تسهیل‌گری در تأمین مالی تعاونی‌ها با انتشار اوراق مشارکت و صکوک کار و تعاون

تسهیل‌گری در تأمین مالی تعاونی‌ها با انتشار اوراق مشارکت و صکوک

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - ابزارهای نوین تأمین مالی نظیر انتشار انواع صکوک و اوراق مشارکت و همچنین ضمانت‌نامه‌ها، از روش‌های تأمین مالی است که از سوی بانک توسعه تعاون در راستای تسهیل‌گری بیشتر برای تأمین مالی تعاونی‌ها در دستور کار است.

به گزارش فصل اقتصاد، نمایشگاه هفته تعاون از 7 تا 13 شهریور با همکاری اتاق تعاون ایران و معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محل برج میلاد تهران در حال برگزاری است.‌
در حاشیه این نمایشگاه، امروز امروز سرپرست بانک توسعه تعاون‌ در جمع خبرنگاران اعلام کرد: در نظر داریم از طریق انتشار اوراق مشارکت و صکوک و سایر روش‌های تأمین مالی، تسهیل‌گری بیشتری برای تأمین مالی تعاونی‌ها انجام دهیم، همچنین با صدور ضمانت‌نامه‌ها و افزایش سقف اعتبارات، خدمات بیشتری به تعاونی‌ها ارائه می‌شود.
شیخ‌حسینی گفت:‌‌ به خاطر تسهیلات تکلیفی که از سوی دولت و قوانین مجلس بر عهده بانک گذاشته می‌شود که اختیار آن از دست بانک خارج است و به سیاست‌های کلان بانک مرکزی اختصاص دارد، بخشی از منابعی که باید صرف توسعه شرکت‌های تعاونی و شرکت‌های کوچک و متوسط موسوم به SME شود صرف پرداخت تسهیلات تکلیفی می‌شود که هر سال بیش از 30 درصد از منابع با روش تسهیلات تکلیفی به غیر از تعاون پرداخت می‌شود.
وی ادامه داد:‌ ‌از ابزارهای نوین تأمین مالی مانند انتشار انواع صکوک و اوراق مشارکت و همچنین ضمانت‌نامه‌ها استفاده می‌شود و تلاش بر این است که در پرتفوی اعتباری بانک، ابزارهای نوین بیشتر استفاده شود؛ با ابزارهای نوین تلاش بر این است که نقدینگی بانک درگیر طرح‌ها نشود و بیشتر با باز کردن خط اعتباری اسنادی و صدور انواع ضمانت‌نامه صکوک ، اوراق مشارکت و سایر ابزارهای مالی نقدینگی کمتری را درگیر کنیم و به جای آن اعتبار بیشتری برای کمک به تعاونی‌ها ایجاد شود.
وی با بیان اینکه بخش تعاون در واقع بخش مردمی اقتصاد است گفت:‌ دولت سیزدهم به عنوان دولت مردمی، توجه بیشتری به بخش تعاون دارد و ما درصدد شبکه‌سازی و حمایت از سرمایه‌های خرد و به‌کارگیری آن در تعاونی‌ها هستیم.
به گفته سرپرست بانک توسعه تعاون، در بانک‌های توسعه‌ای، شاخص پرداخت تسهیلات بر اساس توجیهات فنی و اقتصادی پروژه انجام می‌شود تا اینکه فقط وثیقه‌محور باشد، بنابراین تسهیلات ما بیشتر به هدف پروژه‌ها برخورد می‌کند و کمترین انحراف در تسهیلات را شاهد هستیم.
وی با بیان اینکه چون منابع بانک‌ها محدود و مصارف نامحدود است بر اساس شاخص‌های MPL هم درصد معوقات بانک بسیار کم است‌، گفت:‌ در شرایط اقتصادی ممکن است یک تعاون‌گر سرمایه‌گذاری انجام دهد اما به خاطر شرایط اقتصادی نتواند اقساط خود را به موقع بپردازد بنابراین تقاضای امهال وام می‌کند، اما میزان امهال وام‌ها کمتر از 5 درصد است.
شیخ‌حسینی در مورد تسهیلات تکلیفی در روستاها گفت:‌ این تسهیلات با دو هدف پرداخت می‌شود اولاً سیاست دولت این است که به روستاها توجه شود و معیشت روستائیان تقویت شود که موجب ماندگاری مردم در روستا و جلوگیری از مهاجرت به شهرها شود ثانیاً با توزیع اعتبارات در روستاها و گاهی با ایجاد صنایع جانبی و صنایع تکمیلی کشاورزی، مشاغلی در روستا ایجاد می‌شود که جمعیت بومی روستا در این صنایع به کار گرفته می‌شود.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

عدالت و توسعه آن از شعارهای اساسی رییس جمهور شهید بود

کپی چینی اینستاگرام رونمایی شد

8 میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته‌اند

نقص فنی قطار تهران - مشهد برطرف شد

آسیب جدی ناترازی صادرات محصولات غیر نفتی به اقتصاد کشور/ دولت چهاردهم توسعه صادرات محصولات کشاورزی را دستور کار قرار دهد

تمدید ثبت‌نام در جشنواره تعاونی‌های برتر تا پایان خرداد

حضور وزیر نیرو در نشست وزیران انرژی کشورهای عضو سازمان همکاری‌ شانگهای

قول وزیر نفت برای پرداخت مطالبات گندمکار طی ده روز آینده

از منظر حکمرانی خوب، سامانه‌ها باید چگونه باشند؟

نبرد با اطلاعات نادرست چگونه محقق می‌شود؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/03/30

پاسخ خاندوزی به اظهارات روز گذشته ظریف با نمودارهای جدید

روسیه در صادرات گاز به اروپا از آمریکا جلو زد

کارگران متقاضی بیمه بیکاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی بخوانند

نخستین جلسه هیات عالی بانک مرکزی تشکیل شد

رشد اقتصادی در سال 1402 به 4.5 درصد رسید

دلار مبادله‌ای ثابت ماند/یورو رشد کرد

رشد عجیب تقاضای برق/ ثبت مصرف مرداد در روزهای پایانی خرداد

کارگران متقاضیان بیمه بیکاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی بخوانند

12 سد کشور زیر 30 درصد آب دارد

آمریکا نمی تواند مانع صادرات نفت شود

رشد قیمت جهانی نفت؛ برنت 85 دلار و 36 سنت شد

روسیه بزرگترین صادرکننده گاز به اروپا شد

خط‌آهن رشت-کاسپین فردا باحضورمقامات ایران افتتاح می‌شود

اظهارات اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری در روز نهم رقابت‌ها

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.