محسنی بندپی با اشاره به بحران ساز بودن مهاجرت پزشکان:
با عقب گرد چند دهه‌ایی پزشک وارد خواهیم کرد شهری

با عقب گرد چند دهه‌ایی پزشک وارد خواهیم کرد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون بهداشت و درمان پزشکی در مجلس شورای اسلامی گفت: مهاجرت پزشکان و سایر کادر درمانی بسیار نگران کننده است، این مسئله با تبلیغات سایر کشورها در قالب حقوق‌های مکفی و امکانات مناسب برای ادامه زندگی شدت گرفته است.

محمد علی محسنی بندپی در مورد کمبود پزشک و پرستار در کشور و ورود پزشکان هندی؛ گفت: رئیس کل نظام پزشکی اخیرا در بیاناتی فرمودند؛ اگر سیاست‌های در پیش گرفته شده در مورد پزشکان و پرستاران تغییر نکند به‌زودی به دلیل کمبود کادر پزشکی مجبور به وارد کردن پزشک از هند، پاکستان و بنگلادش خواهیم بود.
نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی افزود: بارها از وزرای علوم و بهداشت این مسئله را طرح سوال داشته و تذکر داده‌ام، چرا برای حفظ نیروهای پزشکی کشور سرمایه گذاری نمی‌شود که سال‌ها تلاش کرده تا به مردم این سرزمین خدمت رسانی کنند؛ باید کمیته‌ای به واسطه وزارت بهداشت و وزارت علوم شکل بگیرد تا علت خروج پزشکان از کشور را بررسی کنند.
وی ادامه داد: خروج سرمایه‌های اجتماعی تحصیل کرده از کشور و مهاجرت آنها به کشورهای اروپایی و آمریکایی، حتی کشورهای همسایه همچون امارات، عمان و قطر تهدیدی برای کشور ما محسوب می‌شود، این مسئله تنها مختص رشته پزشکی نیست بلکه سایر رشته‌ها را نیز در بر می‌گیرد، باید انگیزه ماندگاری نیروهای تحصیل کرده در کشور را فراهم کنیم.
نیمی از عمر مقاضیان رشته های پزشکى صرف درس خواندن مى شود
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی عدم تامین مالی نیروهای متخصص را علت اصلی خروج نیروها ی ماهر از کشور دانست و گفت: اگر شخصی بخواهد یک پزشک متخصص شود حدودا 34 سال از عمر خود را صرف آموختن علم کرده است تا بتواند در قامت یک پزشک به مردم این سرزمین خدمت رسانی کند، این گروه نزدیک به نیمی و یا حدود 1/3 از عمر خود را صرف کسب علم و دانش کرده‌اند بر همین اساس باید برای ماندگاری آنها زیرساخت‌هایی نظیر حقوق و شرایط مناسب تری برای ادامه تحصیل فراهم کنیم.
کمبود پزشک جدی است
محسنی بندپی تاکید کرد: مهاجرت پزشکان و سایر کادر درمانی بسیار نگران کننده است، این مسئله با تبلیغات سایر کشورها در قالب حقوق‌های مکفی و امکانات مناسب برای ادامه زندگی شدت گرفته است. بر همین اساس باید برای نگهداشت آنها به دغدغه‌های این گروه توجه ویژه‌ای شود در غیر اینصورت مجبور به وارد کردن پزشکان خارجی هستیم.
زمانی که پزشک خارجی وارد می‌کنیم ناچار به پرداخت حقوق دلاری به آنها هستیم که در مقایسه با ریال ایرانیان مبلغ هنگفتی را شامل می‌شود و این ماجرا سواى از موضوع مسکن، وسایل نقلیه و دیگر موضوعات است
وی در ادامه تاکید کرد: زمانی که پزشک خارجی وارد می‌کنیم ناچار به پرداخت حقوق دلاری به آنها هستیم که در مقایسه با ریال ایرانیان مبلغ هنگفتی را شامل می‌شود و این ماجرا جدا از موضوع مسکن، وسایل نقلیه و دیگر موضوعات است. مجلس و دولت باید کمیته ویژه‌ای را برای نگهداشت نیروهای متخصص به ویژه نیروی پزشکی داشته باشند، که در فرهنگستان علوم پزشکی به صورت ویژه کمبود پزشکان و مهاجرت کادر درمانى را در دستور کار خود قرار دهند.
عقب گرد چند دهه‌ایی یعنی واردات پزشک از خارج
نماینده مردم در مجلس یازدهم در مورد صحبت‌های رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور از وضعیت نامناسب عدم متقاضى برخی از رشته‌های پزشکی در کشور گفت: در سال جاری هیچ کس متقاضی رشته جراحی قلب در کشور نشده و با شرایط موجود مجبور می‌شویم با عقب‌گرد چند دهه‌ای پزشک وارد کنیم، این خطری برای نظام سلامت کشور محسوب می‌شود، که باید به صورت ویژه در مجلس و دولت بررسی شود.
بیشتربخوانید:
دانش‌ بنیان ها طلای دیجیتال هستند دور قمری برخی از دانشجویان برای رسیدن به صندلی رشته های پرطرفدار عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: مجلس و دولت اجازه نمی‌دهند، کشور با کمبود نیروی متخصص روبرو شود، بی توجهی به این مسئله قطعا تبعات گسترده‌ای را در سطح ملی و بین المللی به دنبال خواهد داشت، باید به خواسته ابتدایی پزشکان و سایر نیروهای متخصص توجه بشود./
پایان پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

روغن نباتی 105 هزار تومان ارزان شد

اعلام زمان آغاز فروش بلیت قطر برای جام‌جهانی/ محدودیتی در تعداد پروازها نداریم

روسیه بسیاری از بازارهای فولاد ایران را تصاحب کرد/ ابلاغ ذخیره سازی سوخت مایع به کارخانجات/ چشم‌انداز تولید 55 میلیون تن دور از انتظار است

تعطیلی نصف ظرفیت پالایش نفت فرانسه به‌دنبال اعتصاب کارگران

وزیر پیشنهادی کار در حوزه تعاون برنامه خاصی ارائه نکرده است/ اداره یک سوم اقتصاد ایران وابسته به بخش تعاون است

تأمین برخی از قطعات مترو و اتوبوس توسط شهرداری تهران در بورس‌کالا

صفر تا صد چرایی عدم توسعه "بوم‌گردی‌" در ایران

کاهش 8 درصدی نشست و برخاست هواپیما در فرودگاه‌های کشور

کاهش قیمت‌های جهانی مانع رسیدن شاخص کل به 2 میلیون واحد شد

تسریع در نوسازی بافت‌های فرسوده در تهران

عملیات خرابکارانه در مسیر انتقال گاز روسیه به اروپا

قرارداد طالبان با روسیه برای واردات محصولات نفتی، گاز و گندم

هواشناسی ایران 1401/07/06؛ آغاز مجدد بارش‌ها از فردا در برخی مناطق کشور

رکود اقتصاد جهانی، بازارهای سرمایه را نگران کرده است

سهام دولت در دو شرکت بورسی واگذار می‌شود

قیمت جهانی طلا امروز 1401/07/06

کیفیت هوای تهران در روزجاری

قیمت جهانی نفت امروز 1401/07/06 |برنت 85 دلار و 13 سنت شد

با وابستگی کودکان چه کنیم

دشواری‌های سرمایه‌گذاران ایرانی

دلار نیمایی و بورس

بیم از تجارت، ترس از سیاست

اژدهای زرد؛ برنده‌ بحران انرژی؟

شوک ایتالیایی به اروپا

بسته نجات آزادراه‌ها

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.