پیرهادی تاکید کرد:
نقش موثر سوداگران حوزه مسکن در قیمت‌ سازی گفتگو

نقش موثر سوداگران حوزه مسکن در قیمت‌ سازی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، گفت: دولت حتی اگر در پروژه نهضت مسکن ملی موفق هم شود، خیلی در افزایش و کاهش قیمت مسکن موثر نیست؛ چرا که سوداگران حوزه مسکن در این زمینه نقش بسیار پررنگ تری دارند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، م حسن پیرهادی در خصوص وضعیت ساخت مسکن در کشور، گفت: واقعیت این است تامین مسکن جزء پروژه های زوده بازده نیست و حل معضل مسکن در شرایط فعلی اقتصادی کشور به گونه ای نیست که بشود وعده اولیه داده شده از سوی دولت بصورت جامع و کامل محقق شود. بر همین اساس هم بود که وزیر مسکن سعی کرد وعده ساخت 4 میلیون مسکن را در مدت 4 ساله دولت سیزدهم را جایگزین شعار ساخت سالانه یک میلیون مسکن کند .
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ادامه داد: علت عدم پیشرفت این وعده به عوامل و متغیرهای زیادی وابسته است. از روندی که باید برای اخذ مجوز ساخت و ساز و تایید استانداردهای ساخت و ساز گرفت تا قیمت گذاری و خریدی مصالح ساختمانی و تامین و اختصاص بودجه به آن؛ همه این روند وقتی در پروسه اجرایی بیفتد زمان زیادی نیاز دارد تا با هماهنگی نهادها و سازمان های ذیربط پیش برود و تازه به مرحله کلنگ زنی پروژه برسد.
پیرهادی با بیان اینکه مانور دولت برای ساخت یک میلیون مسکن سالانه، خیلی پشتوانه دقیق مطالعاتی و کارشناسانه‌ای نداشت، افزود: به همین دلیل دولت بی درنگ وعده اش را اصلاح کرد و شرایط را به مردم توضیح داد. تامین اعتبار کافی و لازم، انجام مطالعات دقیق کارشناسی و همراه کردن دست‌اندرکاران و سازمان های ذیربط از ضرورت های تحقق وعده دولت درحوزه مسکن است، پیش نیازهایی که روند تحقق آن زمانبر است و ان شاءلله در سال دوم دولت در احقاق این وعده موفقیت ظاهر خواهد شد.
وی در خصوص اینکه اعتبار «صندوق ملی مسکن» در کجا هزینه شده است، گفت: در این زمینه دولت و به صورت مشخص وزارت راه، مسکن و شهرسازی می بایست توضیح و شرح دهند سرانجام این اقدام چه شده است، البته باید توجه داشت که شاید بخشی از آن اعتبار برای تامین زمین هایی که برای این منظور در نظر گرفته شده، دیگر مواردی که در روند پیشبرد پروژه نمود بیرونی ندارد و معمولا به صورت پیش آماده سازی یا آماده سازی است، هزینه شده باشد . موارد هزینه بری که عملا نتیجه قابل معرفی ندارد ، به همین دلیل هم است که بخشی از تلاش ها نمود بیرونی و ملموسی پیدا نمی کند.
پیرهادی ادامه داد: در همین راستا هم ضروری است در این باره از سوی مسئولان ذیربط و دولت به مردم توضیح داده شود و آنها در جریان روند پروژه قرار بگیرند، اگرچه که محرم دانستن مردم و در جریان امور قرار دادن آنها سبب تقویت اعتماد مردم به مسئولان و دولت می شود اما باید توجه داشت که زمانی اقدامات در حوزه مسکن معنا و مفهوم پیدا می کند که شکل ظاهری ساختمان قابل مشاهده باشد نه فقط روی کاغذ پیشرفت داشته باشیم.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خارج شدن از تصدی گری دولت، بهترین راهکار برای موفقیت در بخش مسکن بود. شاید اگر دولت در تولید مسکن ملی فقط حمایت های قانونی و تسهیل در ارائه مصالح ساختمانی را در دستور کار خودش قرار می داد و ادامه کار را به بخش خصوصی واگذار می کرد، امروز موفقیت بیشتری در این زمینه داشت. البته این بدین معنا نیست که دولت به صورت کامل خودش را کنار بگذارد؛ بلکه در قالب حمایت از شهرداران که نیازهای مناطق مختلف خودشان را به خوبی می شناسند، می توانست اهداف خودش را در بخش مسکن سریعتر و بهتر پیش ببرد.
پیرهادی در خصوص وضعیت قیمت مسکن بیان داشت: نباید فراموش کرد که به خاطر عوامل بیرونی چون تحریم های غرب علیه کشورمان و پیامدهای اقتصادی آن همچون نابسامانی بازار ارز، کاهش ارزش ریال، عدم تثبیت قیمت‌ها و… کاهش قیمت مسکن امری قریب الوقوع نخواهد بود. قیمت پیش نیازهای ساخت و ساز مسکن به میزانی بالاست که حتی دولت اگر بخواهد امتیازاتی را نیز در نظر بگیرد باز قیمت تولید شده مسکن به خصوص در کلان شهرها، بالا خواهد بود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که دولت حتی اگر در پروژه نهضت مسکن ملی موفق هم شود، خیلی در افزایش و کاهش قیمت مسکن موثر نیست. چرا که سوداگران حوزه مسکن در این زمینه نقش بسیار پررنگ تری دارند به همین دلیل برای مقابله با این سوداگری باید تدبیر جدی ای اندیشیده شود./
پایان پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی صنعت تهران

