایی و ابزارهای مشتقه و همینطور کالاهایی که می‌توانیم در این ابزارهای مشتقه تعریف نماییم، تنوع ایجاد کنیم.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

واکنش بذرباش به بازگشایی سفارت آذربایجان

کشف نفتی عظیم در کویت

نفت در سایه ابهامات سیاسی آمریکا صعودی شد

25 درصد کل برق کشور توسط کولر‌های گازی مصرف می‌شود

سالانه 100 هزار انشعاب غیرمجاز آب در کشور کشف می‌شود

افزایش 6درصدی مصرف بنزین کشور به‌دلیل تغییر ساعات اداری

کدام کالاها ارز ترجیحی می‌گیرند؟

کمک بزرگ مالیات‌ستانی هوشمند به کنترل و کاهش نقدینگی

اقدام موثر مرکز وکلا در تشکیل کمیته قضایی حمایت از تولید برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی

تعداد مقرری ‌بگیران بیمه بیکاری کم شد

بلیت قطار گران شد؟

تخصیص درآمدهای مالیاتی پرداختی مردم برای توسعه زیرساختی کشور و بهبود رفاه حال مردم

صدور مجوز افزایش سرمایه سایپا و ایران خودرو از محل تجدید ارزیابی به استقرار دولت چهاردهم موکول شد

260 میلیارد تومان، ثبت رکورد جدید معاملات برق در بورس انرژی

قیمت میوه و سبزیجات کاهش می‌یابد؟

لزوم ادامه یافتن بحث مولدسازی دارایی‌های دولت/ مناقشه در جزئیات بسیار است

1.6 رشد تولید فولاد، به افت تبدیل شد/ تولیدکنسانتره رکورد زد

دردسرهای یک اپلیکیشن محبوب در کشورها

راهی برای برای دور زدن خام فروشی در صنعت نفت

افزایش 44 درصدی تولید گندم در طرح جهش تولید در دیمزارها

پیش‌بینی افزایش 6 میلیون تنی تولید گندم دیم تا سال 1405

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/04/23

سیر نزولی قیمت‌ها در بازار طلا و ارز/ دلار 57 هزاری شد

19.9 میلیارد دلار ارز مورد نیاز واردات تأمین شد

مصباحی‌مقدم: پرداخت بدهی‌ دولت روحانی تا 1405 طول می‌کشد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.