جزئیات برنامه وزارت راه برای رفع دغدغه رهبری در حوزه مسکن/800 هکتار اراضی مازاد وزارت علوم شناسایی شد راه و شهرسازی

جزئیات برنامه وزارت راه برای رفع دغدغه رهبری در حوزه مسکن/800 هکتار اراضی مازاد وزارت علوم شناسایی شد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به شناسایی 800 هکتار زمین وزارت علوم برای نهضت ملی مسکن برنامه این سازمان برای رفع دغدغه رهبر معظم انقلاب درباره مسکن را تشریح کرد.

به گزارش فصل اقتصاد،‌ علیرضا فخاری در نشست خبری با یادآوری این‌که برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن در استان تهران در شهرهای ایوانکی، پرند و پردیس جانمایی واحدها انجام شده است، اظهار کرد: در استان تهران مشکل زیادی داریم و مجبوریم واحدها را با تراکم بیشتری بسازیم تا نیازهای مردم تامین شود.
وی ادامه داد:‌ حدود 60 هزار هکتار ملی و دولتی را شناسایی کرده‌ایم که از این میزان 7000 هکتار قابلیت بازگرداندن به دولت برای اجرای نهضت ملی مسکن را دارد. از این میزان 500 هکتار عودت داده شده بود که با تذکر رئیس‌جمهوری حدود 800 هکتار از این اراضی به وزارت راه بازگردانده شده است.
وی یادآور شد: اراضی نهضت ملی مسکن به دلیل مسائل جغرافیایی و چگونگی دسترسی‌ها مورد شناسایی قرار گرفته‌اند و چند گام تجربه ما نسبت به طرح مسکن مهر جلوتر رفته است.
وی با با تاکید بر این‌که اراضی دستگاه‌های دولتی که مازاد تلقی می‌شود باید به دولت (وزارت راه و شهرسازی) برگردد به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در رابطه با بخش مسکن اشاره کرد و با بیان این‌که عمده موضوعات ما به مصالح ساختمانی و دستمزد برمی‌گردد، گفت: آنچه که در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است این است که به‌دنبال تامین مابع برای تولید انبوه مسکن برای کاهش قیمت‌هاست. به این ترتیب با ایجاد تعادل در تقاضا و عرضه قیمت مسکن شکسته می‌شود.
وی با تاکید بر این‌که در نهضت ملی مسکن واگذاری زمین به‌صورت رایگان است،‌تصریح کرد: در جلساتی که تشکیل داده‌ایم دوستان را مجاب کرده‌ایم که چه کارهایی انجام شود تا فرمایشات رهبر معظم انقلاب در بخش مسکن محقق شود. اگر بتوانیم منابع را تامین کنیم می‌توانیم مسکن را ارزان‌ کنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به خبرنگار تسنیم در رابطه با دلیل مخالفت وزارت علوم برای واگذاری زمین جهت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن،‌ اظهار کرد: وزارت علوم یک وزارتخانه زیرساختی برای توسعه دانش و فرهنگ بوده و به‌عنوان وزارتخانه‌هایی که قابلیت‌هایی برای سرمایه‌گذاری حوزه زیرساخت کشور، شناخته شده است. از این رو به توسعه این زیرساخت که اساس اداره کشور است باید توجه داشته باشیم.
وی با بیان این‌که 850 هکتار اراضی مازاد وزارت علوم شناسایی شده که ما مدعی بازگرداندن آن به سبد تولید نهضت ملی مسکن هستیم، اضافه کرد: امروز به دلیل وجود ابزارها با فناوری بالا ممکن است نیاز به استقرار جمعیت برای دانشجویان هر روز کمتر شود. تقاضای ما از وزارت علوم این بوده که همراهی کنند تا از محل زمین‌های مازاد، واحدهای نهضت ملی مسکن را بسازیم.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با تاکید بر این‌که اراضی شناسایی شده در یک تعامل دو طرفه و مقابل به وزارت راه عودت داده می‌شود، گفت: اراضی وزارت علوم عمدتا در محدوده شهری است و زیرساخت‌ها و منابع موردنیاز را برای بارگذاری جمعیت از پیش فراهم کرده است.
فخاری درباره ساخت و ساز مسکن توسط دستگاه‌های دولتی نیز گفت: همه دستگاه‌های دولتی که می‌توانند با رعایت قوانین و در قالب نهضت ملی مسکن ساخت و ساز انجام دهند. وزارت راه و شهرسازی آمادگی همکاری با این دستگاه‌ها را دارد و می‌توانیم با تسهیلات بانکی کارمندان آنها را خانه‌دار کنیم.
هزینه 25 میلیونی آماده‌سازی واحدهای نهضت ملی مسکن
وی همچنین با تاکید بر این‌که همه خانه‌های سازمانی باید به فروش برود و وجوه آن در اختیار دولت قرار گیرد به هزینه 25 میلیون تومان برای آماده‌سازی هر واحد اشاره و اضافه کرد: منظور از آماده‌سازی همتراز کردن زمین برای بارگذاری و هم تامین زیرساخت‌های اولیه واحدهاست. در برخی شهرها که زمین توپوگرافی تندی دارد مجبوریم هزینه‌های بیشتری را صرف کنیم و دولت در این بخش کمک می‌کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که مشکلی برای تامین زمین نهضت ملی مسک نداریم،‌اظهار کرد: به تعهد 3.2 میلیون واحد مسکونی برای تامین زمین می‌رسیم، در روستاها نیز 800 هزار واحد در حال تامین زمین است.
فخاری با بیان این‌که حدود 110 هکتار از اراضی مازاد وزارت نفت برای نهضت ملی زمین شناسایی شده که هنوز این وزارتخانه زمینی را به وزارت راه عودت نداده است به موضوع زمین‌خواری اشاره کرد و گفت: زمین‌خواری در حوزه اراضی وزارت راه و شهرسازی با تشکیل یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن به صفر رسیده است.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خواربارفروشان، مشاوران املاک و آرایشگران در صدر دارندگان شناسه یکتا

خطوط 8 و 9 مترو از جنوب شرق تهران می‌گذرد

تصادف 2 خودرو در پایتخت و جان‌باحتن 2 جوان + تصاویر

پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش تا 4 برابر میانگین حساب

ترمز دوباره جنرال‌موتورز

آی‌مسیج اپل برای مقابله با فناوری های شکستن رمزنگاری ارتقا یافت

پیش‌بینی تورم روسیه

قیمت نفت اندکی بالا رفت

وال استریت بیت‌کوین را پایین کشید

جزئیات مشاغل خانگی در سال 1401

تشکیل شورای گفتگوی بخش تعاون با رویکرد افزایش صادرات

کاهش نرخ فوتی‌های ناشی از حوادث شغلی در کشور

60 درصد مردم آرژانتین در فقر به سر‌می‌برند

سقوط چشم‌انداز رشد غول اقتصادی اروپا

80 درصد اشتغال خانگی در دست زنان!

بدهی جهانی رکورد زد

تعرفه برق خودروهای برقی تجاری است/ به دنبال توسعه زیرساخت ها هستیم

کارخانه تولیدکننده تراشه گوشی هواوی تحریم شد

31 استان تحت پوشش پایش هوشمند اراضی هستند/ لزوم حفاظت از 5 میلیون هکتار اراضی مرغوب

ماموریت شهرداران تا 2030

شارژ بورس از بازار پول

فرود تورم حوالی هدف

صادرات غذا در تله بی‌برنامگی

طلای جهانی برنده مسابقه با دلار شد

جاده چالوس ساعت 8 صبح فردا بازگشایی می شود

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.