در سفر وزیر اقتصاد به استان خراسان رضوی چه گذشت؟

مهلت یک ماهه آزادسازی وثیقه سهام شرکت‌های دولتی

افزایش ظرفیتِ حمایت از گزارشگران فساد به زودی

درخواست انتشار اوراق اختیار فروش تبعی حداکثر در دو روز بررسی می‌شود

دنیای امروز دنیای میکروقدرت‌ها است

فناوری اطلاعات سفر را تسهیل کرده است

مسیر مهار تورم از کنترل ترازنامه بانک‌ها می‌گذرد/ 3 اثر منفی افزایش نرخ سود بانکی برای اقتصاد ایران

افزایش دما در برخی شهرها از 11 مهر/ پیش‌بینی بارش پراکنده در پایتخت

یورو بی مشتری ماند

برنامه‌ریزی برای رساندن گاز آذربایجان به جنوب‌شرق اروپا‌/ آیا یک میلیارد مترمکعب گاز‌ مشکل اروپا را حل می‌کند‌

عراق چقدر ارز خارجی دارد

سایپا در مسیر رشد قرار گرفت/ آینده روشن سایپا با اقدامات کلیدی انجام شده

نرخ معاملات ارز در صرافی ها در بازار متشکل ارزی منتشر می شود

نرخ معاملات صرافی ها در بازار متشکل ارزی منتشر می شود

عرضه ارز در نیما از یک میلیارد یورو گذشت/ ارز معامله شده فقط 218 میلیون یورو

انتقال بیش از 66 میلیارد لیتر نفت‌خام و فرآورده در 6 ماه امسال

خنثی‌سازی توطئه دشمن با دیپلماسی منطقه‌ای دولت/ آشوبگران سفره مردم را هدف قرار داده‌اند

دخالت‌گری ارزی

داستان ادامه‌دار افزایش قیمت نفت و چند برابر شدن کسری تراز تجاری ترکیه

عرضه مرغ و گوشت کافی برای تنظیم بازار

دورخیز چین برای اجرای سیاست‌های جدید ضد دلار

حمایت سیاست‌گذار از رشد قیمت‌ها در بازار سهام/ رشد ارزش معاملات خرد در بورس

افزایش 8 ساله امید به زندگی در ایران

اقتصاد باید برای مردم و صاحبان سرمایه پیش‌بینی‌پذیر باشد

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.